Tajemnice Mille

Okładka książki Tajemnice Mille Dagmara Andryka
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Tajemnice Mille
Dagmara Andryka Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Marta Witecka (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Marta Witecka (tom 3)
Prószyński i S-ka
2018-10-23
2018-10-23
literatura polska
Inne

Marta Witecka powraca do Mille. Po publikacji jej reportażu miasto przeżywa prawdziwe oblężenie przez turystów. Popularność miasteczka sprowadza do niego scenarzystów, producenta i ogromną gwiazdę filmową. O wydarzeniach z Mille ma powstać film. Niedługo jednak nad rzeką znalezione zostają zwłoki. Marta Witecka musi jak najszybciej rozwiązać zagadkę śmierci kobiety. Ma na to jedynie 5 dni, staje się to dla niej sprawą życia i śmierci, ponieważ okazuje się, że jest w gronie osób, podejrzanych o zabójstwo.
Czy uda jej się poznać wszystkie tajemnice Mille?

"Tajemnice Mille" to, jak się okazuje, 3 część cyklu o Marcie Witeckiej. "Jak się okazuje", bo czytać zaczęłam właśnie od tego, ostatniego tomu. Jak do tego doszło? Nie wiem, przecież sprawdzałam to przed zakupem. 😅🤣

Ale przyznam, że nieznajomość poprzednich części kompletnie nie przeszkodziła mi w dobrej zabawie przy tej książce. Także śmiało - można czytać osobno! 😅

Dagmara Andryka doskonale buduje napięcie. Nie odkrywa przed nami od razu wszystkich kart, nie zdradza zbyt wiele, byśmy zbyt szybko nie mogli domyślić się rozwiązania zagadki. Wyraziste postaci, klimatyczne miasteczko, mroczna tajemnica i dreszczyk niepewności - to wszystko znajdziecie w tej książce.
Chociaż przyznam, że akcja rozkręca się dla mnie trochę zbyt wolno. Ale po serii o Annie Marii Kier przywykłam do mocnych wrażeń już od 1 strony.
Autorkę lubię zwłaszcza za to, jak doskonale potrafi wykreować bohaterów. Czytając jakąkolwiek z jej powieści mogę idealnie wyobrazić sobie występujące tam postaci. Mogę zrobić to tak dobrze, że mam wrażenie jakbym znała je osobiście.

To kolejna świetna książka autorstwa Dagmary Andryki. 😊

Dagmara Andryka ma w sobie to coś co powoduje, że uwielbiam jej książki. To jedna z niewielu kobiet, które piszą świetne kryminały bez zbędnych romansideł w tle.
Autorka stworzyła niezwykle klimatyczne miasteczko ze swoimi tajemnicami. Czuć dreszczyk niepewności przy przewracaniu kolejnej strony. Mistrzowsko operuje szczegółami by nie zdradzać od razu pewnych informacji i by czytelnik na początku nie domyślił się wszystkiego (np czerwony element ubioru). Krok po kroku odkrywa przed nami nowe tropy prowadzące do wielkiego finału.
Jest to trzeci tom o Mille, ale nie czujemy przesytu postaciami bo to właśnie one tworzą moc tej serii. Autorka potrafi zagłębić się w ich głowy, uzewnętrznić to nam i na podstawie tego ułożyć intrygę. Marta Witecka znowu na tropie wielkiej sprawy. Tym razem dosłownie życia i śmierci. Dalej zadziorna i nieustępliwa. Do stałych mieszkańców, nieco odmienionych po wydarzeniach z pierwszej części, dokooptowano nowe. Ze swoimi osobowościami i tajemnicami.
Jest tu wiele mylących tropów, które tworzą zwroty akcji by skumulować się w zakończeniu, które pozostaje otwarte. Nie wszystkie wątki zostały zamknięte, ale to powoduje, że czekamy na kolejną opowieść o Mille.
Autorka skupiła się teraz na innej serii i trochę mam obawy czy będzie tak znakomita jak ta. Jednakże jestem gotowy podjąć to ryzyko.

Po rozwiązaniu tajemnicy miasteczka przeżywa ono odrodzenie. Reportaż Marty Witeckiej spowodował napływ turystów chcących poznać jego historię. Rozgłos spowodował nawet przygotowania do stworzenia filmu na jego temat. Wszystko komplikuje się gdy główna aktorka zostaje znaleziona martwa. Wielu ludzi miało motyw by popełnić tę zbrodnie. Główną podejrzaną zostaje sama Witecka. Czy zdoła znaleźć mordercę zanim trafi za kratki?

Klimat z drugiej części gdzieś mi czmychnął. Wątek kryminalny przeciętny, napisany trochę "po łebkach", podobnie jak część obyczajowa, która nie trafiła z przekonaniem mnie do siebie za sprawą zbyt egzaltowanych i nieadekwatnych do sytuacji zachowań bohaterów. Mam poczucie, że można było jeszcze coś więcej z tej historii wycisnąć, dopieścić, dopracować i wtedy historia byłaby dużo bardziej strawna. Rozwiązanie zagadki wydaje się być w porządku ale też mnie jakoś specjalnie nie zaskoczyło i nie sprawiło że "kopara mi opadła". Nie wiem czy to część finalna, czy autorka dalej będzie ciagła tę serię ponieważ otwarte zakończenie wątku życia prywatnego Marty sugerowałoby, że to jeszcze nie koniec. Mimo tendencji spadkowej, sięgnę po kolejną część bo jestem jednak ciekawa, jak Marta wybrnie ze swojej, dość nieciekawej sytuacji z Jankiem...

Jestem po prostu zachwycona, wyjątkowy klimat, wyraziste postacie, świetna fabuła!!!

Świetny opis małomiasteczkowych realiów, klimat i nastrój. Koniecznie należy przeczytać "Tysiąc", wówczas "Tajemnice Mille" rozumie się lepiej i historia może podobać się bardziej. Polecam!

Klimat z pierwszej części uleciał. Fabuła kryminalna ok, ale życie prywatne Marty i prawdopodobnie zaczątek nowej książki niestrawny. Mam nadzieję, że autorka nie pociągnie dalej wątku Janka.

Bardzo dobry kryminał, choć sama intryga nie jest tu najważniejsza.
Pozostaję w nadziei na kolejne tomy serii.

Bardzo dobry kryminał, choć sama intryga nie jest tu najważniejsza.
Pozostaję w nadziei na kolejne tomy serii.

Przeczytałam jednym tchem. Trzyma w napięciu, bardzo wciągająca fabuła.

Przeczytałam jednym tchem. Trzyma w napięciu, bardzo wciągająca fabuła.

Bardzo ładne domknięcie Tysiąca.
Lektura oparta na dużych emocjach, niemal czuć je przez skórę.
Chyba warsztatowo najlepsza.
Polecam czytać w kolejności, bo tu ma to znaczenie.
Bardzo oryginalna autorka, chętnie sięgnę po kolejne tytuły!

Bardzo ładne domknięcie Tysiąca.
Lektura oparta na dużych emocjach, niemal czuć je przez skórę.
Chyba warsztatowo najlepsza.
Polecam czytać w kolejności, bo tu ma to znaczenie.
Bardzo oryginalna autorka, chętnie sięgnę po kolejne tytuły!

Nie można pójść spać, póki się nie skończy czytać.... Niesamowicie oddany stan głównej bohaterki - jej zmęczenie, zdenerwowanie, lęk, bezradność. Czułam się dokładnie tak jak ona - również fizycznie!!!
Chociaż trochę mniej podobała mi się ta powieść niż poprzednia. Ale i tak jest dobrze :)

• Przeczytane 2019

Dagmara Andryka Tajemnice Mille Zobacz więcej