Patrioci

2018-10-17
Magdalena Greczichen
Magdalena Greczichen Szwecja ojczyzna muzułmanie plan eliminacja

Okładka książki Pamięci mordercy Pascal Engman, Johannes Selåker
Pamięci mordercy Pascal Engman, Joha...

Szwedzkie polowanie na dziennikarzy – czarownice w czasach multikulti

Grupa szwedzkich „Patriotów” próbuje rozprawić się z muzułmanami, którzy „okupują” ich ojczyznę. Oskarża polityków i dziennikarzy o zakłamanie i oddanie kraju w ręce tych „brudnych świń”. Gdy zamordowana zostaje sztokholmska dziennikarka, wśród pracowników branży rodzi się panika. Wielu z nich wcześniej otrzymywało już pogróżki, ale teraz naprawdę boi się o swoje życie. Jedyną niewzruszoną pozostaje młoda Madeleine Winther z gazety Nyhetsbladet,

Za trzecim podejściem udało mi się ją w końcu przeczytać.
Książka z jednej strony dość dobrze zaplanowana z drugiej - mając ambicje pokazać pewne stereotypy jako groźne - sama po pewnym czasie zaczyna wpadać w stereotypy co osłabia jej wartość.
Krótko mówiąc - niezbyt równa poziomem. Książka w sumie propagandy poprawności politycznej.
Niemniej dość dobrze punktuje występujące w społeczeństwach sposoby powstawania nienawiści w społeczeństwach - pozwalając pisać o kimś "swinie" "podludzie" "2 sort" "***** (i tu podmiot gwiadkowania)" "wataha"- odbieramy człowieczeństwo przeciwnikom.
To reguła występująca niezależnie od strony sceny poglądów.
A że książka pokazuje nie tylko ciemne strony pewnych podejść do rzeczywistości ale pokazuje pewne uniwersalne mechanizmy - to w jakimś stopniu broni się.
Tak, człowiek zindoktrynowany na pomiatanie innym jest łatwym celem dla ekstremistów. I może tracić rozsądek.
A to, że autor odbiega od pełnego obiektywizmu i nadaje książce nieco lewacki charakter... W sumie bardziej to jadalne ("czytalne") niż gdyby ksiązka miała prawicowy charakter. No i kryształowo politycznie poprawne (choc czy termin POPRAWNOŚĆ polityczna nie jest terminem z nowomowy rodem z 1984? Od czasu, gdy dowiedziałem się, że pewne grupy za niepoprawne politycznie uważają terminy "matka i ojciec" zamist "opiekun", życzyć należy " wesołego okresu świątecznego" i nie powinno się zaczynać od "Panie i Panowie" - bo wszak płci u nas dostatek ) to termin "polityczna poprawność" zaczyna u mnie nabierać brązowego charakteru.
Jako , że przeczytałem w grudniu - życzę Wesołych Świąt Bożego Narodzenia.

Za trzecim podejściem udało mi się ją w końcu przeczytać.
Niemniej dość dobrze punktuje...

troszkę lewacka mi ta powieść. Zachwyt nad aborcją.Pomylenie nacjonalizmu i konserwatyzmu. Z nazizmem.Dobry koniec mimo to.

Dzieje się tu dużo, spójnie i bardzo ciekawie. Przerażający jest dla mnie fakt, że ludzie mają w sobie tyle nieuzasadnionej, skrajnej nienawiści do drugiego człowieka. Chociaż książka ma bardzo podobną konstrukcję do Black Pill, to i tak chętnie sięgnę po kolejną książkę tego autora.

Dobra książka. Jest tempo, postacie wyraziste, umiejętne wszystko się łączy..Czekam na kolejne książki tego autora.

Porusza aktualny temat kryzysu imigranckiego w UE, dokładnie w Szwecji.
Zakończenie odpowiednie do sceny finałowej
Rozdziały do pewnego momentu przeplatają losy bohaterów osobno
Niektórych bohaterów trudno nie lubić
Szwecja dla Szwedów

Porusza aktualny temat kryzysu imigranckiego w UE, dokładnie w Szwecji.
Zakończenie odpowiednie do sceny finałowej
Rozdziały do pewnego momentu przeplatają losy bohaterów osobno
Niektórych bohaterów trudno nie lubić
Szwecja dla Szwedów

08/2019

08/2019

Do Szwecji już od pewnego czasu przybywają imigranci, głównie muzłumani chcący rozpocząć nowe, lepsze życie. Nie podoba się to Carlowi, który jest wrogo nastawiony ku przybyszom i uważa, że skalają oni jego kraj, a dziennikarzy oskarża o wypowiadanie publicznie kłamstw o ich dobrych zamiarach i nawoływanie przy tym o pomoc dla nich. Chcąc powstrzymać ten proceder chłopak postanawia między innymi wraz z grupą "patriotów" w imię ojczyzny stanąć do walki i pozbyć się dziesięciu czołowych reporterów, którzy najbardziej stają mu na drodze do osiągnięcia tego celu.

Jestem pod wielkim wrażeniem tego, co zastałam w tej książce, naprawdę nie spodziewałam się tak rewelacyjnej, trzymającej w ciągłym napięciu historii. Od samego początku mocne wejście, które natychmiastowo mnie porwało i zarazem wbiło w ten pełen niepokoju klimat. Narracja jest poprowadzona z czterech perspektyw: od strony partyzantów, dziennikarzy, arabskiej rodziny która wiele lat temu emigrowała do Szwecji oraz imigranta, który uciekając przed odpowiedzialnością przystąpił do ligi cudzoziemców a następnie po służbie osiedlił się w Chile. Podobało mi się, że wszystkie te wydarzenia łączyły się z sobą w nieoczekiwany sposób, aby ostatecznie doprowadzić do niszczącego psychikę finału. Poruszono w niej problemy jakże i aktualne w dzisiejszych czasach, a mianowicie mowy nienawiści, manipulacji czy emigracji. Każdy z przedstawionych bohaterów nie pojawił się tutaj przypadkowo, odegrał mniej lub bardziej znaczącą rolę, aczkolwiek jego postępowanie mogłoby zaważyć na dalszym rozwoju wydarzeń. Jest to znakomity debiut i mam nadzieję, że na tym Engman nie zakończy swojej przygody z pisaniem.

Zaczęłam czytać tę książkę z ciekawości. Nie spodziewałam się rewelacji i fajerwerków. Ale już po kilku stronach odkryłam, że nie mogę oderwać się od czytania. Rewelacyjny debiut pisarza Pascala Engmana! Świetnie ukazane rzeczywiste problemy XXI wieku. Autor pokazał do czego zdolni są ludzie wypełnieni nienawiścią i jak łatwo manipulować innymi. W powieści umieszczono wielu bohaterów, których losy przeplatają się w kolejnych rozdziałach książki. Lektura tej pozycji bardzo zaangażowała mnie emocjonalnie. Polecam serdecznie.

”Wszystko, co musisz zrobić, to powiedzieć im, że ktoś ich atakuje, oskarżyć pacyfistów o brak patriotyzmu i narażanie państwa na niebezpieczeństwo.
Działa to tak samo w każdym kraju”
Plaga zamachów terrorystycznych na całym świecie to zmora dzisiejszych czasów.
Czy potrafimy z tym walczyć?
Za kilka tygodni muzułmanin Ibrahim Chamsai zdetonuje bombę w swojej sztokholmskiej taksówce i wysadzi w powietrze 32 Szwedów w najkrwawszym do tego momentu zamachu terrorystycznym.
Czy ten plan się powiedzie?
Carl Cederhielm uważa się „za szwedzkiego patriotę” i który poprzysiągł sobie, że za wszelką cenę obroni swój kraj.
I oto nagle zostaje zamordowana szwedzka dziennikarka.
Wszyscy są zastraszeni i spanikowani, a młoda Madeleine-dziennikarka zaczyna działać:
”Oczyścić miasto z imigrantów, przestępców, którzy zaczepiają szwedzkie kobiety”.
Muzułmanie nienawidzą wszystko, co jest inne.
Nienawidzą kobiet i chcą stworzyć muzułmański kalifat.
W odległym kraju pracuje mężczyzna jako ochroniarz rosyjskiego przemytnika broni i narkotyków. Wszyscy się go boją i wszyscy przed nim uciekają.
Lecz losy mężczyzny wkrótce połączą się z losami Madeleine.
Co z tego wyniknie?
Szwecja nie jest idealna. Ma duże problemy z integracją. Ludzie są narażeni na ataki terrorystyczne, ale generalnie kraj ten zmierza ku dobremu.
Pomimo tego spora grupa Szwedów świadomie lub nieświadomie rozpowszechnia obraz kraju w rozpadzie, który jest atakowany przy każdej okazji.
Madeleine jako dziennikarka więc działa:
”Nie pozwólcie się zrobić pożytecznymi idiotami Państwa Islamskiego. Nie stawajcie się ich żołnierzami, potwierdzając ich wykrzywiony obraz Europy, w której rzekomo muzułmanie są obywatelami drugiej kategorii”.
Czy za ten wpis dziennikarka zapłaci najwyższą cenę?
Czytajcie.
Fascynująca, a zarazem przerażająca lektura.
Czyta się ją jednym tchem i porusza bardzo ważny temat:
uchodźców i groźby wymierzonych w dziennikarzy.
Autor pracując jako dziennikarz, pod wpływem coraz groźniejszej retoryki wymierzonej w szwedzkich dziennikarzy postanowił wyjechać do Chile, gdzie napisał „Patriotów”.
Jest to jego debiut literacki.
Zachęcam do czytania i życzę miłej lektury.

Działa to tak samo w każdym kraju”
Plaga zamachów terrorystycznych na całym świecie to zmora dzisiejszych czasów.
Czy potrafimy z tym walczyć?

• Chyba lepiej spędzić czas na czytaniu czegoś innego.
  • Targi Książki Kraków 2018
  • Brak Legimi A