East of Eden

9780241980354
klasyka
angielski
PedroP

California's fertile Salinas Valley is home to two families whose destinies are fruitfully, and fatally, intertwined. Over the generations, between the beginning of the twentieth century and the end of the First World War, the Trasks and the Hamiltons will helplessly replay the fall of Adam and Eve and the murderous rivalry of Cain and Abel. East of Eden was considered by Steinbeck to be his...

East of Eden was considered by Steinbeck to be his magnum opus, and its epic scope and memorable characters, exploring universal themes of love and identity, ensure it remains one of America's most enduring novels. This edition features a stunning new cover by renowned artist Bijou Karman.

źródło opisu: https://www.penguin.co.uk/books/26145/east-of-eden...(?)

źródło okładki: https://www.penguin.co.uk/books/26145/east-of-eden/

Hari_Seldon | 2019-08-18
Na półkach: Przeczytane, Po niemiecku
Przeczytana: 18 sierpnia 2019

Historia Kaina i Abla na przełomie XIX i XX w. w USA. Śledzimy tutaj losy rodziny Trasków. Szczególny nacisk zostaje położony na braci Arona i Caleba, którzy niespecjalnie się lubią. Na dodatek w ich życie wpada dosyć specyficzna kobieta.

Książkę trzeba pochwalić za świetnie stworzone postacie. Nie ma tutaj jednoznacznego podziału na dobro i zło. Nawet postacie starające się być dobre tak naprawdę skrywają własne słabości. Przy tym jednak zdarza się tu postać skrajnie amoralna jak Cathy, która jednak w paru scenach ukrywa być może bardziej szlachetne uczucia.

Niestety zabrakło tu moim zdaniem pomysłu na fabułę dla tak świetnie przedstawionych postaci. Doceniam nawiązania do historii biblijnych, ale są one czasami tak łopatologicznie wciskane, że to aż w oczy kłuje. Także przeszkadzało mi tu namnożenie wątków, które nie wszystkie rozwijają fabułą. Książkę psuje jej nadmierna rozległość. Uważam za zupełnie niepotrzebne przedstawianie historii pokolenie w tył.

Podsumowując, polecam...

HypatiazAleksandrii | 2019-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2019

Ocena poza skalą. Daję 100 gwiazdek.

"Timszel"
Możesz. Masz wybór.

Benia | 2019-08-01
Przeczytana: 30 czerwca 2019

O tej książce można by napisać bardzo wiele, a to i tak będzie za mało.
Polecam po prostu przeczytać, bo jest to pozycja obowiązkowa.

Jestem zauroczona kreacją bohaterów, a zwłaszcza postacią Cathy- tak skonstruowanej kobiecej postaci, bez choćby jednej pozytywnej cechy, nie spotkałam nigdy dotąd w literaturze.

Hubert | 2019-07-26
Przeczytana: 25 lipca 2019

Najlepsza książka Steinbecka (w każdym razie z tych, które znam). Poplątane i często bolesne losy Adama Traska, jego rodziny i przyjaciół są emocjonującą lekturą, a język powieści z całą pewnością urzeka.

Największym plusem (któryś już raz to mówię!) u Steinbecka są postacie - bogate, złożone, pełne życia wraz ze wszystkimi jego aspektami, wadami, zaletami, konfliktami wewnętrznymi. I tu nie jest inaczej.

Polecam!

Klaudyna | 2019-07-15
Przeczytana: 13 lipca 2019

„Na wschód od Edenu” to już klasyka. Podobno najwybitniejsze dzieło Steinbecka. Jest to niesamowicie napisana saga rodzinna, która opowiada o losach rodziny Trasków, która osiedliła się w Kalifornii w dolinie Salinas. Jest metaforyczna, silnie inspirowana przypowieścią o Kainie i Ablu, aczkolwiek próżno szukać w niej innych religijnych nawiązań. Napisana pięknym językiem. Autor wnikliwie opisuje ludzkie uczucia, różnorodność charakterów i pragnień. Z nieprawdopodobną zręcznością opisuje otaczający bohaterów świat. Przyroda oraz miasta ożywają na kartach powieści. Co ciekawe, narratorem jest sam Steinbeck, który zgrabnie wplótł część historii swojej rodziny do powieści. Żeby jednak nie było aż tak pięknie muszę powiedzieć, że druga połowa książki odrobinę mi się ciągnęła. Myślę, że gdyby usunąć niektóre wątki, powieść nie straciłaby swojej magii i uroku.

Makrauchenia | 2019-07-09

Samo dobro. Adaptacja filmowa nie sięga do kolan.

Wyrażone Słowami | 2019-06-10
Na półkach: Przeczytane, Klasyki, 2019
Przeczytana: 08 czerwca 2019

Ta książka mnie oczarowała, jej klimat, poruszane tematy, humor (czasami dość czarny),swobodna narracja, która sprawia, że czułam się, jakby autor siedział obok - świetna :)

ontheisland | 2019-06-09
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 23 maja 2019

Najpierw przeczytałam książkę, którą uważałam za odrobinę zbyt bardzo rozwlekłą. Później obejrzałam film, który okazało się, że był okrojony na tyle, by z historii sięgającej daleko wstecz skupić się na ostatnich kartach książki. Zestawiając, książkę i film, zdecydowanie polecam książkę, która, mimo że na początku może nużyć przydługimi opisami, jest zaskakująco ciekawa.

Wszystko jest tu spójne i idealnie pasuje do siebie. Jest klarownie podana przyczyna takich, a nie innych działań i ich skutek. Nic nie dzieje się przypadkowo. Po obejrzeniu filmu doceniłam książkę. Spłycona filmowa wersja odsłoniła wszystkie atuty książki. Warto poznać historię dwóch braci wychowywanych przez ojca, nieśpiesznie, sącząc historię powoli. Wartkiej akcji tu nie znajdziecie, ale rozterki życia, miłości, odejścia, braterstwa, ojcostwa, matczynego odtrącenia owszem.

kasiamalek | 2019-06-04

Niezwykłe dla mnie jest to, jaki dostęp do wiedzy o ludzkiej naturze i wgląd w rzeczywistość miał Steinbeck. Piękna, mądra, ponadczasowa powieść. Zostało we mnie po niej poczucie sprawczości, odpowiedzialności i wolności.

Sojczix | 2019-05-03
Na półkach: Przeczytane, NAJLEPSZE!, 2019
Przeczytana: 02 maja 2019

Książka niezwykła, napisana wspaniałym językiem i bardzo mocno wciąga. Najlepsza była druga i trzecia część książki, wydawała mi się taka najbardziej tajemnicza i dzika. Steinbeck tak wspaniale opisuje miejsca, że chciałby się już zaraz w nich znaleźć, najlepiej zaplanować wycieczkę na weekend i dotrzeć tam na piechotę, by nie uronić nic w widoków. Byłam pod wrażeniem, jak przez całą książkę zgrabnie wplótł motyw biblijnego Kaina i Abla, tak że z początku sama tego w ogóle nie skojarzyłam. Było to nienachalne, ponieważ też nie lubię takiego wplatania wszędzie religii, jakakolwiek religia by to nie była. Co prawda, osobowości i motywacje niektórych bohaterów, tak jak czyny i słowa, nie były dla mnie do końca jasne, ponieważ chyba nie rozumiem takich poczynań. Może kiedyś tacy byli ludzie, a jeżeli tak, to dobrze móc o tym przeczytać, mieć taki dowód w postaci wspaniałej literatury klasycznej. Podobało mi się też, jak Steinbeck wplótł tutaj nieco historię swojej rodziny, by...