Idealna rodzina

Agnieszka Brodzik

Wyróżniona opinia i

Idealna rodzina

przeczytanych książek 531 napisanych opinii 225

Ciekawa fabuła z mrocznym domem w tle. Od początku się wciągnęłam i ani przez moment nie miałam ochoty odłożyć książki na bok. Bohaterowie naprawdę ciekawi i dobrze wykreowani. Końcówka również bardzo dobra, styl prowadzenia akcji zdecydowanie na plus także polecam sięgnąć po tą książkę.

"Miałem ochotę zbutować mu twarz i zmienić w krwawą miazgę..."- pierwszy raz spotkałam się z takim określeniem pospolitego "skopania ryja" 😃. Mój humanistyczny umysł zastanawia się czy to oryginał, czy po prostu interpretacja tłumaczki 😉.

Ale do rzeczy.
Libby w dniu dwudziestych piątych urodzin poznaje prawdę o swoich biologicznych rodzicach i staje się właścicielką willi wartej fortunę, w zamożnej dzielnicy Chelsea.
Z czasem przed Libby wyłania się mroczna historia domu oraz jej mieszkańców.
Tajemnica maleńkiej dziewczynki porzuconej w pustej willi, trzech martwych ciał i zaginięcia czwórki nastolatków, kryje w sobie bolesny, chory i przerażający mrok.
To dzień urodzin i odziedziczony spadek będą powodem do tego, by wszyscy bohaterowie z przeszłości spotkali się na nowo, po to by prawda mogła ujrzeć światło dzienne... chociaż czy wszystkie sekrety będą miały szansę być ujawnione?
To historia o manipulacji, żądzy i chciwości. O strachu, nienawiści, a zarazem chęci przetrwania, powrotu do normalności i na swój sposób miłości.

Lisa Jewel po raz kolejny zaskoczyła dobrą książką. Poruszający temat ukazuje jak łatwo jest silnym osobowościom wpływać na życie innych i jak bez większej trudności potrafią podporządkować sobie ludzi.
Tu trąciło sektą. Czarne ubrania, minimalizm w posiadaniu, minimalizm w jedzeniu, minimalizm w samodzielnym myśleniu.
Historię ukazaną z perspektywy trzech osób, autorka splotła w jedną zgrabną całość.
Książka napisana została spokojnym stylem, bez zbędnych udziwnień, a mimo to fabuła aż gęsta jest od emocji. Trudny temat ujęty w prostą, wciągająca formę
Pewne niepotrzebności bym wycięła na rzecz rozwinięcia innych wątków. np życia Lucy. Ale to tylko takie moje myślenie życzeniowe.

To trzecia książka tej autorki przeczytana przeze mnie i trzecia na wielki plus.
Kto nie czytał temu polecam. Spędzicie kilka naprawdę emocjonujących chwil podczas lektury.

Ale do rzeczy.

Po tej książce spodziewałam się o wiele więcej. Po pierwsze przez to, że Lise Jewell znałam do tej pory jedynie z obyczajowych, chwytających za serce książek, które czytałam jako nastolatka i wierzyłam, że w kryminałach odnajdzie się tak samo dobrze. Po drugie – przez dosyć szeroką promocję tej książki nie tylko wśród bookstagramerów, ale też cenionych przeze mnie pisarzy. Niestety, książka zbytnio mnie nie wciągnęła, mimo, że wiele rzeczy jest tu zrobionych całkiem zmyślnie i poprawnie. Mamy tajemnicę sprzed lat, motyw sekty, niewyjaśnione morderstwo… Zabrakło jednak jakiejś iskry, która sprawiłaby, że całkowicie zatracę się w tej powieści, lub chociażby poprowadzenia historii w sposób bardziej wciągający. To dobra książka, ale nie nastawiajmy się ani na wartką akcję, ani na trzymający w napięciu kryminał. Tak, o, do przeczytania pomiędzy bardziej istotnymi pozycjami. Na pewno dam jeszcze szansę innymi kryminałom Lisy, by sprawdzić czy tylko tu nam razem nie zagrało. 6,5/10

Libby w swoje 25te urodziny dostaje informacje o tożsamości swoich biologicznych rodziców, oraz dowiaduje się, że jest prawdopodobnie jedyną dziedziczką ich posiadłości. W tym samym czasie poznajemy narrację innej kobiety, która ostatkiem oszczędności próbuje wrócić do domu po długiej tułaczce zagranicą, gdzie chce zostawić za sobą bolesne wydarzenia ostatnich lat. Czemu po tylu latach kobieta postanawia wrócić do miejsca, w którym 25 lat temu znaleziono trzy martwe ciała i co tak naprawdę łączy ją z Libby?

Książka niebanalna.. Intrygująca, zawiła historia. Potrzebowałam przeczytać parę rozdziałów, aby się "połapać" w tym wszystkim, jednak potem czytało się bardzo dobrze.
Nietypowa historia, napisana fajnym językiem, czytało się z coraz większym zaciekawieniem i chęcią rozwikłania zagadki.

Książka ma w sobie to "coś" co nie pozwala przestać jej czytać. Jest nietypowa i zaskakująca. Polecam, jak i pozostałe książki Jewell.

Nie wiem właściwie co mam napisać. Może tylko tyle, że przeczytałam jednym tchem, że zarwałam noc, że to trzecia książka tej autorki, która przeczytałam w kilka dni, że to ten rodzaj literatury który uwielbiam, że wszystko tu było takiej jak powinno być. Rekomenduję dla wszystkich tych, którzy lubią wartką akcję, przyciągającą narrację bez zbędnego zanudzania, bzdurnych wywodów, rozwklekłych opisów przyrody.

Początki były ciężkie, nie mogłam zupełnie odnaleźć się w tych z pozoru nie wiążących się ze sobą historiach. Ale z czasem nie mogłam się już oderwać od tej książki. Świetny pomysł i świetnie napisane.

Bardzo ciekawa historia w której występują mroczny dom, creepy rodzina, tajemnica, którą boahterka próbuje rozwikłać i w dodatku fajne zakończenie :) Dobrze się czyta, ciężko odłożyć

Jeżeli się przymknie oko na niektóre zasady logiki to książka potrafi się okazać bardzo dobra rozrywka.

Dwudziestopięcioletnia Libby Jones otrzymuje list z kancelarii prawnej, dzięki któremu ma możliwość dowiedzieć się kim naprawdę jest. Okazuje się, że gdy miała dziesięć miesięcy została znaleziona sama w domu, w którym znajdowały się również trzy martwe ciała. Kim były ofiary? Kto zajmował się przez kilka dni dzieckiem? Co stało się z czwórką nastolatków, którzy zaginęli w tym samym czasie? Co wydarzyło się w niemal pustym domu wartym miliony?

To tylko część pytań, na które powoli uzyskujemy odpowiedzi dzięki kilkuosobowej narracji. Wydarzenia współczesne opowiadane są z perspektywy Libby oraz Lucy, samotnej matki z dwójką dzieci, która chce powrócić do Wielkiej Brytanii, ponieważ "Dziecko skończyło 25 lat". Powrót Lucy nie jest łatwy. Jest za to naszpikowany komplikacjami i dość kontrowersyjnymi rozwiązaniami. Resztę wydarzeń poznajemy z perspektywy męskiej. I są to wydarzenia z przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Z czasem dowiadujemy się kim byli mieszkańcy domu w Chelsea, jak dokonała się ich metamorfoza i dlaczego spotkał ich taki a nie inny los.

Szczerze muszę powiedzieć, że w niektórych zachowaniach Lucy zabrakło mi głębi. Dokonuje ona trudnych i nieoczywistych wyborów, a jednak brak w nich zastanowienia, refleksji nad konsekwencjami, a przede wszystkich skruchy za popełnione czyny. To właściwie jedyny minus powieści - niektóre zachowania przychodzą bohaterom zbyt łatwo, co prawda znajduje to częściowe uzasadnienie w wydarzeniach z przeszłości, jednak nie wszystko da się wytłumaczyć traumą z dzieciństwa.

"Idealna rodzina" to mroczny thriller z gatunku demostic noir, w którym odnajdziemy wiele wątków i niejednoznacznych emocji. Lisa Jewell w sposób umiejętny operuje słowem i po mistrzowsku prowadzi nas przez labirynt tajemnic. Książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Napisana jest w sposób tak ciekawy, że niemal nie można jej odłożyć dopóki nie pozna się zakończenia. A samo zakończenie to kolejny majstersztyk. Mocne, mroczne a jednocześnie pozostawia pole do popisu wyobraźni... Po ten thriller należy sięgnąć, by samemu się przekonać jak wygląda idealna rodzina.

Książka została otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl