Rysa

Okładka książki Rysa Igor Brejdygant Patronat LC
Okładka książki Rysa
Igor Brejdygant Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Monika Brzozowska (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Monika Brzozowska (tom 1)
W.A.B.
2018-08-22
2018-08-22
kryminał literatura polska manipulacja niebezpieczeństwo nienawiść policjantka psychopata psychoza śledztwo wyścig z czasem zemsta
Inne

Okładka książki Opowiem ci o zbrodni. Historie prawdziwe 5 Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Max Czornyj, Katarzyna Grochola, Robert Małecki, Małgorzata Rogala
Ocena 7,1
Opowiem ci o z... Igor Brejdygant, Wo...
Okładka książki Opowiem Ci o zbrodni. Historie prawdziwe 4 Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Katarzyna Grochola, Michał Kuźmiński, Robert Małecki, Joanna Opiat-Bojarska, Jacek Piekiełko
Ocena 6,5
Opowiem Ci o z... Igor Brejdygant, Wo...

Świetny pomysł na książkę. Cała intryga misternie zaplanowana, a postać pani komisarz również przypadła mi do gustu. Z wielką przyjemnością przeczytałam drugi tom oraz obejrzałam seriale nakręcone na podstawie Rysy i Układu.

Niby wszystko ok., ale… lubię, gdy kryminał opiera się na prawdopodobieństwie, a trudno mi uwierzyć, by ktoś taki, jak Monika, mógł pracować tam, gdzie pracuje. Poza tym jest w porządku, choć momentami miałem wrażenie, że autor za dużo tu upycha, przez co wychodzi wszystko na siłę.

Świetna jest ta postać Moniki Brzozowskiej w policyjnym świecie facetów. Bardzo ją polubiłem. Niestety w wielu miejscach odniosłem wrażenie, że książka jest na siłę przedłużana. Ponadto, podobnie jak w dwóch innych książkach tego autora występują tu pewne nielogiczności.

Główna bohaterka, Monika Brzozowska, to postać bardzo kontrowersyjna, choćby ze względu na narkotyki, ale charakterna i intrygująca. Udała się autorowi.
Szkoda, że autor ma on skłonność do używania górnolotnych, a często i staromodnych słów. Całość historii średnia, niejednokrotnie z lukami logicznymi.

Z pewnością jest to książka lepsza od drugiej części, "Układu". Sprawniej napisana. Mniej w niej naiwnych tekstów i nielogiczności.
Niestety, podobnie jak w "Układzie" pełno tu taniej propagandy politycznej, która nie ma nic wspólnego z głównymi wątkami powieści.

Współczesna Warszawa. Ginie bezdomny alkoholik. Prowadząca śledztwo komisarz Monika Brzozowska przeczuwa, że w sprawie chodzi o coś więcej niż porachunki kloszardów. W toku śledztwa okazuje się, że dawne grzechy ofiar wiążą się z błędami młodości samej komisarz. Cierpiąca na zaniki pamięci Brzozowska zostaje wplątana w niebezpieczną grę, która zmusi ją do spojrzenia wstecz i walki z demonami przeszłości. Demonami, które przed laty pokonała tylko pozornie.
„Rysa“ to nie tylko trzymające w napięciu połączenie kryminału z thrillerem psychologicznym, w którym największą zagadką okazują się zepchnięte do podświadomości bolesne doświadczenia. To także przekonująco opowiedziana przez mężczyznę opowieść o kobiecie, która stara się odnaleźć w patriarchalnym policyjnym świecie, wygrać z dręczącymi ją lękami i ocalić samą siebie.
Książka ciekawa , można " zalukać" . Czyta się w miarę szybko choć spodziewałam się czegoś ciekawszego . Mam nadzieję ze II tom okaże się ciekawszy ....

Im dalej w las...rysę tym ciekawiej :)

Im dalej w las...rysę tym ciekawiej :)

Polecam

Polecam

Rysa – Igor Brejdygant. Książka nie najnowsza, bo minęło już ponad 3,5 roku od wydania, a ja dopiero teraz zabrałam się za ten pierwszy tom serii o Monice Brzozowskiej.

Monika Brzozowska – policjantka warszawskiej policji z niejasną przeszłością. Ona sama nie pamięta określonego okresu swojego życia. Wszystko, co wiąże się z tym czasem jest dla niej zagadką. Wszystko robi się jeszcze bardziej zagadkowe w momencie, gdy Monika zostaje zamieszana w seryjne zabójstwa na terenie Warszawy. Wszystko wskazuje na to, że dziwnym trafem zawsze tam, gdzie odnajdywane są zwłoki – chwilę wcześniej była także Monika, a ona sama nic nie pamięta.
Można więc domyślić się, że policja weźmie pod lupę Monikę i jej tajemniczą przeszłość. Zaczyna się pościg – kto pierwszy odgadnie prawdę? Monika czy warszawscy śledczy?

Pierwsze moje wrażenia były bardzo pozytywne. Byłam zaciekawiona historią, całą formułą książki, intrygowała mnie przeszłość Moniki. Z czasem jednak straciłam te zainteresowanie. I nie mam zielonego pojęcia z czego to wynikało. Może dłużyła mi się ta książka? Może podświadomie za szybko chciałam poznać jej koniec… Nie wiem. Bo nie jest to zła książka, wręcz przeciwnie – jest to bardzo dobry polski kryminał. A Igor Brejdygant bardzo fajnie konstruuje fabułę i opisy.

Postać Moniki Brzozowskiej także bardzo ciekawa – mocna, silna babka, z ciętym językiem, wie jaka musi być, by w policji budzić respekt. Bardzo na plus.

Wszystko w tej książce jest dobre, serio. Tylko nie wiadomo czemu mi się ona tak przeciągnęła i przejadła. Może za długo też ją czytałam – ale na to niestety ani ja, ani sam autor nie mieliśmy wpływu.

Czytaliście tę książkę? Oglądaliście serial na niej oparty? Dajcie mi znać!

Czy można nazwać ją znakomitą powieścią kryminalną? No zdecydowanie nie.
Nie było tragedii,jednak czekałam kiedy nastąpi koniec.
Powtarzające się opizody nieświadomości, opowiadanie o odczuciach,dziwnych wizjach.Zbyt dużo tego,a trochę za mało historii z przeszłości. Trochę niewiarygodny zanik pamięci wycięcia całego roku z życia i do tego praca w policji po wyjściu z odwyku.
Lekko naciągnięta historia,może nawet bardziej niż lekko.Zbiegi okoliczności, ciągła inwigilacja i sposoby wrogów Moniki to niezłe science fiction.Jeśli przeczytałeś polecam serial.Miło się chociaż patrzyło na odwzorowanie na ekranie,co zdarza się niezwykle rzadko. Choć raczej tego nie robię to niestety nie dam razy sięgnąć po część drugą.

Czy można nazwać ją znakomitą powieścią kryminalną? No zdecydowanie nie.
Nie było tragedii,jednak czekałam kiedy nastąpi koniec.