Pociąg do życia wiecznego

Tłumaczenie: -
Wydawnictwo: Świat Książki
978-83-247-0720-1
felietony

Dlaczego każdy z nas miał w klasie swojego "Giertycha"?
Jak przeżyć święta i nikogo rodziny przy tej okazji nie zabić?
Co niezwykłego jest w rządzących bliźniakach?
Pilch piekielnie bystry obserwator naszej rzeczywistości, z humorem i ironią pisze o polityce i obyczajach, kulturze i jej braku, nie oszczędza innych, ale siebie też nie...

allison | 2013-06-08
Na półkach: Pilch, Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 08 czerwca 2013

Felietony z tego zbioru odznaczają się błyskotliwością, lekkością, ciętym językiem, inteligentnym poczuciem humoru... Autor jawi się jako wnikliwy obserwator rzeczywistości (zwłaszcza tej zza miedzy, ale i europejskiej oraz światowej); jego spostrzeżenia są elokwentne, erudycyjne, w wyważony sposób łączą dowcip z refleksją.

Pilch pisze przede wszystkim o wydarzeniach kulturalnych, społecznych, politycznych z lat 2004-2006, więc dzisiejszy czytelnik ma okazję spojrzeć na nie z dystansem. Część obaw autora sprawdziła się (dotyczy to zwłaszcza gierek na szczytach władzy) - raz można powiedzieć, że niestety, innym razem, że na szczęście.
Dużo miejsca pisarz poświęcił artystycznym kontekstom; często odwołuje się on do wybranych książek, wierszy, dzieł muzycznych i malarskich; przywołuje też fragmenty artykułów z prasy, komentarzy politycznych, polemik.

Niestrudzenie Pilch pisze o swoich korzeniach i jest to duża zaleta, bo jego wspomnienia dotyczące Wisły i jej mieszkańców,...

Patrycja Perzyna | 2014-01-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 09 stycznia 2014

Nie do podrobienia! Pilchowy sarkazm mam na myśli.. jest taki.. niby to ostry ale nie sprawiajacy bólu, nie jest żartem ale nie ma osoby ktora by sie nie uśmiechnęła. Myślę ze Pilch odkryl sposob jak wyladowac złości i frustracje z powodu otaczajacych nas idiotyzmów, na opak myślących ludzi, niesprawiedliwosci itp. otaczających nas bezsensów.. felietony, krótko, zwięźle jesli trzeba to i dosadnie a tematy same pod pióro wpadają. .życie..
Polecam!

Ewa-Książkówka | 2010-04-09
Na półkach: Nie posiadam, Przeczytane

Całkiem spora ilość felietonów znanego z dość ciętego języka, świetnego obserwatora otaczającej go rzeczywistości - Jerzego Pilcha. W swoich tekstach mówi dużo o swoich poglądach ale serwuje to w taki sposób, że chyba każdy będzie w stanie przeczytać zbiór do końca - głównie dzięki sarkazmowi zakładając, że czytelnik lubi tego rodzaju humor. Ja lubię :)

Marios | 2017-02-27
Przeczytana: luty 2017

Felieton jest specyficzną formą pisarską. Choćby nie wiem jak genialny, skazany jest na zapomnienie. Od jednego numeru magazynu, w którym jest publikowany, do następnego. Biorąc pod uwagę owe obostrzenia czasowe, można zadać pytanie: Ile w przestrzeni publicznej przetrwa felieton? Tydzień? Dwa tygodnie? Miesiąc? A co po miesiącu? Pojawia się kolejny felieton, a wcześniejszy idzie w zapomnienie. Zdarzają się (na szczęście) publicyści, pisarze, którzy są ważni w życiu kulturalnym, czy inteligenckim. I dla takich ważnych osób wydawnictwa przygotowują od czasu do czasu książkę w postaci zbioru owych felietonów. Wówczas fani, czy po prostu czytelnicy chcący zapoznać się z felietonową twórczością autora, sięgają po taką książkę i mają te ciekawe formy pisarskie na wyciągnięcie ręki, w jednym miejscu.

pełna recenzja pod adresem

ciociasamozloeluta | 2013-10-05

„Książek nie czyta się po to, aby je pamiętać. Książki czyta się po to, aby je zapominać, zapomina się je zaś po to, by móc znów je czytać. Biblioteka jest zbiorem snów zapomnianych, ale utrwalonych, jest szansą nieustannego powrotu, a każdy powrót może tu na powrót stać się pierwszym przyjściem” cytuje autora- czyli Jerzego Pilcha.
Jerzy Pilch - mistrz gatunku, fikusny staruch i jeden z moich idoli. W piciu, ukochaniu kobiet i uroczemu przeklinaniu. Pociag do zycia Jerzego Pilcha zbior felietonow publikowanych na lamach Polityki przed glosym odejsciem autora. A co kocham to pytania retoryczne. Pierwsze o jakze zabawnym dylemacie jak spedzic swieta i nikogo nie zabic i drugie w temacie urodzin blizniaj wczorajszych.
Jak przeżyć święta i nikogo rodziny przy tej okazji nie zabić? Co niezwykłego jest w rządzących bliźniakach? koniec cytatu-)

NetteP | 2013-12-22
Przeczytana: 2012 rok

Kocham Pilcha miłością absolutną, wielką i matczyną też. Zbiór tych felietonów jest wspaniały i bardzo zabawny, pisany, jak zwykle z wielkim poczuciem dystansu i humoru. A jeśli jest się ewangelikiem, to już można umrzeć z rozkoszy...

Magda | 2014-07-04
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 04 lipca 2014

Pilcha lubię, jego styl, język i wrażliwość zachwycają mnie. Felietony też szanuję, uważam za jeden z trudniejszych gatunków literackich, czytelnika można tym szybciutko zanudzić. A jaka jest jedyna, najważniejsza zasada felietonu? Aktualność. Felieton musi być aktualny, na temat, zgodny z obecnymi realiami. To nie powieść, która może przeleżeć dwie dekady czy pół wieku w szufladzie i nadal potrzebuje jedynie kilku kosmetycznych poprawek. Dlatego książkom z felietonami mówię nie. Nawet mój ukochany Pilch się tutaj nie wybronił. Bo mnie nie obchodzi żarliwa i namiętna ocena życia politycznego 10 lat temu. Wtedy, to chodziłam do podstawówki i cały wielki świat miałam głęboko w nosi, ważny był segregator z karteczkami.

kasiace | 2016-05-16
Przeczytana: 16 maja 2016

Zbiór felietonów z początku wieku. Wow, jak to brzmi! A jak się to czyta! Pilch jak zwykle rewelacyjny. Kto lubi jego poczucie humoru, jego sposób patrzenia na świat, ten z pewnością z ogromną przyjemnością przeczyta ten zbiór. A kto jeszcze Pilchowego stylu nie zna...będzie miał doskonałą okazję to spróbowania, jak to smakuje. Dodatkowe ułatwienie dla początkujących: siłą rzeczy rozdziały-felietony są króciutkie (trzy, cztery strony), więc nie trzeba czekać "aż będzie więcej czasu", tylko śmiało można czytać podczas podróży, gotowania czy tuż przed snem. Uwaga: czasem trudno powstrzymać się od głośnego śmiechu.

Szymon Białek | 2014-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2014

Cięty komentarz dotyczący wcale nie tak dawnych czasów. Znakomity język autora, łączący wyszukane słownictwo z prostotą zdań, pozwala się zagłębić w jego teksty z przyjemnością.

Ananke | 2011-12-11

Cytaty:
1. "Samotna jazda rowerem po parku to może nie wszystko, ale bywa dużo".
2. "Kto zbyt szybko pojmie, że wokół są coraz ciemniejsze wnętrzności Lewiatana, że wielka ryba, która nas połknęła wypluje nas wprawdzie na brzeg, ale to już będzie brzeg tamtego świata, kto otóż takie obrazy za wcześnie pojmie i za uporczywie – nie daj Boże – je przedstawia – dziwaczeje nieco".
3. "Wie Pan, z pańską twarzą nic się nie da zrobić, pan jest kompletnie bez wyrazu".
4. "Ten człowiek, który wszędzie widzi zdrad upiory, albo głupi być musi – lub na serce chory".
5. "Nie musicie się mną wcale przejmować, po prostu wystrzelcie mnie w kosmos".
6. "Dobrze, że Jan Paweł II umarł, bo jakby żył i wiedział, co się teraz z Polską dzieje – mógłby go szlag trafić".