Ja, królowa. Bona Sforza d'Aragona

Okładka książki Ja, królowa. Bona Sforza d'Aragona Renata Czarnecka Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Ja, królowa. Bona Sforza d'Aragona
Renata Czarnecka Wydawnictwo: Książnica, Publicat S.A. powieść historyczna
432 str. 7 godz. 12 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Książnica, Publicat S.A.
Data wydania:
2018-10-17
Data 1. wyd. pol.:
2018-10-17
Liczba stron:
432
Czas czytania
7 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324583393
Tagi:
królowa literatura polska odmiana losu polityka polityka dynastyczna Rzeczpospolita Obojga Narodów szlachta uczucie zazdrość
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
136 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
517
51

Na półkach:

Rzetelne przygotowanie. Dbałość o każdy detal, słowo i prawdę. Renata Czarnecka to najwyższy poziom kreacji bohaterów powieści historycznej.

Rzetelne przygotowanie. Dbałość o każdy detal, słowo i prawdę. Renata Czarnecka to najwyższy poziom kreacji bohaterów powieści historycznej.

Pokaż mimo to

avatar
96
31

Na półkach:

Książkę wypożyczyłam z biblioteki, jakoś wpadła mi w ręce. Ktoś właśnie oddał, więc obejrzałam i zabrałam. Szczerze przyznam po prostu umęczyłam mnie ta książka. Nie potrafiłam się skupić, czułam jakiś chaos. Nie odmawiam autorce dobrych chęci i wiedzy o epoce, ale temat najwyraźniej nie został przemyślany. O tak niezwykłej postaci jak Bona można napisać świetną książkę, ale trzeba umieć oddać zawirowania psychiki, charakteru. Jak to mówią niektórzy pisarze "trzeba wejść w postać." Tu tego nie ma. Językowo bardzo słabo. Za to okładka zachęcająca. I to na tyle.

Książkę wypożyczyłam z biblioteki, jakoś wpadła mi w ręce. Ktoś właśnie oddał, więc obejrzałam i zabrałam. Szczerze przyznam po prostu umęczyłam mnie ta książka. Nie potrafiłam się skupić, czułam jakiś chaos. Nie odmawiam autorce dobrych chęci i wiedzy o epoce, ale temat najwyraźniej nie został przemyślany. O tak niezwykłej postaci jak Bona można napisać świetną książkę,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
637
640

Na półkach:

Bardzo lubię książki pani Czarneckiej i pierwszymi pozycjami o dzieciństwie Bonie Sforzy i perypetiach jej matki Izabeli Aragońskiej byłam wręcz zachwycona. Niestety, kontynuacja wypadła dosyć słabo. To znaczy dalej fajnie oddano realia epoki, strojów, obyczajowości, ale problem tkwi w tym, że w książce brakło jakiejś przewodniej fabuły, jakiegoś konkretnego wątku, wokół którego kumulowałyby się działania poszczególnych postaci. Tym razem autorka zdaje się relacjonować tylko fakty historyczne, podkreśla upływ czasu i właściwie to byłoby na tyle. Czasem wspomina, że ten, czy tamten magnat, tudzież królewski urzędnik jest wrogiem Bony, ale zasadniczo nie przytacza na to żadnych przykładów. Dowiadujemy się też, że królowa jest majętną kobietą, ale autorka nie za bardzo wyjaśnia skąd się to jej bogactwo wzięło, nie wspomina ani o reformach, jakie Bona wprowadziła, ani o umiejętnym zarządzaniu dobrami, jakie trafiły w jej ręce. Słowem, bodajże jej największe zasługi zostały zupełnie zignorowane.

Co ciekawsze, w drugiej połowie książki główna bohaterka praktycznie znika z jej kart, a na jej miejsce wskakują Zygmunt August i Barbara Radziwiłłówna. I wprawdzie ta para bardzo ożywia akcję, bo wreszcie się coś dzieje i małżonkowie mają wspólny cel do zrealizowania, któremu podporządkowują absolutnie wszystko, niemniej jednak trochę to dziwne biorąc pod uwagę, że powieść miała się skupiać na królowej Bonie.

Przyznaję, że jestem trochę zawiedziona.

Bardzo lubię książki pani Czarneckiej i pierwszymi pozycjami o dzieciństwie Bonie Sforzy i perypetiach jej matki Izabeli Aragońskiej byłam wręcz zachwycona. Niestety, kontynuacja wypadła dosyć słabo. To znaczy dalej fajnie oddano realia epoki, strojów, obyczajowości, ale problem tkwi w tym, że w książce brakło jakiejś przewodniej fabuły, jakiegoś konkretnego wątku, wokół...

więcej Pokaż mimo to

avatar
380
107

Na półkach:

Powieść ukazuje realia i klimat epoki, pojawia się tu wiele barwnych postaci z życia dworskiego, jak i ze świata wielkiej polityki. Jednak po przeczytaniu czuję pewien niedosyt. Ważne wydarzenia historyczne, zostały tutaj tylko wspomniane, natomiast w połowie książki królowa Bona praktycznie znika . Na plan pierwszy wysuwa się Zygmunt August i jego romans z Elżbietą Radziwiłłówną. Gdy Bona wraz z córkami wyjeżdża z Krakowa, nie poznajemy jej życia w Warszawie, ani działań na rzecz Mazowsza.

Powieść ukazuje realia i klimat epoki, pojawia się tu wiele barwnych postaci z życia dworskiego, jak i ze świata wielkiej polityki. Jednak po przeczytaniu czuję pewien niedosyt. Ważne wydarzenia historyczne, zostały tutaj tylko wspomniane, natomiast w połowie książki królowa Bona praktycznie znika . Na plan pierwszy wysuwa się Zygmunt August i jego romans z Elżbietą...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1014
279

Na półkach:

Patrząc na wieki poprzednie, to mężczyźni brylowali, jako główni działacze wydarzeń historycznych. Przynajmniej tak pokazuje historia po ilości ważnych władców, generałów, itp., o których uczymy się na lekcjach historii.
Na szczęście kroniki historyczne, podania i opowieści przekazywane z ust do ust, a potem gdzieś tam zapisywane, uchroniły od niepamięci wybitne postaci kobiece. Królowe, kochanki, żony i matki, miały czasami większy wpływ na rozwój w swoim królestwie, czy w swoich czasach, niż mężczyźni.
Francja ma swoją Eleonorę Akwitańską, Anglia Elżbietę I, Rosja Carycę Katarzynę, a my, Polacy mamy swoją Królową Bonę. Owszem, nie była ona Polką, ale ta młoda włoska księżniczka zapisała się w historii właśnie jako królowa Polski i o tym powinniśmy pamiętać.
Niesamowicie się cieszę, że Renata Czarnecka wybrała więc jej osobę na swoją książkę „Ja, królowa”. Autorka to taka nasza polska Philippa Greogory, może pisząca inaczej, w trochę innym stylu, ale obie łączy jedno, miłość do historii. I to naprawdę widać w tej książce.
Bona, znana jest powszechnie, jako osoba dążąca do władzy, ambitna, wykształcona i piękna, co oczywiście przysparzało jej mnóstwo wrogów na dworze królewskim. Taką też przedstawia ją Pani Czarnecka. Widać też pewien rozwój w osobowości królowej, młoda i spragniona miłości i podziwu kobieta z dnia swojego ślubu w 1518 roku, staje się apodyktyczną, nie znoszącą sprzeciwu matroną, momentami próżną i okrutną, zgorzkniałą i wiecznie niezadowoloną pod koniec swojego życia.
Ważnym aspektem w każdej powieści historycznej jest wierność faktom, zwyczajom i wydarzeniom w danej epoce. Owszem, czasami można nimi się bawić, ale ja tego nie lubię, uważam, że prawdziwa powieść historyczna powinna być w miarę wierna faktom. I to znajdziemy w tej książce. Dodatkowo mamy opisy zwyczajów dworskich, zawiłości politycznych, okłady i układziki panujące w tamtej epoce. A więc możemy się z tej książki jeszcze czegoś nauczyć.
Owszem, druga część książki skupiona jest bardziej na jej synu Zygmuncie Auguście, ale wątki związane z młodym królem i jego dwa małżeństwa- z Elżbietą Habsburżanką i Barbarą Radziwiłłówną, nie tylko uatrakcyjniają powieść moim zdaniem, ale są zabiegiem do pokazania zaborczego i trudnego charakteru Bony, nie mogącej się pogodzić z wyborami syna.
Więc jeśli lubicie książki historyczne, to będzie dla was prawdziwa literacka uczta!

Patrząc na wieki poprzednie, to mężczyźni brylowali, jako główni działacze wydarzeń historycznych. Przynajmniej tak pokazuje historia po ilości ważnych władców, generałów, itp., o których uczymy się na lekcjach historii.
Na szczęście kroniki historyczne, podania i opowieści przekazywane z ust do ust, a potem gdzieś tam zapisywane, uchroniły od niepamięci wybitne postaci...

więcej Pokaż mimo to

avatar
130
107

Na półkach:

Powieść dobrze napisana a pokrętny charakter Bony przedstawiony bez zbędnych upiększeń. Była mądrą królową/władczynią, zrobiła dla Polski wiele dobrego ale prywatnie - w rodzinie i jako pani dla służby ... paskudna. Nie wiem czy to prawda czy fikcja literacka ale bardzo poruszył mnie proceder kupowania i "hodowli" karłów. Bona zleciła swym służkom podstępne porwanie dziewczynki spod opieki matki i natychmiastowe wywiezienie Jej na inny dwór jako prezent dla jakiejś damy. Nieomal widziałam oczęta tej małej istoty, które zza zasłony powozu wypatrzyły zapłakaną matkę w pałacowym oknie. I ten wszechobecny, nachalny i bardzo wpływowy kler... uzależnienie każdej decyzji od papieża. Pozycja warta przeczytania.

Powieść dobrze napisana a pokrętny charakter Bony przedstawiony bez zbędnych upiększeń. Była mądrą królową/władczynią, zrobiła dla Polski wiele dobrego ale prywatnie - w rodzinie i jako pani dla służby ... paskudna. Nie wiem czy to prawda czy fikcja literacka ale bardzo poruszył mnie proceder kupowania i "hodowli" karłów. Bona zleciła swym służkom podstępne porwanie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
362
362

Na półkach:

Dobra książka, ale bez rewelacji. Tytuł trochę mylący. Cała powieść nie jest tylko o Bonie. Sporo poświęcone jest też Zygmuntowi II Augustowi. Ciekawie opisane relacje Bona - Zygmunt Stary. Ogólnie fajnie się czyta. Dobra kontynuacja poprzednich części....

Dobra książka, ale bez rewelacji. Tytuł trochę mylący. Cała powieść nie jest tylko o Bonie. Sporo poświęcone jest też Zygmuntowi II Augustowi. Ciekawie opisane relacje Bona - Zygmunt Stary. Ogólnie fajnie się czyta. Dobra kontynuacja poprzednich części....

Pokaż mimo to

avatar
1518
735

Na półkach:

To powieść historyczna o królowej Bonie, małżeństwie z królem, byciu matką i macochą, stracie i wojnach. W końcu Bona urodziła upragnionego syna Zygmunta Augusta. Bo kolejne córki są dla niej rozczarowaniem, każda następna zajmuje w sercu matki coraz mniej miejsca.
Ukazane są intrygi dworskie i polityczne. Bona pragnie koron i królestw dla swoich dzieci. Niecierpliwy, uparta, zazdrosna o syna, jest niezadowolona z jego małżeństwa z Elżbietą, której nienawidzi. Pisarka opisuje też sekretny mezalians, związek Zygmunta (już króla) z Barbarą Radziwiłłówną. Wiele osobom nie podobało się takie wyniesienie ponad stan tej wdowy.
Dobra historia historyczna, choć potem bardziej skupia się na Zygmuncie, synu Bony, niż jej samej.
OCENA 4+/6

To powieść historyczna o królowej Bonie, małżeństwie z królem, byciu matką i macochą, stracie i wojnach. W końcu Bona urodziła upragnionego syna Zygmunta Augusta. Bo kolejne córki są dla niej rozczarowaniem, każda następna zajmuje w sercu matki coraz mniej miejsca.
Ukazane są intrygi dworskie i polityczne. Bona pragnie koron i królestw dla swoich dzieci. Niecierpliwy,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
81
76

Na półkach: ,

W mojej opinii daleko do książek o Tudorach P. Gregory, jednakże dość przyjemnie się czytało. Zdecydowanie bardziej podobała mi się druga połowa książki niż pierwsza. Powieść ukazuje losy zarówno Bony, jak jej syna Zygmunta Augusta. Uważam, że książkę warto przeczytać.

W mojej opinii daleko do książek o Tudorach P. Gregory, jednakże dość przyjemnie się czytało. Zdecydowanie bardziej podobała mi się druga połowa książki niż pierwsza. Powieść ukazuje losy zarówno Bony, jak jej syna Zygmunta Augusta. Uważam, że książkę warto przeczytać.

Pokaż mimo to

avatar
987
785

Na półkach: ,

Dobre powieści historyczne wciągają nas w świat ludzi i wydarzeń w odległych czasach.
Postaci historyczne nabierają barw i uczuć. I trudno wraca się do bieżącej rzeczywistości.

Zapraszam na www.czytaska.pl na Wawel, na Litwę, do Niepołomic, do Warszawy... w świat królewskich i dworskich intryg, emocji, wielkich miłości i jeszcze większych nienawiści. „Ja, Królowa” Renaty Czarneckiej zabierze Was wszędzie tam, gdzie swój ślad zostawiła Królowa Bona.

Dobre powieści historyczne wciągają nas w świat ludzi i wydarzeń w odległych czasach.
Postaci historyczne nabierają barw i uczuć. I trudno wraca się do bieżącej rzeczywistości.

Zapraszam na www.czytaska.pl na Wawel, na Litwę, do Niepołomic, do Warszawy... w świat królewskich i dworskich intryg, emocji, wielkich miłości i jeszcze większych nienawiści. „Ja, Królowa” Renaty...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    245
  • Przeczytane
    162
  • Posiadam
    36
  • 2019
    14
  • Powieść historyczna
    6
  • Teraz czytam
    5
  • Historia
    4
  • 2020
    4
  • Historia Polski
    3
  • Biblioteka
    3

Cytaty

Więcej
Renata Czarnecka Ja, królowa. Bona Sforza d'Aragona Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także