Wyzwanie czytelnicze LC

Tłumaczenie: Magdalena Greczichen
Wydawnictwo: Sonia Draga
Patrioterna
Ag2S

Grupa szwedzkich „Patriotów” próbuje rozprawić się z muzułmanami, którzy „okupują” ich ojczyznę. Oskarża polityków i dziennikarzy o zakłamanie i oddanie kraju w ręce tych „brudnych świń”. Carl Cederhielm, który poprzysiągł za wszelką cenę chronić swój kraj przed wrogami, sporządza listę dziesięciu czołowych dziennikarzy nawołujących do współczucia wobec przybyszy. Postanawia działać w imieniu narodu, który nie ma odwagi stanąć do walki.

Gdy zamordowana zostaje sztokholmska dziennikarka, w branży wybucha panika. Wielu pracowników już wcześniej otrzymywało pogróżki, ale dopiero teraz naprawdę boją się o swoje życie. Jedyną niewzruszoną pozostaje młoda dziennikarka „Nyhetsbladet”,Madeleine Winther, która doskonale wie, jak skierować swoją karierę na właściwe tory – wystarczy zająć się najgorętszą sprawą ostatnich dni.

W pewnym odległym kraju mężczyzna tęskni za ojczyzną. Mieszkańcy miasteczka się go boją, ponieważ pracuje jako ochroniarz rosyjskiego przemytnika broni i narkotyków. Wkrótce jego losy połączą się z Madeleine, a Szwecja obudzi się w nowej, przerażającej rzeczywistości. Według Cederhielma plan nie został przecież jeszcze wykonany. Już pora, by wyeliminować kolejną osobę z listy.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: https://www.soniadraga.pl/produkt/3457/thriller-i-sensacja.html

Oficjalna recenzja
nextdooralice książek: 905

Szwedzkie polowanie na dziennikarzy – czarownice w czasach multikulti

Thrillerów o nazistach i terrorystach w mrocznej Skandynawii jest bez liku, a ja sama jako fanka Henninga Mankella jestem dość surowym krytykiem nowych wariacji na te nośne kryminalne tematy. Jak zatem w mojej ocenie wypada zapowiadany na okładce obiecujący debiut dziennikarza Pascala Engmana w dystopijnej opowieści pt. „Patrioci”? Nie bez kozery mogę powiedzieć: bardzo dobrze! Już śpieszę wytłumaczyć dlaczego.

Naprawdę szybka i wciągająca akcja powieści toczy się na zasadzie bilokacji i od samego początku wiemy, „kto zabił”. Naprzemiennie przeplatane krótkie rozdziały przedstawiają perspektywy i wydarzenia dziejące się na dwóch odległych kontynentach. Najpierw postać Augusta Novaka, ochroniarza rosyjskiej mafii, byłego najemnika Legii Cudzoziemskiej oraz Blackwater w Vallenar, w północnym Chile. Potem Carla Cederhielma w Sztokholmie – niedoszłego biznesmena mordującego proimigranckich dziennikarzy, a także wykorzystanego do przeprowadzenia zamachu terrorystycznego Ibrahima i jego rodziny oraz nadmiernie ambitnej, lecz nieradzącej sobie z traumą z przeszłości dziennikarki Madeleine Winther. Losy tych czworga łączą się nie tylko za sprawą osobistej wendety Carla wobec polityków i dziennikarzy, rzekomo odpowiedzialnych za napływ imigrantów i złą politykę socjalną kraju, ale także – być może trochę banalnie – za sprawą miłości Augusta sprzed lat: czołowej sztokholmskiej dziennikarki Amandy.

Realnie ukazane tło społeczne współczesnej Szwecji, która przeżywa kryzys polityczny, gdy do władzy dochodzą demokraci, wraz z antyimigrancką retoryką sprawia wrażenie, jakby czytało się reportaż z porannego wydania gazety czy oglądało telewizyjne wiadomości. Wiarygodność opisywanych niepokojów i zamieszek ulicznych, działań straży obywatelskich i sąsiedzkich na osiedlach zamieszkałych przez muzułmanów czy czarnoskórych, skali zagrożenia branży prasowej ze strony fanatyzmu nie tyle religijnego, ile tego wypaczonego nacjonalizmu, szerzącego nienawiść do jakiejkolwiek odmienności, jest przerażająca.

Pomimo tego, że motywacje i konsekwencje jednostkowych decyzji bohaterów są raczej przewidywalne, „Patriotów” czyta się jednym tchem. Mniej lub bardziej świadome wybory postaci między dobrem a złem świetnie oddają dylematy prawdziwych ludzi, a działania jednego człowieka, niczym efekt motyla, mogą wpływać na nastroje społeczne nie tylko sąsiadów, mieszkańców miast, ale i całych krajów. Autor w bezbłędny sposób diagnozuje wyzwania współczesnego dziennikarstwa, w którym w dobie powszechnych podsłuchów i kamerek walka o bycie pierwszym przy najgorętszym temacie dnia to istny wyścig szczurów. Engmanowi udaje się też opisać w nieco cyniczny, ale do bólu prawdziwy sposób mechanizm nakręcania się spirali nienawiści oraz nierówną walkę między lobby politycznym, podejmującym działania dla zapewnienia dobrobytu ogółowi, a jednostką, która doświadcza śmierci brata, braku możliwości leczenia onkologicznego i obraca swoją żałobę w niszczenie i ranienie jak największej liczby osób.

Fabuła „Patriotów” to nie tylko rasowy thriller stopniujący grozę, z doskonale zarysowanym tłem społecznym, ale także elektryzująca proza sensacyjna pełna wybuchów, zwrotów akcji i trupów. Jednocześnie jest to powieść, która porusza temat współczesnego terroryzmu oraz przyczyn nazizmu, które są często nieoczywiste i stanowią wypadkową prywatnych pobudek i archetypowych zachowań. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że wydarzenia opisane przez Engmana nie są ponurym proroctwem, ale tylko i aż nadzwyczaj wciągającą literacką fikcją.

Alicja Klebba

anetapzn | 2018-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2018

Dobra, niesłychanie realna książka szwedzkiego dziennikarza.
Europę od jakiegoś czasu zalewa fala antyimigranckiej retoryki. Nie inaczej jest ze Szwecją. Tam do głosu coraz silniej dochodzi partia Szwedzkich Demokratów. Są oni typowo antyimigranckim z ostrą retoryką ugrupowaniem. Ich głos jest coraz mocniej słyszalny.
Cała UE, w tym również Szwecja, stają przed nowymi wyzwaniami. Czy i jak sobie z nimi poradzą?!
O tym, a także o ekstremistycznych działaniach i wszystkim, co z tym związane opowiada książka Patrioci. To dobra, niezwykle realistyczna, działająca na wyobraźnię, bardzo mroczna i jakże prawdziwa historia. Czasami w trakcie lektury ma się wrażenie czytania reportażu z wydarzeń z dzisiaj, wczoraj, sprzed kilku dni.
Patrioci to miks, z jednej strony doskonale napisany thriller, kryminał i powieść sensacyjna w jednym, a z drugiej strony świetna powieść obyczajowa, z elementami socjologiczno-psychologicznymi. Całość tworzy iście wybuchową mieszankę.
Bohaterami są przede...

dobrerecenzje | 2018-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2018

”Wszystko, co musisz zrobić, to powiedzieć im, że ktoś ich atakuje, oskarżyć pacyfistów o brak patriotyzmu i narażanie państwa na niebezpieczeństwo.
Działa to tak samo w każdym kraju”
Plaga zamachów terrorystycznych na całym świecie to zmora dzisiejszych czasów.
Czy potrafimy z tym walczyć?
Za kilka tygodni muzułmanin Ibrahim Chamsai zdetonuje bombę w swojej sztokholmskiej taksówce i wysadzi w powietrze 32 Szwedów w najkrwawszym do tego momentu zamachu terrorystycznym.
Czy ten plan się powiedzie?
Carl Cederhielm uważa się „za szwedzkiego patriotę” i który poprzysiągł sobie, że za wszelką cenę obroni swój kraj.
I oto nagle zostaje zamordowana szwedzka dziennikarka.
Wszyscy są zastraszeni i spanikowani, a młoda Madeleine-dziennikarka zaczyna działać:
”Oczyścić miasto z imigrantów, przestępców, którzy zaczepiają szwedzkie kobiety”.
Muzułmanie nienawidzą wszystko, co jest inne.
Nienawidzą kobiet i chcą stworzyć muzułmański kalifat.
W odległym kraju pracuje mężczyzna jako ochroniarz...

098free | 2019-01-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 14 stycznia 2019

Zaczęłam czytać tę książkę z ciekawości. Nie spodziewałam się rewelacji i fajerwerków. Ale już po kilku stronach odkryłam, że nie mogę oderwać się od czytania. Rewelacyjny debiut pisarza Pascala Engmana! Świetnie ukazane rzeczywiste problemy XXI wieku. Autor pokazał do czego zdolni są ludzie wypełnieni nienawiścią i jak łatwo manipulować innymi. W powieści umieszczono wielu bohaterów, których losy przeplatają się w kolejnych rozdziałach książki. Lektura tej pozycji bardzo zaangażowała mnie emocjonalnie. Polecam serdecznie.

Katarzyna | 2019-01-05
Na półkach: 2019, Przeczytane