Tęcza nad jeziorem

Magdalena Kołosowska Wydawnictwo: Replika literatura obyczajowa, romans
Replika
2018-10-02
2018-10-02

Ksiazke szybko sie czyta. Troche irytowala mnie glowna bohaterka ktora moim zdaniem jest samolubna i rozpieszczona, nie potrafilam jej polubic az do konca powiesci.

Powieść "Tęcza nad jeziorem" ma piękną okładkę. Taką jak lubię. Nieoklepaną, przyciągającą wzrok. Niestety moim zdaniem tytuł nie bardzo do niej pasuje. Jest tam bowiem młyn, rzeka i jej rozlewisko, ale jezioro?
Bohaterka powieści Ewa to specyficzna osoba. Nie lubi być z ludźmi. Woli swoje własne towarzystwo. Jest bardzo skryta. Niechętnie powierza innym swoje tajemnice. Wraca z Londynu do Polski tylko po to, żeby pogodzić rozwiedzionych rodziców. Czytając o tym, zastanawiałam się, czy on ma lat dwadzieścia pięć, czy raczej pięć. Być może w głębi duszy był to dla niej tylko pretekst by nie wracać do Anglii, by odciąć się od traumatycznych przeżyć, które ją łączyły z tamtym światem. Tego jednak można się tylko domyślać.
Po powrocie nic nie jest tak, jak ona tego oczekuje. Matka nie mieszka w domku odziedziczonym po babci. Sprzedała go koledze Ewy z podstawówki - Brunonowi, poza tym kupiła młyn i właśnie go remontuje, realizując jakąś swoją ideę.
Ojciec zaś mieszka w ich dawnym domu i spotyka się z lekarką.
Pierwotny plan pogodzenia rodziców spala na panewce w obliczu tych wszystkich niespodzianek. Dookoła Ewy zaczynają pojawiać się znajomi z przeszłości, życie nabiera rozpędu, lecz ona nie za bardzo potrafi się w nim odnaleźć. Odnoszę wrażenie, że strasznie się szarpie, nie mogąc zdecydować, czy wraca do Londynu, czy zostaje w Polsce.
Czy dziewczyna znajdzie swoje miejsce w życiu, rozwiąże problemy, poprawi relacje z rodziną?
Proponuję zapoznać się z lekturą i sprawdzić samemu.

Bardzo wciągająca i pełna akcji książka a zarazem lekko napisana. Bardzo szybko się ją czyta 😁 aż chciałoby się poznać dalsze losy bohaterów 😊

Ewa po kilku latach spędzonych w Londynie wraca do rodzinnej miejscowości Kowale. Do powrotu zmusiła ją wiadomość o rozwodzie rodziców i nieudany związek z Colinem. Dziewczyna planuje pogodzić rodziców, jednak zastana rzeczywistość jest daleka od jej wyobrażeń. Matka, z którą nie ma zbyt bliskich relacji ma przyjaciela, ojciec także wydaje się być szczęśliwy. Dom po babci matka sprzedała przystojnemu Brunonowi, z czego Ewa nie jest zadowolona.
Bohaterka początkowo niezbyt daje się polubić, drażni jej roszczeniowość, chęć stawiania na swoim. Jednak jak się dowiadujemy życie też nie zawsze było dla niej łaskawe. Narzeczony zostawił ją, co skłoniło dziewczynę do podjęcia próby samobójczej. Sama w tajemnicy przed rodzicami radziła sobie z tą traumą. I gdy wydaje się, że Ewa poukłada sobie życie, otrzymuje wiadomość, że jest poważnie chora.

Dość smutna i gorzka historia jak to w życiu bywa. Daje do myślenia. Opisuje trudne relacje z matką. Pozwala spojrzeć na życie z innej perspektywy i uzmysłowić sobie co w życiu jest tak naprawdę ważne.

Wspaniała i mądra książka o życiu oraz o miłości. Pokazuje wiele wspomnień jak i radości. W końcu coś dzieje się w życiu z jakiegoś powodu. Uważam , że jest to piękna książka nie tylko o miłości , wspomnieniach ale przede wszystkim o wybaczaniu bo każdy z nas zasługuje na drugą szanse.
Polecam

Polecam

2030

Często ludzie w obliczu porażek życiowych nabierają do różnych spraw dystansu i dojrzewają. Próbują poukładać sobie życie na nowo i wychodzą z tej próby zwycięsko.
Niestety początkowo bohaterka książki Ewa nie rokuje dobrze. Jest osobą zapatrzoną w siebie, egocentryczną i rozpieszczoną, której same sukcesy się należą od życia. W Londynie nieźle się urządziła, miała też partnera Colina. Liczyła wręcz na kościelne dzwony, ale nagle Colin wyrzucił ją ze swego życia. Po takich rozczarowaniach wraca do domu babci pod skrzydła matki. Niestety niemiło się rozczarowuje, bo jakiś Bruno panoszy się po remontowanym domu jej babci. na kobietę czeka wiele niemiłych niespodzianek, bo rodzice osobno mieszkają, matka osiadła w ruderze w starym młynie. Jakie to dziwne i oburzające, że inni nie mają zamiaru postępować wedle upodobania Ewy.
Matka związała sie z Mikołajem, pogarsza się jej zdrowie. relacje z Ewą dalekie są od serdeczności, więc z uwagą śledziłam ten wątek. Chcąc nie chcąc Ewa zagłębia się w przeszłość swojej rodziny,próbując dociec przyczynę oziębłości matki, jej nieudanego życia uczuciowego. Czy zimny wychów przez babcię do tego doprowadził,że matka nie umie okazywać uczuć, tylko zapewnia córce godziwy byt?
Czy Ewa się odnajdzie, jak zareagują sąsiedzi na jej powrót? W jaki sposób wpłynie na nią znajomość z Bruno?
Opowieść bardzo realistyczna,z życia wzięta, nie oferująca samej słodyczy. Porusza trudny temat przewlekłej choroby, trzeba takiego wstrząsu by Ewa zastanowiła się nad sobą i walczyła o swoje szczęście i zdrowie. Jak młoda osoba może zrozumieć beznadziejną diagnozę,jak się ma nie załamać, czego się o sobie dowie w czasie próby? Jej życie nie było tak wspaniałe, jak można by sądzić. Bohaterka bez ogródek zwierza się z terapii w klinice psychiatrycznej, samookaleczenia się, na szczęście prosi o wsparcie i ma nadzieję na dobry związek. Duży zawirowań, ciekawa akcja, antypatyczna bohaterka zmieniająca się na plus- zgrabnie skrojona obyczajówka akurat na upalne lato.

Historia emocjonalna,prawdziwa przejmująca opowiada o wybaczaniu,różnych obliczach miłości,o dojrzewaniu do rodzicielstwa.
Główna bohaterka Ewa powraca do swojej rodzinnej wsi gdzie wychowała się w dzieciństwie będąc dzieckiem nie doświadczyła miłości ze strony własnej matki nie czuła się kochana.
Przywiozła ona swoje dorosłe lęki,nietrafione decyzje.
Dla mnie z początku trochę irytowała mnie Ewa bohaterka powieści później już było lepiej.
Dla mnie to piękna,wzruszająca,fantastyczna książka śmiałam się przy niej,poprawiła mi samopoczucie.

Przywiozła ona swoje dorosłe lęki,nietrafione decyzje.
Dla mnie z początku...

44/2019
Tęcza nad jeziorem Magdaleny Kołosowskiej nie należy do łatwych „obyczajówek” mimo tego, że czyta się ją lekko i przyjemnie. Podejmuje ważne życiowe tematy: miłość, zdradę, zagubienie, samotność, brak wiary w siebie, przebaczanie, szukanie szczęścia i zrozumienia. Ewa, po tym, jak kilka lat temu wcześniej wyprowadziła się do Londynu, wraca w rodzinne strony, aby spróbować połączyć rozwiedzionych rodziców i odnaleźć nowe miejsce dla siebie. Niestety po powrocie nic nie jest takie, jak tego chciałaby Ewa. To bardzo skrzywdzona przez los, zagubiona młoda kobieta. Jest bardzo samodzielna, za wszelką cenę stara się być samowystarczalna, boi się obdarzyć zaufaniem kogokolwiek, skutecznie odgradza się od najbliższych i obawia się ponownego skrzywdzenia przez los. Jak na dorosłą osobę jej zachowanie jest strasznie egoistyczne i co tu dużo mówić, strasznie irytujące. Nigdy nie miała bliskich znajomych, nawet obecnie stara się stronić od towarzystwa. Nie rozumie powodów rodziców, dla których się rozstali, nie chce i nie umie rozmawiać spokojnie z matką, która próbuje nawiązać z nią bliższą więź. Depresja Ewy także daje o sobie znać. Zresztą nie tylko pogorszenie nastroju będzie Ewę martwić. Czy zmiana otoczenia i spotkanie dawnego kolegi Brunona spowoduje zmiany w życiu?. Główna bohaterka stara się zamknąć jeden rozdział w jej życiu i otworzyć drugi. Czy jej się to uda? Jak będą się układały jej relacje z matką? Czy zdoła pokonać własny strach i odważy się chwycić życie za rogi? Pochłonęłam tę powieść w jeden dzień, przekonałam się do Ewy i mocno jej kibicowałam. Polecam i chętnie sięgnę po inne pozycje Magdaleny Kołosowskiej.

44/2019

akiś czas temu moją uwagę przykuła powieść Magdaleny Kołosowskiej "Tęcza nad jeziorem".

Oto opis wydawcy:
Wszystko dzieje się po coś i z jakiegoś powodu.
Historia o wybaczaniu, o różnych obliczach miłości, o dojrzewaniu do rodzicielstwa, o dorastaniu tych, którzy byli przekonani, że już dawno są dorośli.
Ewa po wielu latach wraca do miejsca, w którym się wychowała, małej wsi gdzieś na końcu świata. Przywozi ze sobą wszystkie swoje dorosłe lęki, nietrafione wybory i złe decyzje. Ma nadzieję, że powrót pomoże jej uporządkować życie, które w ostatnich latach wymknęło się spod kontroli. Jednak na miejscu zastaje coś, czego zupełnie się nie spodziewała… Odżywają wspomnienia, budzą się upiory przeszłości, a ona ma coraz mniej nadziei, że to wszystko dobrze się skończy. W dodatku na horyzoncie pojawia się nieoczekiwana i niechciana miłość…

Kiedy zaczęłam lekturę, zaskoczyła mnie główna bohaterka. Niby dorosła kobieta, a jednak jakaś trochę dziecinna - rozkapryszona jedynaczka, której wydaje się, że jest pępkiem świata, a rodzice powinni postępować zgodnie z jej oczekiwaniami. Oczywiście to nie były jakieś bzdurne fanaberie, lecz ich rozstanie, z którym Ewa po prostu nie potrafiła się pogodzić. Urzekająca w tej historii jest metamorfoza młodej kobiety, która musi nagle dorosnąć, gdyż i przed nią zaczynają się piętrzyć problemy.

"Tęcza nad jeziorem" to bardzo ciepła i pozytywna powieść o zmaganiu się z przeciwnościami losu. Lekki i przystępny styl autorki sprawia, że książkę czyta się płynnie i z przyjemnością. Mam nadzieję, że nie było to moje ostatnie spotkanie z twórczością Magdaleny Kołosowskiej.
Serdecznie polecam!

Link do opinii: https://edyta-swietek.blogspot.com/2019/01/gdy-trzeba-szybko-dorosnac.html

Oto opis wydawcy:
Wszystko dzieje się po coś i z jakiegoś powodu.
Ewa po wielu latach wraca do miejsca, w którym się wychowała, małej...

• Przeczytane 2018
  • Polscy autorzy
  • Ebooki
  • Przeczytane 2019

Dodaj cytat z książki Tęcza nad jeziorem