Korona w złocie i krwi

Okładka książki Korona w złocie i krwi Renata Czarnecka
Okładka książki Korona w złocie i krwi
Renata Czarnecka Wydawnictwo: Książnica Cykl: Trylogia andegaweńska (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Trylogia andegaweńska (tom 2)
Książnica
2023-03-22
2023-03-22

Chyle czoła przed ogromem wiedzy i stylem autorki.

Chyle czoła przed ogromem wiedzy i stylem autorki.

Ciekawie opisane losy królowej Neapolu. Jednak bardzo irytuje pomieszanie dat. Po co tak naginać historię. No i te opisy pogody w każdym rozdziale...

Renata Czarnecka w "Koronie w złocie i krwi" zabiera nas w dalszą podróż historyczną dotyczącą losów Andegawenów. Naprzeciw siebie stają Joanna Andegaweńska, królowa Neapolu oraz Ludwik Węgierski, król - no oczywiście, Węgier. Kontynuujemy również historię Elżbiety Łokietkówkówny, a także siostry Joanny - Marii Durazzo. W dalszym ciągu Autorce doskonale udaje się utrzymywać klimat powieści. Wszystkie średniowieczne, często dla nas współcześnie szokujące, zwyczaje przeplatają się z bardzo ludzkim podejściem narracji do samej historii. Każda z postaci, przecież historycznych, zarysowana jest w sposób wielowymiarowy. Nie sposób nikogo faworyzować czy znienawidzić, bo jesteśmy tak mocno zakotwiczeni w motywacjach i przemyśleniach każdej z tych osób. Bardzo doceniam, że również postaci poboczne, nie tak ważne historycznie, są zgłębiane w równym stopniu. Dzięki temu powieść jest niezwykle angażująca. Sprawę ułatwia fakt, że Autorka opowiada nam historię pięknym językiem, zgrabnie przeskakuje między perspektywami i wątkami, a także ewentualnymi odstępami czasowymi. Oczywiście dalej nie brak przemocy, jednak przedmiotowego traktowania kobiet (choć poznajemy los tych z jednej strony najbardziej uprzywilejowanych, a z drugiej może również najmniej panujących nad swoim losem),co drugi bohater męski ma to samo imię - nie brak tu Ludwików, Robertów - ale to już zarzut do historii, a nie książki :D No i jeszcze te nastoletnie żony - :c W żadnym wypadku nie chciałabym się cofać w czasie do takiej rzeczywistości - ani władcy nie mieli za dobrze , ani prości ludzie - no może jedynie księża i papieże mieli się dobrze hehe :D W każdym razie lektura tej powieści była naprawdę czystą rozrywką. Jest to niezaprzeczalnie jeden z najprzyjemniejszych sposobów na przyswajanie sobie historii. Także z niecierpliwością czekam na trzeci tom Trylogii andegaweńskiej <3

- Barwny fresk historyczny ukazujący walkę o władzę i miłość wśród Andegawenów -

Jest czerwiec - rok 1348. To wtedy z wojny do Wyszehradu powraca Ludwik Węgierski w której poniósł klęskę. Ale to nie jedyna strata w jego życiu, ponieważ w domu czekała na niego smutna nowina o śmierci jego żony Małgorzaty.

Kocham powieści historyczne i z wielkim zainteresowaniem czytając śledziłam losy bohaterów. A powiem szczerze, że ich życie mimo pałaców, bogactwa, służby i korony wcale nie jest takie kolorowe.
Z pewnością w ich sercach miłość przyćmiewa zazdrość i chciwość, które niekiedy prowadzą do konfliktów. Na pewno tu musimy wspomnieć o Joannie Andegaweńskiej i Ludwiku Węgierskim, którzy od dawna w nim tkwią.

Autorka stworzyła dla nas niezłą ucztę czytelniczą od której z pewnością oderwać się trudno. Barwni i dobrze wykreowani bohaterowie, piękne suknie, smaczne jadło i liczne podróże do pięknych zamków. Ale są też ciemne zakamarki i lochy do ktorych można trafić za nieposłuszeństwo, które raczej trzeba omijać z daleka.

W powieści nie zabraknie tajemnic, intryg, zdrady, śmierci i bólu po stracie najbliższych. Trzeba wspomnieć o kobietach, które były całkowicie zdominiwane przez mężczyzn i musiały się poddać ich woli, co w obecnych czasach raczej jest to nie do przyjęcia.

Cudna wręcz pozycja nie tylko dla fanów powieści historycznych, ale dla każdego.
Zachęcam do sięgnięcia po nią i zagłębienia się w lekturze. 10 ⭐️
POLECAM !!!

Kocham powieści historyczne i z wielkim zainteresowaniem czytając...

Ciekawie przedstawienie życia Joanny z Neapolu, nie braknie tu także informacji o Elżbiecie Łokietkównie czy Ludwiku Węgierskim. Jednak najbardziej przestawiona jest historia Neapolu, Joanny. Na minus, autorka często zmienia daty śmierci, czy narodzin i nie wiem czemu ma to służyć. Bo w powieści nic nie zmienia, a wprowadza w błąd czytelnika. Ogólnie jednak, powieść na plus.

„Korona w złocie i krwi” jest drugim tomem Trylogii andegaweńskiej. Muszę przyznać, że przepadłam w książkach autorki i już nie mogę doczekać się kolejnej powieści spod jej ręki.

Renata Czarnecka z niezwykłą zwinnością przenosi czytelnika do minionych czasów. Barwne opisy, intrygi i konflikty zdecydowanie sprawiły, że czytałam książkę z ogromnym zaangażowaniem. Fikcja literacka połączona z prawdziwymi wydarzeniami oddziałuje na wyobraźnię. Całość jest niczym podróż w czasie. Pióro autorki jest czystą przyjemnością - tekst jest płynny, a poznawanie losów bohaterów jest świetnym doświadczeniem.

Polecam „Koronę w złocie i krwi” dla entuzjastów historii oraz powieści, których akcja dzieje się w minionych stuleciach. Zdecydowanie fabuła wciąga czytelnika, a o nudzie nie ma tutaj mowy. Książka jednocześnie jest świetną rozrywką oraz pozwala poznać trochę historii.

„Śmierć jest jak relikwia, jest święta, nie można jej dotknąć, można jedynie poczuć jej woń i on ja poczuł”.

Jest rok 1348, król Ludwik Węgierski, wywodzący się z rodu Andegawenów i Piastów, wraca po nieudanej wyprawie do Neapolu przeciwko królowej Joannie. Jego dwór jest w żałobie, zmarła jego żona Małgorzata. Król pogrąża się w rozpaczy, ale jego matka Elżbieta Łokietkówna planuje jego kolejny ożenek, aby zapewnić monarchii następcę. Jednak ten ma inne plany, kieruje nim chęć zemsty. Wyrusza na Włochy...

Wielowarstwowa, wielowątkowa, opowieść, która całkowicie przykuła moją uwagę, im bardziej zagłębiałam się w fascynujący świat stworzony przez autorkę, tym trudniej było mi, choć na chwilę ją odłożyć. Autorka oprócz ogromnej wiedzy historycznej posiada też niesamowitą wyobraźnię. Nakreśla nam sytuacje i wydarzenia bardzo realnie i wyraźnie. Ciekawie wykreowani bohaterowie, często miałam wrażenie, że razem z nimi przemierzam ich kręte życiowe ścieżki. Skomplikowane i charakterne osobowości. Ludzie żądni władzy, przywilejów, pełni chciwości i zazdrości.

Dwa europejskie dwory w Budzie i Neapolu, ukazane ich losy, które nieustanie się przeplatają. Są pełne kontrastów i podobieństw jednocześnie. Konflikt pomiędzy Ludwikiem Węgierskim a Joanną Andegaweńską nie ustaje. Autorka niesamowicie lekko i wyraźnie oddaje ducha tamtych czasów. Dostajemy pełną zawirowań, pokomplikowanych i trudnych relacji międzyludzkich fikcję literacką z umiejętnie połączoną prawdą historyczną. Emocje, aż buzują. Świat wielkiej polityki, aranżowane małżeństwa zawierane dla wzmocnienia sojuszów, dworskie intrygi, życie na zamku, piękne stroje, przepych, zwyczaje, polowania, alkowa. Miłość, zdrada, tajemnice, władza, ambicje, spiski nikt nie może czuć się bezpiecznie. Trudna rola kobiet całkowicie zależnych od woli mężczyzn.

Piękna powieść! Prawda historyczna idealnie współgra z fikcją literacką. Była to pełna niespodzianek, kusząca wędrówka do czasów odległych, trudnych i pięknych zarazem. Lekko, przejrzyście, klimatycznie, wciągająco i emocjonalnie. Na końcu książki umieszczone zostało drzewo genealogiczne, bardzo ułatwia rozeznanie się w koligacjach rodzinnych. Serdecznie polecam.

Czy znacie książki Renaty Czarneckiej, mistrzyni historycznych opowieści o dawnych władcach i ich życiu? Ja bardzo sobie cenię jej książki, dlatego z przyjemnością wzięłam się do lektury najnowszej "Korona w złocie i krwi". Jest to drugi tomTrylogii andegaweńskiej.
Jakże ja się zachwyciłam tą historią. Autorka ma niezwykły dar, opowiada historie tak, jakby znała osoby o których pisze, jakby była świadkiem wydarzeń, czuła to co swoi bohaterowie, znała ich myśli, plany.
Od tej opowieści trudno się oderwać, jest niezwykle wciągająca i dostarcza wiele emocji. Są tu intrygi, knowania, chęć dominacji, urażona duma i wybujałe ambicje. Ale jest też miłość, zazdrość, pożądanie i nienawiść. To istne kłębowisko uczuć, pragnień, ambicji.
Książka ta oparta jest na historii życia króla Węgier Ludwika I Wielkiego i królowej Neapolu Joanny Andegaweńskiej, czyli opisywane zdarzenia miały miejsce naprawdę. Dzięki tej książce władcy Ci stają nam się bliżsi, zyskują prawdziwy wizerunek, przestają być tylko postaciami z przeszłości.
Renata Czarnecka naprawdę jest mistrzynią historycznych opowieści. Pisze prawdziwe, oparte na faktach historie. Ale co mnie szczególnie w nich uderza, to to, że gdy na potrzeby powieści zmienia miejsce lub datę jakiegoś wydarzenia, w przypisach od razu to wyjaśnia. To pełny profesjonalizm, nie konfabulacja i tworzenie książkowej rzeczywistości. A przy tym tak ciekawie opisuje przeszłość, że podczas lektury ma się wręcz wrażenie uczestnictwa w opisywanych wydarzeniach.
Bhaterowie są wyraziści i wielowymiarowi. Czują, kochają, nienawidzą, mają wady i zalety, są tacy jak my, osoby z krwi i kości a nie dawno przebrzmiałe postacie znane z podręczników historii.
Z całego serca Wam polecam.

"Korona w złocie i krwi" autorstwa Renaty Czarneckiej to książka, po którą sięgnęłam z ogromnym entuzjazmem. Ależ Ja byłam ciekawa tej powieści! Nie mogłam doczekać się na spotkanie z epoką, której oddałam serce jeszcze w czasach szkolnych.

Walka o władze, liczne intrygi, rozpaczliwe próby odnalezienia utraconego szczęścia, bolesne straty, konflikty dzielące potężne rody. Ta mieszanka fikcji literackiej z prawdziwymi zdarzeniami z przeszłości, stanowiła prawdziwą ucztę dla mojej podświadomości. Pochłaniając kolejne strony lektury, kreowalam w głowie rozmaite obrazy. Jakbym stała się integralną częścią minionych zdarzeń. Podążałam śladami bohaterów, obserwowałam ich zachowania, próbowałam zrozumieć przyczyny poszczególnych zdarzeń. Zetknęłam się z postaciami charyzmatycznymi, niekonwencjonalnymi, ukierunkowanymi na realizację założonych celów. Jestem nimi zafascynowana!

No i język powieści! Swobodny, nieskomplikowany, pozwalający oddać się w objęcia Autorki, aby bezpiecznie płynąć i odkrywać zakamarki odległej przeszłości.

Ależ to były niespokojne czasy! Ile w nich emocji, ile cierpienia, ile wzruszeń...

To naprawdę wciągająca lektura. Utkana z wewnętrznego konfliktu między tym, co zdecydowanie dobre, a tym, co naprawdę słuszne. Intensywna, niebanalna, wielowymiarowa. Emanująca tajemnicą, odziana w szaty dostojności i potęgi. Dostarczająca wiedzy na tematy nam z pozoru znane, lecz często niezrozumiane. Intrygująca! Dla mnie - po prostu wyjątkowa!

Polecam, czytajcie!

Część druga trochę słabsza od pierwszej, ale nadal interesująca na tyle, że czekam z niecierpliwością na trzeci tom "Trylogii andegaweńskiej".

• Powieści historyczne
  • Przeczytane w 2023
  • Przeczytane 2023
  • Posiadam Historyczne, Kryminały Podróżnicze przygodowe Litera audiobookitura Faktu Eboki Mitologie Wydania papierowe pobrane z internetu

Dodaj cytat z książki Korona w złocie i krwi