Telefrenia

Okładka książki Telefrenia Edward Redliński
Okładka książki Telefrenia
Edward Redliński Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Nowa proza polska literatura piękna
Nowa proza polska
Świat Książki
2006-01-24
2006-01-24
powieść polska redliński

Ciekawa w formie satyra na kulturę masową serwowaną przez telewizję, Internet i prasę bulwarową. Dużym atutem jest dynamiczna narracja. Główny bohater to mężczyzna pragnący wyrwać swojego trzydziestoletniego syna z teleholizmu, sam jest jednak uzależniony od popkultury. Autor z dużą dozą humoru traktuje swoich bohaterów, przezabawne są zwłaszcza opisy sesji spotkań anonimowych telemaniaków, gdzie nasz bohater próbuje szukać ratunku. Ale jest to też opowieść o nieśmiałym samotniku żyjącym w świecie fantazji.

O konsumpcyjnym stylu życia w bardzo oryginalny sposób. Nie dla każdego, może zmęczyć albo zachwycić. Ja jestem zakochana w tej książce!

Redliński momentami przegina w cytatach z gazet. Rozumiem dlaczego ten środek został zastosowany w powieści, ale autor momentami przegina.

Obyczajówka opowiadająca o rozwiedzionym ojcu mieszkającym razem z dorosłym synem. Bohater jest maniakiem filmów. Do tego stopnia, że wszystkich napotkanych ludzi porównuje do aktorów. Syn żyje ze współpracy z telewizją i zazwyczaj ogląda trzy kanały jednocześnie na trzech różnych odbiornikach.

Inne książki Autora (zwłaszcza "Konopielka") mi się spodobały, ale ta — nie. Zapewne częściowo wynika to z telewizyjno-filmowej fiksacji bohaterów. Bo ja mam dokładnie na odwrót — jeśli ktoś mi powie, że jakiś człowiek jest podobny do Klausa Kinskiego, to nadal nie będę miała pojęcia, jak wygląda; wysoki czy niski, blondyn czy brunet... W rezultacie spora część powieści do mnie nie trafiła.

Więcej narzekań tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2018/05/telefrenia-filmowo.html

Inne książki Autora (zwłaszcza "Konopielka") mi się spodobały, ale ta — nie....

bardzo specyficzna książka, język mi się podobał, pewne stylistyczne zabiegi również, jednak dla mnie całościowo męczący tytuł.

Tym razem niespodzianka in plus.Spodziewałem się jakiegoś opętańczego,wręcz chorego romansu o uczuciu do pięknej i znanej gwiazdy filmowej.I owszem ów romans jest,ale nie on stanowi główny wątek powieści.Przede wszystkim jest to jednak próba przedstawienia kondycji współczesnego społeczeństwa.Bohaterami bowiem,swojej powieści,uczynił autor,ojca i syna,typowych przedstawicieli swoich pokoleń.Prowadzą oni liczne dysputy na różne ważkie tematy dotyczące naszej egzystencji,naszych zachowań i przyjętych wzorców.Może często autor nie całkiem poważnie mówi do nas o poważnych sprawach,nie mniej jednak skłania czytelnika do refleksji nad naszym żywotem.Zakończenie trochę rozczarowujące.No ale skoro autor przekazał już wcześniej czytelnikowi to wszystko co chciał mu przekazać to kończy książkę w ten,a nie inny sposób.Czyli nagle.Na pewno nie jest to jakaś wybitna literatura,ale co z tego,skoro ja przeczytałem książkę z wielką przyjemnością.

Niezwykła narracja w pierwszej osobie, niespotykany temat, nietuzinkowo, naukowo ipsychologicznie podjęty temat. Dla mnie fantastyczna książka. Ojciec - narrator uważa, że syn jest uzależniony od TV, syn uważa że ojciec jest uzalezniony od gazet... Ich rozmowy, poglądy, porównania rewelacyjne. ( 51 / 52 )

Bardzo mieszane uczucia co do tej książki. Zaczynając czytać, myślałam, że sięgam po dramatycznie opisującą dzisiejsze czasy, niemożność życia bez mediów i elektroniki, szarą codzienność opowieść. Tymczasem był to dość tani romans, ze słabym wkręceniem śmierci papieża w fabułę (miało to przysporzyć czytelnikowi poczucia realności czy dramatu? nie wiem, ale odrobinę poczułam się zdegustowana),ale dobrymi przemyśleniami i cennymi uwagami dotyczącymi życia. Za nie pięć gwiazdek do góry, za fabułę zero.

Zmęczyła mnie trochę ta książka, ale chyba tylko dlatego, że świat mediów w ogóle jest słabo przeze mnie przyswajalny, a kręcenie się w tym młynku opowieści Redlińskiego, o tym jak to ludzie żyją serialami, filmami, reklamami i ogólnie mediami, było mi tego za dużo.
Refleksyjna część społeczeństwa, doskonale wie jak funkcjonuje mechanizm nowoczesności, jaka jest cena konsumpcyjnego stylu życia, jak się zarabia na JP II, jak się zarządza zasobami ludzkimi, no oczywiście najlepiej uzależnić przez perswazję i podtrzymywanie mitu. Redliński doskonale kreśli ten obraz ludzkich słabości, ale to ciągłe przywoływanie ekranowych postaci, stało się irytujące i niecierpliwie czekałam końca książki.

Świetne ,satyryczne spojrzenie na kulturę masową ,która nic nie wnosi do naszego życia , a nawet , o dziwo ,może je zniszczyć ...To spotkało głównego bohatera-narratora ,miłośnika kina francuskiego .Żona- Oleńka Billewiczówna wychodzi za mąż za Andrzeja tylko dlatego ,że ten nazywa się Kmicic ,a niebawem rozwodzi się z nim ,gdyż okazało się ,że nazywa sie Kmiciś...
Nasz Kmicic-Kmiciś zagłebia się w pleploty o celebrytach ,uczęszcza na terapię dla telemaniaków różnego typu , jest zakochany we francuskiej aktorce ,szuka jej ideału w realnym świecie...
POLECAM!To powinna być lektura obowiązkowa zatwierdzona przez MEN!

• 2008
  • Polskie