Firmin

Wydawnictwo Literackie
2009-03-13
2009-03-13
Radosław Nowakowski
powieść amerykańska szczur filozofia książki o książkach zwierzęta Radosław Nowakowski Fernando Krahn

Znakomita powieść! Metaforyczna, refleksyjna. Precyzyjnie utkana fabuła z wątkami, odniesieniami i symbolicznymi zdarzeniami.
Posłużenie się postacią szczura do wyrażenia określonych zachowań i problemów ludzkich jest doskonałym chwytem literackim.
Cenię alegorie. Stawiam "Firmina" obok "Myszeidy" i "Folwarku zwierzęcego" na mojej półce dzieł ulubionych .

2004

Niebanalna, metaforyczna , momentami smutna.

Niebanalna, metaforyczna , momentami smutna.

Specyficzna. To słowo chyba najbardziej mi pasuje. Do sięgnięcia przyczyniła się moja ulubiona księgarnia o nazwie „U Firmina” i celowo nie czytałam opinii o książce co zaowocowało wysokimi oczekiwaniami. Czy spełnionymi? Tak. Dla mnie to smutna książka. Skończyłam czytać i niby nic, nie płakałam jak przy niektórych a jednak nie mogę wyrzucić jej z głowy. Może zwyczajnie odnajduje zbyt wiele z siebie w tym szczurku?

Przepiekna, unikalna, wzruszajaca, wymagajaca znajomosci literatury,Piekny jezyk, kolejna pozycja w mojej sercowej bibliotece -

Egzaltowana i infantylna

Egzaltowana i infantylna

W codziennym natłoku wszechogarniającej nas bylejakowości i zewsząd atakującego przyziemnego prostactwa trafienie na taką perełkę czytelniczą graniczy niemalże z cudem. Fakt, że autor głównym bohaterem i narratorem tej w sumie dosyć ponurej opowieści czyni szczura jest przemyślanym zabiegiem literackim.

Z czym kojarzymy tego gryzonia? Tylko z brudem, nędzą, chorobami, nieszczęściem, czymś obrzydliwym. Jednak autor zaskakuje nas robiąc z tego zwierzaka dość w sumie pozytywną postać borykającą się z wieloma ludzkimi problemami.

To opowieść o fascynacji literaturą, uwielbieniu dla książek, ale też o samotności, wykluczeniu, poszukiwaniu bratniej duszy, rozpaczy, braku zrozumienia. Gdzieś tam momentami przez ciemne burzowe chmury szarej egzystencji Firmina przebijają promienie słoneczne dające nadzieję na lepsze jutro i dlatego warto chociaż na chwilę zatopić się w ten szczurzy, wcale nie tak odległy nam świat.

Polecam

Z czym kojarzymy tego gryzonia? Tylko z brudem, nędzą, chorobami,...

Pięknie opisane pragnienie czytania u szczura. Perełka, wywołuje łzy wzruszenia!

Opowieść o samotności, wyobcowaniu niezrozumieniu, zagubieniu, wrażliwości, próbie przetrwania w bezwzględnym świecie. W dodatku opowieść, której narratorem i głównym bohaterem jest szczur, ale nie taki zwykły, bo "ucywilizowany".
Zadziwiająco przygnębiająca to była lektura. Pełna metafor, cudownych cytatów. Wywołała u mnie mnóstwo emocji, ponieważ mimo tego, iż opowiada o sznurze, mówi również wiele o ludziach. Każdy z nas ma w sobie coś z samotnego, pragnącego bliskości i przepełnionego wzniosłymi marzeniami Firmina.
Choć smutna chwilami bywa również humorystyczna. Napisana lekko, swobodnie, a jednocześnie wręcz poetycko.

Firmin przychodzi na świat w jednej z Bostońskich księgarni. Najmniejszy i najsłabszy z rodzeństwa, musi się nauczyć jak przetrwać na własną rękę - czy też raczej łapkę. Szybko orientuje się, że konsumowanie stron książek pomaga... a jeszcze bardziej w przetrwaniu pomaga owych książek czytanie... Wraz z rosnącym apetytem wiedzy, szczur przedstawi czytelnikowi historię, w której główne skrzypce będzie grała samotność.

Nowelka Sama Savage to krótka powiastka filozoficzna, dodatkowo wzbogacona estetycznymi, pasującymi do całości ilustracjami. Pomimo, że głównym bohaterem książki jest szczur, jego obserwacje na temat zmian, a także odruchów ludzkich są zaskakująco trafne. Autor zabiera czytelnika w głąb strapionego umysłu, kwestionującego samotność. Wyizolowany od społeczeństwa, desperacko poszukujący więzi z człowiekiem, równocześnie obawiający się granicy między tym co ludzkie, a szczurze, Firmin wiedzie swoją smutną, przygnębiającą egzystencję, w której jedynym światełkiem są książki.

Historia Sama Savage jest na swój prosty sposób błyskotliwa, mówi bowiem o czymś z czym zmaga się wiele osób w społeczeństwie. Niezrozumienie, izolacja, paląca samotność i strach przez byciem pozostawionym samemu sobie. W pewnych momentach miałam jednak wrażenie, że niektóre opisy i sytuacje zostały niepotrzebnie rozciągnięte i jakkolwiek liczne obawy Firmina pokrywały się z moimi, na dłuższą metę nie byłam w stanie w pełni utożsamić się z opowiastką. Nie zmienia to jednak faktu, że jest sprytna i w pewien sposób piękna. Pełna cudownych cytatów i realnych emocji. Autor świetnie uchwycił zmiany zachodzące w sąsiedztwie księgarni, udało mu również się przedstawić pełnokrwistą przyjaźń, a także poczucie pustki.

"Firmin" to powieść o tym, jak przychodzimy na świat nie zdając sobie w pełni sprawy z tego, że jesteśmy naczyniami, które wraz z upływem dni, zapełniają się doświadczeniami, obawami, emocjami i pragnieniami, z których wielu nie można zaspokoić. Ponura, choć chwilami humorystyczna, pełna metafor i sprytnie wplątanych w treść filozofii, szczególnie mocno ma szansę przypaść do gustu świadomym przepaści dzielących poszczególne osoby. Osobiście, w dziele nie jestem co prawda zakochana, ale doceniam wiele jej elementów i nie żałuję, że się na nią natknęłam.

Ocena: 8/10

Książka miejscami trudna w odbiorze, ale w mojej ocenie warta przeczytania w związku z próbą autora zwrócenia czytelnikowi uwagi na samotność i brak zrozumienia jednostek żyjących w naszym otoczeniu.

Ocena: 8/10

• Literatura amerykańska