Nadzieje Olgi

Okładka książki Nadzieje Olgi Aneta Krasińska
Okładka książki Nadzieje Olgi
Aneta Krasińska Wydawnictwo: Replika Cykl: Małe tęsknoty (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Małe tęsknoty (tom 3)
Replika
2018-11-13
2018-11-13

Olga Marzy by sędzia wydał na Kalinę wyrok. Przy okazji sprzątania ciotki mieszkania znajduje pamiętnik ciotki i poznaje prawdę że to ona spowodowała wypadek. Kalina czy zostanie uniewinniona? Olga zaprzyjaźnia sie z Kalina i Lena i ta przyjaźń będzie trwała. Czy kalina trafi do wiezienia co jest Kalinie czuje sie coraz gorzej stres jaki przeżywa czekając na wyrok jest nie do zniesienia. Lenie pomaga kalina.
Cala sria jest super dobrze wciąga i super sie czyta

Nadzieje, marzenia, tęsknoty… kto ich nie ma?! To właśnie one trzymają nas przy życiu, gdy wszystko wokół się wali jak domek z kart. Coś co było pewnikiem okazuje się ułudą, znakomitą mistyfikacją i grą na uczuciach. I chociaż każdy z nas wie, że po burzy musi przyjść słońce, to jest to trudne do uwierzenia, gdy los boleśnie doświadcza nas.

Aneta Krasińska opowiedziała historię, która może przydarzyć się każdemu z nas. Jednak nikt nie może być pewien jutra, co się wydarzy i czy nadal będziemy mieć rodzinę. Czasami w ułamku sekundy możemy stracić wszystko. Również wiele czynników ma wpływ na to jacy jesteśmy i dokąd podążamy. Ale jedno jest pewne, nigdy nie należy tracić nadziei i ciągle wyznaczać sobie nowe marzenia, które zamieniamy w cele.

ŻYCIOWE DECYZJE

„Nadzieje Olgi” to trzecia część cyklu „Małe tęsknoty” Anety Krasińskiej, którą, podobnie jak dwa poprzednie tomy, wysłuchałam w wersji audio. Była to chyba najbardziej rozsądna forma poznania tej historii, gdyż Joanna Domańska jest rewelacyjną lektorką.

Muszę przyznać, że „Nadzieje Olgi” to zdecydowanie najlepsza ze wszystkich trzech części, choć nadal pozostaję przy swoim zdaniu, że całą opowieść można było bez trudu zawrzeć w jednym tomie, co wyszłoby opowieści zdecydowanie na plus.

Po śmierci Elżbiety jej spuścizną zajmuje się Olga. Przy pomocy marszanda próbuje promować obrazy ciotki, aby nie poszły w niepamięć. Kobieta ma jednak poważne problemy osobiste… Decyduje się odejść wraz z dziećmi od despotycznego i porywczego męża, co sprawia, że Krystian chce odebrać jej synów.

Kalina jest cieniem samej siebie. Wciąż czeka na wyrok sądu w sprawie spowodowania wypadku. Wspierana dzielnie przez męża stara się stwarzać pozory normalności, ale tak naprawdę wcale jej to nie wychodzi. Przeraża ją wizja więzienia i nie może myśleć o niczym innym..

Lena wciąż walczy z demonami przeszłości. Adam nie daje jej spokoju, a i niezaradny życiowo ojciec przysparza dodatkowych problemów. Zamknięta w sobie nastolatka nie radzi sobie z nawarstwiajacymi się problemami, a jedyną osobą, która nie pozostaje bierna na jej kłopoty jest… Kalina.

Wszystkie trzy bohaterki połączone przez jedno feralne zdarzenie utrzymują ze sobą kontakt, a nawet ich znajomość coraz bardziej się zacieśnia.

Muszę przyznać, że jestem mile zaskoczona trzecią częścią cyklu. Akcja zdecydowanie przyspiesza, więcej się dzieje, wydarzenia intrygują, a napięcie rośnie. Pojawiają się niespodzianki i zwroty akcji, które nie są może jakieś spektakularne, ale dostarczają dreszczyku emocji. Z przyjemnością wysłuchałam całej historii do samego końca i żałuję tylko, że poprzednie części nie trzymały takiego poziomu.

Jeśli chodzi o bohaterki, to chyba najbardziej polubiłam Lenę – pogubioną nastolatkę, która poniżana w dzieciństwie przez matkę alkoholiczkę, nie ma teraz dość odwagi, by stawić czoła problemom i poprosić o pomoc. Do Olgi musiałam się dość długo przekonywać, ale ostatecznie mi się to udało. Tym bardziej, że sama postać też przeszła przemianę. Natomiast Kalina – kobieta empatyczna, o wielkim sercu, paradoksalnie spadła na ostatnie miejsce w tym rankingu. Irytowała mnie swoją biernością i nie radzeniem sobie z emocjami. Rozumiem jej rozterki, na pewno każdy byłby załamany i przerażony w podobnej sytuacji, ale pomimo wszystko należy żyć dalej. A Kalinie nie bardzo to wychodziło. Całe szczęście, że Kamil wciąż odgrywał rolę dobrego, kochającego męża, bo inaczej jego żona na pewno popadła by w depresję.

„Małe tęsknoty” to trylogia, którą można przeczytać dla przysłowiowego „zabicia czasu”. Jest to historia z gatunku tych o niewykorzystanym potencjale. A szkoda. Nie spodziewajcie się zatem fajerwerków i zdecydujcie się koniecznie na audiobooka.

ŻYCIOWE DECYZJE

Świetnie przedstawione losy trzech bohaterek znanych z poprzedniego tomu. Ten jest ostatni i zostają rozwiązane ich problemy. Kalina będzie mieć dziecko, Lena zyska rodziną, a Olga spokój. Warto sięgnąć po tę psychologiczną książkę.

Tom zamykający historię trzech kobiet Kaliny, Leny I Elżbiety. Sprawa sądowa związana z wypadkiem, który spowodowała Kalina nieuchronne się zbliża. Kobieta próbuje funkcjonować normalnie, ale cała sytuacja z utratą dziecka i ze śmiercią jednej z poszkodowanych, nie ułatwia tego. Znaleziony pamiętnik Elżbiety rzuca inne światło na całą sprawę.
Wiele to zmienia w życiu Olgi, bliskiej krewnej Eli, ponieważ ta wyprowadza się od męża i zaczyna życie na własny rachunek.
Historia ta pokazała jak zwykłe zdarzenie drogowe, których przecież tak wiele codziennie potrafi wywrócić do góry nogami czyjeś życie. To także chwila na zastanowienie się nad tym, czy naprawdę znamy te najbliższe osoby, męża, żonę, przyjaciela i czy możemy im zaufać w każdej sytuacji. A może zakładamy maski i po prostu trwamy uwikłani w związki bez chęci zmiany. Znaleziony przez Olgę pamiętnik pokazuje wielkie osamotnienie jej ciotki, otoczonej przecież przez przyjaciół i rodzinę.
Trochę mam mieszane odczucia odnośnie zakończenia. Ja wiem autorka chciała aby wszystko się w miarę poukładało, ale wątki kończące historię Leny i Kaliny stały się z jednej strony przewidywalne, a drugiej niewiarygodne, bo przecież wiadomo, że procedura związana z byciem rodzicem zastępczym, to nie jest takie proste.
Tak czy tak cała seria jest sympatyczna , niosąca ważne przesłania i taka normalna, bez zbędnych udziwnień.

Wiele to zmienia w życiu Olgi,...

Minęły prawie 2 lata od przeczytania drugiego tomu serii "Małe tęsknoty" pt. "Pragnienia Elżbiety" i 3 od przeczytania pierwszego tomu pt. "Marzenia Kaliny" autorstwa Anety Krasińskiej. Już wtedy wiedziałam, że dokończę serię. I nadszedł ten czas 😊

Wszędzie trwają przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, do których pozostało już tylko kilka dni, ale w sercach Kaliny, Olgi i Leny nie ma radości na ich nadejście.
Kalina żyje w ciągłym stresie przed sprawą sądową. Liczy się z tym, że zostanie osadzona w więzieniu po potrąceniu Elżbiety i jej śmierci. Przeżywa też emocje, które targają Leną będącą wciąż pod opieką przyjaznych dla niej rodziców zastępczych. Ich wielkie chęci nie wystarczają jednak dziewczynie, by zacząć normalnie żyć, bo Adam znów niepokoi nastolatkę i wywiera na niej presję. Kalina próbuje zdobyć jej zaufanie i pomóc, bo widzi, że nastolatka ma jakiś kłopot i nie potrafi sobie z nim poradzić.
Olga z kolei porządkując mieszkanie Elżbiety, odnajduje jej pamiętnik i już wie, że Kalina była tylko pionkiem w planach ciotki. Jasnym punktem w jej życiu jest sprzedaż i wystawianie obrazów Elżbiety w galeriach. Bo w domu też nie jest wesoło. A to za sprawą męża, dla którego w życiu liczą się głównie pieniądze i uległość innych w stosunku do niego. Gdy zaczyna być agresywny, Olga wyprowadza się z synami. Krystian jednak nie odpuszcza i kobieta wciąż czuje się obserwowana lub atakowana jego telefonami.

Aneta Krasińska po raz kolejny porusza poważne problemy życiowe, jakimi są: niskie szanse na zajście w upragnioną ciążę, przemoc domowa, wykorzystywanie nieletnich, czy uzależniające sprawianie sobie bólu, by zapomnieć o kłopotach. O ile w poprzednich tomach serii miałam wrażenie, że autorka skupia się bardziej na faktach i emocjonalną interpretację pozostawia czytelnikom, o tyle po lekturze ostatniego tomu mam zupełnie inne wrażenie. Każda z kobiet ma poważny problem, a został on przedstawiony tak, jakby to był kłopot natury "skończył się cukier". Wszystkie przeżywają traumatyczne wydarzenia, Olga i Lena są atakowane przez mężczyzn, którzy wywołują na nich presję i są wobec nich agresywni. Autorka bardzo spłyciła wagę tych sytuacji. Owszem, tym razem pisze o emocjach, które towarzyszą tym kobietom, ale ma się wrażenie, że to za mało, bo niezbyt łapią za serce.
Być może jest to jakiś rodzaj wypalenia przy trzecim tomie, a może pisanie w pośpiechu. Nie wiem. Ale dla mnie zbyt płytko i nieporadnie jak na takie traumy.

Tragizm zakończony happy endem. Zarówno 1 i 3 to jak dla mnie najlepszy, jednak, żeby poznać lepiej bohaterki proponuję przeczytać książkę od A do Z.

Czuję niemiłosierny niedosyt. Choć trzecia część miała być z pewnością swoistym zakończeniem całego cyklu, to pokochałam bohaterów do tego stopnia, że z chęcią przeczytałabym o ich dalszych losach. @aneta_krasinska_autorka jest mistrzynią. Z pewnością mogę ją postawić na równi z Edytą Świętek, czy Magdaleną Witkiewicz. Jestem zachwycona głębią słów. Każdy akapit wywołuje fale emocji. Cudowny cykl, który serdecznie wam polecam.

Ksiązka z życia wzięta lekka ,zwyczajna nie zachwyciła mnie.

Ksiązka z życia wzięta lekka ,zwyczajna nie zachwyciła mnie.

W 99 % zawsze jest tak, że ostatnia część cyklu jest najsłabsza. "Nadzieje Olgi" potwierdzają tę regułę chlubnie wbijając się w pozostały %. Trójeczka jest i najbardziej dynamiczna, i spektakularna - część wydarzeń jest niezwykle oczywista, część wzbudza mega zdziwienie. Jedyne, co mnie wkurzało, to pozytywny obraz polskiej policji, który nijak ma się do rzeczywistości (miałam do czynienia kilka razy z tymi służbami i dokładnie wiem, jak mają wyje*** na pokrzywdzonego). Polecam i tę część, i cały cykl, ooo.

• Przeczytane 2019

Dodaj cytat z książki Nadzieje Olgi