Śledztwo od kuchni czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie (z podtekstem kulinarnym)

Patronat LC
Karolina Morawiecka Wydawnictwo: Lira Cykl: Karolina Morawiecka (wdowa po aptekarzu) (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Lira
komedia kryminalna kryminał morawiecka karolina morawiecka skałka
Karolina Morawiecka (wdowa po aptekarzu) (tom 1)
kryminał, sensacja, thriller
komedia kryminalna kryminał morawiecka karolina morawiecka skałka

Książka lekka, przyjemna i zabawna. Główny minus to do bólu przewidywalne rozwiązanie zagadki kryminalnej.

Lekka komedia kryminalna, którą czyta się z uśmiechem. Rozwiązanie zagadki nie zaskakuje, ale wyjaśnione jest aż za bardzo "łopatologicznie". Pasowały mi odniesienia do literatury (szczególnie kryminalnej:) i fascynacja "Ojcem Mateuszem". No i przecudowna siostra Tomasza :) :) :) Świetna lektura na jesienny wieczór :)

Zabawnie, ciekawie, i wesoło. To akurat te cechy, które lubie w kryminalnych opowieściach, mogę więc z czystym sumieniem polecić, jako dobrą rozrywkę.

Książka jest poprawna, można ją przeczytać, niekoniecznie trzeba. Wydaje mi się, że inspiracją dla autorki przy tworzeniu tytułowej wdowy była główna bohaterka brytyjskiego serialu "Co ludzie powiedzą" (co moim zdaniem jest na plus). Na pewno w książce zdecydowanie za dużo jest nawiązań do innych powieści kryminalnych (co za dużo to niezdrowo).

miłe do poczytania zrelaksowania się.

lekki kryminał, przez większość czasu zabawny. Aczkolwiek momentami autorkę troszkę poniosło w traktowaniu czytelnika jako lekko upośledzonego, któremu trzeba wszystkie tropy aż za bardzo łapatologicznie wytłumaczyć, wziąć za rękę i przeprowadzić przez kolejne wątki.
O ile na początku postać wdowy jest nawet zabawna, a jej umiejętności kucharskie godne pozazdroszczenia,...

A mogło być tak pięknie... Niestety, potraktowana przez autorkę jak naiwne dziewczę, któremu trzeba pomóc we wnioskowaniu wątpliwej przydatności dygresjami oraz przypisami, zraziłam się do kolejnych tomów. Tymczasem wystarczyło pozwolić żyć świetnie skonstruowanym charakterologicznie postaciom i - na litość! - nie katować czytelnika swą erudycją oraz nachalnymi...

Klasyczny kryminał, polecam miłośnikom lekkich kryminałów.

Główna bohaterka, „skromna” wdowa po aptekarzu (co wydaje się być centrum jej tożsamości) jest przeokropną babą. Autorytarna, dominująca, wszechwiedząca i do tego zakłamana. Typ osoby, od której najlepiej uciekać, bo dziurki nie zrobi, a krew wypije. Na szczęście opisana jest w wysmakowanie ironiczny i zdystansowany sposób, co czyni tę postać nieco lepiej strawną.
W ogóle...

Oczywiście, że jest to klon klasycznej, oldskulowej powieści kryminalnej. Oczywiście, że bohaterowie są sztampowi, modelowi, przewidywalni. Oczywiście - sama zbrodnia również nie jest zaskoczeniem.
I co z tego - ubawiła mnie ta powieść, serio. Może przez sentyment do Christie? A może w głównej bohaterce znalazłam okruchy siebie (to raczej nie jest powód do dumy, he he)? ...

Dyskusje

• 2019