Wyzwanie czytelnicze LC

Ja, królowa. Bona Sforza d'Aragona

Wydawnictwo: Książnica, Publicat S.A.
historyczna
Agnieszka

Kraków, pierwsza połowa XVI wieku. Król Zygmunt poślubia młodą włoską księżniczkę Bonę. Łączą się dynastie Jagiellonów i Sforzów. Wiosną 1518 roku Bona Sforza zostaje koronowana na królową Polski. Dwudziestoczterolatka szybko zdobywa serce dwukrotnie od niej starszego Zygmunta. Wkrótce na świecie pojawiają się dzieci. To one, w zamyśle królowej, w przyszłości mają umocnić pozycję Jagiellonów...

Wiosną 1518 roku Bona Sforza zostaje koronowana na królową Polski. Dwudziestoczterolatka szybko zdobywa serce dwukrotnie od niej starszego Zygmunta. Wkrótce na świecie pojawiają się dzieci. To one, w zamyśle królowej, w przyszłości mają umocnić pozycję Jagiellonów w Europie. Jednak Bona, wykształcona i piękna, nie ogranicza się do roli potulnej małżonki i opiekuńczej matki. Przejmuje ster rządów w królestwie, a to przysparza jej wrogów. Na szczęście chroni ją miłość króla...

źródło opisu: https://publicat.pl/

źródło okładki: https://publicat.pl/

Ell30 | 2018-12-16
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 15 grudnia 2018

Barwną powieść "Ja Królowa" popartą wydarzeniami historycznymi czyta się wprost fantastycznie. Lekki styl autorki , która stworzyła błyskotliwe opowiadanie sprawia, że od książki ciężko jest się oderwać już od pierwszych stron. Klimat tam ukazany uwielbiam. Rozsmakowawałam się w tej historii. Dworskie intrygi, tajemnice,tajne sojusze, miłość,zdrada i niepowodzenia to tematy o których każdy chce czytać. Przy tym tomie nie będziecie się nudzić więc przerażenie w tym temacie możecie śmiało zmyć z twarzy :)

zeberka363 | 2018-12-27
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 23 grudnia 2018

Bona-młoda i wrażliwa żona króla Zygmunta. Z czasem życie na dworze ją zmienia i staje sie starą, zgorzkniałą i wiecznie knującą żoną zmęczonego króla, oraz zazdrosną matką młodego Zygmunta Augusta i jeszcze gorszą teściową-kto wie co tak naprawdę wykończyło jej 2 synowe?Choroby czy zabawy ziołami Bony...
Książkę fajnie się czytało-polecam!

Agnieszka | 2018-10-17
Przeczytana: 16 października 2018

[...] Najnowsza powieść Renaty Czarneckiej rozpoczyna się w chwili, gdy Bona Sforza d’Aragona przybywa do Polski i zostaje korowana na królową Polski. Jest to niezwykle ważne wydarzenie nie tylko w życiu Zygmunta i Bony, lecz także zwykłych ludzi. Oto bowiem następuje połączenie dwóch wielkich dynastii: Jagiellonów i Sforzów. Bona ma tylko dwadzieścia cztery lata, zaś jej małżonek przekroczył już pięćdziesiątkę. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że ta ogromna różnica wieku będzie stanowić przeszkodę nie tylko w kwestii wzajemnego porozumiewania się, ale także jeśli chodzi o wypełnianie obowiązków małżeńskich, to jednak prawda okazuje się zupełnie inna. Zygmunt jest zauroczony młodą małżonką, zaś Bona robi wszystko, aby podstarzały król nie poczuł się odtrącony. W miarę upływu czasu i w jej sercu zaczyna kiełkować uczucie miłości do męża. Owocem nocy poślubnej jest bowiem ich najstarsza córka Izabela (1519-1559), która dziedziczy imię po swej babce, Izabeli Aragońskiej.

W miarę...

Honcia | 2019-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2019

Niestety jestem zawiedziona tą pozycją. Fabuła wydaje się oczywista - dzieje królowej Bony. Otóż nie. Od mniej więcej połowy jest to niemal kopia innej powieści tej samej autorki ("Królowa w kolorze karminu"), która opowiada o Zygmuncie Auguście i jego ukochanej Barbarze. Historię tę już znam (nawiasem mówiąc nie zachwyciła mnie). Dlatego też od momentu, gdy Zygmunt August wydoroślał, nudziłam się niemiłosiernie. Autorka mogła przynajmniej opisać sytuację z perspektywy Bony. Niestety sama Bona w powieści zanika. Spodziewałam się po tej książce czegoś więcej.

Martynika13 | 2018-11-09
Przeczytana: 01 listopada 2018

Mam pewien niedosyt po przeczytaniu tej książki

Maria Nowak | 2019-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2019