Książka Roku 2018

Wydawnictwo: Czarna Owca
Bird box
horror
aleqsia

Coś przerażającego. Coś, czego nie można zobaczyć. Jedno spojrzenie doprowadza do ataku śmiertelnej przemocy. Nikt nie wie, co to jest. Nikt nie wie, skąd się wzięło. Po pięciu latach, odkąd pojawiło się to coś, pozostała garstka ocalałych. Jednymi z nich są Malorie i dwójka jej małych dzieci. Mieszkając w opuszczonym domu nad rzeką, Malorie od dawna marzyła o ucieczce do miejsca, w którym...

Po pięciu latach, odkąd pojawiło się to coś, pozostała garstka ocalałych. Jednymi z nich są Malorie i dwójka jej małych dzieci. Mieszkając w opuszczonym domu nad rzeką, Malorie od dawna marzyła o ucieczce do miejsca, w którym jej rodzina mogłaby być bezpieczna. Ale podróż ta będzie przerażająca: ponad trzydzieści kilometrów, łódką, w dół rzeki z zasłoniętymi oczami, polegając jedynie na inteligencji Malorie i wytrenowanym słuchu jej dzieci. Jeden błędny ruch i zginą. Coś je śledzi. Lecz nie wiadomo, czy to człowiek, zwierzę, czy potwór?

źródło opisu: Czarna Owca

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Lidka | 2019-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Mega trzymający w napięciu horror. Losy ludzi, których atakuje "to coś". Nie wolno spojrzeć, jak będziesz patrzeć -zginiesz. Jestem pełna podziwu dla autora za pomysł i realizację takiego tematu. Troszkę jestem zawiedziona,że nadal nie wiem "co to",ale po książkę warto sięgnąć. Niezły wyładowywacz emocji;)

ElaF | 2019-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2019

zastanawiałam się co najpierw.. książka czy film..? i chociaż na netflix'ie ciągle mi się wyświetlał film dotrwałam do premiery książki i ją przeczytałam.
czytało mi się ją świetnie. bardzo dobrze zbudowane napięcie. i mimo iż mam zastrzeżenia co do zakończenia to książka mi się bardzo podobała. na dodatek króciutka na jeden wieczór.
teraz film :)
update: książka lepsza, niż film. może to zależy od czego się zaczęło?

ejwa1960 | 2019-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2019

Nie oglądałam filmu,ale książka bardzo dobra.
Mimo,że w książce praktycznie nie ma żadnej akcji,wszystko dzieje się w jednym domu,a za drzwiami na dworze są istoty,których nie tylko należy się bać, ale nie wolno też na nie patrzeć.
Jak się czyta ,wyobraźnia pracuje,tu liść spadnie,tam coś zaszeleści i nie potrzeba żadnej akcji,napięcie samo rośnie.
Osobiście książkę polecam.

WielkiBuk | 2019-01-22
Przeczytana: styczeń 2019

Horror, który wdarł się z impetem na listy amerykańskich bestsellerów, co nie jest łatwym wyzwaniem dla grozy, a którego ekranizacja na Netflixie przyciąga kolejnych widzów – „Nie otwieraj oczu” Josha Malermana.

Wyobraź sobie, że nie możesz otworzyć oczu, bo TO czai się wokół ciebie. Wyobraź sobie, że nie możesz wychodzić normalnie z domu, że nic już na zewnątrz na ciebie nie czeka. Wyobraź sobie, że już nigdy nie zobaczysz nieba, nie będziesz mógł podziwiać jakiejkolwiek panoramy, nie będzie ci dane spojrzeć nawet kilka kroków w leśną gęstwinę. TO jest pewne, jest niezmienne, po prostu jest. Jak życie i śmierć. Jak potrzeba przetrwania. Jak nieskończoność.

Przyznam Wam, że podchodziłam do „Nie otwieraj oczu” z dużą dozą ostrożności, przygotowana nawet na typowy ocierający się o kicz i tandetę bestseller, a otrzymałam znakomity współczesny horror, który świetnie sprawdzi się jako wprowadzenie do gatunku jako takiego, dzięki temu, że ma w sobie zarówno klasyczny lovecraftiański...

Matylda Saresta | 2019-01-21

Czytana, niestety, przez pryzmat obejrzanego filmu i tak wywarła na mnie duże wrażenie, szczególnie sceny końcowe - miały w sobie więcej dramatyzmu, niż w ekranizacji.
Bardzo dobrze napisana, pełna napięcia historia.

Polecam!

Pentatonika | 2019-01-26
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 26 stycznia 2019

Jak pewnie spora część czytelników najpierw obejrzałam film. Nie przypadł mi do gustu. Akcja toczyła się zbyt szybko, sceny urywane były w najlepszych momentach. Miałam wrażenie, że oglądam zlepek jakichś wybranych scen.

Sięgnęłam po książkę, bo sam pomysł na fabułę wydawał się ciekawy. Cieszę się, że dałam jej szansę. Wydarzenia opisane w książce toczą się wolniejszym tempem, akcja rozwija się stopniowo. Historia nabiera kształtu i głębi. Zachowania bohaterów ich sposoby na przetrwanie są przede wszystkim bardziej wiarygodne.

Książka trzyma w napięciu od początku do końca. Towarzyszymy bohaterom w ich codziennych zmaganiach, obserwujemy zachodzące w nich zmiany. Mamy szanse się z nimi zżyć.

Dziwię się, że na podstawie książki zrobiono film.
Ta historia aż się prosi o serial.

Aga | 2019-02-01
Na półkach: Audio🎧, 2019, Przeczytane
Przeczytana: 30 stycznia 2019

Wyobrażacie sobie przetrwać w świecie, w którym nie możesz otworzyć oczu bo zginiesz? Niebezpieczeństwo czai się gdzieś a Ty nie możesz spojrzeć czy to człowiek, zwierzę czy istota?

Książka wciągnęła mnie od pierwszej strony i pochłonęłam ją niemalże od razu odkładając inne obowiązki na bok. Niesamowicie buduje napięcie i klimat.

Niestety potem zrobiłam sobie krzywdę i obejrzałam film, który po lekturze okazał się jednak rozczarowaniem. Książkę polecam serdecznie, film niekoniecznie :)

Panna Jagiellonka | 2019-02-08
Przeczytana: 06 lutego 2019

Uwielbiam książki, w których występuje motyw postapokaliptycznej przyszłości. Wprawdzie nim sięgnęłam po papierową wersję Nie otwieraj oczu, obejrzałam film z Sandrą Bullock w roli głównej. Na ogół tego nie robię, ale to wyszło właściwie przypadkiem i ostatecznie wcale tego nie żałuję mimo narzuconych z góry wizerunków bohaterów.

Patrycja Kunicka | 2019-02-15
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 10 lutego 2019

"Istotą, której się boimy jest człowiek"

Josh Malerman to amerykański pisarz, wokalista i autor piosenek. "Nie otwieraj oczu" to jego debiut i powiem, że bardzo udany! Nie znałam tego autora. Zaintrygowała mnie fabuła i wiedziałam, że muszę sięgnąć po tę książkę.

Coś pojawia się na ziemi. Nikt nie potrafi wytłumaczyć tego w żaden logiczny sposób. Zaczyna się w Rosji, a następnie opanowuje cały świat .
Coś czego nie widać. Coś na co nie możesz spojrzeć. Coś co wywołuje w ludziach szaleństwo i każe zabijać.
Po pięciu latach pozostaje niewielu ocalałych. Jedną z nich jest Malorie o jej dwójka czteroletnich dzieci. Żyją sami w opuszczonym domu nad rzeką. Kobieta od dawna marzy o ucieczce do bezpiecznego miejsca, o którym dowiedziała się przed laty. Jednak podróż ta jest przerażająca. Spływ łódką, w dół rwącej rzeki, z zasłoniętymi oczami. Kobieta decyduje się na wyprawę mogąc liczyć tylko na siebie i niezwykle wytrenowany słuch dzieci.
Czy uda jej się dotrzeć do azylu? Czy przetrwa...

jakprzezokno | 2019-02-04

Są takie książki, które wyzwalają w nas takie myśli, że człowiek aż czuje dreszcz na plecach i autentycznie się boi. Książka jest bardzo ciekawa, chociaż nie mamy pojęcia przed czym bohaterowie zamykają oczy (dokładnie tak jak oni). Przyznam szczerze, że bałam się, a autorka sprawia, że czytelnik nie widzi niczego, czego nie zobaczyłby bohater i nie słyszy niczego, czego on by nie usłyszał. Czujemy się tak, jakbyśmy my również nie otwierali oczy, sami wytrwamy słuch. Moim zdaniem książka o wiele bardziej działa na wyobraźnię.
Cała historia jest dosyć przerażająca i bardzo ciekawa. Zastanawiamy się co stało się takiego, że Malory wraz z dziećmi wyrusza w podróż. Martwimy się o nią i o świat. Nie jesteśmy pewni w co powinniśmy wierzyć, tak jak ona.
Jeśli chcecie przeczytać coś, co działa mocno na wyobraźnię i trochę się bać - to ta książka jest idealna. Z drugiej strony dla fanów mocnych horrorów to będzie zdecydowanie tylko przystawka.