„W domu snów“ – Carmen Maria Machado. Napisz recenzję książki!

LubimyCzytać LubimyCzytać
21.03.2022

Podziel się recenzją i otrzymaj jeden z 30 egzemplarzy nowej książki Carmen Maria Machado! W brawurowym połączeniu memoiru i powieści gotyckiej pisarka snuje autobiograficzną historię swojej relacji z charyzmatyczną, ale – jak się prędko okaże – niezrównoważoną i przemocową partnerką. Pełna namiętności sielanka szybko zmienia się w dreszczowiec, tyle że nie jest to po prostu queerowe Fatalne zauroczenie.

„W domu snów“ – Carmen Maria Machado. Napisz recenzję książki!

Opowieść o domu, który nie jest domem, i o śnie, który wcale nie jest snem.

Machado dotyka tematu objętego „przemocą archiwum”: przemilczanego z uwagi na kontekst polityczny i relacje władzy. Krzywdzona kobieta jest bowiem jak duch, który był obecny od zawsze i od zawsze nawiedzał dom władcy, a pisarka swoimi wspomnieniami dokonuje czegoś na miarę wskrzeszania zmarłych.   

„Przemawiam w ciszy. Ciskam kamień mej historii w rozległą szczelinę; ledwo słyszalny dźwięk, jaki wydaje, jest miarą pustki”. Porażająca proza.

Carmen Maria Machado jest autorką zbioru opowiadań „Jej ciało i inne strony”, książki, która znalazła się w finale National Book Award i została nagrodzona National Book Critics Circle’s John Leonard Prize. Jest laureatką stypendium Guggenheima i pisarką-rezydentką na Uniwersytecie Pensylwanii w Filadelfii, gdzie mieszka wraz z żoną.

Czy kobiety też krzywdzą? Czy związki między kobietami mogą być równie przemocowe, jak związki osób przeciwnej płci? Autobiograficzna proza Machado miota się pomiędzy non-fiction a baśnią o złej królowej. Na szczęście kończy się jak na baśń przystało: nadzieją, że z Domu snów da się odejść. Znakomita literatura w doskonałym przekładzie Łukasza Błaszczyka.

Natalia Szostak, „Wysokie Obcasy Extra”

Czasem przekłady są potrzebne, bo opowiadają coś, do czego polska literatura jeszcze nie dotarła. Dokładnie tak jest w przypadku książki Machado: przemoc w związku lesbijskim, przemoc squeerowana, walka o godność, o siebie – brzmi to jak historia nie z tego świata, bo u nas przecież trzeba udowadniać, że LGBT to ludzie, nie ideologia. Bardzo mocna, bardzo ważna.

Paulina Małochleb, „Książki na ostro”

Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w akcji recenzenckiej?

Do 28 marca prześlij mailem link do dowolnej recenzji, którą umieściłaś/umieściłeś w serwisie lubimyczytać.pl na adres promocjaksiazki@agora.pl, w tytule wiadomości wpisując: „W domu snów”. Prosimy również o przekazanie adresu wysyłki oraz numeru telefonu.

Spośród nadesłanych zgłoszeń wybierzemy trzydzieści osób, które otrzymają przedpremierowe egzemplarze książki. 

Będzie nam miło, jeśli swoimi opiniami o książce podzielicie się w serwisie lubimyczytać.pl.

Przeczytaj fragment książki:

W domu snów

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Książka „W domu snów” jest już dostępna w sprzedaży.

Artykuł sponsorowany.


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 21.03.2022 12:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post