Zła krew

Seria: Thriller psychologiczny
Wydawnictwo: Czarna Owca
Baby Teeth
aleqsia

Suzette kocha swoją córkę, naprawdę, ale po tym, jak małą wyrzucano z kolejnych szkół musiała sama zająć się jej edukacją. Dziś jej kruche zdrowie fizyczne i psychiczne z każdym dniem wyraźnie słabnie. Sztuczki stosowane przez Hannę stają się coraz zmyślniejsze, a mąż Suzette pozostaje ślepy na narastające problemy rodzinne. W tej sytuacji Suzette zaczyna się zastanawiać, czy z jej córką nie dzieje się coś bardzo poważnego i czy dom to dla niej najlepsze miejsce.

„Zła krew" to książka niepokojąca w najlepszym tego słowa znaczeniu. Zapadają w pamięć, bez litości wgryzając się w najboleśniejsze aspekty życia rodzinnego i związanych z nim obowiązków i współzależności. Niesamowity debiut“. (Kelly Braffet, autorka powieści Wszelki ślad zaginął i Ja i mój brat)

źródło opisu: Czarna Owca

źródło okładki: Czarna Owca

Anna | 2019-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2019

Hanna Jensen jest główną 7-letnią bohaterką książki autorstwa Zoje Stage pt.''Zła krew''debiutującej po raz pierwszy w roli pisarki.

Hanna posiada zaburzenia mowy, ale za to potrafi wiele zrozumieć. Świetnie bawi, się uczuciami dorosłych zwracając, przy tym na siebie uwagę. Ma swój dziecięcy świat, w którym to wykorzystuje, osobisty plan działań zdając sobie z tego sprawę, że rani bliskie jej osoby. Jest bohaterką, którą jest trudno rozszyfrować ze względu na jej szczególne zdolności manipulacyjne. Po części wie, jak ma wykonać swoje zaplanowane zadanie, ale czuje się zawiedziona, w momencie niepowodzenia, ponieważ nad jej zachowaniem czuwa mama, którą nie darzy uczuciem, właściwie to ona jej nie kocha, a jedynie ma zaufanie do taty.

Hanna ma bardzo dobrą opiekę w domu i nic jej nie brakuje, ale ona cenny czas, który spędza, z mamą traktuje jak największą wyrocznię i jej negatywne nastawienie do mamy sprawia, że Suzette boi się własnej córki.

Problematyka okazywanej pozytywnej...

Izabela Pycio | 2019-03-19
Przeczytana: 19 marca 2019

"Dorośli... zachęcali do używania wyobraźni, ale nie cierpieli, jak się cokolwiek wymyślało."

Thriller dostarczający czytelnikowi mnóstwo świetnej rozrywki, pochłania się go z dużym zaangażowaniem, wciąga niesamowicie, wystawia na próbę harmonię zrozumienia i empatii. Przywiązujemy się do jednej z postaci, obdarzamy ją życzliwością i przychylnością, aby za chwilę, po zaskakującym zatrważającym incydencie, przenieść sympatię na drugą, a kiedy następuje niespodziewany zwrot akcji, wypełniony złowrogim i gniewnym brzmieniem, wracamy do pierwszych intuicyjnych postrzegań i odbiorów.

Dawno żaden autor nie spowodował we mnie tak silnego pomieszania uczuć, złożonych interpretacji, konieczności snucia wielopoziomowych przypuszczeń, kiedy naprawdę nie wiadomo, co jest krystalicznym dobrem, a co mrocznym złem, nawet etapy pośrednie niosą cały szereg sprzeczności i kontrastów. Sprawiało mi wielką przyjemność wnikliwe zanurzanie się w psychologicznej warstwie powieści, pogłębionej i...

Sargento_Garcia | 2019-02-18
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 18 lutego 2019

Nie podejmę się długiej recenzji tej książki. Ogólny odbiór oceniam na dobry, ale kilka razy miałem spore wahania między skrajną irytacją a dużym zaciekawieniem i zainteresowaniem.

zupa_czyta | 2019-01-23
Na półkach: Recenzenckie, Przeczytane
Przeczytana: 23 stycznia 2019

Znacie książki tego typu, podczas lektury których myślicie sobie: WTF?!, ale nadal czytacie z wypiekami na twarzy, chcąc jak najszybciej dowiedzieć się, jak dana historia się skończy? To jest trochę taka powieść. Już tłumaczę, dlaczego "trochę".

Fabuła jest bardzo interesująca, szybko się "wchodzi" w książkę, postać siedmioletniej Hanny przeraża od pierwszych stron - dziewczynka nie chce się z nikim dzielić swoim tatusiem, nikt (a już na pewno nie mama) nie może jej przeszkodzić w realizacji kolejnych diabolicznych planów mających na celu eliminację wszystkich rywali w walce o serce ojca. Wydawać by się mogło, że istnieją jakieś granice w byciu freakiem. Cóż, Hanna nie ma problemu z ich przekraczaniem ;) Jest gotowa naprawdę na wiele, by pozbyć się znienawidzonej matki, a czytelnik zastanawia się, do czego dziewczynka jest jeszcze w stanie się posunąć. Czyta się to naprawdę dobrze, a podczas lektury myśli się: "wow, taka książka musi mieć jakieś zarąbiste zakończenie, od którego...

Panna Jagiellonka | 2019-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zła Krew to opowieść rodem z horroru. Nawiedzona siedmiolatka, która usiłuję zabić własną matkę. Przerażające, prawda? No cóż, okazuje się, że tak niezupełnie. Wprawdzie nasza mała bohaterka momentami potrafi być przerażająca i perfekcyjnie manipuluje swoim ojcem, ale to tak naprawdę tylko wołanie o pomoc.
Przez pierwsze 100 stron lektura mnie nużyła i niemal spisałam ją na straty, ale ciekawość wzięła górę i postanowiłam dokończyć tę książkę żeby dowiedzieć się jakim cudem ta urocza siedmiolatka zmieniała się w żądną krwi bestię gdy tylko zostawała z matką sama w domu.
To była słuszna decyzja, z czasem akcja przybrała tempa, a bohaterowie nabrali znacznych kolorów. Głównie Suzette, której szczerze nie mogłam znieść. Nie bronię Hanny - uważam, że dużo więcej by zdziała słowami a zdecydowanie wiele jej zachowań było naprawdę przerażających, ale... czy nie miała ona racji twierdząc, że matka jej nie kocha i jest zazdrosna o relacje córki z mężem? Wielka szkoda, że Suzette przyznała...

CzytalaElzbieta | 2019-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2019

Zacznę niestandardowo: a mnie się podobała ;) Z drugiej strony, pojawiające się tu i ówdzie zarzuty dotyczące kalibru powieści są słuszne. Okładkowa informacja, że oto mamy do czynienia z thrillerem psychologicznym jest mocno przesadzona. Jeśli miałabym pokusić się o klasyfikację - czego zasadniczo nie lubię i doceniam wszystkie wymyki przed zasadami - to mówiłabym najchętniej o powieści obyczajowej z psychologicznym twistem.

"Wierzę iż są na świecie potwory zrodzone z ludzkich istot" - pisał Steinbeck i to w pewnym sensie kontynuacja tego przekonania. Z drugiej strony, nie sposób oprzeć się wrażeniu inspiracji filmem Omen. Poznajemy historię rodzinną. Suzette jest szczęśliwą żoną i... matką, nieco mniej spełnioną. Pierwsze problemy zapowiedziane przez nią samą wydają się być zwykłymi rodzicielskimi dylematami: dziecko nie mówi, pomimo że rozwija się świetnie, woli tatusia... Niebawem okaże się, że to tylko wierzchołek góry lodowej, a logopeda w niczym tu nie pomoże. Dziewczynka...

Poetyka | 2019-02-18
Przeczytana: 15 lutego 2019

"Zła krew" autorstwa Zoje Stage to historia mamy prześladowanej przez swoją córkę, która z jednej strony stara się zrozumieć i pomóc swojemu dziecku. Z drugiej, rozpaczliwie próbuje się od niej uwolnić.
Suzette od zawsze miała ciężkie życie, oprócz przewlekłej choroby, brakowało jej wsparcia matki. Pomimo tego udaje jej się wykształcić, założyć rodzinę i wszystko byłoby wspaniale, gdyby nie coraz dziwniejsze i bardziej szokujące zachowanie jej córki.
Dziewczynka jest bezgranicznie zakochana w swoim ojcu, a matkę, traktuje jak rywalkę, którą należy... wyeliminować.
Tatuś oczywiście długo wątpi w opowieści swojej żony, dotyczące zachowania jego małej Lilla gumman - jak zwie swoją córeczkę, co w niekorzystnym świetle ukazuje zdolności wychowawcze jego żony.
Tymczasem, Hanna, wyrzucana z każdej nowej szkoły, planuje coś większego, coś, co na zawsze zmieni los całej rodziny.

Patrycja Kunicka | 2019-03-10
Przeczytana: 26 lutego 2019

"Każde zwycięstwo Hanny było porażką mamy"

"Zła krew" Zoje Stage to jej debiutancka powieść i przyznaję, że bardzo udana. Mnie się ta książka bardzo podobała i byłam ciekawa jak zakończy się ta historia.

Hanna Jensen to siedmioletnia dziewczynka i główna bohaterka książki. Nie mówi, ale rozumie o wiele więcej niż wydaje się jej rodzicom. Hanna to dziecko o dwóch obliczach. Dla taty jest grzecznym aniołkiem, a dla mamy źródłem trosk i lęku.
Dla Suzette takie zachowanie córki jest ogromnym problemem. Kobieta ma wyrzuty sumienia, uważa się za złą matkę i za zachowanie dziewczynki obwinia siebie. Szybko okazuje się, że niepotrzebnie.
Problemem jest Hanna i jej pragnienie życia u boku taty. Dziewczynka uważa, że na jej drodze do szczęścia jedyną przeszkodą jest matka. Postanawia więc pozbyć się kobiety.

"Mama nie była prawdziwą osobą, ale pustą skorupą, która nie miała nic do zaoferowania"

Hanna wobec matki wykazuje się kompletnym brakiem empatii i opracowuje diaboliczny plan...

Monika | 2019-02-06

Hanna to mała, niewinna dziewczynka, która w oczach swojego ojca jest aniołkiem. Tylko on potrafi ją zrozumieć i tylko jego dziewczynka kocha. 7-latka marzy o przyszłości u boku ojca - jedyną przeszkodą okazuje się jej matka. Suzette bardzo zależy na córce i mimo poważnej choroby poświęca całą energię na nawiązanie z nią kontaktu. Hanna coraz bardziej okazuje matce wrogość a mąż Suzette niczego nie zauważa. Czy 7- letnie dziecko może stanowić zagrożenie dla życia ? Jak daleko posunie się Hanna aby zawalczyć o uwagę ojca ?

"Zła krew" to jedna z ciekawszych książek jakie miałam okazję przeczytać w ostatnich tygodniach. Przeraża, zaskakuje i wywołuje dreszczyk emocji. Z jednej strony myślimy: " co złego może spotkać nas z rąk 7-latki" a z drugiej doskonale zdajemy sobie sprawę jak łatwo jest manipulować ludźmi i ich opinią. Hanna to dziecko o dwóch obliczach: słodka córeczka dla tatusia i źródło nieustających zmartwień dla matki. Historia przedstawiana zostaje naprzemiennie z...

Przeczytana: 23 stycznia 2019

Zła krew to thriller psychologiczny przedstawiający życie Hanny, jej mamy-Suzette i ojca-Alexa. Cały sęk w tym, że nie jest to sielskie życie . Hanna nienawidzi swojej matki. Za to ojca kocha chorą miłością . Za wszelką cenę chce mieć go tylko dla siebie. Do czego jest zdolna się posunąć?
Lektura opisana jest w dwóch perspektywach: Hanny i Suzette.
Nie jest to thriller, w którym co rozdział następuje zwrot akcji. Wręcz przeciwnie-nie znajdziemy tu wielkich zaskoczeń. Trudno mi ocenić tę książkę . Irytowała mnie, po chwili ciekawiła, żeby za moment znów irytować . Chwilami miałam ochotę wparować do domu Jensonów i potrząsnąć naiwnym tatuśkiem. Później już gubiłam się czy bardziej denerwuje mnie tatusiek czy opętana Hanna.
Na zakończenie czekałam na fajerwerki i dzikie tańce, ale niestety kapa ...
Czytało się szybko i to chyba największy plus.
Nie była to najgorsza książka ever, ale najlepsza na pewno też nie, choć jestem pewna, że zyska grono wielbicieli.