…bardzo dawno temu, mniej więcej w zeszły piątek…
Wydawnictwo: W.A.B.- data wydania
- 3 października 2018
- ISBN
- 9788328060104
- liczba stron
- 320
- słowa kluczowe
- wywiad
- kategoria
- biografia/autobiografia/pamiętnik
- język
- polski
- dodał
- Ochódzki
Wywiad rzeka z jednym z najbardziej kontrowersyjnych współczesnych historyków i socjologów.
Jan Tomasz Gross wzbudza często silne negatywne emocje, wykazuje bowiem, że Polacy w czasie drugiej wojny światowej mieli też udział w mordowaniu Żydów. W rozmowie z Aleksandrą Pawlicką Gross po raz pierwszy porusza wątki osobiste i opowiada m.in. o historii rodziny.
źródło opisu: wydawnictwo
źródło okładki: wydawnictwo

Opinie czytelników (43)
Dlatego że jest atakowany, może nawet znienawidzony postanowiłem przeczytać. Chyba szczególnie lubię sięgać po autorów którzy nie idą z duchem czasów. Grossa przeczytałem wcześniej"Strach" i "Złote żniwa". Wtedy nikt z moich znajomych czytających nie sięgał po ten tekst. Po lekturze nie było mi łatwo opowiadać o książce, ale nie żałowałem. Teraz wywiad i biografia "typowa dla pokolenia 68" bo wiadomo iż niewielu wtedy zdecydowało się bycie komandosem. O dziwo, tutaj byłem nawet zaskoczony, w postscriptum przeczytamy wypowiedzi m.in. Aleksandra Smolara, Adama Michnika i kilku osób ze środowiska. I ta część jest interesująca. wielu pomyśli, cóż ten Michnik może nam jeszcze powiedzieć. Jednak, przy całej mojej ostrożności, polecam. Po przeczytaniu udałem się kilka dni temu do Muzeum Żydów Polskich. Kilka dni temu, w zeszły czwartek. To ważny rozdział tej książki. Wizyta w Muzeum także...
Interesująca pozycja bo pokazująca sposób myślenia niektórych środowisk. Momentami książka wydaje się być szczera w opisach zjawisk i postrzegania. Najbardziej zabawne są fragmenty dotyczące oczywiście warsztatu, osławionych pozycji, które firmował Gross oraz nawiązań do współczesnej polityki. Lektura miejscami męcząca bo mierzi mnie zestawianie niektórych zbitek pojęciowych. Nudne jest wypominanie pewnych rzeczy, co do których nie mamy pewności. Podobnie jak opis docierania do świadków. Myślę, że trzeba przeczytać tę książkę. Warto wiedzieć skąd się biorą postawy antypolonizmu. Żenujące jest szermowanie pałką antysemityzmu na lewo i prawo w odpowiedzi na prosty fakt, który umyka "specom" od prania ludziom mózgów: ludzie łakną sukcesów, nie zamierzają przepraszać za to, że żyją i dokonują takich a nie innych wyborów politycznych - pedagogika wstydu już tu nie zadziała. Na szczęście.
Bardzo interesująca i inspirująca rozmowa.
Szczęśliwe dzieciństwo i wczesna młodość w Warszawie. Wśród przyjaciół uważany był za duszę towarzystwa, błyskotliwego, z dużym poczuciem humoru i powodzeniem u kobiet. Na emigracji też mu się poszczęściło. Studiował i robił karierę akademicką na dobrych amerykańskich uczelniach. Ale to tam dopadła go depresja, życie osobiste nie bardzo się układało. Gdy przyjeżdża do Polski starzy przyjaciele widzą w nim trochę innego człowieka, bardziej zamkniętego. Rozgoryczonego? Nie wszyscy dawni znajomi podzielają tezy jego - jak je nazywa amerykański badacz i przyjaciel - naukowego pisarstwa zaangażowanego. Tezy, których głównym tematem jest polska współodpowiedzialność za Zagładę.
Ten jest z ojczyzny mojej, ale go nie lubię; Sąsiedzi; Strach; Złote żniwa i wreszcie opublikowany w 2016 roku artykuł Wschodnioeuropejski kryzys wstydu, który skrytykowali nawet niektórzy przyjaciele Jana Tomasza Grossa, to te publikacje stanowią centralną oś naukowego życiorysu autora i w największym stopniu...
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Cytaty z książki
-
Człowiek jest, kim jest, i powinien robić (jeśli ma trochę szczęścia) to, co do niego należy. A jak... więcej Jan Tomasz Gross – …bardzo dawno temu, mniej więcej w zeszły piątek…