Książka Roku 2018

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
The Ghostwriter
tajemnica, choroba, suspens
aleqsia

Najtrudniejsza do opowiedzenia jest prawda. Miliony sprzedanych egzemplarzy na koncie, wielka kariera i piękny dom – Helena Ross miała wszystko. Teraz znana pisarka mieszka sama i nie może zapomnieć wydarzeń sprzed czterech lat. Na dodatek dowiaduje się, że pozostało jej tylko parę miesięcy życia. Helena postanawia rozliczyć się z demonami przeszłości. Wie, że jedynym rozwiązaniem jest...

Najtrudniejsza do opowiedzenia jest prawda.

Helena postanawia rozliczyć się z demonami przeszłości. Wie, że jedynym rozwiązaniem jest ujawnienie prawdy w kolejnej, ostatniej książce. Jednak potrzebuje pomocy kogoś, kto spisze jej wstrząsającą opowieść.

Kobieta zleca to zadanie swojej największej konkurentce. Czy zwierzając się ze swojej największej tajemnicy zdoła ocalić swoją duszę?

„Najlepsza książka, jaką czytałam w tym roku” – Tarryn Fisher, autorka.

źródło opisu: Kobiece

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Powieść życia – powieść śmierci

Trzydziestodwuletnia pisarka Helena Ross ma przed sobą trzy miesiące życia i ani chwili do stracenia. Musi napisać jeszcze jedną książkę: najlepsze – i ostatnie – dzieło swojego życia. Helena nie może odejść bez wyjawienia prawdy, którą skrywa od czterech lat – prawdy o zamkniętych pokojach, o jej małżeństwie i domu, w którym nagle ucichły kroki dziecka…

Jeśli zetknęliście się już z romansami Alessandry Torre, przygotujcie się na coś zupełnie nowego, wymykającego się jasnej klasyfikacji – na współczesną powieść obyczajową z elementami thrillera psychologicznego i wątkiem romantycznym w tle. Nie sposób oprzeć się sugestywnej historii Alessandry Torre – autorki romansów, która pisze powieść, która nie jest romansem, o autorce romansów, która pisze powieść, która nie jest romansem! Co więcej, jest to książka składająca się z dwóch warstw: po pierwsze, mamy opowieść o umierającej na raka kobiecie, obsesyjnie pragnącej zmierzyć się przed śmiercią z wydarzeniami z przeszłości, po drugie, fragmenty pisanej przez nią książki pozwalają nam stopniowo zbliżyć się do tajemnicy. Kim była i jest Helena? Męczennicą czy potworem? Kochającą żoną i matką czy zaniedbującą rodzinę pracoholiczką? Autorka pozostawia ocenę głównej bohaterki czytelnikom.

Oprócz dobrze zbudowanej i stopniowo odsłanianej tajemnicy oraz przejmującego opisu zmagań z chorobą „Ghostwriter” pokazuje też sceny z codziennego życia pisarki: ciągłe liczenie słów i znaków, zapisywanie pomysłów w niezliczonych notatnikach, relacje z agentką i trwający od lat konflikt z inną autorką. Do kogo apodyktyczna i aspołeczna Helena będzie mogła zwrócić się po pomoc i od kogo będzie potrafiła ją przyjąć?

Nie musimy lubić głównej bohaterki. Prawdę mówiąc, już od pierwszych stron widać, że trudno będzie ją polubić. Ale jednocześnie nie sposób pozostać obojętnym wobec jej cierpienia, smutku i skrywanej przez nią tajemnicy. To mroczna i gorzka opowieść, która trafia do serca i zapada w pamięć.

Agnieszka Kruk

lulamae | 2018-02-16
Przeczytana: 13 lutego 2018

Wow. Po prostu WOW! - to moje pierwsze słowa po skończeniu tej książki. Zdarza mi się to rzadko, bo nie tak łatwo mnie zachwycić, ale tej książce się to udało.

Nie będę się tutaj rozwodziła.
Powiem tylko kilka słów.
Poniżej możliwe SPOILERY!

Helena Ross jest autorką wielu bestsellerowych powieści. Przed laty wydarzyło się coś co totalnie zmieniło jej życie. Zniszczyło ją. Padły z ust kłamstwa, których nie potrafi zapomnieć. Teraz dostaje diagnozę - rak. Ma kilka miesięcy. I postanawia wykorzystać ostatnie swoje chwile na tym świecie, aby napisać ostatnią książkę - osobista spowiedź, prawdziwa historia życia Heleny Ross. Jej siły są ograniczone dlatego decyduje się na znalezienie Ghostwritera, aby pomógł napisać jej o jej prawdzie.

Nie wiem czego się spodziewałam po tej książce, ale ona zaskoczyła mnie na wielu poziomach.

Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że bardzo dawano nie czytałam tak dobrej książki. To jest pozycja, która znajdzie się w moich "topach", kiedy...

chocobuum | 2019-02-17
Justysia31 | 2019-02-17