None of this is true

Okładka książki None of this is true Lisa Jewell
Okładka książki None of this is true
Lisa Jewell Wydawnictwo: Atria Books kryminał, sensacja, thriller
Atria Books
2023-08-08
2023-08-08

Świetna pozycja! Muszę przyznać, że od samego początku książkę się dobrze czytało, w połowie trzymała mocno w napięciu. Po takim początku i środku miałam chyba wygórowane oczekiwania co do zakończenia, bo zakończenia aż tak mnie nie zaskoczyło, niemniej jednak lektura ani razu się nie ciągnęła.
Nie będę zdradzać treści, bo największy fun jest w odkrywaniu nowych wydarzeń i poznawaniu bohaterów - oraz co jest prawdą, a co nie.
Polecam każdemu kto lubi oderwać się od rzeczywistości przy dobrej lekturze.

Nigdy wcześniej nie czytałam żadnej książki Lisy Jewell, więc nie miałam zielonego pojęcia czego się spodziewać. Nie przeczytałam również tego o czym jest ta książka. Po prostu na hasło motyw podcastu ślepo po nią sięgnęłam, i okazało się, że to jedna z najlepszych książek jakie przeczytałam w tym roku. Genialny thriller psychologiczny z wątkiem kryminalnym. Nieodkładalna. Przesłuchałam ją w audiobooku- jest on świetnie zrealizowany, w momentach napięcia ma suspensową muzykę, jeżeli wywiady są przeprowadzane w miejscach publicznych to w tle słychac dźwięki tego miejsca. Rożni lektorzy- audiobook idealny!
A bohaterka Alix to popularna podcasterka, która zastanawia się co robić dalej ze swoim podcastem, i tak się składa że spotyka w dniu swoich urodzin Josie- kobietę która również obchodzi swoje urodziny tego samego dnia. Josie przekonuje Alix, że jej życie i wielkie nadchodzące w nim zmiany są warte jej uwagi oraz osobnego podcastu... Alix się zgadza.
Jednak Josie nie jest zwykłą 45 letnią kobietą. Niepostrzeżenie wślizguje się w życie Alix, do jej domu oraz spraw prywatnych. Josie skrywa bardzo mroczne sekrety, jej życie to jedna wielka niewiadoma, zachowanie jest bardzo niepokojące... To jak zachowuje się ta kobieta, historia jej życia (czy oby na pewno prawdziwa) oraz jej poczynania przyprawią was o ciarki. Nie będziecie chcieli odłożyć tej książki, do póki nie odwrócicie ostatniej strony. Nie jest to książka o podcaście. On jest tylko sposobem w jaki poznajemy Josie. Nic więcej nie zdradzam, bo mam nadzieję, że szybko dostaniemy ją w Polsce.

1962

O "None of This Is True" słyszałam od chwili, gdy została zapowiedziana. Wydawało się, że wszyscy moi znajomi i obserwowani oszaleli na punkcie tej powieści. Co oczywiście oznaczało jedynie, że w którymś momencie ją przeczytam.

I cóż, jest to niezła lektura. Momentami niestety zbyt przekombinowana - serio, można było sobie odpuścić jedną z warstw tej historii (tę Netflixową) i nie wpłynęłoby to negatywnie na fabułę. Nieco denerwującą decyzją Jewell jest to, że chce ona jednocześnie mieć ciasto i zjeść ciasto, co w tym przypadku oznacza, że Josie jednocześnie jest w pełni świadomym złolem i niewinną ofiarą zamienioną w mścicielkę (co jak wskazuje finał, jest trudne do wykonania).

Na niekorzyść lektury działa ostatnie 1/3 książki. O ile niemal 2/3 wciąga czytelnika bez reszty, każe mu kwestionować, na ile to, co mówi Josie, jest prawdą, na ile Alix wierzy w opowieść kobiety, a także ciągle buduje napięcie, o tyle to wszystko rozkracza się w finale. Nagle Jewell wyjaśnia elementy niczym krowie na rowie, całość wytraca energię, a ostatecznemu rozwiązaniu sprawy brakuje jakichkolwiek emocji. Do tego należy jeszcze doliczyć bardzo dziwne wnioski, które Alix zaczyna wysnuwać, co sprawiło, że kilkukrotnie przeczytałam ten fragment, by zrozumieć, co Jewell sugeruje tu czytelnikowi.

Mimo tych wszystkich moich zarzutów trudno nazwać "None of This Is True" złą powieścią. Z pewnością potrafi zaciekawić czytelnika, potrafi utrzymać jego uwagę, choć w finale rozczarowuje. Może z inną historią Jewell poradziła sobie lepiej, więc chętnie sięgnę po inne jej powieści.

• Kindle
  • [kryminał i thriller]
  • Audiobook English
  • Po angielsku
  • Niedostępne

Dodaj cytat z książki None of this is true