Jej ciało i inne strony

Data 1. wydania:
2017-10-04
Dobromiła Jankowska
Agora
cielesność debiut literacki dyskryminacja kobieta literatura amerykańska namiętność opowiadanie płeć przemoc seks współczesna obyczajowość
Her Body and Other Parties
literatura piękna
Dobromiła Jankowska
Inne

Przeczytała zachęcona pozytywnymi recenzjami, ale to był błąd. Nudna książka, niewarta poświęconego czasu. Żadne odkrycie.

Zbiór opowiadań o horrorach bycia kobietą. Intrygująca, przenikliwa, dosłowna. Czytanie tej książki to przygoda, której ja nie powtórzę z przyczyn osobistych, ale którą wielu powinno podjąć. Zwłaszcza mężczyźni.

Książka ogólnie mi się podobała, dobrze się czytało. Niestety opowiadania są dość nierówne, niektóre robią duże wrażenie a niektóre zapomina się zaraz po ostatnim zdaniu. Autorka porusza sporo ważnych, bieżących problemów ale mam wrażenie, że robi to bardzo powierzchownie. Chyba bardziej by mi się podobały 2-3 opowiadania ale dłuższe i bardziej zgłębiające jakąś koncepcję...

Pierwsze opowiadania były interesujące, potem jednak było coraz gorzej, aż w końcu ostatniego nawet nie doczytałam. Wciąż jednak uważam, że warto sięgnąć po ten zbiór i przekonać się samemu. Rzeczywiście niektóre opowiadania są męczące i być może przesadnie wulgarne, ale ich styl jest dość niespotykany.
Tylko czy ktoś może mi wyjaśnić, czemu taka estetyczna okładka w...

Opowiadania są dość nierówne, niektóre świetne, inne się ciągną. Łączy je jedno - rozgrywają się w alternatywnej rzeczywistości z elementami paranormalnymi. I bohaterkami są kobiety będące w związkach homoseksualnych. Czyta się szybko i dla mnie takie pisanie jest odświeżające, feministyczne, inne. Fajna rzecz, ale nie wybitna. Mimo to polecam.

Nie wszystkie części zbioru udało się Machado zadowalająco ulepić, co jednak nie wpłynęło na moje reakcje, którymi były, jak następuje: zdumienie! zachwyt! trwoga! rumieńce! Właściwe „Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki”. O takie zwichrowane pisania walczmy!

Trudna. Dużo smaczków literatury, ale tematyka trudna. Nie na wakacje.

To nie jest proza dla grzecznych dziewczynek. Wielkie brawa również dla tłumaczki gdyż ona nadała polski smak tym opowiadaniom. Jestem zafascynowana językiem, stylem, treścią. Uczta dla umysłu. Opowiadania, które zacierają granice fikcji, rzeczywistości, metafizyki, abstrakcji czasem absurdu. Zabawa czasem, zabawa formą, zabawa przestrzenią. Jest tak zmysłowa, tak kobieca,...

Pierwsze opowiadanie było świetne, potem już było coraz trudniej i nudniej.Taka trochę pokręcona książka, ale warto przeczytać.

Może trochę za niska ocena, ale jedno przydługie opowiadanie zmęczyło mnie... Poza tym rewelacja. Bardzo cielesne, kobiece, trochę dziwne.

Dyskusje

• 2019