Wdowinek

Wydawnictwo: Świat Książki
aleqsia

Aniela, po dziesięciu latach nieobecności, wraca do rodzinnego miasteczka na pogrzeb dorosłego brata. Wpadła tu tylko na chwilę, ale pechowy zbieg okoliczności sprawia, że będzie musiała zostać na dłużej i stawić czoło demonom przeszłości i własnej rodzinie. Co się stało, że Aniela opuściła rodziców? Skąd ta dwudziestoośmiolatka ma w sobie tyle gniewu? Dlaczego przez dziesięć lat nie...

Co się stało, że Aniela opuściła rodziców? Skąd ta dwudziestoośmiolatka ma w sobie tyle gniewu? Dlaczego przez dziesięć lat nie kontaktowała się z domem i udawała, że jest znikąd?

Z jakiego powodu większość kobiet w jej rodzinnym miasteczku obywa się bez mężów? Jaką tajemnicę skrywa trzymający się od lat razem klub kobiet, do którego należy matka Anieli, zwany Sobótkami? Dlaczego dziesięcioletni syn sąsiadów, Mareczek, wiecznie stoi pod płotem? I do kogo należy czaszka, którą pies wykopał w lesie?

Narracja prowadzona jest przez kilka osób w różnych planach czasowych. Mówią Aniela i jej matka, dziesięcioletni Mareczek i miejscowa nauczycielka. Z tego wielogłosu rekonstruujemy przerażającą tajemnicę miejsca.

Opowieść nie tylko o przemocy domowej, lecz także o relacji matki i córki. O rodzinnych tajemnicach. O kobietach doprowadzonych do ostateczności. O dojrzewaniu i przebaczeniu rodzicom.

źródło opisu: Świat książki

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Rudolfina | 2019-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2019

WIEŚ NIESPOKOJNA I NIEWESOŁA
Traktuję tę książkę jako wypadek przy pracy. Nawet najlepszemu autorowi zdarza się wejść na minę i to jest właśnie ten casus. Autorka chwalona przeze mnie za „Sześć kobiet w śniegu” (post z 31.10.2016) postanowiła zmierzyć się z tematem, który, odnoszę wrażenie, kompletnie jej nie leży i na którym poległa z kretesem.

Wydawnictwo „Świat Książki” sprzedaje tę książkę jako thriller psychologiczny i to jest największa ściema. Ani to thriller, ani psychologiczny. Autorka wprawdzie zgrabnie zawiesza na wstępie tajemnicę, ale potem napięcie zupełnie znika. Akcja wlecze się niemiłosiernie, nic się nie dzieje, nie dowiadujemy się niczego istotnego. Powodem jest szkolny błąd warsztatowy: Fryczkowska opowiada o tym samym, z punktu widzenia różnych osób. Taki zabieg sprawdza się wtedy, gdy każda z postaci ma coś zupełnie nowego do powiedzenia, kiedy obserwujemy sytuację z wielu różnych perspektyw. Ale kiedy wszyscy mówią w kółko o tym samym, czytelnik zaczyna...

Sebastian Woźniak | 2019-03-02
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 02 marca 2019

Powieść obyczajowa z malutkim wątkiem kryminalnym na końcu. Początek ciekawy, wciągający ale im dalej w las tym bardziej historia grzęźnie w wiejskim błocie (akcja dzieje się na wsi). Takie sobie czytadło.

zaczytana | 2019-03-02
Przeczytana: 02 marca 2019

Andżelika albo jak kto woli - Aniela wraca po dziesięciu latach w rodzinne strony, do Świątkowic. Nie jest to powrót wyczekiwany, bo nagły. Smutny. Aniela przyjeżdża na pogrzeb brata Sebastiana, z którym pozostawali w izolacji przez ten czas.
Dziewczyna jest pewna szybkiego powrotu do Warszawy, pracy, ale życie napisze zupełnie inny scenariusz.
Mama złamie nogę i trzeba będzie pozostać na wsi dłużej. Czas spędzony wśród znajomych sprzed lat przyniesie rozwiązanie wielu niewyjaśnionych sekretów, zawiłości, zdarzeń smutnych, bolesnych i strasznych.

To również książka o... samotności i korzeniach, o rodzinnych więzach, i o przemocy wobec kobiet. Zawsze. I w każdym miejscu.

WielkiBuk | 2019-03-10
Przeczytana: marzec 2019

Nie każdy powrót do domu to powrót do rodzinnego gniazda, tym bardziej do miejsca, w którym wciąż czają się demony przeszłości jak w „Wdowinku” Anny Fryczkowskiej.

„Wdowinek” z jednej strony może wydawać się zwyczajną powieścią obyczajową jakich wiele, ale Anna Fryczkowska zadbała o to, by całość czytało się jak najlepszy kryminał, jak dreszczowiec z kobiecą nutą, od którego nie sposób się oderwać. Niby można domyślić się fabuły, od pierwszych scen zdaje się być przewidywalna, ale zanim dotrzemy do końca spotka czytelnika niejedno zaskoczenie. Warto podejść do lektury przygotowanym na pewne schematy, na klisze, które niejako wiążą się z poruszoną przez autorkę tematyką oraz miejscem wydarzeń. Czeka na nas nieduże, ciasne miasteczko, wieś nawet dla niektórych, a w nich mała społeczność, w której wszyscy o sobie wszystko wiedzą, milczą o tym, co boli, a na głos prawią same frazesy. A w tym miasteczku odmieniec, czarna plama, która powraca, by przez przypadek wyciągnąć to, co czaiło...

Anna Jeziorska | 2019-02-19
Przeczytana: 18 lutego 2019

Synestezja nazywana bywa pomieszaniem zmysłów. I nie ma to nic wspólnego z szaleństwem. To zdolność do widzenia dźwięków i czucia kolorów. Nie bez powodu zaczynam tak dzielić się z Wami moją opinią na temat tej książki. Książki, która, jak to zwykle bywa u Anny Fryczkowskiej, wbiła mnie w fotel. Cały dzień zastanawiałam się, co napisać. I postanowiłam opowiedzieć o niej trochę inaczej.

Szarość. To zdecydowanie kolor dominujący w tej książce. Szara jest Warszawa, w której mieszka Aniela, dziewczyna, która nie chce pamiętać o przeszłości. Żyje trochę z dnia na dzień, odcinając się od życia, które porzuciła 10 lat temu. Szara jest jedna z figur na Pałacu Kultury, która przypomina Anieli matkę. I jest to jedyna wizualizacja rodzicielki, którą dziewczyna jest w stanie znieść. Czarno robi się, kiedy musi wrócić do rodzinnej wsi na pogrzeb brata. Odżywają stare wspomnienia. Otwierają się stare rany, choć wydawać by się mogło, że dziewczyna jest twarda jak skała. Czarny pogrzeb, czarne...

fouks | 2019-03-04
Przeczytana: 25 lutego 2019

Książka idealna na "poksiążkowego kaca". Skończyłeś/aś czytać dobrą książkę i nadal nie możesz się po niej otrząsnąć? Coś byś jednak wrzucił/a na ruszt, żeby zmniejszyć uczucie pustki?
"Wdowinek" jest idealny. Temat, który autorka próbuje poruszyć jest trudny. A tymczasem książka wydaje się lekka, niczym nie wyróżniająca się.
Juz w połowie wiedziałam, co się stało, skąd trauma bohaterki i kto zbił.

Lektura ma swoje zalety. Pisana ładnym, lekkim językiem.

książek: 1952
Justyna | 2019-03-05
Przeczytana: 05 marca 2019

Dobrze się czyta, ale nic więcej. Jakaś taka nijaka dla mnie ta powieść, po przeczytanych recenzjach liczyłam na coś więcej.

MilosniczkaCzekolady | 2019-03-13

Na początku trudno było mi się przekonać do tej książki, dlatego też trochę długo zajęło mi przeczytanie jej. Jednak z każdą stroną, historia nabierała tempa i jestem zadowolona, że sięgnęłam po tą pozycję. 😍

O czym jest ta książka? Głównie o kobietach, ile potrafią przetrwać, przecierpieć, i ile są w stanie poświęcić aby ocalić siebie lub własną rodzinę.
O przemocy domowej która potrafi popchnąć kobietę do różnych czynów.

Mimo przykrych momentów i losów bohaterek książka jest naprawdę świetna i warto dodać ją do swojej listy książek do przeczytania.

globik | 2019-03-18
Na półkach: 2019, Przeczytane
Joanna | 2019-03-15
Przeczytana: 15 marca 2019

Patronaty tygodnia

W lutym nowości książkowych jest tyle, że mogłyby zapełnić cały regał. Jak wybrać te najciekawsze z nadchodzącego tygodnia? Sugerujemy zerknąć na tylną część okładki i zobaczyć, czy jest tam logo serwisu lubimyczytac.pl. A jeśli nie po drodze wam do księgarni, możecie polegać na cotygodniowym zestawieniu książek z naszym patronatem.

Co zrobisz, gdy całe twoje życie okaże się kłamstwem?

Anna Fryczkowska, jedna z najpopularniejszych polskich pisarek, nagrodzona Różą Gali za powieść „Sześć kobiet w śniegu (nie licząc suki)” powraca z przejmującym thrillerem psychologicznym „Wdowinek”. Co zrobisz, gdy całe twoje życie okaże się kłamstwem? Jak zachowasz się, gdy odkryjesz, że twoi najbliżsi nie są tymi, za których się podają? „Wdowinek” to polska powieść na miarę najlepszych książek Gillian Flynn. Nie wierzycie? Przeczytajcie fragment.