Dbaj. Jak czule, życzliwie i mądrze zaopiekować się sobą?

Okładka książki Dbaj. Jak czule, życzliwie i mądrze zaopiekować się sobą? Brooke McAlary
Okładka książki Dbaj. Jak czule, życzliwie i mądrze zaopiekować się sobą?
Brooke McAlary Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie poradniki
poradniki
Care: the radical art of taking time
Wydawnictwo Literackie
2022-06-29
2022-06-29
Natalia Wiśniewska

Książka na niedzielne popołudnie, dobrze się czyta, przyjemna i pełna życzliwości. Polecam na poprawę humoru na długie jesienne wieczory.

"DBAJ" BROOKE MCALARY
Jak czule, życzliwie i mądrze zaopiekować się sobą.

Świetny poradnik dla każdego bez względu na wiek czy płeć.
Cudownie wydany z pięknymi szkicami i jakże trafnymi spostrzeżeniami.
Znajdziecie też mądre przesłania, nad którymi warto się pochylić i przemyśleć.
Prosty język i styl powoduje, że lekturę tę czyta się cudownie.
Jest jak kojący balsam, który przyniesie nam ulgę, spokój, radość, szczęście.

Tak łatwo jest nam opiekować się i dbać o innych, naszych najbliższych, jednak zapominamy o sobie.
A przecież każdy z nas jest ważny, wyjątkowy i zasługuje na miłość, czułość i opiekę.
Warto zatrzymać się w tej szalonej pogoni za czasem, którego cały czas mamy za mało.
Może, gdy przystaniemy to poczujemy zmęczenie ale i chęć zrobienia czegoś dla SIEBIE.
Niewątpliwie ważną rolę odegra w tym natura, która przecież nas otacza a jakże często jej nie zauważamy.
Bardzo ważne są nasze relacje z innymi ludźmi - zostawmy te, które nas niszczą, a skupmy się na tych, które są dla nas ważne i dają nam siłę.

Dzięki temu poradnikowi odkryjemy jak :
Pielęgnować swój spokój, by obdarzyć nim innych
Zadbać o swój sen, by móc czuwać nad snem bliskich
Odpoczywać, by móc twórczo myśleć i skutecznie działać

Dowiem się też na czym polega prawdziwy relaks i poznamy efektywne metody pomocy w dbaniu o siebie.
Dzięki łączności z sobą, dzięki uważności nastawionej na siebie łatwo dowiemy się czego nam brakuje.
Moc medytacji, jogi i wyciszenia jest cudowna.

Sądzę, że wielu z nas znajdzie tutaj ciekawe i trafne wskazówki, które mogą nas zainspirować do zmiany, do innego spojrzenia na siebie.

Te dziesięć rozdziałów porusza między innymi takie zagadnienia jak : ulotność, więź, życzliwość, podziw, natura, tworzenie, ruch, zabawa, odpoczynek, uzdrawianie.

POLECAM - jest to idealna lektura na wieczór, na czas relaksu.
Świetny podarunek na prezent.

Zapraszam Was do siebie www.ostatniastrona.com.pl
i na Instagram https://www.instagram.com/mad.skalska/

"DBAJ" BROOKE MCALARY
Jak czule, życzliwie i mądrze zaopiekować się sobą.

Świetny poradnik dla każdego bez względu na wiek czy płeć.
Cudownie wydany z pięknymi szkicami i jakże trafnymi spostrzeżeniami.
Znajdziecie też mądre przesłania, nad którymi warto się pochylić i przemyśleć.
Prosty język i styl powoduje, że lekturę tę czyta się cudownie.
Jest jak kojący balsam, który...

Dzień dobry! Zapraszam, zapraszam, zaraz rozpoczniemy spotkanie. Można sobie w międzyczasie zrobić kawę albo herbatę, wziąć ciastko, kanapkę i wygodnie się rozsiąść. To może takie pytanie na rozgrzewkę, czy są jakieś konkretne tytuły lub gatunki książek, które chcielibyście omówić? Jeżeli tak, to proszę rzucić sugestię, zobaczę, co się da w tej sprawie zrobić. Gotowi? To możemy w takim razie zaczynać.

Jak troszczycie się o siebie? Nie musicie odpowiadać na głos, po prostu o tym pomyślcie. Czy przy całym pędzie życiowym pamiętacie aby zadbać o swoją psychikę? Jesteście swoimi najlepszymi przyjaciółmi? Nie bez powodu Was o to zapytałam, ponieważ dziś omówimy pokrótce książkę Brookie McAlary pt.: “Dbaj. Jak czule i życzliwie zaopiekować się sobą”. Tytuł ma przede wszystkim pomóc nam “naładować” baterie, a także odzyskać poczucie sensu w tym, co robimy.

Całość podzielona jest na 10 rozdziałów. Każdy z nich porusza inny temat. Na przykład jeden traktuje o odpoczynku, inny o zabawie, kolejny o dobrodziejstwach płynących z obcowania z naturą. Oprócz teorii, autorka umieściła różnego rodzaju ćwiczenia i podzieliła je na trzy grupy: te, które można zrobić w 30 sekund, w pół godziny, lub w niecały dzień.

Myślę, że ten aspekt praktyczny jest naprawdę wartościowy. Szczególnie, że wykonanie części zadań nie zajmie więcej niż minutę (na przykład skomplementowanie kogoś). Z pewnością w niedalekiej przyszłości kilka z nich wcielę w swoją codzienną rutynę. W pierwszej kolejności wprowadzę te dotyczące rozciągania i przebywania na zewnątrz.

Czy dbasz o sama siebie?

Jak wiecie bardzo lubię poradniki. Ten ma bardzo przyjemna okładkę , jak i oprawę, a to tego porusza bardzo ważny temat, czyli dbanie o siebie. W natłoku obowiązków , presji, stresu, czasem myślimy bardziej o innych niż o sobie.

A inni ludzie raz są raz ich nie ma. To tylko ze sobą będziesz na zawsze. Tylko dbając o siebie będziesz najlepsza wersja siebie i osiągniesz wszystko. Tylko dbając o siebie pomożesz też innym.

Ta książka mówi o tym, że świat potrzebuje życzliwości i uwagi, jednak zanim obdarzany nią innych najpierw musimy dać ja siebie samemu.
I właśnie to pokazuje nam poradnik jak naładować życiowe baterie i poczuć sens w życiu. Jak dbać o siebie bez względu na to ile mamy czasu.

W środku znajdziemy piękne strony z motywującymi cytatami, co bardzo lubię w poradnikach. I dla mnie To jest duży plus. Znajdziemy tu mnóstwo rad jak polepszyć swoje życie, jak zadbać o siebie poprzez zabawę, tworzenie, życzliwości czy kontakt z naturą.

Czy dbasz o sama siebie?

Choć poradników często nie czytam opis tego bardzo mnie za ciekawił i dlatego postanowiłam ją przeczytać. I nie zawiodłam się. Książka choć to poradnik jest napisana w bardzo przyjemny sposób. Podzielona jest na 10 tematów plus wnioski.
Jest tutaj bardzo dużo informacji jak odnaleźć spokój i ukojenie po szybkim pędzie życia. Niewiele w życiu trzeba by docenić proste rzeczy.

"Może się wydawać, że dwadzieścia minut to niewiele, ale ostatecznie ten czas decyduje o tym, czy zakończysz dzień bez sił, czy w doskonałej formie"

Nie chodzi o to by porzucić telefony, telewizję i Internetu ale aby znaleźć w tym wszystkim równowagę. Żyjemy w takich czasach, gdzie Internet i social media są nieodłącznym elementem naszego życia. Warto jednak poświęcić trochę czasu na rozmowę ze sobą. Usłyszeć swoje myśli i dać im dojść do głosu.
Dodatkowo książka jest pięknie wydana. Ma kolorowe grafiki, nazwy rozdziałów aż miło się ją czyta.

Stereotypowo o rodzinę i dom troszczy się kobieta. Z obowiązku, kulturowego wychowania czy instynktu macierzyńskiego. Czyni to doskonale, ale paradoksalnie zapomina lub nie potrafi zaopiekować się sobą. I nie mam tu na myśli pielęgnacji cery, ale troskę w 4 obszarach – zdrowia psychicznego, emocjonalnego, fizjologicznego i duchowego. Ostatnio na szczęście dostrzegam ewolucję w dobrym kierunku.

Brooke McLary napisała inspirujący poradnik „Dbaj. Jak czule, życzliwie i mądrze zaopiekować się sobą”. Kiedy kolejne dni szybko zmieniają się we wspomnienia, nieoceniona jest moc drobiazgów, codziennych spraw, wzajemnych relacji, więzi i znalezienia wewnętrznej harmonii.

Autorka przedstawia 9 koncepcji dbania o siebie. To więź, życzliwość, podziw, natura, tworzenie, ruch, zabawa, odpoczynek, uzdrawianie. Pisze klarownie, prowadząc narrację pierwszoosobową, co sprawia przyjemne wrażenie słuchania dobrej przyjaciółki. Podsuwa też praktyczne wskazówki do wykorzystania w zależności od zakresu dysponowanego czasu (pół minuty, pół godziny i pół dnia).

Zmotywowana treścią i bardziej świadoma nadrabiam więc zaległości w troszczeniu się o siebie. Kolejny raz podejmuję przygodę z jogą, w ramach tworzenia będę malować obraz i od kilku dni praktykuję flanerowanie. Cóż to takiego? Już Virginia Woolf pisała o tym w 1927 roku, a dziś poleca australijska pisarka. Przeczytajcie.

By skutecznie pomagać innym, trzeba zatroszczyć się o siebie. Szybko widać różnicę.

Lektura książki "Dbaj" przynosi kojące odczucia. Jest to pozycja stworzona do delektowania się, niespiesznego czytania i oglądania. Każdemu rozdziałowi towarzyszy charakteryzujący go wiersz oraz subtelna ilustracja, a wieńczą go różnorodne pomysły wdrażania w codzienności porad, w zależności od ilości posiadanego czasu.
🌻
Myślę, że ta książka powstała z przyjaźni do siebie i do innych osób. Czytając widzimy wachlarz możliwości dbania o siebie, a konkretnie okazywania sobie troski na różne sposoby, po to, aby żyć dobrze, z ciepłym nastawieniem do świata, do siebie i do pozostałych ludzi, zarówno z naszego bliskiego grona, jak i nieznajomych.
🌻
Składa się na to między innymi tworzenie więzi międzyludzkich i pogłębianie już istniejących, spędzanie czasu z przyrodą, jak również z samym sobą, twórczość i zabawa, szukanie i okazywanie zachwytu czy też niedoceniana umiejętność odpoczywania i relaksu. Myślę, że te rzeczy z pozoru wydają się całkiem znajome, prawda? I rzeczywiście w większości tak jest. Jednak autorka wplotła taki sposób narracji, że udaje jej się podążać także innymi ścieżkami, niż tymi zazwyczaj nam już znanymi. Czyni to w sposób zachęcający, pokazując możliwości i sposoby działania, również z własnego doświadczenia.
🌻
Lubicie, znacie tematykę self care? A może to dla was nowość? Jeśli tak, albo i nie, to ja polecam trio książek autorki: "Prostota", "Powoli" oraz "Dbaj". Myślę, że taki zestaw może być bardzo pomocny w pogłębianiu szeroko rozumianego slow life i wyrozumiałego podejścia do siebie.

🌻
Myślę, że ta książka powstała z przyjaźni do siebie...

• Poradniki
  • Ambitny Plan (2023)
  • Ebooki
  • Wypatrzone w empiku

Dodaj cytat z książki Dbaj. Jak czule, życzliwie i mądrze zaopiekować się sobą?