Okładka książki Śledztwo od kuchni czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie (z podtekstem kulinarnym) Karolina Morawiecka Patronat LC
Karolina Morawiecka Wydawnictwo: Lira Cykl: Karolina Morawiecka (wdowa po aptekarzu) (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Karolina Morawiecka (wdowa po aptekarzu) (tom 1)
Lira
2018-11-07
2018-11-07
komedia kryminalna kryminał morawiecka karolina morawiecka skałka

Przeciętna.

Sięgając po tę książkę na początku zaintrygował mnie tytuł. Liczyłam na lekką powieść kryminalną. I rzeczywiście ją dostałam, choć niekoniecznie w takiej formie jaką bym chciała.

"Śledztwo od kuchni" opowiada historię Karoliny Morawieckiej, wdowy mieszkającej w Wielmoży, w okolicach Ojcowskiego Parku Narodowego. Na początku nawet polubiłam bohaterkę, jednak wraz z kolejnymi kartkami stawała się ona nieznośna. Bardziej interesowały mnie inne postacie, chociażby zakonnica czy podkomisarz, których tutaj jest zdecydowanie za mało.

Sama zagadka kryminalna jest banalnie prosta i nie ma w niej nic odkrywczego. Tak naprawdę można by ją streścić w jednym, góra dwóch rozdziałach.

Ogromną zaletą tej powieści jest natomiast umiejscowienie akcji w przepięknej okolicy. Pieskowa Skała i Ojcowski Park Narodowy to niezwykle interesująca okolica. Sama wielokrotnie zwiedzałam te okolice i miło było powrócić, nawet w takiej formie. I to była dla mnie największa przyjemność z tej lektury. Szkoda, że było tego tak mało.

Widać również, że autorka jest dość dobrą obserwatorką ludzkiej natury. Miło jest przedstawione środowisko, ciekawi są drugo- i trzecioplanowi bohaterowie. Jednak jest ich zdecydowanie za mało.

Sądzę również, że w tym przypadku autorka chciała za bardzo. Tknęła poszczególne wątki, ale jakby ich nie dokończyła, nie rozwinęła. Sam motyw kulinarny nie jest zły, tak jak i wtrącanie w akcję książek. Ale trzeba to zrobić porządnie. Albo jedno, albo drugie. Tego "kulinarnego podtekstu" jest za mało i oczekiwałam czegoś więcej.

Zdecydowanie humor w tej książkę, który powinien być jej największym atutem, jest na siłę. Momentami żarty są wyjątkowo nieśmieszne i wymyślane z trudem. Na początku jest w porządku, potem zaczyna to bardzo męczyć.

Zdziwił mnie również fakt, że autorka sama siebie umieściła w swojej powieści. Oczywiście, zdarza się to niejednokrotnie, ale nadanie bohaterce swoich personaliów (i nie tylko) uważam za przesadę.

Cóż. Miało być zabawnie, lekko i przyjemnie. I na początku tak było. Szkoda, że tak krótko to trwało.

Przeciętna.

W lekkim stylu świetnie napisana historia kryminalna. Jak gdzieś przeczytałam "na poprawę humoru". Inteligentnie włączone do powieści wątki z "Lalki" B. Prusa oraz z różnych kryminałów (przede wszystkim Agaty Christie o Herkulesie Poirot i pannie Murple). Kontynuacja serii niezbędna.

Okrutnie irytująca główna bohaterka, nie sięgnę po kolejne części.

Okrutnie irytująca główna bohaterka, nie sięgnę po kolejne części.

Szłam o zakład, że książkę napisała pani w podeszłym wieku. Zmęczyłam ją tylko dlatego, że słuchałam audiobook w podróży. Ni to zabawne, ni wciągające. Tak koszmarnie powoli akcja nabierała tempa a i final bez fajerwerków. Lektura dla Pań w sanatorium to powinien być odbiorca tej książki.

Proszę Państwa! Zapraszam na trzydaniowe, niedzielne śniadanie, ze świeżymi bułeczkami z własnego wypieku, zakończonego skromną deską serów. Zaś na deser serwuję kryminał-komedię. Sprawę trupa z krzaków rozwiążemy przy okazji espresso z kardamonem.
Powieść kryminalna, w której główną bohaterką jest Miss Marple o charakterze Hiacynty Bukiet z talentem Nigelli Lawson to musiał być hit. Książka jest tak dobra, jak serwowane w niej jedzenie! W menu mamy idealnie odtworzony klimat małej wioski zelektryzowanej newsem o morderstwie, samozwańcza detektyw w spódnicy i prawdziwego detektywa, którego zawsze można przechytrzyć! Czyta się to z wypiekami na twarzy, non stop wybuchając śmiechem, także proszę się częstować bo to jest rozkosznie pyszne.

Chylę czoła przed autorką za tak umiejętne granie wątkami literackimi i puszczanie oka do czytelników przy każdej nadarzającej się okazji. Czytanie dla fabuły to jedna strona przyjemności, ale czytanie w celu odkrywania najbardziej szalonych i celowo zawoalowanych - ale wciąż zalotnie machających nóżką - aluzji to chyba jeszcze większa frajda. Przy okazji poruszone również zostały - choć dyskretnie - ważne wątki społeczne, choćby podatność części osób w podeszłym wieku na manipulację medialną.
Można jeszcze, oczywiście, czytać tę książkę - i pozostałe z tego cyklu - zwracając szczególną uwagę na wątek kulinarny. Bywa to jednak zdradzieckie, bo w środku nocy człowiek robi się nagle potwornie głodny.

Dobrze było odpocząć od cięższej literatury i się odprężyć przy tej książce. Bohaterka to taka Panna Marple, (choć dla mnie Panna Marple jest tylko jedna), wdowa po aptekarzu, mieszkająca samotnie z psem. Prowadzi swoje śledztwo w sprawie śmierci kelnerki Anny oraz próby otrucia uczennicy gimnazjum. Do pomocy przy śledztwie dołączyła siostra Tomasza, zakonnica. Ciekawie i śmiesznie. Już szukam następnych części.

Książka Karoliny Morawieckiej to przyjemna lektura na umilenie dnia.Bardzo mi się spodobała!

Książka lekka i przyjemna, tylko strasznie drażniło mnie to zdrabnianie imion (pani Karolinka, pan Adaś itp.). Dorośli ludzie, a zwracają się do siebie jak przedszkolaki.