Co z tą Katalonią?

Qué está pasando en Catalunya
Karolina Jaszecka, reportaż
literatura faktu
Ag2S

W ostatnim czasie napięcie na linii Madryt – Barcelona osiągnęło apogeum. Jesienią ubiegłego roku parlament Katalonii ogłosił niepodległość. Decyzji tej towarzyszyły masowe demonstracje zwolenników i przeciwników secesji. Madryt odpowiedział siłą, a czołowi katalońscy politycy, którzy optowali za oderwaniem się od królestwa uciekli z kraju. Nie napisałem tego eseju, żeby stanąć po jednej ze...

Nie napisałem tego eseju, żeby stanąć po jednej ze stron. Napisałem go, żeby zrozumieć co się dzieje – wyjaśnia autor, który urodził się, mieszka i tworzy w stolicy Katalonii. Ta książka to przejmujący wyraz troski o kraj i region, a także próba walki ze stereotypami po obu stronach konfliktu. Z pewnością pomoże nam lepiej i głębiej zrozumieć to, co dzieje się w jednym z najpiękniejszych regionów w Europie.

źródło opisu: https://www.soniadraga.pl

źródło okładki: https://www.soniadraga.pl

allison | 2018-10-05
Przeczytana: 03 października 2018

Esej Eduarda Mendozy jest próbą odpowiedzi na pytanie o genezę dążenia przez Katalonię do autonomii. To również krytyczne spojrzenie na historię Hiszpanii oraz mentalność jej mieszkańców.

Eduardo Mendoza należy do czołówki europejskich i światowych pisarzy. Mimo iż wiele czasu spędza poza rodzinną Barceloną, problemy miasta, regionu i całego kraju są mu szczególnie bliskie. Jego nowa książka liczy zaledwie 92 strony, ale daje do myślenia więcej niż niejeden znacznie bardziej obszerny utwór.

Pisarz wychodzi w swym eseju od wyjaśnienia, dlaczego postanowił szukać odpowiedzi na postawione w tytule pytanie. Otóż czuje się zobowiązany do wyjaśnienia różnych mitów, jakie narosły wokół problemu niepodległości Katalonii. Chce także przybliżyć, zwłaszcza obcokrajowcom, historię swego rodzinnego regionu, uważanego za jeden z najpiękniejszych zakątków europejskiego Południa.

Pierwsze znaczące i udane próby uzyskania przez Katalonię autonomii pojawiły się w XIX wieku. Do szkół i urzędów...

Prez | 2018-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2018

Autor, udając, że wyjaśnia sytuację w Katalonii, promuje własne poglądy, chwilami żenujące.
Mam wrażenie zresztą, że eseistyka właśnie na tym w głównej mierze polega.

buka_z_fejsbuka | 2018-09-23
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 września 2018

Bardzo krótka pozycja, ale ciekawa. Jeśli ktoś interesuje się Hiszpanią, to warto przeczytać.

jactom Jacek | 2018-10-16
Przeczytana: 15 października 2018

Autor ma czytelników za idiotów choć sam też nim jest. Chociażby w stwierdzeniu, że demokracja "to tylko rodzaj regulacji systemu tak bezwzględnego, jak każdy inny" i próbując usprawiedliwiać użycie siły wobec Katalończyć podczas referendum.
Po wspaniałej Patrii wydanej przez wydawnictwo Sonia Draga na tę szkoda papieru...

El_Peregrino | 2018-11-12
Jubiliana | 2018-09-27