Bajka o Rašce i inne reportaże sportowe

Okładka książki Bajka o Rašce i inne reportaże sportowe
Ota Pavel Wydawnictwo: Dowody na Istnienie Seria: Stehlík literatura piękna
literatura piękna
Stehlík
Dowody na Istnienie
2016-05-20
2009-01-01
Justyna Wodzisławska
literatura czeska czechy szczygieł stehlik ota pavel

To moja pierwsza i chyba nie ostatnia lektura ze zbioru Pavla. Myślę, że niejeden komentator sportowy mógłby pozazdrościć jemu zdumiewającego talentu krasomówczego. Pełna niezwykłych zwrotów akcji książka pokazuje, że nawet niewygodna rzeczywistość polityczna i rodzinna nie przeszkodzi w dążeniu do sukcesu, gdy człowiekowi towarzyszy szczęście i samodyscyplina. Najbardziej spodobała mi się historia o Zatopku.

Ota Pavel to jeden z tych autorów do dzieł którego wracam z nieukrywaną radością. Nieważne jaki temat porusza to potrafi go przedstawić w sposób wywołujący uśmiech i pozytywne wspomnienia. W przypadku „Bajki o Rašce” otrzymujemy zbiór reportaży sportowych, które moim zdaniem nie tylko do fanów sportu są skierowane. Bogaty, bajkowy język zmieszany z rzeczywistymi postaciami czechosłowackiego sportu to połączenie, które z pozoru może nie wróżyć nic dobrego. Jednak jest zaskakująco dobre. Polecam na rozluźnienie i jako odskocznię od dzieł trudnych.

Pięknie literacko opowiedziane historie czołowych sportowców czeskich. Naprawdę nie interesuję się sportem, choć doceniam hart ducha i fizyczne wyrzeczenia osób, którzy sportowi się oddali. Jednak Ota Pavel w swojej krótkiej książeczce wszystko opowieści pisze tak zachwycająco, że z wielkim zainteresowaniem podążałam w z bohaterami do mety.

Na początku powiem, że niespecjalnie jestem kibicem, wysiłek dla przyjemności, czemu nie, ale zwykle nie oglądam jak robią to inni. Od święta naszą reprezentacje, broń boże w piłce nożnej, po co się denerwować.

Bajka o Rasce jest zbiorem reportaży sportowych, których lektura sprawi przyjemność każdemu, kto choć trochę ceni sport i rywalizację. Opowiada o czasach, gdy istniała Czechosłowacja (niby nie tak dawno...), gdy pieniądze nie były kluczowe w uprawianiu sporto zawodowo (serio?), gdy kadra narodowa trenowała wieczorami po robocie (!!!).

Autor ma niewątpliwy talent do przekazywania sportowych emocji - polecam.

Literatura piękna i sport? Tak jest to możliwe! Oto Pavel w znakomity, iście bajkowy sposób potrafi zahipnotyzować czytelnikami. Fantastyczne opisy, niesamowite historie kolarzy, alpinistów i piękna bajka o skoczku Rasce.

Wydawać by się mogło, że tematyka sportowa średnio nadaje się dla potrzeb literatury pięknej. Tymczasem Ota Pavel pysznie operuje słowem, snując nić opowieści – czasem baśniowej, częściej przybierając postać reportażu. Na pewno zwraca uwagę opowiadanie tytułowe, najbardziej rozbudowane w tym zbiorze. Szczerze przyznam, że nie pamiętałem zawodnika o nazwisku Jiri Raška. Cóż, tak przemija sława... Jak dla większości miłośników skoków narciarskich, bardziej znani byli mi tacy skoczkowie jak Pavel Ploc czy Jakub Janda. Ten ostatni zdobył nawet Puchar Świata w 2007 roku i wygrał Turniej Czterech Skoczni w 2006 roku.
To kolejny cios w tezę wspomnianego w opowiadaniu Pana Blaszki, że „Czesi nie mają jazdy na nartach we krwi, a przede wszystkim nie mają tradycji ani kondycji. (…) Medalu nie zdobędą nigdy. Zaproponował, żebyśmy po prostu odkupili medal w sekrecie od najlepszych sportowców świata, Norwegów, i dali im za niego milion koron czeskich bądź norweskich” :-) Tymczasem na przełomie lat 60-tych i 70-tych XX wieku sławą najlepszego skoczka cieszył się właśnie Jiri Raška (złoty medal olimpijski, mistrz świata, zwycięzca TCS), sportowiec z Frenštátu pod Radhoštěm (ciekawe, ze w tym mieście urodził się także Jakub Janda). Bardzo zacne to opowiadanie…
Ta niewielka pod względem rozmiarów książeczka ma jeszcze jedną zaletę. Zachęca do poznania biogramów sportowców z dawnej Czechosłowacji. Szczególnie zajmująco wypadają opowiadania poświęcone kolarzom (duet Jan Vesely i Jan Kubr) oraz znakomitemu lekkoatlecie Emilowi Zatopkowi. Natomiast opowiadanie „Beczka pełna szampana” swoją dramaturgią da się porównać z meczami polskiej reprezentacji piłki ręcznej za czasów Bogdana Wenty. Niewątpliwie jedna z ciekawszych pozycji spod znaku „Stehlika”.

Ota Pavel to bardzo ciekawa postać. I zanim się najadł szaleju, i później również. Świetnie pisze o handlu, wędkowaniu i sporcie. Jego opisy bohaterskich wyczynów czeskich sportowców brzmią jak mitologia. I cały czas miałem wrażenie, że śledzę ich dokonania live, na żywo, w tv lub na stadionie. Tytułową "Bajkę.." śmiało można zaliczyć do klasyki realizmu magicznego. A po przeczytaniu ostatniego reportażu o Zatopku, który wymyślił bieg interwałowy obejrzałem wszystkie filmiki na YT z jego udziałem. Podbijam fragment opinii poniżej.. Szkoda, że ta krótko..

Chyba jedyną wadą tej książki jest to, że jest za krótka?

Zazwyczaj nowa książka to dla mnie ziemia nieznana, nie wiem czego się można po niej spodziewać, i tak było tym razem, poza jednym, wiedziałem że będzie to książka bardzo dobra. Bo po pierwsze czytałem już Otę Pavla, jego rewelacyjną "Śmierć Pięknych Saren", a po drugie polecił mi ją sam Mariusz Szczygieł, a on zawsze poleca dobrze. A w ogóle to wstyd się przyznać, ale myślałem hmmm "Bajka o Rasce", że Raska to imię żeńskie, a to przecież słynny Jiri, skoczek narciarski, ileż to razy po słabych skokach naszych południowych sąsiadów, do tegoż nazwiska nawiązywał pan Szaranowicz, że obecnie Czesi nie odnoszą takich sukcesów, ale mieli w historii wybitnych skoczków, jak Raska, Parma, Sakala...
Polecam bo czyta się z wielką przyjemnością, świetna, napisana w niepowtarzalnym stylu.

Chyba jedyną wadą tej książki jest to, że jest za krótka?

Jak pozytywna jest ta książka! Powinni ją dawać wszystkim trenerom. Żeby nie zapomnieli, albo nauczyli się o co tak naprawdę w sporcie chodzi. Że jest w nim radość ze zwycięstwa. Po ciężkiej pracy własnej, nie po używkach i innych wspomagaczach. Piękna książka.

Tak dobrze się to czyta! Ogromny zmysł obserwacji autora pozwala nam poznać i wyobrazić sobie te wszystkie sytuacje sportowe, z zapartym tchem czytalam i czulam atmosfere stadionow czy olimpiady. A bajka o Rašce to juz majstersztyk baśniowej opowieści.

Ota Pavel Bajka o Rašce i inne reportaże sportowe Zobacz więcej
Ota Pavel Bajka o Rašce i inne reportaże sportowe Zobacz więcej