Cisza białego miasta

Tłumaczenie: Joanna Ostrowska
Cykl: Trylogia Białego Miasta (tom 1)
Wydawnictwo: Muza
El silencio de la ciudad blanca
Zireael

Pierwsza część fenomenalnej „Trylogii Białego Miasta”, pełnej mrocznych rodzinnych tajemnic, baskijskiej kultury i tradycji. Mieszkańcami hiszpańskiej Vitorii wstrząsa wiadomość o podwójnym morderstwie, łudząco podobnym do brutalnych seryjnych zbrodni sprzed dwudziestu lat. W tym samym czasie na swoją pierwszą przepustkę z więzienia ma wyjść skazany za tamte zabójstwa Tasio Ortiz de Zárate....

Mieszkańcami hiszpańskiej Vitorii wstrząsa wiadomość o podwójnym morderstwie, łudząco podobnym do brutalnych seryjnych zbrodni sprzed dwudziestu lat. W tym samym czasie na swoją pierwszą przepustkę z więzienia ma wyjść skazany za tamte zabójstwa Tasio Ortiz de Zárate. Wracają stare obawy i strach, ludzi zaczyna ogarniać przerażenie.

Unai López de Ayala, „Kraken”, śledczy specjalizujący się w profilowaniu kryminalnym, stara się zapobiec kolejnym zabójstwom. Jego metody pracy nie podobają się Albie, podkomisarz, z którą utrzymuje dwuznaczne relacje… Rozpoczyna się wyścig z czasem, niebezpieczeństwo czai się za każdym rogiem, a każdy dzień przynosi kolejny zwrot w śledztwie.

Seryjny morderca dbający o każdy szczegół makabrycznych zbrodni i profiler, który potrafi dotrzeć do najmroczniejszych zakamarków ludzkiego umysłu. Który z nich wyjdzie z tego pojedynku zwycięsko?

„Fascynowała mnie dziwna symetria wydarzeń. Podwójne ofiary, w wieku kończącym się na zero albo na pięć… Zabójca i policjant o identycznym wyglądzie… To, że morderstwa ustały, kiedy Tasio trafił do więzienia, i to, że zostały wznowione, kiedy miał z niego wyjść… Fascynowała mnie i – przyznam szczerze – spędzała mi sen z powiek”.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: Wydawnictwo Muza

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Miasto bliźniaczych morderstw

Vitoria to pełne uroku hiszpańskie miasto, którym dwadzieścia lat wcześniej wstrząsnęła seria podwójnych morderstw. Mieszkańcy odetchnęli z ulgą, gdy Tasio Ortiz de Zárate trafił do więzienia, a morderstwa ustały. Jednak koszmar powraca, gdy policja znajduje w Starej Katedrze dwa nagie ciała ułożone dokładnie w taki sam sposób, jak zwłoki sprzed lat. Wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek spirali zbrodni, które zabarwią lokalne uroczystości ku czci Białej Panienki nutą paranoi i lęku o najbliższych. Śmierć może czyhać za każdym rogiem, zapowiadana przez ciche bzyczenie pszczół…

Unai López de Ayala jest ekspertem profilowania kryminalnego. Sprawa podwójnych morderstw fascynuje go od lat i szybko staje się jego osobistym wyzwaniem. To na niego zwracają się oczy rodziny i przyjaciół, żyjących w ciągłym strachu o najbliższych. Unai musi rozprawić się nie tylko z zabójcą, ale też z własną przeszłością. Czy zdoła ochronić mieszkańców miasta? I czy uda mu się ochronić samego siebie?

„Cisza białego miasta” to pierwsza przełożona na polski powieść Evy Garcíi Sáenz de Urturi, otwierająca „Trylogię Białego Miasta”. Książka ma w sobie wszystkie cechy charakteryzujące najlepsze kryminały: nieuchwytny morderca, bohaterowie z bagażem z przeszłości, tajemnice sprzed lat i cały zastęp prawdopodobnych podejrzanych. Nie chodzi jedynie o rozwiązanie zagadki morderstwa, ale też o to, żeby powstrzymać kolejne, a wszystko to w gęstniejącej z dnia na dzień atmosferze i coraz silniejszej presji społeczeństwa. Aby przybliżyć nas do rozwiązania zagadki, autorka opisuje też wydarzenia z lat siedemdziesiątych, oddając klimat minionej epoki. Porusza wiele wątków, splatając je zręcznie w złożonej historii, prowadzącej do spektakularnego rozwiązania.

Te cechy upodabniają „Ciszę białego miasta” do najlepszych kryminałów, a co ją wyróżnia na ich tle? Cichy bohater drugoplanowy – Vitoria. Miasto i jego okolice nadają powieści oryginalnego charakteru, przenosząc czytelników do samego serca Kraju Basków. Poznajemy historyczne miejsca, zabytki, opuszczone wioski, a także typowe potrawy, dawne zwyczaje i lokalne święta. Te szczegóły tworzą niespotykany klimat, sprawiając, że książkę czyta się z ogromną przyjemnością.

„Cisza białego miasta” w pełni zasłużyła na wysokie oceny i rosnące zainteresowanie czytelników. Zapewnia lekturę pełną napięcia i emocji, pozwalającą na odkrywanie najmroczniejszych tajemnic i zbrodni w pełnej uroku scenerii Kraju Basków. Pozostaje tylko czekać z niecierpliwością na nowe zagadki w kolejnych odsłonach serii.

Agnieszka Kruk

Paula | 2019-10-20
Przeczytana: 20 października 2019

Niewiarygodna, warta przeczytania, polecam gorąco!

Marzena | 2019-10-15
Na półkach: Przeczytane, Audiobook

Znakomicie napisana kryminalna historia.
W tle dwa romanse, historie rodzinne i okolic Alavy w Hiszpanii.
Świetnie się tego słuchało. Polecam!

Fabuła / Zwroty akcji 8/10
Wydanie 9/10

Podsumowując 7/10

Nemrondir | 2019-10-12
Przeczytana: 12 października 2019

Polecam, połączenie dwóch historii w dwóch różnych czasach bardzo ciekawe. Zakończenia zupełnie się nie spodziewałem.
Warto przeczytać :)

Justyna | 2019-10-10
Przeczytana: 02 października 2019

Wydawać by się mogło, że tylko skandynawskie kryminały potrafią utrzymać napięcie od początku do końca, ale okazuje się że i w kraju Basków znalazła się autorka, która dorównuje Lackberg :)
Cisza białego miasta to historia bliźniaków, z których jeden został skazany za seryjne morderstwa, a drugi to policjant który odkrył kto jest seryjnym mordercą. Po dwudziestu latach odsiadki, tuz przed wyjsciem na przepustkę rzekomego mordercy, ktoś zaczyna dokonywać mordów w podobny sposób.
Wyjaśnieniem tej sprawy zajmuje się komisarz Ayala, zwany Krakenem. Człowiek z przeszłością, profiler, którego życie toczy się wokół pracy.
Okazuje się, że zabójca w swoją intrygę wciągnął komisarza i jego partnerkę z pracy, odbierając im ukochane osoby. Intryga jaką wymyślił morderca jest tak zaskakująca i nieprzewidywalna, że praktycznie do ostatniej strony książka trzyma w napięciu. Jest tu wszystko, kryminał, romans, trochę metafizyki, każdy znajdzie coś dla siebie.
Polecam tą autorkę i czekam na...

Nygusia28 | 2019-10-09
Przeczytana: 09 października 2019

Wygrałam tę książkę w konkursie na www.lubimyczytac.pl
Generalnie uwielbiam książki o seryjnych mordercach.
Ta trzyma w napięciu praktycznie przez cały czas. Koniec jest zaskakujący. Na sprawcę typowalam zupełnie kogoś innego.
Warto przeczytać!!!

Gosik62 | 2019-10-09
Przeczytana: 09 października 2019

Przyznam, że początek trochę mnie zmęczył - trudne nazwy własne hiszpańskich miast, ulic, zabytków, imiona i złożone nazwiska.
Później już było tylko lepiej. Wciągająca fabuła, świetna tematyka, niejednoznaczni bohaterowie.
Autorka wraz ze swoimi bohaterami powolutku odkrywa tajemnice ciągnące się przez aż 20 lat, zwodzi czytelnika, utrzymuje stałe tempo. Po 20 latach przerwy następuje znów seria brutalnych zabójstw.
Kto okaże się mordercą? Czy to ta sama osoba co przedtem, czy też kieruje z więzienia i czarną robotę wykonuje ktoś inny?
Polecam i z pewnością przeczytam kolejne tomy serii.

mg_tp | 2019-10-08
Przeczytana: 04 października 2019

Genialna!

I zasadniczo na tym mogłabym zakończyć, bo myśląc o tej książce, w głowie rozbrzmiewa mi to jedno słowo - genialna!
Ale myślę, że dla tak niezwykłej książki jedno słowo - nawet jeśli jest to słowo genialna! - to za mało.

Jest tu wszystko czego można oczekiwać od dobrego kryminału.
Morderstwo - a nawet kilka. I to zawsze podwójne!
Ambitny i zaangażowany śledczy, do tego profiler.
Zaskakujące zwroty akcji, które nie pozwalają oderwać się na dłużej od czytania. I zmyłki, które do samego końca trzymają w niepewności kto tak naprawdę jest tym winnym.

Do tego nieszablonowy początek - pierwszy rozdział, po którym w głowie pojawia się pytanie - ale jak to?? i chęć jak najszybszego dotarcia do odpowiedzi.
Wszystko urozmaica wątek romansowy głównego bohatera. I mimo, że jest to zakazany owoc to od początku kibicuje się tej miłości.

I coś za co pokochałam tę pozycję!
Postać Dziadka głównego bohatera!<3
Ponad dziewięćdziesięcioletni staruszek, specyficzny i małomówny, ale jak...

Menia71 | 2019-10-07
Przeczytana: 06 października 2019

Cisza białego miasta to pierwszy tom trylogii, którego autorka to Eva Garcia Saenz De Urturi.
24 lipca do 18. sierpnia to dni, obejmujące najważniejsze dla fabuły współczesne wydarzenia. Jest też kilka dni późniejszych, uzupełniających.
Vitoria - miasto w Hiszpanii, stolica prowincji Alava, miejsce akcji.
Narratorem jest inspektor Wydziału Kryminalnego - Unai López de Ayala ps. Kraken - profiler, wdowiec, biegacz. Często w nietypowy sposób prowadzi przydzielone mu sprawy.
Estibaliz Rui de Gauna to jego współpracowniczka, koleżanka, jedna z najlepszych i najwytrwalszych śledczych w mieście (str. 15),ekspertka wiktymologii (trochę specjalistycznego słownictwa nie zaszkodzi, można doczytać).
Podinspektor Alba Diaz de Salvatierra to ich bezpośrednia przełożona, nowa osoba w mieście i na komisariacie.

Zbrodnia - dwa ciała pary znalezione w Starej Katedrze, która przypominała inne, sprzed ponad dwudziestu lat, za którą skazany został lokalny celebryta i bohater, archeolog Tasio Ortiz...

Natalia | 2019-10-05
Przeczytana: 05 października 2019

Książkę się nieźle czyta, ale nie jest to jedna z tych, od których nie można się oderwać i do której ciągle się wraca myślami.
Dość ciekawy wątek kryminalny, ale irytujący główny bohater i jego do niczego nie potrzebne rozterki.