Przebłysk. Dookoła świata, dookoła siebie

Od/nowa

Przyjemna książka, choć trochę nie rozumiem sensu wrzucania cytatów, które taka naprawdę nic do niej nie wnoszą.

Czyta się jednak szybko i spokojnie, lektura jest niezbyt wymagająca oraz nieco inna od wszystkich książek podróżniczych, które wcześniej przeczytałam:)

Wnikliwa, pełna wrażliwości na otaczający świat. Bezkompromisowa wobec własnych słabości. Odbyłam z nią ciekawą podróż. Nie tylko po świecie.

Bardzo lubię od czasu do czasu takie dziwadła. Doceniam wysiłek , rozumiem koncepcję, jednak ciężar odlotu autora przytłoczył mnie. Coś tu nie zagrało.

Po genialnych „Duchach Jeremiego”, które do dzisiaj są jedną z moich ulubionych powieści, przyszedł czas na sięgnięcie po kolejną książkę Roberta Rienta zatytułowaną „Przebłysk”. Autor w swoim reportażu dzieli się z czytelnikami przygodami związanymi ze swoją podróżą życia, ale także własnymi emocjami. Szczere zapiski począwszy od szczegółowych opisów doświadczeń m.in. w podróży koleją transsyberyjską, dalej przez Tajlandię, Malezję i Nową Zelandię, a skończywszy na Peru i Wyspach Wielkanocnych zostały uzupełnione pięknymi fotografiami. Podczas wyprawy Robert mierzy się z różnymi przeciwnościami losu, zagląda w głąb siebie, poznaje niezwykłych ludzi i pewnego rudego zwierzaka…

W tytułowym przebłysku można zobaczyć coś niesamowitego lub nie zwrócić na niego uwagi. Pierwszym błyskiem był dla mnie opis, język kolejnym, Droga wieloma kolejnymi, przypisy niesamowitym dopełnieniem. Zabieram je ze sobą.

Bardzo oryginalna książka drogi. Autor ma talent do obserwacji świata, choć nie jest Andrzejem Stasiukiem - jeszcze.

Miły, uważny człowiek w podróży. Wnikliwy, życzliwy światu obserwator, który potrafi ładnie opowiadać. Będę wracać do tej książki.

"Przebłysk" to niesamowita książka, zwłaszcza dlatego, że zabiera nas w podróż nie tyle dookoła świata, ale przede wszystkim wewnątrz siebie, i to niemal zupełnie przy okazji, nienachalnie, podarowując nam to, co sami z niej postanowimy wziąć.

Autor dzieli się z nami swoimi przeżyciami i fotografiami z wyprawy, którą podjął w samotności, aby odzyskać wolność - czymkolwiek ona jest i jakkolwiek się przedstawia. Co więcej, robi to w taki sposób, że lektura staje się dla nas czymś więcej, bo okazuje się nie lada duchowym przeżyciem.

Książka dała mi więcej, niż się spodziewałam. Pozostawiam was z cytatem:

"Szukam w sobie miejsca pozbawionego wpływu, słuchając, lecz nie dowierzając umysłowi, który wypluwa tylko to, czym został nakarmiony.

Większość czasu nie żyję, nie żyłem własnym życiem. Nie mam pojęcia, czym jest moje życie, ale coraz wyraźniej dostrzegam, czym nie jest."

2081

Najbardziej pesymistyczna podróż(?),włóczęga(?) po... opłaconych, utartych, tanich(?) turystycznych miejscach (bo nawet nie szlakach czy drogach).
...albo zbyt wiele książek podróżniczych przeczytałam i za dużo od niej wymagałam. ;-)

Robert wyrusza na wycieczkę. Zaczyna w zimnie, kończy w upale. Odkrywa postacie, przeszłość, smaki, uczucia. Ciemne lasy, głębokie kaniony, opuszczone plaże. Budzi się codziennie w innym miejscu.
A oprocz tego, podróżuje.

A oprocz tego, podróżuje.

• Reportaż