Co z tą Katalonią?

Qué está pasando en Catalunya
literatura faktu
Karolina Jaszecka
Karolina Jaszecka reportaż

Książeczka jest krótka i niestety autor nie daje jednoznacznej odpowiedzi na tytułowe pytanie. z niepokojem stwierdza jedynie, że być może jest już za późno na dialog Madrytu z Barceloną. popełniono za dużo błędów po jednej i po drugiej stronie sporu. poza tym skupia się głownie na historii najnowszej i czasach w których w Hiszpanii rządził Franco.

Krótki esej o Katalonii. Jeśli ktoś wie niewiele o historii Hiszpanii, samych Hiszpanach i Katalończykach to jest dobra przystawka. Nie jest to głębokie stadium problemów ale wstęp mobilizujący do pogłębiania wiedzy na ten temat.

Autor, udając, że wyjaśnia sytuację w Katalonii, promuje własne poglądy, chwilami żenujące.
Mam wrażenie zresztą, że eseistyka właśnie na tym w głównej mierze polega.

Autor ma czytelników za idiotów choć sam też nim jest. Chociażby w stwierdzeniu, że demokracja "to tylko rodzaj regulacji systemu tak bezwzględnego, jak każdy inny" i próbując usprawiedliwiać użycie siły wobec Katalończyć podczas referendum.
Po wspaniałej Patrii wydanej przez wydawnictwo Sonia Draga na tę szkoda papieru...

Na półkach: , , , , ,

Esej Eduarda Mendozy jest próbą odpowiedzi na pytanie o genezę dążenia przez Katalonię do autonomii. To również krytyczne spojrzenie na historię Hiszpanii oraz mentalność jej mieszkańców.

Eduardo Mendoza należy do czołówki europejskich i światowych pisarzy. Mimo iż wiele czasu spędza poza rodzinną Barceloną, problemy miasta, regionu i całego kraju są mu szczególnie...

Bardzo krótka pozycja, ale ciekawa. Jeśli ktoś interesuje się Hiszpanią, to warto przeczytać.

• 2018
  • 2019
  • Ebook
  • Przeczytane w 2019
  • Chcę w prezencie
  • XXX

Dodaj cytat z książki Co z tą Katalonią?