Powoli. Jak żyć we własnym rytmie

Okładka książki Powoli. Jak żyć we własnym rytmie Brooke McAlary
2018-10-03
2018-10-03
Dorota Malina
Dorota Malina lifestyle

Sięgnęłam ponownie po pozycję "Powoli" ponieważ jest to lekki, niewymagający poradnik, z naprawdę prostymi wskazówkami, jak zwolnić, bardziej cieszyć się naszym życiem, korzystać z niego pełniej i doceniać to, co mamy. Treść i wspaniałe zdjęcia niosą mi w tym momencie sporo ukojenia. Ta książka kojarzy mi się z otuleniem się kocem i zadabaniem o siebie.

Książka napisana z pokorą i bez narzucania czytelnikowi jedynej słusznej prawdy. Pozostawia czytelnika z uczuciem zagłębienia się w powolne, uważne bycie. Zaciekawia tematem, nie daje gotowych rozwiązań.

Zmiany są trudne, ale warto!

Zmiany są trudne, ale warto!

Podstawy, czyli o tym jak zacząć zmiany aby zwolnić życie i... zacząć żyć.
Autorka pisze bardzo przystępnym językiem i ogranicza się do niezbędnego minimum, bez zbędnych dywagacji i filozofowania. Mamy też trochę przykładów z życia samej Brook, ale jest tego idealnie w sam raz aby czytelnika nie przytłoczyć :)
Generalnie książka jest o tym jak zacząć porządkować swoje życie aby... zacząć żyć. A porządkowanie najlepiej zacząć od usunięcia nadmiarów rzeczy i zajęć (w tym bezmyślnego przeglądania mediów społecznościowych),po czym możemy zacząć praktykowanie uważności by w końcu odnaleźć siebie samą i własny rytm/styl życia.

Ładnie wydany, napisany bez filozofowania, bardzo praktyczny poradnik. Polecam.

Podstawy, czyli o tym jak zacząć zmiany aby zwolnić życie i... zacząć żyć.
Generalnie książka jest o tym jak zacząć porządkować swoje...

Pięknie wydana.
Powoli przekładałam kartki a i tak przeczytałam ją szybko ;-)

Mnie lektura przypomniała różnicę
między zachcianką a potrzebą....

Do przekartkowania.

Pięknie wydana.
Powoli przekładałam kartki a i tak przeczytałam ją szybko ;-)

Mnie lektura przypomniała różnicę
między zachcianką a potrzebą....

Do przekartkowania.

Przyjemna, powolna książka, przy której faktycznie można zwolnić i się wyciszyć. Podoba mi się styl autorki - akceptujący siebie i wszystkich czytelników-bez wywyższania się i nadęcia. Ciekawe rozdziały, motywujące do działania i zmian. Brooke zachęca do znalezienia SWOJEGO rytmu - nie podaje nam złotej zasady na tacy. To czyni ją i jej książkę wyjątkową, różną od innych w tym temacie. Nie ma tutaj 'zrób tak i tak', ale bardziej 'spróbuj i sprawdź, czy Ci to pasuje, czy to się sprawdza w Twoim życiu'. Jest tutaj dbanie o siebie i najbliższych. Wyciszająca lektura, zachęcająca do zmian. Polecam!

Wartościowy test, inspirujący do zmian, do spojrzenia w nowym kierunku. Autorka bazuje na własnych doświadczeniach, nie wzbudza poczucia, że coś musimy, nie ocenia, nie zmusza. Książka napisana przyjaznym językiem, przemyślana i spójna, estetyczna. Szybko i przyjemnie się czyta.

Niesamowicie estetyczna i klimatyczna książka, myślę, że może zainspirować do zmian wielu czytelników. Jak pisze sama autorka to nie miał być "poradnik" ani książka w stylu co zrobić, żeby zwolnić, bo nie ma na to jednej, właściwej odpowiedzi, każdy musi odnaleźć swoją drogę, a ta książka może być pięknym początkiem tej podróży. Polecam!

Bardzo ciekawy poradnik, pomaga uświadomić sobie wiele rzeczy o któryś na codzień nie myślimy.

"Tamten poranek, kiedy po wyjściu do ogrodu zobaczyłam pierwszy nieśmiały kwiatuszek, był jak olśnienie. To był tylko kwiatek, tyle że pojawił się w miejscu, w którym poprzedniego dnia jeszcze go nie było. Musiały zajść zmiany, coś musiało się wydarzyć, żeby ten pojedynczy kwiat mógł się pojawić – niby malutki kwiat, ale olbrzymi cud. Odkryłam jedną z tajemnic życia, obserwowałam cud, a wszystko dzięki świadomej uwadze."

Slow living, uważność, mindfulness to słowa, które stanowią motor napędowy niniejszej książki. Temu wszystkiemu towarzyszy zmiana, pęd ku niej, potrzeba naprawienia swojego życia, znalezienia sensu, oświecenia i spokoju. Chyba każdy z nas miał w swoim życiu chwilę zwatpienia. Zadawał sobie pytanie w jakim kierunku podąża moje życie? Jak je zmienić? W jaki sposób tego dokonać?

Autorka jest żywym przykładem na to, że jak się jest bardzo zdeterminowanym i otwartym to można wiele w tej sferze osiągnąć. Pomimo wielu potknięć, nierzadko metodą prób i błędów. Po swojemu, ponieważ taka jest idea tej książki, żeby każdy znalazł własne szczęście we właściwy dla siebie sposób. Czyż nie jest to właściwe rozwiązanie?
Książka zawiera elementy storytellingu, pisane na gruncie doświadczeń autorki. Zawiera także przykłady w jaki sposób zmienić swój sposób myślenia i dojrzeć do podjęcia decyzji o konieczności przetasowania naszego życia. Nie chodzi o pozbycie się rzeczy, które są nam potrzebne, ale o to aby nie blokować energii naszego otoczenia zbędnymi przedmiotami. W tym celu należy nie tylko posprzątać nasze myśli w głowie, ale też otoczenie, czego przykładem jest tutaj garaż pisarki. Zamiast kupować można przecież coś wypożyczyć, naprawić, dokonać wymiany zgodnie z zasadą jedna nowa rzecz to pozbycie się co najmniej jednego starego przedmiotu.

Pomimo tego, iż "Powoli" zawiera cytaty i wskazuje czytelnikowi wiele źródeł odnoszących się do literatury to zabrakło mi w tej pozycji czegoś głębszego, okraszonego filozofią. Książka pisana jest w optymistyczny, motywujący do refleksji sposób, ale ciągłe subiektywne odnośniki nieco przytłaczają. Bardziej przypadło mi do gustu jej inne dzielo poruszające tematykę prostoty.
Do zalet należy na pewno estetyczne wydanie, liczne ilustracje, przykłady ćwiczeń, które z łatwością można wcielić w życie, czytelne, kolorowe grafiki.  Dodają one jej przejrzystości  i zwiekszają jakość odbioru. Mi osobiście najbardziej zapadła w pamięć "Rzeka uważności". Bardzo na plus działa również czytelny podział poradnika na tematyczne rozdziały odnoszące się przykładowo do chwiejnej równowagi, uważnosci, kreatywności, medytacji, możliwości popełniania błędów.

Książka początkowo jest nieco nużąca, mam tutaj głównie na myśli opisy w postaci porządkowania garażu, zbyt rozwlekle i pozbawione wartości, ponieważ nic z nich tak naprawdę nie wynika. Warto jednak przebrnąć przez ten etap, bo później mamy możliwość zagłębienia się w o wiele ciekawsze obszary. Autorka poprzez różnego rodzaju metafory porusza tematykę elastyczności, intencjonalności, czy te życzliwości. Wskazuje, iż to są to elementy, które pomagają w praktykowaniu filozofii wolnego życia.

"Powoli" mnie nieco rozczarowała, ale to nie znaczy, że nie warto po nią sięgnąć i że żałuję, że to zrobiłam. Z pewnością nie, bo uważam, że warto zaryzykować i przekonać się czy jest ona dla mnie, czy wniesie coś do mojego życia. Prawda?
Jej ideą jest  w końcu wywarcie wpływu i zachęcenie do powzięcia decyzji o zmianie, po to aby  jakość życia się poprawiła, żeby móc odnaleźć szczęście.

• Rozwój osobisty

Dodaj cytat z książki Powoli. Jak żyć we własnym rytmie