Okładka książki Śledztwo od kuchni czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie (z podtekstem kulinarnym) Karolina Morawiecka Patronat Logo
Patronat Logo
Karolina Morawiecka Wydawnictwo: Lira Cykl: Karolina Morawiecka (wdowa po aptekarzu) (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Karolina Morawiecka (wdowa po aptekarzu) (tom 1)
Lira
2018-11-07
2018-11-07
komedia kryminalna kryminał morawiecka karolina morawiecka skałka

Bardzo pretensjonalny język - ciągłe porównania do innych książek. To nigdy nie wychodzi ciekawie! Autorka, zamiast wykorzystać swoją wiedzę z zakresu literaturoznawstwa i zawrzeć w tekście subtelne aluzje czy odwołania poszła zwyczajnie banałami, wprost pisząc "Niczym ktoś tam skądś tam" - przez co tekst jest aż upchany bezsensownymi porównaniami, które rozciągnięte są na kilka zdań, jakby jedno odwołanie na sytuację nie było wystarczające. Trzeba ich zawrzeć co najmniej 3! Ciągłe zdrobnienia i infantylizacja wcale nie pomaga tej książce. Tworzy to literacki koszmarek - książka jest zupełnie dla nikogo - ktoś gustujący w literaturze klasycznej nie zainteresuje się niskich lotów kryminałem, a osoby szukające komedii ze śledztwem w te odstraszy wydumanie i przerażająco słaba fabuła.

Bardzo zdziwiło mnie, że według profilu autorki chciała ona stworzyć zupełnie nowy podgatunek literatury, bo ja nie widzę w tej książce nic innowacyjnego - kryminały z gotowaniem już znamy, a i komedia kryminalno-kulinarna też się znajdzie, a już tym bardziej kryminał o starszej pani.

Największą wadą książki jest to, że łącząc trzy gatunki jest nijaka w każdym z nich - komedia nie jest specjalnie zabawna (żarty powtarzane kilka razy wcale nie stają się zabawniejsze),zagadka kryminalna tak banalna, że od początku wiadomo kto jest mordercą (w dodatku samo śledztwo jest okropnie nudne i napisane po łebkach),a kulinaria gdzieś upchnięte między tymi dwoma po prostu wypełniają treść, żeby liczba stron dopadła niezbędnego minimum do publikacji.

Bohaterowie książki są zwyczajnie głupi, na czele z główną bohaterką, która ma same wady i ani jednej zalety! Trudno ją tolerować, a co dopiero polubić.

Gdybym nie sprawdziła profilu autorki, byłabym przekonana, że napisała ją starsza pani całe życie mieszkająca na głębokiej wsi.

Jeśli lubicie powieści kryminalne w stylu Joanny Chmielewskiej, Alka Rogozińskiego i Olgi Rudnickiej, to "Śledztwo od kuchni..." Karoliny Morawieckiej jest właśnie dla Was.

Karolina Morawiecka to nie tylko autorka. Ta również nazywa się główna bohaterka powieści, samozwańcza pani detektyw, która postanawia rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci młodej kelnerki.

Gdy policja nie daje rady, pewna siebie (chociaż we własnym mniemaniu bardzo skromna) wdowa po weterynarzu bierze sprawy w swoje pulchne ręce, które potrafią w kuchni wyczarować najbardziej wyszukane potrawy…

Pulchność w ogóle jest cechą Karoliny Morawieckiej, która ma własne (i niepodważalne) zdanie na temat ludzi szczuplejszych od niej (o co nietrudno),na temat dziwaków zwanych weganami oraz jeszcze bardziej podejrzanych miłośników książek innych niż poradniki kulinarne oraz gazetka wydawana przez miejscowego księdza.
Trudno nie uśmiać się (nieraz do łez),śledząc detektywistyczne zapędy wdowy. Trudno też jej nie polubić na swój sposób, chociaż – wierzcie mi ! – nikt nie chciałby mieć takiej sąsiadki!

Karolina Morawiecka rządzi w tej powieści, a towarzyszy jej wiecznie śliniąca się, łakoma i ociężała psica. To niechciany „spadek” po mężu, który opuścił ten ziemski padół zbyt wcześnie, zostawiając panią Karolinę z mnóstwem problemów na głowie.

Nietrudno domyślić się, że udział wdowy w rozwiązaniu kryminalnej zagadki okaże się kluczowy! Zdradzę, że pomoże jej w tym ...zakonnica-feministka. Chociaż można, oczywiście, zastanawiać się, kto komu pomaga...
Przyznam, że autorka, której twórczości dotąd nie miałam przyjemności poznać, skradła moje czytelnicze serducho.
Nie mogę już doczekać się lektury kolejnego tomu. Właśnie czeka na mnie i kusi, ale… Cóż, przede wszystkim obowiązki.

Dodam jeszcze, byście nie sięgali po tę powieść z pustym żołądkiem, gdyż opisy kulinarnych smakowitości są tak kuszące, że ślinka cieknie odbiorcy … Prawie tak obficie jak pewnemu psu…
Smakowite są też liczne konteksty literackie, które spodobają się na pewno nie tylko miłośnikom kryminałów.
Polecam z czystym sumieniem !!!

Gdy policja...

Cześć

Dzisiaj przychodzę do was z książką "Śledztwo od kuchni" której autorką jest Karolina Morawiecka.

W spokojnej miejscowości na zamku w Pieskowej Skale zostaje znalezione ciało młodej kobiety. Sprawa jest bardzo trudna i zawiła a żmudna i długie śledztwo nie przynosi efektów bo wszystko wzkazuje na nieszczesliwy wypadek. Lecz innego zdania jest Pani Karolina wdowa po aptekatzu która była na miejscu zdarzenia przed policja i przyjrzała się ofierze i miejscu zdarzenia i nie daj je spokoju brak torebki ofiary której nigdzie nie ma.
Wodowa po aptekatrzu razem z niedawno poznana siostra zakonna zaczynają prowadzić własne śledztwo które nie spodziewanie zaczyna przynosi efekty i Pani Karolina wraz z zakonnic zaczynają odkrywać co raz więcej nowych informacji i faktów które postanawiają przekazać podkomisarzowi który prowadzi tą sprawę.
Wodowa po aptekatzu, zakonnica zaczynają współpracować z komisarzem.
Lecz sprawa się jeszcze bardzo komplikuje po kolejnym incydencie który wydaj się nie mieć związku ze sprawa zabójstwa. Ale po kolejnych rozmowach i przemyśleniach wszystko zaczyna układać się w całość. Pani Karolina i zakonnica wraz z komisarzem postanawiają zdemaskować i złapać sprawce.
Czy uda się im złapać Sprawcę?
Tego się dowiecie jak przeczytacie książek.

Bardzo ciekawa i świetna historia która lekko i szybko się czyta.
Jest historia kryminalna z wątkami kulinarnym którymi zajmuje się główna bohaterka. Czytanie tej książki to sama przyjemność.

Jest to moje pierwsze spotkanie z tą autorką które okazał bardzo udane oraz przyjemne i na pewno sięgne po kolejne książki autorstwa Pani Karoliny Morawieckej.

Polecam

Cześć

Dobra książka, dobrze spędzony czas.

Dobra książka, dobrze spędzony czas.

Lekki kryminał ze sporą dawką dobrego humoru i ironii, przeplatany kulinarnymi wstawkami!
Główna bohaterka, Karolina Morawiecka, wdowa po aptekarzu zostaje wplątana w nieoficjalne śledztwo w spraiwie tajemniczej śmierci jednej z kelnerek restauracji przy zamku w Pieskowej Skale. Towarzyszyć jej będzie zakonnica o wdzięcznym imieniu Tomasza (które to imię wywołuje uśmiech na niejednej twarzy, a w innych budzi dezorientację) oraz dożyca Trufla. Równolegle oczywiście toczy się oficjalne śledztwo, jednak podąża zpełnie innymi tropami... Kto pierwszy rozwikła sprawę zagadkowej śmierci? Wdowa po aptekarzy, która przecież nigdy się nie myli (i przy okazji nakarmi pół wsi),czy może komisarz Cegła? Czy ofiara okaże się niewinnym aniołem, jak wynika z początkowych zeznań świadków, czy może jest wręcz przeciwnie? No i czy wdwoie po aptekarzu - gospodyni idealnej - wypada zajmować się czytaniem książek?
Bardzo przyjemna i przytulna opowieść. Bardzo podobały mi się wtrącenia autorki, która zwraca się momentami bezpośrednio do czytelnika, objaśniając niektóre kwestie. Świetnie rozpisane są też niuanse tego co myślą o sobie nawzajem różni bohaterowie! No i wstawki kulinarne i opisy tego co Karolina przygotowuje aby uraczyć swoich gości, powodowały u mnie momentami ślinotok :D

Ta książka jest dla mnie bardzo pozytywnym zaskoczeniem, bo napisanie kryminału, ale takiego z przymrużeniem oka jest na pewno ogromnie trudnym zadaniem. Autorce udało się to znakomicie, w żadnym momencie nie przedobrzyła ocierając się o śmieszność, dlatego pierwszy tom oceniam na 7. Wątek kryminalny ciekawy, przepiękny język z odniesieniami do literatury i mojego ukochanego detektywa Erasta Fandorina. Polecam.

Ubawiłam się po pachy. Lekka, przyjemna i przezabawna. Autorka potrafi ten sam żart opowiedzień milion razy i za każdym razem będzie śmieszy. Siostra Tomasza mnie bawi do dziś 😂

Bardzo fajna, lekka i przyjemna. Idealna książka na wakacje. Szybko się czyta, lektura wciąga. Sam wątek kryminalny nie jest zbyt wysokich lotów. Główne bohaterki, wdowa po aptekarzu i siostra Tomasza (jakiego Tomasza :) budzą sympatię od początku.
Warto zwrócić też uwagę na tyłu, który bardzo pasuje do całości, wątek kulinarny jest bardzo ważny w powieści.
Polecam! Sama napewno sięgnę po inne książki tej autorki.

Polecam! Sama...

Idealny kryminał / powieść detektywistyczna na lato. Lekka, przyjemnie się ją czyta, wciągająca. Strasznie polubiłam od razu główne bohaterki ;-)

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam