Fialový poustevník

Mladá Fronta, Naše vojsko, Smena
1977-01-01
1977-01-01
czeski

Nie przeczytytalam całej. Jakaś infantylna się wydaje.

Nie przeczytytalam całej. Jakaś infantylna się wydaje.

Wiem, doceniam kunszt, ale nie porwała mnie ta książka..

Wiem, doceniam kunszt, ale nie porwała mnie ta książka..

Rozliczenie z czasami dzieciństwa w przypadającego w okresie wojny. Gdzieś w tle zarówno straszne jak i zabawne watki autobiograficzne, opisane z dużym dystansem i humorem. Polecam!

Opowiadania "Najdroższa w Europie Środkowej" i "W służbie Szwecji" były rewelacyjne.

Cała reszta to lanie wody,
pięknych słów,
pięknych nic nie wnoszących zdań,

Książka jest skarbnicą porywających cytatów autora,
i nic nie wnoszącej treści,

Męczyła mnie, a jednocześnie za mną chodziła...

Jak chciałem ją oddać bez przeczytania - to mi zamknęli Bibliotekę 😅

ale i tak się zastanawiam....
....co to miało być...

Cała reszta to lanie wody,
pięknych słów,
pięknych nic nie wnoszących zdań,

Książka jest skarbnicą porywających cytatów autora,
i nic nie wnoszącej treści,

Męczyła mnie, a jednocześnie za mną chodziła...

Jak chciałem ją oddać bez przeczytania - to mi zamknęli Bibliotekę 😅

ale i...

Z tą książką to trafiłam jak kulą w płot. Umęczyłam się. Pierwsze dwa opowowiadania były jeszcze może zabawne, ale później było tylko gorzej. Zdecydowanie nie polecam weganom 🤦‍♀️ zupełnie nie moje klimaty

Nigdy nie łowiłam ryb, ale ta książka naprawdę mnie urzekła.
Jeśli brać ją dosłownie to jest to głównie pełna humoru opowieść o nakładaniu przynęt, zarzucaniu spławików i łowieniu. Ja natomiast dostrzegłam w niej miłość do przyrody, docenienie jej piękna oraz tego, że można odnaleźć w niej prawdziwy spokój ducha i wytchnienie od codzienności.
Ta lektura niekiedy wywoływała śmiech, ale częściej wzruszenie i jakąś taką tęsknotę za beztroskim czasem dzieciństwa. W trakcie czytania wracały moje wspomnienia wakacji u dziadków na wsi, letnich dni spędzanych na kąpaniu się w rzece i bieganiu po polach.

Nigdy nie łowiłam ryb, ale ta książka naprawdę mnie urzekła.
Ta lektura niekiedy wywoływała...

Najpierw poznałam sylwetkę autora i wydał mi się ciekawą postacią. Sięgnęłam po jego książkę i z pewnością przeczytam następną. Zauważyłam istotną różnicę między opowiadaniem o tym, co się zdarzyło a wymyślaniem historii. Wydaje mi się to ważne i wiele mówiące o autorze. Jego opowiadania są prawdziwe ale także ciekawe, opowiedziane z pewną dozą humoru, dystansu i przede wszystkim spostrzegawczości. Uzmysłowiłam sobie, że niełatwo jest dostrzec w swoim życiu szczegóły i interesująco o nich opowiedzieć, w taki sposób, by dla słuchających czy czytających także stały się istotne.

Nie rozumiem pozytywnych opinii sugerujących, że książka wyraża troskę o przyrodę. Gdzie troska o przyrodę skoro prawie wszystkie opowiadania chwalą bezsensowne mordowanie zwierząt. Ryby to też zwierzęta. One też odczuwają ból i też chcą żyć. O sarnach, królikach nie wspomnę. Arcydzieło dla pozbawionych uczuć. Tym dla których Natura to skarb i piękno - nie polecam.

Widać, jak bardzo autor, jak i jego bracia, stają się podobni do ojca wędkarza, mimo że w dzieciństwie czasem to było przekleństwem. Poza tym w książce można odczytać, że nie trzeba być bogatym i mieć wszystkiego, żeby być szczęśliwym. Szczęścia nie da się kupić.

Piękna książka autora wrażliwego na otaczającą go przyrodę. Czuć w niej wdzięczność za naturę, za wszystkie rzeki i ryby, widać przemyślenia na temat ludzkości ("Skąd bierze się w nas to mordowanie? Skąd bierze się w nas krew kłusowników?", "Im bardziej rzeka będzie się zbliżać do cywilizacji i Pragi, tym częściej będzie płakać brudem, którym skaziliśmy ją my, ludzie.")....

Książkę przeczytałam z polecenia- początek zapowiadał się jeszcze ciekawie (rodzinne historie, wątek wojny/żydowski),niestety w 70 % jest to książka o rybach i ich łowieniu. Szanuje, ale totalnie nie dla mnie. Umęczyłam się żeby przeczytać do końca ciekawa puenty- niestety nie było warto jak dla mnie.

• Literatura czeska