Rysa

Wydawnictwo: W.A.B.
Inegrette

Policjantka, za którą ciągną się stare grzechy. Współczesna Warszawa. Ginie bezdomny alkoholik. Prowadząca śledztwo komisarz Monika Brzozowska przeczuwa, że w sprawie chodzi o coś więcej niż porachunki kloszardów. Kolejne zbrodnie o podobnym modus operandi potwierdzają jej przypuszczenia. W toku śledztwa okazuje się, że dawne grzechy zamordowanych wiążą się z błędami młodości samej komisarz....

Policjantka, za którą ciągną się stare grzechy.

Współczesna Warszawa. Ginie bezdomny alkoholik. Prowadząca śledztwo komisarz Monika Brzozowska przeczuwa, że w sprawie chodzi o coś więcej niż porachunki kloszardów. Kolejne zbrodnie o podobnym modus operandi potwierdzają jej przypuszczenia. W toku śledztwa okazuje się, że dawne grzechy zamordowanych wiążą się z błędami młodości samej komisarz. Cierpiąca na zaniki pamięci Brzozowska zostaje wplątana w niebezpieczną grę, która zmusi ją do spojrzenia wstecz i ponownej walki z demonami przeszłości. Demonami, które przed laty pokonała tylko pozornie.

Rysa to zajmujące połączenie kryminału z thrillerem psychologicznym, w którym największą zagadką okazują się zepchnięte do podświadomości bolesne doświadczenia. To także przekonująco opowiedziana przez mężczyznę opowieść o kobiecie, która z całych sił stara się odnaleźć w patriarchalnym policyjnym świecie, wygrać z dręczącymi ją lękami i ocalić samą siebie. Czy mimo głębokich cieni, jakie rzucają dawne grzechy, uda jej się to osiągnąć?

źródło opisu: wydawnictwo

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Sylwka | 2018-09-19
Przeczytana: 11 września 2018

Morderstwo w Warszawie, czyli Rysa Igora Brejdygant.
Rysa to było moje pierwsze spotkanie z twórczością Igora Brejdyganta. Polskiego scenarzysty filmowego i reżysera urodzonego w Poznaniu, który napisał scenariusze między innymi do Zbrodni, Prostej historii o morderstwie czy Palimpsestu. Jako pisarz natomiast popełnił dwie dość dobrze przyjęte powieści kryminalne zatytułowane Paradoks i Szadź.

Błędy młodości.
W Warszawie zostają odnalezione zwłoki bezdomnego alkoholika. Przydzielona do sprawy komisarz Monika Brzozowska wyklucza jednak porachunki miejscowych pijaczków. Liczne, metodyczne ciosy ostrym narzędziem nie pasują bowiem do walki o „przysłowiową flaszeczkę”. Jej teza zostaje bardzo szybko zweryfikowana przez kolejne morderstwo. Tym razem na celowniku mordercy znalazł się biznesmen z Konstancina. Co łączy tych dwóch mężczyzn i dlaczego ślady prowadzą do niej samej?

Mroczno i specyficznie.
Gdy przeczytałam opis i zamysł książki, to byłam zachwycona. Dlatego też podczas...

zupa_czyta | 2018-08-16
Na półkach: Recenzenckie, Przeczytane
Przeczytana: 16 sierpnia 2018

Podczas lektury przeszłam przez kilka etapów: zaciekawienie, spadek zainteresowania, lekkie znudzenie, śpiączka i delikatne drgnięcie serca na zakończenie. Sama nie wiem, "Rysa" nie jest zła - niby dużo się dzieje, niby bohaterka daje radę, niby wszystko gra i buczy, a jednak nie do końca, przynajmniej dla mnie. I nie wiem nawet jak to wyjaśnić, chyba nie do końca "podszedł" mi styl autora. Czytałam kilkanaście stron i odkładałam książkę na później, nie potrafiłam się wciągnąć i, co tu dużo ukrywać, od połowy zaczęłam się nudzić. Nie dla mnie "Rysa", ale podejrzewam, że wielu osobom przypadnie do gustu.

arcytwory | 2018-08-16
Przeczytana: sierpień 2018

„Rysa” to opowieść o Monice, czyli policjantce prowadzącej śledztwo dotyczące serii morderstw w Warszawie. Podczas dochodzenia kobieta natrafia na ślady, które prowadzą… do niej samej. Czy rysa, którą nosi w sobie Brzozowska przybliży ją do poznania niewygodnej prawdy?
Opis książki i początkowy zamysł bardzo mi się spodobał. Mamy kobietę-policjantkę, z mrocznymi demonami z przeszłości-teraźniejszości (ach, te kryminały – chociaż tu jakoś miałam zgrzyt, bo hmm była heroinistka?), żyjącą na kocią łapę, która ma matkę z demencją mówiącą non stop o mężu swojej córki (którego przecież nie ma).
W Warszawie ginie bezdomny alkoholik. Brzozowska uważa, że nie były to zatargi między kloszardami. Mężczyzna zginął przez metodycznie odliczone ciosy ostrym narzędziem, a jego wyniki toksykologiczne wskazują na obecność w organizmie różnorakich substancji. Jakiś czas później kolejna osoba ginie w ten sam sposób. Dwie ofiary różni stan majątkowy, ale łączy coś, co Monika odkrywa na łamach książki....

krystian | 2018-08-30
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

"Rysa" to książka, mroczna, mocno psychologiczna i bardzo specyficzna.
Bardzo rzadko daję 10 gwiazdek, ale w przypadku Brejdyganta nie przejdę obojętnie, bo to książka wyjątkowa.
Pierwszy plus daję za język, piękna i unikalna literacka polszczyzna.
Drugi, za sam pomysł na książkę, wreszcie coś ciekawego i realnego. Nie było rozczarowania.
Trzeci, za umiejętność budowania napięcia. Jest ciekawie od początku do końca.
Kolejny za dialogi, ekstra dopracowane, niebanalne. Nie było zbytecznej grafomanii i bazgrania dla samego pisania.
Piąty, za ćpunowski żargon, wyszło bardzo naturalnie. Nie było sztucznie i nachalnie.
Szósty, za okładkę, przyciąga wzrok i niewiele mówi o treści.
Siódmy plus za korektę, obyło się bez zgrzytania zębami podczas czytania, jak ostatnio przy wielu książkach, szczególnie polskich, gdzie błędy ortograficzne to norma, składnia zdania nie istnieje, a o przecinkach juz nawet nie wspomnę.
Ósmy za opisy, było ich sporo, ale nie nudziły, nie wadziły i nie...

Aniaczyanka | 2018-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2018

Chwilę mi zajęło, zanim wkręciłam się w tą historię, ale potem było już tylko lepiej. Lekko schizofreniczny, mroczny klimat. Policjantka (była narkomanka), która musi zmierzyć się ze swoją przeszłością (co przez częściową amnezję będzie naprawdę niełatwe). Świat narkotyków, w którym nie wiadomo co jest prawdą, a co złudzeniem. Absolutnie dałam się wciągnąć. Powiem więcej, liczę na kontynuację! Przecież zostało tyle niedopowiedzeń!

Herbatkow87a | 2018-08-31
Na półkach: Recenzenckie, Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2018

W Warszawie zamordowany zostaje bezdomny alkoholik. Do sprawy zostaje przydzielona komisarz Monika Brzozowska. Kolejna ofiara zabita zostaje w podobny sposób. Komisarz szybko odkrywa, że może być powiązana z tymi zbrodniami. Ofiary i Monikę łączy coś co wydarzyło się wiele lat temu. I zdaje się, że jest to klucz do całej sprawy. Ten wątek zainteresował mnie najbardziej, bowiem okazuje się, że Monika nie pamiętam owego wydarzenia, ani nic co wydarzyło rok wstecz. Na domiar złego obecnie też ma chwilowe zaniki pamięci.

Książka zapowiadała się dobrze. I do mniej więcej połowy było naprawdę dobrze. Jednak w pewnym momencie moje zaciekawienie zaczęło maleć. Zrobiło się zbyt przewidywalnie. Czytałam, bo czytałam, ale niestety nie czułam już tego co na początku. Zwykle jest na odwrót. Na początku musimy się wgryźć, a potem nie możemy się oderwać. Tu było inaczej. Bez problemu odgadłam jakie będzie zakończenie i trochę odebrało mi to frajdę czytania.
Ogólnie nie mówię tej książce...

comique | 2018-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2018

"Nie pamiętam prawie roku ze swojego życiorysu (...). Nic, czarna dziura, próbuję rozjaśnić."

W Warszawie giną ludzie. Ofiarami są"(...)lump z Piotrkowa, milioner z Konstancina i dziennikarka sportowa." Śledztwo prowadzi Monika Brzozowska, która ma problemy osobowościowe i częste zaniki pamięci... Musi walczyć z demonami przeszłości, o których już dawno zapomniała. Na jaw wychodzą nowe fakty obciążające młodą komisarz.

Pomysł na fabułę genialny, uwielbiam książki, które nawiązują do ciemnej przeszłości głównego bohatera. Lecz samo wykonanie niestety mnie zawiodło. Styl autora niezwykle męczący, po kilku przeczytanych stronach musiałam odkładać książkę, ponieważ mnie po prostu nużyła.
Monika to silna kobieta, która nie owija w bawełnę, jednak jej zamiłowanie do narkotyków sprawia, że ma zaniki w pamięci i boi się, że ktoś odkryje prawdę. Z czasem okazuje się, że wszystkie tropy prowadzą do... niej samej.
Potencjał był, ale czegoś zabrakło.
Choć "Rysa" nie okazała się...

Sweetcheekalexa | 2018-09-12
Przeczytana: sierpień 2018

Wyjątkowo trudno mi ją ocenić. Bo z jednej strony ciekawa i nurtująca czytelnika historia..a z drugiej "coś" co sprawiało, że odkładałam ją "na później" 🙈🙈🙈 Najgorsze jest to, że nie jestem w stanie określić dlaczego tak się działo.
Po prostu chwilami wciagała, by po kilku stronach lekko znużyć.
Ale jakby na to nie patrzeć...to chyba jest jak najbardziej normalne.. Bo nie każda potrawa smakuje każdemu i nie każda historia musi "kupić" każdego czytelnika.

Mnie chyba nie kupiła. Choć chętnie bym przeczytała inną pozycję Brejdyganta - by dojść do tego, czy to styl pisania autora mi nie odpowiada czy po prostu konkretnie ten kryminał mi nie podszedł. Cóż - nie było chemii między nami 😉😉😉 Wiadomo, że nie ma takiej książki, której nie warto przeczytać. Chociażby po to, by wyrobić sobie swoją opinię.

bookmoment | 2018-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2018

Igor Brejdygant, w swojej najnowszej powieści, maluje niejednoznaczną, nieco niejasną osobowość głównej bohaterki. Monika Brzozowska jest postacią enigmatyczną z pokrętną psychiką i umysłem pełnym wyrw. Mierzy się z własną, mroczną i trudną przeszłością, która lubi o sobie przypomnieć i zmuszać do podjęcia wewnętrznej walki. Ogromna luka w przeszłych doświadczeniach kobiety, stają się kluczowym elementem powieści. Poznanie samej siebie, zrzucenie kurtyny przymglonego umysłu sprawia, że postać ta odgrywa podwójną rolę – zaangażowanej w śledztwo policjantki i zagubionej duszy. Niestety autor niezbyt dokładnie rysuje wiarygodność motywacji zachowań, przez co postać ta, pomimo ciekawego szkicu, nie do końca jest autentyczna – bywa irytująca, infantylna, nierzadko skora do podejmowania pochopnych, wręcz głupich decyzji. Zasadność jej działań poprzedzona jest znakiem zapytania i niepewnością. Nie ulega jednak wątpliwości, że stany emocjonalne osób uzależnionych od używek, zostały w...

atii_monster | 2018-08-28
Na półkach: 2018, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 20 sierpnia 2018

Rysa to historia komisarz Moniki Brzozowskiej, która dostaje za zadanie rozwikłać zagadkę morderstw w Warszawie. Początkowo morderstwa te nie maja ze sobą nic wspólnego, bo co mógłoby łączyć biznesmena i menela spod mostu? Okazuje się z biegiem śledztwa, że wiele, a im głębiej Monika drąży w przeszłości mężczyzn tym staje się coraz bardziej jasne, że ona sama jest znaczącym elementem tej układanki. Nasza Pani komisarz staje przed ogromnym niebezpieczeństwem, bo jak wiemy nie od dziś największe brudy są zawsze u tych najwyżej postawionych. .
Cała historia miała ogromny potencjał jednak zabrakło mi w książce akcji, elementów zaskoczenia czy dynamizmu. Niestety ta pozycja nie wywróciła moim książkowym życiem do góry nogami, nie krzyczałam „wow” , „co???” czy „niemożliwe!!!” - końcu to kryminał połączony z thrillerem psychologicznym.
Koniec końców nie neguje, ani nie zachwalam książki Rysa - ocenę pozostawię Wam kochani.