Dama

Okładka książki Dama Dagmara Andryka
Okładka książki Dama
Dagmara Andryka Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Anna Maria Kier (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Anna Maria Kier (tom 3)
Prószyński i S-ka
2022-11-17
2022-11-17
9788382952087

Wyróżniona opinia i

Dama

przeczytanych książek 1274 napisanych opinii 1272

CO DALEJ, PROSZĘ PAŃSTWA, CO DALEJ?
Trzecia część cyklu Anna Maria Kier wciąż trzyma wysoki poziom.

Tym razem zagadka kryminalna rozwiązywana przez kobiecą agencję detektywistyczną (z męskim wspólnikiem, dlaczego nie) nie odgrywa najważniejszej roli. Chodzi o niewyjaśnione od kilku lat porwania dzieci, gdzie jedno z rodziców jest głównym podejrzanym, a potem okazuje się, jak zwykle w takich przypadkach, że „nic nie jest takim, jakim się wydaje”.

Na pierwszy plan wysuwa się osobiste życie głównej bohaterki, w którym jest również wiele zagadek do rozwiązania. Oczywiście, jak można było przypuszczać, pojawia się wątek ojca, który jako czarny charakter miesza w życiu córki jak może, ale o wiele ciekawsze jest osobiste śledztwo Anny Marii prowadzące do rozwikłania tajemnicy śmierci matki.

I znów mamy, niedokończone wątki, co zazwyczaj bardzo mnie w cyklach kryminalnych irytuje. Tym razem jednak (pierwszy raz mi się to zdarza, odkąd zaczęłam zapisywać swoje opinie na temat przeczytanych książek) wybaczam autorce z trzech powodów:
1. Na szczęście zabrałam się za czytanie serii dopiero, gdy już wszystkie części zostały wydane i nie musiałam czekać miesiącami na kolejny tom;
2. Historia tak mnie wciągnęła, że naprawdę chcę się dowiedzieć, co będzie dalej;
3. Polubiłam bohaterów i chcę się z nimi jeszcze trochę poprzyjaźnić.

No to – do czytania.
www.czytacz.pl

CO DALEJ, PROSZĘ PAŃSTWA, CO DALEJ?
Trzecia część cyklu Anna Maria Kier wciąż trzyma wysoki poziom.

"Dama" to trzeci tom cykl "Anna Maria Kier" autorstwa Dagmary Andryki, który przynosi kolejną porcję emocjonujących zagadek kryminalnych i życiowych dylematów głównych bohaterek.

Głównymi postaciami są Anna Maria Kier, była policjantka, oraz Wanda Lechicka, specjalistka od cyberprzestępczości, które wspólnie zakładają agencję detektywistyczną. W tej części serii podejmują się one sprawy zaginięcia dziewczynki, której matka podejrzewa swojego byłego męża o uprowadzenie. Śledztwo prowadzi bohaterki do głęboko skrywanych tajemnic z przeszłości, a z każdą stroną coraz bardziej zatapiamy się w wirze zdarzeń.

Andryka buduje napięcie i trzyma w niepewności, wprowadzając wiele zwrotów akcji i zaskakujących momentów. Charakteryzuje ją również umiejętność kreowania realistycznych postaci, którym towarzyszą osobiste dramaty i wyzwania, co dodaje głębi i emocji całej historii.

Ponadto, w "Damie" autorka nie tylko porusza kwestie kryminalne, ale również zagłębia się w psychologiczne aspekty postaci, ukazując ich wewnętrzne konflikty i przemiany. Anna Maria Kier i Wanda Lechicka to nie tylko detektywki rozwiązujące zagadki, ale także skomplikowane osobowości z bogatym życiem wewnętrznym, co sprawia, że czytelnik może się z nimi utożsamić i współczuć im w ich trudnych chwilach.

Dodatkowo Andryka umiejętnie splata wątki kryminalne z życiowymi problemami bohaterek, tworząc wielowymiarowe i interesujące opowieści, które trzymają w nieustającym napięciu. Dzięki temu "Dama" nie tylko bawi, ale również zmusza do refleksji nad tematami jak miłość, zaufanie, czy złożoność relacji rodzinnych.

Podsumowując, "Dama" to niezwykle wciągająca i emocjonująca lektura, która z pewnością przypadnie do gustu fanom kryminałów oraz czytelnikom poszukującym ciekawych i głębokich opowieści o ludzkich losach.Dagmara Andryka wraz z tą książką udowadnia, że polska literatura kryminalna ma wiele do zaoferowania.

"Dama" to książka, która wciąga od pierwszej strony i trzyma w napięciu do samego końca. Dla miłośników kryminałów z silnymi, niekonwencjonalnymi bohaterkami jest to lektura, którą warto mieć na swojej półce.

Czas na kolejne śledztwo z Anną Marią Kier.

Do agencji detektywistycznej zgłasza się kobieta, której kilka lat wcześniej porwano córkę. Matka obwinia byłego męża, że to na pewno on i pewnie sprzedał ich córkę. Jednak śledztwo w tej sprawie nie przyniosło żadnych odpowiedzi. Jednak po latach znalazły się klucze, które były wtedy w wózku. Powrót do sprawy nic nie daje dopóki nie zostaje porwane kolejne dziecko. W dodatku Anna musi mierzyć się z ojcem jak również chorobą syna i uzbierać na operację.

To już trzecie śledztwo w wykonaniu Anny oraz Wandy z dużą pomocą Piacha. Książkę czyta się rewelacyjnie, a strony praktycznie przewracają się same. Wciągnęłam się bardzo w tą historię, bo tym razem bardziej autorka skupia się na postaci Anny jej problemach chęci rozwiązania śmierci własnej matki. Do tego Wanda i jej tajemnicze zlecenie gdzie trudno się domyślić od kogo ono jest dopiero pod koniec zaczęłam brać taki scenariusz pod uwagę. W trakcie czytania nie ma czasu na nudę, mam kilka niezłych zwrotów akcji, które wywracają śledztwo do góry nogami. Nie zabrakło tutaj jednak poruszenia bardzo ważnych kwestii społecznych jakimi jest przemoc fizyczny czy też fizyczna od partnera, co przeżywają dzieci wychowujące się w takim domu. Jak dla mnie jest to do tej pory najlepsza część.

Zakończenie mega i tylko zachęca do sięgnięcia po kolejny tom.

Warto czytać po kolei, żeby nic nie umknęło.

Czas na kolejne śledztwo z Anną Marią Kier.

Z każdą częścią robi się coraz bardziej ciekawie. Mocno kibicuję głównej bohaterce, polubiłam Annę jest świetną, mocną postacią. Ciekawa jej dalszych losów od razu sięgam po kolejną część.
Polecam 👌

Polecam 👌

Kolejny tom zagadek kryminalnych. Tym razem Anna Maria Kier, Wanda i Piachu dostają zlecenie odnalezienia zaginionej kilka lat temu dziewczynki. Matka podejrzewa byłego męża. Ale jak to bywa nic nie jest takie proste. Ginie kolejne dziecko. Temat bardzo trudny i budzący skrajne emocje. Rozpacz rodziców, zawiłości, zdrowie psychiczne i siła, która nie pozwala zaprzestać poszukiwań. Determinacja detektywów prowadzi do rozwiązania sprawy. Lubię jak tej trójce zaczynają wskakiwać puzzle w odpowiednie miejsce, te domysły, poszlaki i najmniej prawdopodobne zdarzenia. A i tak na koniec zbieram szczękę z podłogi. Bardzo ciekawy jak nie najciekawszy wątek to sprawy rodzinne Kier, która po odnalezieniu teczki z aktami matki szuka prawdy o jej śmierci. "Król" Tadeusz Księżopolski ma wszystkich pod kontrolą i zaczyna manipulować wnukiem, który wyjeżdża na operację usunięcia guza mózgu. W tej części poznajemy prawdę o Wandzie. Z kim jeszcze współpracowała ? Co ma na sumieniu ? Końcówka powieści prowadzona jest tak, że ma się ochotę sięgnąć od razu po kolejny tom.

poprzednie dwa tomy nawet mi się podobały i choć nie wywarły większego wrażenia przez tę historię leci się szybciutko i przyjemnie 😊

Z trzecim tomem miałam podobne odczucia, choć tutaj prywatna historia rodzinna głównej bohaterki podoba mi się bardziej. Generalnie wątek jej zawiłości rodzinnych jest dla mnie znacznie ciekawszy niż właściwa zagadka kryminalna 😁
Do agencji detektywistycznej przychodzi kobieta, której lata temu zaginęło dziecko a matka podejrzewa byłego męża. Temat powraca wraz ze znalezieniem kluczy, które wtedy znajdowały się w wózku. Tymczasem ginie kolejne dziecko...

Zagadka tej części jak i poprzednie jest ciekawa, ale nie zostanie mi w pamięci na długo. Świetnie za to czyta się o Królu (ojcu Anny, prokuratorze z wcale nie czystym sumieniem) oraz jej synu Tristanie, z którego dziadek chce uczynić swojego następcę 😏

To przyjemna, warta uwagi lektura. 😊

Do agencji...

Autorka nie zwalnia tempa, Dama jest świetna.
Tak zżyłam się z bohaterami, że chciałabym by na podstawie tej serii powstał serial. Od razu biorę się za Waleta, jak dobrze, że jest :-)

Autorka nie zwalnia tempa, Dama jest świetna.

W mojej ocenie każda kolejna część z Anną Marią Kier jest lepsza:) Każdy tom jest osobną zagadką kryminalna, ale trzeba czytać po kolei aby poznać tajemnice rodzinne. W "Damie" nareszcie ujawnia się tajemnica Wandy. Poza tym mamy tajemnicze zaginięcia dzieci, przemoc domową, kłamstwa, handel żywym towarem. Zakończenie rewelacyjne - dobrze, że pod ręką mam kolejny tom:) Polecam!

Cytaty:
"Wypłakałam wszystkie łzy, jakie mogą się zmieścić w sercu człowieka. Bo łzy są w sercu, nie w oczach."

"To niepojęte, jak łatwo ludzie szufladkują innych, a czasem wystarczy tylko jedna głupia plotka. Jedno zdanie, które rujnuje komuś życie"

"Wyrzucał sobie wieczny brak czasu, ciągłe zmęczenie i wciąż pilniejsze sprawy. Zawsze jest coś ważniejszego od tego, co mamy na wyciągnięcie ręki."

Oceniam całą serię (5 tomów) gdyż ta historia pięknie układa się w jedną całość.
To bardzo dobre kryminały, świeże spojrzenie na postacie protagonistek (już dość zapijaczonych ex policjantów, ich wybitnych osobowości na tle mętnego półświatka)
"Król" i " As" bardzo dobre, "Dama" wprost dokonała (moja ulubiona część),"Walet" mocno kryminalny i "Joker" petarda.
Polecam i prawdę mówiąc mam nadzieję na kolejny tom. Myślę, że można by było oddać głos Piachowi, w kontekście jego niewymuszonej przemiany to naprawdę arcyciekawy bohater.

Polecam i...

Trzymająca w napięciu. Polecam