rozwiń zwiń

Powieść życia – powieść śmierci

corbeau corbeau
20.02.2019
Okładka książki Ghostwriter Alessandra Torre Patronat Logo

Trzydziestodwuletnia pisarka Helena Ross ma przed sobą trzy miesiące życia i ani chwili do stracenia. Musi napisać jeszcze jedną książkę: najlepsze – i ostatnie – dzieło swojego życia. Helena nie może odejść bez wyjawienia prawdy, którą skrywa od czterech lat – prawdy o zamkniętych pokojach, o jej małżeństwie i domu, w którym nagle ucichły kroki dziecka…

Jeśli zetknęliście się już z romansami Alessandry Torre, przygotujcie się na coś zupełnie nowego, wymykającego się jasnej klasyfikacji – na współczesną powieść obyczajową z elementami thrillera psychologicznego i wątkiem romantycznym w tle. Nie sposób oprzeć się sugestywnej historii Alessandry Torre – autorki romansów, która pisze powieść, która nie jest romansem, o autorce romansów, która pisze powieść, która nie jest romansem! Co więcej, jest to książka składająca się z dwóch warstw: po pierwsze, mamy opowieść o umierającej na raka kobiecie, obsesyjnie pragnącej zmierzyć się przed śmiercią z wydarzeniami z przeszłości, po drugie, fragmenty pisanej przez nią książki pozwalają nam stopniowo zbliżyć się do tajemnicy. Kim była i jest Helena? Męczennicą czy potworem? Kochającą żoną i matką czy zaniedbującą rodzinę pracoholiczką? Autorka pozostawia ocenę głównej bohaterki czytelnikom.

Oprócz dobrze zbudowanej i stopniowo odsłanianej tajemnicy oraz przejmującego opisu zmagań z chorobą „Ghostwriter” pokazuje też sceny z codziennego życia pisarki: ciągłe liczenie słów i znaków, zapisywanie pomysłów w niezliczonych notatnikach, relacje z agentką i trwający od lat konflikt z inną autorką. Do kogo apodyktyczna i aspołeczna Helena będzie mogła zwrócić się po pomoc i od kogo będzie potrafiła ją przyjąć?

Nie musimy lubić głównej bohaterki. Prawdę mówiąc, już od pierwszych stron widać, że trudno będzie ją polubić. Ale jednocześnie nie sposób pozostać obojętnym wobec jej cierpienia, smutku i skrywanej przez nią tajemnicy. To mroczna i gorzka opowieść, która trafia do serca i zapada w pamięć.

Agnieszka Kruk