Okładka książki Morderca na plebanii, czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie (z kulinarnym podtekstem)
Karolina Morawiecka Wydawnictwo: Lira Cykl: Karolina Morawiecka (wdowa po aptekarzu) (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Karolina Morawiecka (wdowa po aptekarzu) (tom 2)
Lira
2019-04-24
2019-04-24
cosy crime

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Trup ściele się gęsto, a skromny posiłek zawsze mile widziany oczywiście z mocną kawą, bo to na trawienie dobre, a i rozwiązaniu sprawy sprzyja. Jednym słowem święta za pasem.

Pomysł na intrygę kryminalną nie jest najgorszy. Umiejscowienie akcji i wybór małomiasteczkowych i charakterystycznych postaci na bohaterów też. Dalej jednak już jest gorzej. Postaci są przerysowane i w pewnych detalach całkowicie niewiarygodne, cała powieść zaś niemożliwie przegadana. Do tego przypisy, dużo przypisów i potworne ilości wykrzykników (celowe piszę "ilości", bo zliczyć się ich nie da). Dobry pisarz nie potrzebuje takich wzmocnień co parę zdań. Bardzo manieryczna, męcząca stylistyka. Korekta wysypała się na "stróżce" - tam, gdzie mówimy o płynącej wodzie, tam powinna być zawsze "strużka". Najbardziej jednak wymęczył mnie ten hałaśliwy, nachalny, narzucający się czytelnikowi niby-humor powieści i całkowicie zbyteczne odwołania do wielkiej literatury. Reasumując - szkoda czasu.

Podejście drugie do Karoliny Morawieckiej. Niby wiadomo, że to komedia, satyra i postacie mocno przerysowane, lecz zamiast bawić, irytowało. Głowna bohaterka uważająca się za ósmy cud świata, najmądrzejszą w całej wsi, tak naprawdę jest niedouczonym samolubem. Nie da się jej lubić. Już większą sympatię wzbudzają siostra Tomasza i młodsza Karolina z mężem. Poza tym, wieczne powtórzenia, porównania i zdrobnienia. Pan Adaś czy pani Karolinka doprowadzają mnie do szału. I porównania typu: nie było większego zdziwienia/oburzenia, niż (tu wtrącenie trzech postaci lub wydarzeń mitologiczno - historyczno - książkowych), niż zdziwienie/oburzenie pani Karolinki w tym momencie. Jakby autorka na siłę chciała się popisać wiedzą, lecz (świadomie czy też nie) bardzo irytuje czytelnika. Co za dużo, to niezdrowo.

Karolina Morawiecka powraca w kolejnym śledztwie.Napisana lekko i z humorem.
Rewelacyjny lekki kryminał na miłe popołudnie czy wieczór z książką.

Karolina Morawiecka powraca w kolejnym śledztwie.Napisana lekko i z humorem.
Rewelacyjny lekki kryminał na miłe popołudnie czy wieczór z książką.

Pozytywnie zakręcona starsza pani z żyłką detektywistyczną.
Mnóstwo skojarzeń z różnorodnością książek, a opisy uczt kulinarnych to zapewne zemsta autorki na czytelnikach, którym ślina cieknie jak Trufli ;)

Pozytywnie zakręcona starsza pani z żyłką detektywistyczną.

Druga powieść Karoliny Morawieckiej o Karolinie Morawieckiej ☺️ Ja zakochałam się w stylu autorki i głównej bohaterce już przy pierwszym tomie i na szczęście po drugim nie musiałam się odkochać. Tym razem mierzymy się z domniemaną zbrodnią sprzed lat i zbyt mało zamordowanym trupem, także taką sprawę może rozwiązać tylko wielmożańska Miss Marple. (Szczególnie, gdy głównym podejrzanym jest herbata Earl Gray😂). Powieść ma dobre tempo, pyszne potrawy i akuratną dawkę humoru. Osobiście mam tylko jeden zarzut, dobry kryminał to taki, w którym to czytelnik nie podejrzewa sprawcy, a nie prowadzący dochodzenie. Zbyt głośne wykluczanie sprawcy ujawnia jego tożsamość przedwcześnie. Ale to i tak bez znaczenia, bo czyta się to świetnie! Polecam

Do Karoliny Morawieckiej podejście drugie i ostatnie. Maniera z pierwszego tomu utrzymuje się, nawet nasila. A że błysku świeżości już nie ma... Słabo się to czyta. Jeśli ktoś taki styl trawi (i to dosłownie) - to śmiało.

Jak już ktoś napisał, cykl o Karolinie Morawieckiej cechuje lekkie, niewymuszone poczucie humoru. Klimat jak w powieściach o pannie Marple w polaczeniu z serialem " Co ludzie powiedzą?". Świetna lektura na wakacje.

Ten gatunek niewymuszonego poczucia humoru mi odpowiada. Bohaterowie chociaż pełni wad, są wiarygodni i sympatyczni. Sama intryga niezbyt wyszukana, mimo to, dobrze się czyta.