Wyzwanie czytelnicze LC

Rysa

Wydawnictwo: W.A.B.
Inegrette

Policjantka, za którą ciągną się stare grzechy. Współczesna Warszawa. Ginie bezdomny alkoholik. Prowadząca śledztwo komisarz Monika Brzozowska przeczuwa, że w sprawie chodzi o coś więcej niż porachunki kloszardów. Kolejne zbrodnie o podobnym modus operandi potwierdzają jej przypuszczenia. W toku śledztwa okazuje się, że dawne grzechy zamordowanych wiążą się z błędami młodości samej komisarz....

Policjantka, za którą ciągną się stare grzechy.

Współczesna Warszawa. Ginie bezdomny alkoholik. Prowadząca śledztwo komisarz Monika Brzozowska przeczuwa, że w sprawie chodzi o coś więcej niż porachunki kloszardów. Kolejne zbrodnie o podobnym modus operandi potwierdzają jej przypuszczenia. W toku śledztwa okazuje się, że dawne grzechy zamordowanych wiążą się z błędami młodości samej komisarz. Cierpiąca na zaniki pamięci Brzozowska zostaje wplątana w niebezpieczną grę, która zmusi ją do spojrzenia wstecz i ponownej walki z demonami przeszłości. Demonami, które przed laty pokonała tylko pozornie.

Rysa to zajmujące połączenie kryminału z thrillerem psychologicznym, w którym największą zagadką okazują się zepchnięte do podświadomości bolesne doświadczenia. To także przekonująco opowiedziana przez mężczyznę opowieść o kobiecie, która z całych sił stara się odnaleźć w patriarchalnym policyjnym świecie, wygrać z dręczącymi ją lękami i ocalić samą siebie. Czy mimo głębokich cieni, jakie rzucają dawne grzechy, uda jej się to osiągnąć?

źródło opisu: wydawnictwo

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Roman Dłużniewski | 2018-10-24
Przeczytana: 24 października 2018

Powieść jest niezła. Niestety, tylko niezła.
Fabuła zbyt przejrzysta, zakończenie można było przewidzieć. To, co mnie najbardziej irytowało, to nagromadzenie zbyt wielu nieprawdopodobnych zdarzeń. Policjantka - ćpunka nie przychodzi parę dni do pracy i nikogo to zbytnio nie dziwi. Nie pamięta swojego życia, ale to nie przeszkadza jej pracować w tak prestiżowym wydziale. I postać Stasiaka nie ma tu nic do rzeczy.
Wrabianie jej w morderstwa brzmi zupełnie niewiarygodnie. Po co to było ? Przecież nikt nie odkryłby prawdy o zamordowanych, już szef Moniki o to dbał.
Dodatkowo irytowały błędy. Niby drobne, ale wkurzające. Ktoś na jednej stronie jest inspektorem a na drugiej komisarzem. Piotr nie ma kluczy od mieszkania a chwilę później ma. I potem znowu nie ma. Drobiazgi, ale psują odbiór.
Akcja jest sprawnie prowadzona, do stylu autora zastrzeżeń też nie mam, ale całość jednak nie wciska w fotel.
Sięgnę oczywiście po kolejny tom, ale bez jakiegoś szczególnego oczekiwania.

veinylover | 2018-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2018

Ten pisarz ma niezłe pióro, więc aż żal patrzeć jak marnuje swój talent.
Przede wszystkim to pół książki, czyli kupujesz i nie dostajesz zakończenia, czujesz się zrobiony w balona. Dlatego dwie gwiazdki. Pół książki, pół oceny.
Historia nazbyt wydumana. Ćpunka policjantką? Biskup? Naprawdę? Wiceminister? Potęga hipnozy i sugestii? Potęga marksistowskiej psychologii? W takim stopniu?
Pomijam już niekonsekwencje i błędy logiczne, o których wspomina inny użytkownik portalu (Roman Dłużniewski) w swojej opinii.
Słowo staje się ciałem, więc jaką rzeczywistość kreują polscy autorzy, taką rzeczywistość dostajemy w realu, bo przyzwyczajamy się do tego, iż biskup może być pedofilem, minister szefem gangu, szef policji zbrodniarzem, prezydent miasta złodziejem itd, więc gdy media ujawnią coś w tym stylu, to nasi rodacy uznają, że to „normalne”, bo „wszyscy tacy są” i nieważne czy kradziono jakieś kamienice, czy urzędnik ma tyle mieszkań, że zapomina je wpisać w oświadczenia majątkowe, że...

filozof | 2018-11-22

Okładka
fajna ta dziewczyna
skąd
biblioteka
Moja oopinia
Coś,tu brakuje.Jest zabójstwo,Tatry ( hurra !)
sympatyczna policjantka.Ale brak,no brak.
Napięcia,czegoś ostego.Przyprawy jakieś,szkoda.

joaśka | 2018-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2018

Widzę, że niektórzy Czytelnicy narzekają, że książka jest nudna. Dla mnie, może dlatego, że zapoznałam się z nią w formie audiobooka z fajnym lektorem. Marcin Kopczyński czytał tak zajmująco, że wkręciłam się w akcję. Nie wiem jednak, jakie byłyby moje uczucia, gdybym miała wersję papierową. Dlaczego? Sięgając do powieści, gdzie bohaterem jest policjantka/policjant wiem już z góry, że będzie pewnie albo pijakiem/seksoholikiem/narkomanem. Tu padło na tę ostatnią przypadłość. No cóż... Norma ;) Za dużo wprowadzonych postaci na raz choć pewnie to nie autora wina, ale moja, bo już nie łapię ;) Trochę niewiarygodności. Koniec książki... hm.. gdybym nie dosłyszała, że to tom I to byłabym nieźle zdenerwowana. Totalne zapętlenie i w sumie nic nie wiadomo. No dobra, nie chwytam ;) Sięgnę jednak do następnej części.
Nie jest źle.

Sylwka | 2018-09-19
Na półkach: Papier, Przeczytane
Przeczytana: 11 września 2018

Morderstwo w Warszawie, czyli Rysa Igora Brejdygant.
Rysa to było moje pierwsze spotkanie z twórczością Igora Brejdyganta. Polskiego scenarzysty filmowego i reżysera urodzonego w Poznaniu, który napisał scenariusze między innymi do Zbrodni, Prostej historii o morderstwie czy Palimpsestu. Jako pisarz natomiast popełnił dwie dość dobrze przyjęte powieści kryminalne zatytułowane Paradoks i Szadź.

Błędy młodości.
W Warszawie zostają odnalezione zwłoki bezdomnego alkoholika. Przydzielona do sprawy komisarz Monika Brzozowska wyklucza jednak porachunki miejscowych pijaczków. Liczne, metodyczne ciosy ostrym narzędziem nie pasują bowiem do walki o „przysłowiową flaszeczkę”. Jej teza zostaje bardzo szybko zweryfikowana przez kolejne morderstwo. Tym razem na celowniku mordercy znalazł się biznesmen z Konstancina. Co łączy tych dwóch mężczyzn i dlaczego ślady prowadzą do niej samej?

Mroczno i specyficznie.
Gdy przeczytałam opis i zamysł książki, to byłam zachwycona. Dlatego też podczas...

Rozchełstana Owca | 2018-12-21
Na półkach: BookTour, Przeczytane
Przeczytana: 21 listopada 2018

Jak to mówią opinie są różne, a to co tutaj przedstawię, niestety, nie każdemu się spodoba. Bardzo dziękuję Agnieszce z instagramowego @aga_love_books , że dzięki niej miałam okazję przeczytać (ledwo ledwo kawalątko) owego dzieła 🙂

Jakie zatem są moje spostrzeżenia? Negatywne, niestety. Może to mój spaczony gust, może po prostu jestem czytelnikiem, któremu owa książka nie przypadła do gustu, a może zwyczajnie się nie znam. Mimo to – myśl przewodnia była okej. Zamordowany bezdomny, którego ciało pozostawione zostało gdzieś w jakimś mieszkaniu. Tak tak, dobrze czytacie – gdzieś w jakimś tam. Moja przygoda z tą pozycją skończyła się na 24 stronie. Niestety, więcej nie weszło. No trudno. Nie zawsze książki, które czytamy muszą nam się podobać.

Całość tutaj ---> https://rozchelstanaowca.pl/2018/12/rysa-igor-brejdygant/

zupa_czyta | 2018-08-16
Na półkach: Recenzenckie, Przeczytane
Przeczytana: 16 sierpnia 2018

Podczas lektury przeszłam przez kilka etapów: zaciekawienie, spadek zainteresowania, lekkie znudzenie, śpiączka i delikatne drgnięcie serca na zakończenie. Sama nie wiem, "Rysa" nie jest zła - niby dużo się dzieje, niby bohaterka daje radę, niby wszystko gra i buczy, a jednak nie do końca, przynajmniej dla mnie. I nie wiem nawet jak to wyjaśnić, chyba nie do końca "podszedł" mi styl autora. Czytałam kilkanaście stron i odkładałam książkę na później, nie potrafiłam się wciągnąć i, co tu dużo ukrywać, od połowy zaczęłam się nudzić. Nie dla mnie "Rysa", ale podejrzewam, że wielu osobom przypadnie do gustu.

kawa | 2018-10-24

Polscy autorzy kryminałów piszą coraz lepiej i ciekawiej.
W tym przypadku tak właśnie jest. Kryminał z dużą dawką psychologii.
Mroczna przeszłość, niepamięć, uzależnienie - z tym wszystkim zmaga się główna bohaterka, pani komisarz. Balansuje na granicy prawa, aby dowiedzieć się prawdy. A prawda okaże się zaskakująca.
Ale będzie ciąg dalszy, zobaczymy czy równie interesujący.

arcytwory | 2018-08-16
Przeczytana: sierpień 2018

„Rysa” to opowieść o Monice, czyli policjantce prowadzącej śledztwo dotyczące serii morderstw w Warszawie. Podczas dochodzenia kobieta natrafia na ślady, które prowadzą… do niej samej. Czy rysa, którą nosi w sobie Brzozowska przybliży ją do poznania niewygodnej prawdy?
Opis książki i początkowy zamysł bardzo mi się spodobał. Mamy kobietę-policjantkę, z mrocznymi demonami z przeszłości-teraźniejszości (ach, te kryminały – chociaż tu jakoś miałam zgrzyt, bo hmm była heroinistka?), żyjącą na kocią łapę, która ma matkę z demencją mówiącą non stop o mężu swojej córki (którego przecież nie ma).
W Warszawie ginie bezdomny alkoholik. Brzozowska uważa, że nie były to zatargi między kloszardami. Mężczyzna zginął przez metodycznie odliczone ciosy ostrym narzędziem, a jego wyniki toksykologiczne wskazują na obecność w organizmie różnorakich substancji. Jakiś czas później kolejna osoba ginie w ten sam sposób. Dwie ofiary różni stan majątkowy, ale łączy coś, co Monika odkrywa na łamach książki....

ksiazkawprezencie | 2019-01-14

Rasowy thriller psychologiczny wymieszany z kryminałem, do tego literacka kuzynka Lisbeth Salander i policja bez lukru w stylu „Psów” Pasikowskiego – Igor Brejdygant doprawia to wszystko po swojemu w „Rysie”, która zaczyna obiecującą serię.

Komisarz Monika Brzozowska piętnaście lat temu wyszła z ciężkiej narkomanii, która zostawiła w jej pamięci lukę. Gdy poznajemy bohaterkę, nie wraca co prawda do ciężkich narkotyków, ale eksperymentuje z haszyszem i marihuaną, w dodatku ma nawracające zaburzenia pamięci.

Cała recenzja: