Dar Rzepki

Cykl: Słowiańskie siedlisko (tom 2)
Wydawnictwo: Szara Godzina
historyczna
dziulfix

Związek Dziewanny i Dobromira zakończył się tragicznie. Ukąszona przez jadowitą żmiję młoda żona i matka przed śmiercią łączy dłonie Rzepki i swego męża, wyrażając pragnienie, by się pobrali i zostali rodzicami małego Radosława. W niedługim czasie Rzepka rodzi bliźnięta – Milenę i Ludomira – które wychowują się razem z synem Dziewanny. Mijają lata i dzieci dorastają. Każde poznaje miłość i...

Mijają lata i dzieci dorastają. Każde poznaje miłość i musi wybrać własną drogę, na której szczęście przeplata się z bólem, radość ze smutkiem, a nadzieja z rozpaczą. Taki już jest człowieczy los, że raz dobro, raz zło rozdaje, a bohaterom nie pozostaje nic innego, jak się podporządkować.
Napisana z epickim rozmachem powieść ukazuje świt nowych idei będących konsekwencją przyjęcia chrztu przez Mieszka I. Świat starych pogańskich wierzeń z wolna ustępuje miejsca nowej wierze, która na zawsze odmieni oblicze rodzącego się Piastowego państwa.

źródło opisu: http://www.szaragodzina.pl/ksiazki/zapowiedzi/ksiazka/83.html

źródło okładki: http://www.szaragodzina.pl/ksiazki/zapowiedzi/ksiazka/83.html

Nina | 2018-12-01
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 29 listopada 2018

To będzie opinia dotycząca obydwu tomów.
Uwaga, będę piała z zachwytu!
Piękna to była przygoda. Jestem pełna uznania dla autorki za tak wnikliwe studium, za język, którym jest ta saga napisana, za ogrom pracy, którą włożyła w przedstawienie nam, czytelnikom, historii Polski w takiej formie.
Jeśli chcielibyście się dowiedzieć jak się żyło w świecie Mieszka przed przyjęciem przez niego chrztu i zaraz po tym wydarzeniu, koniecznie musicie sięgnąć po Sagę Polską. Zapewniam, że nie będziecie się nudzić. To nie jest podręcznik do historii, to opowieść o zwykłych ludziach, o ich zmaganiem z codziennym życiem, o tym jak kochali, jak nienawidzili, jak walczyli i jak umierali. To opowieść o starych wierzeniach wypieranych przez wiarę chrześcijańską. To opowieść o Rzepce i jej rodzinie, zwyczajnej i niezwykłej zarazem.
To historia życia.
Ja byłam zafascynowana.

Agnieszka Garncarczyk | 2019-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2019

Śmierć Dziewanny i jednocześnie jej testament pogrążyły w ogromnym smutku Dobromira, kobieta bowiem wymogła na nim ożenek z Rzepką. Miała ona jednocześnie zapewnić wychowanie dla Radosława. Ze związku rodzą się Milena i Ludomir bliźnięta. rzepka zajmuje się w Polanie ziołolecznictwem i dzięki swym umiejętnościom ratuje syna w czasie zarazy, która spada na wioskę.
Duży wpływ na mieszkańców ma chrzest Mieszka w Gnieźnie i przyjazd jego dwórki do siedliska.
Tak jak pierwsza część tak i tu autorka pięknie przedstawia proste życie ludzi u progu chrześcijaństwa. Borykają się oni z chorobami, zawiścią, kochają i nienawidzą tak samo jak my. Czytając miało się wrażenie, że jest się tam wśród lasu, zbiera się zioła żyje w zgodzie z odwiecznym prawem natury.
Trzeba podkreślić, że zachowane zostały podstawowe fakty historyczne i być może tak to się wszystko odbywało, a nawet jeśli nie to warto machnąć na to ręką i po prostu wczuć się w atmosferę powieści bo naprawdę warto.

Rozchełstana Owca | 2018-11-29
Przeczytana: 26 listopada 2018

Bardzo się cieszę, że ostatnimi czasy trafiam tylko na dobre książki, bo nie lubię marnować czasu na jakieś barachło. Taką oto kolejną książką w moim czytelniczym życiu właśnie jest „Dar Rzepki”. Jestem pełna podziwu dla autorki, która od samego początku książki używa języka, który był kiedyś powszechnym, a dzisiaj w połowie jak nie w trzech czwartych mógłby być nie zrozumiały. Początek niby spokojny i zwykły – narodziny dzieci – chwila, w której powinniśmy się radować i cieszyć, ale moment, w której mąż trzyma dłoń ukochanej żony, która jest na granicy życia i śmierci, przez pół nocy, to coś wyjątkowego, czego myślałam, ze nie da opisać się słowami, a jednak! Wzruszyło mnie to na wskroś!

Podobało mi się jak lekko i zgrabnie pani Monika wprowadza nas w przyjmowanie chrztu przez (brzydko pisząc) wieśniaków i porzucenia przez nich wiary w bogów takich jak Światowida, Peruna czy Welesa.

Na całość zapraszam tutaj - https://rozchelstanaowca.pl/2018/11/886/

asia_33 | 2019-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2019

Chociaż akcja powieści toczy się blisko tysiąc lat temu,to bohaterom siedliska Polany nie obce są uczucia tak nam współczesne jak zazdrość,miłość,gniew.Wiara chrześcijańska miesza się z pogańskimi wierzeniami.Autorka świetnie opisuje życie słowiańskiej osady,czytając jej powieść przenosimy się w czasie i przeżywamy z bohaterami ich radości i smutki.Polecam!!

Mandragora Czyta | 2019-01-06

Rzepka i Dobromir wiedli spokojne, szczęśliwe życie do czasu,gdy woj nie powrócił z ostatniej wojny, z okropną raną na nodze. Rzepka, jako, że była Uzdrowicielką za wszelką cenę starała się oczyścić ranę, jednak doszło do zakażenia. Chciała uciąć mężowi nogę, lecz ten nie pozwolił, w ten sposób koniczyna uschła, a woj wszelką wolę życia stracił. Gdy tylko nadarzyła się okazja, poszedł z chłopami na polowanie. Jednak nieszczęście się stało...
Bliźniaki Rzepki, Milena i Ludomir również ciężki żywot znosić musieli. Ludomir źle uczucia ulokował, bowiem w służce księżniczki się zadużył. Milena z miłości wyszła za mąż, za Kowala Mieczysława, z Piwowarów, lecz zazdrość i gniew byłej kochanicy męża ją dopadły. Milena nie świadomie, notorycznie truciznę piła, przez co zajść długo w ciążę nie mogła. Gdy już jej się udało, syn jej pięć lat przeżył. Historia Mileny jest okrutnie smutna i wylałam przy niej morze łez. Jednak, gdzie jest zbrodnia, jest i kara. O tym przeba pamiętać.
Siostrzeniec...

Agaa | 2019-01-20

Druga czesc powesci znacznie lepsza od pierwszej,tutaj akcja nabiera tempa, nie ma przeciagania watkow na silę w nkeskończoność.Kazdemu, kto lubi klimaty słowiańsksie,czasy rodzenia sie chrzescijaństwa wsrod Polan,z pewnościa sie spodoba. Do tego dochodzi szereg ciekawych watkow, nie obcych wspolczesnosci. Daję mocne 7.

palalela | 2018-12-28
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 27 grudnia 2018

Niemal tak dobra, jak pierwsza część. Niemal, bo nieco irytowało mnie przeskakiwanie w czasie. Rozumiem zamysł Autorki, ale dla mnie ciekawsze od Gniezna i polityki było codzienne życie w Polanach i o nim miałam ochotę czytać. Będzie mi brakowało poznanych na kartach obu tomów bohaterów. Nie mieli oni lekko, ale brali się z życiem za bary i raz im wychodziło, raz nie, ale były pierogi (wynalezione w poprzedniej części przez Rzepkę), były dwie religie, było ciekawie. Polecam.

malwaszo | 2019-02-26
urszula_88 | 2019-01-28