Firmin

Tłumaczenie: Radosław Nowakowski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Firmin. Adventures of a Metropolitan Lowlife
espeja

Boston, lata sześcdziesiąte. W piwnicy antywkariatu na świat przychodzi Firmin. Od pierwszych chwil jego wielką pasją stają się książki – uwielbia je zarówno czytać, jak i... zjadać. Życie nie szczędzi jednak sympatycznemu bohaterowi przykrości i rozczarowań. Zawodzą go bliskie osoby, popada w uzależnienie od filmów pornograficznych, doświadcza samotności. A! I jeszcze jeden szczegół: Firmin...

A! I jeszcze jeden szczegół: Firmin jest zabawnym, miłym szczurem.
Mądra, przewrotna i dowcipna powiastka filozoficzna.
Nieczęsto zdarza się taka książka, taki autor i taki bohater.

Ilustracje: Fernando Krahn.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2009

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

espeja | 2010-02-05

Książka, pod którą każdy rasowy pożeracz literatury mógłby się podpisać wszystkimi czterema łapami! Gdyby Firmin był człowiekiem, byłby księgarzem lub bibliotekarzem. Gdyby był owadem, byłby molem książkowym. Ale Firmin jest szczurem. Do tego szczurem małym, chudym i brzydkim. Początkowo, wzorem swojej szczurzej rodzinki połyka książki w dosłownym znaczeniu, by po pewnym czasie zacząc doceniać je również jako strawę duchową. Zabawna, ale i przejmująca historia Firmina to pozycja obowiązkowa dla każdego bibliofila!

Michał | 2011-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2011

Jeśli zapytasz mnie, czym jest ta książka, to pierwszym słowem, które przyjdzie mi na myśl, będzie Opowieść. Jest to bowiem prawdziwa opowieść, której chce się słuchać lub zaczytywać się w niej. Nie trudno ją pokochać, kiedy nieco zżyjemy się z głównym bohaterem.

Jest to historia szczura, lecz wiele mówi o ludziach. Odnajdziemy w niej samotność, brak zrozumienia, bezwzględność świata, w którym przychodzi nam żyć i poczucie zagubienia. Od pierwszych stron nie brakuje też znanej nam miłości i przywiązania do książek. Tak łatwo jest się odnaleźć w tej powieści, będąc zapalonym czytelnikiem!

"Firmin" to książka mądra, jest jak życie, z chwilami radosnymi i smutnymi, z trudnościami i dylematami. I wszystko to w "dorosłej" bajce o sympatycznym szczurku z biednym, szczurzym żywotem. Zostanie na półce mojej domowej biblioteczki i pewnego dnia, kiedy zaczną kłębić się w mojej głowie nostalgiczne myśli, wrócę do niej.

Marta | 2013-09-06

Ta książka powinna być lekturą obowiązkową każdego zawodowego czytelnika. Pozytywne szaleństwo, jakie w swojej historii przedstawia nam szczurek imieniem Firmin to kwintesencja życia.
I choć to życie spostrzegane poprzez pryzmat małych czarnych ślepi chuderlawego stworzenia, to jednak warte każdej minuty, sekundy, ba! atomu, naszego uporządkowanego, ucywilizowanego jestestwa.

MadziaR | 2010-10-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2010 rok

Pierwsze co mnie zachęciło do przeczytania to ten biedny szczurek na okładce - od razu miałam ochotę dowiedzieć się co też takiego go spotkało. Zachwyciła mnie każda strona tej książki, no i przede wszystkim to, że Firmin był szczurkiem, który baaardzo kochał książki. Rewelacyjna historia - momentami wzruszał mnie los gryzonia, a momentami wręcz zaśmiewałam się do łez.
Oczytany, wzbudzający sympatię szczur... hmm tego jeszcze nie było. Do dzisiaj jestem zauroczona książką, chociaż czytałam ją parę miesięcy temu. Przeczytaj jeśli kochasz książki równie mocno jak ten sympatyczny szczur:)

Zaczytana | 2013-11-24
Przeczytana: 23 listopada 2013

"Nieczęsto zdarza się taka książka..." takie słowa znajdują się na odwrocie "Firmina"...a ja stwierdzam - nieczęsto zdarza mi się tak "umordować" podczas czytania.
Początek zapowiadał się całkiem przyzwoicie,ale z każdą kolejną stroną nie mogłam doczekać się końca...
Z tego co widzę będę raczej odosobniona w swojej opinii,ale niestety "Firmin" nie przekonał mnie do siebie...raczej mnie znużył i wymęczył.

| 2013-07-31
Przeczytana: 28 lipca 2013

Książka Sama Savage'a jest doskonałą lekturą dla każdego, prawdziwego miłośnika książek. Ta powieść dosłownie oddycha i przemawia do nas bezpośrednio, kiedy z niecierpliwością przerzucamy kolejne jej strony. Chociaż napisana prostym, lecz pięknym językiem, porusza zarówno zagadnienia filozoficzne, jak i w sztubacki sposób opisuje nas samych, całe społeczeństwo z punktu widzenia najmniej przez nas zauważanej istoty: szczura.

Ale czy na pewno naszym bohaterem jest szczur? Co prawda Firmin tak siebie postrzega, lecz wsłuchując się w jego melodyjną gawędę, urzekające metafory, klimatyczne porównania muzyki jazzowej z klasyką literatury poważnej, czytelnik od razu widzi samego pisarza, który toczy z nami zabawną grę. Doktora filozofii, który nie wstydził się w swym życiu żadnego fachu, od rybaka po drukarza.

Moim skromnym zdaniem, jest to powieść o wielkim uwielbieniu dla książek, o wyobraźni, która sprawia, że tylko w odkrywaniu kolejnych, dzikich lądów, znajdujemy sens naszego...

Książka dla każdego mola książkowego. Świetny humor. Jeden warunek, trzeba lubić szczury i docenić ich inteligencję. Zabawa świetna.

Anna | 2011-03-01

Przeczytałam. Teraz siedzę i myślę, co o tej książeczce napisać, żeby Was zachęcić lub zniechęcić. I nie wiem :) Mam mieszane uczucia. Fajna, bo się lekko czytało (mimo że prawie cała powieść to monolog), ale... No właśnie jest to "ale", bo w moim odczuciu z każdej strony wyzierała ogromna samotność, mimo pewnego epizodu, kiedy jej nie było (tak się wydaje).
Myślę sobie, że jestem takim szczurkiem - samotnym, mimo ludzi wokół, uciekającym od rzeczywistości w świat fantazji, zakochanym w wyobrażeniach, nieufnym, walczącym o przetrwanie, zranionym i... niedocenionym. Pesymistycznie dosyć, prawda?... A jednocześnie życie potrafi zaskoczyć, dając namiastkę szczęścia i poczucia bezpieczeństwa.
A książki? Kiedyś zastępowały mi ludzi, były przyjaciółmi, wypełniały samotność. Ale tak się chyba nie da...
A może to powieść nie o samotności, ale o wolności? O byciu niezależnym? Nie wiem... przeczytajcie i oceńcie sami :)

Na obwolucie napisano, że "Firmin" jest "dowcipną powiastką filozoficzną", nie dodano jednak, że w gruncie rzeczy smutną, bo pokazuje pewną prawdę.

Firmin jest szczurem, który nauczył się czytać jedząc książki, przyjął do siebie ludzką kulturę i ideały, zatraciwszy przy tym szczurzy instynkt. Zamiast szukać jedzenia po śmietnikach i parzyć się z samiczkami swojego gatunku, nadaremno szuka kontaktu z ludźmi i podziwia plakaty z wizerunkami gwiazd kina.

Jak na dłoni widać tu jak ideały, marzenia i wzniosłe wartości konfrontują się z naturą i z faktami, które ograniczają nas nieubłaganie. Książki pozwalają nam uwolnić się od codzienności, ale kolokwialnie mówiąc, nie zmieniają prawdy objawionej, że się wyżej pośladków nie podskoczy.

Jednak jeśli szczur chce być człowiekiem, to czy człowiek mimo wszystko nie powinien mierzyć wyżej?

Jak dla mnie to książka jedyna w swoim rodzaju. Z wrażliwym, skomplikowanym oraz toczącym wewnętrzne dyskusje narratorem. Sam Savage przedstawił na Szczurze to wszystko co spotyka nas. Czytając każdą stronę i poddając analizie słowa Firmina mówiłam sobie "Tak, właśnie tak jest, tak właśnie robię". Jest to opowieść o wewnętrznych rozterkach, ale też o niezwykłej wyobraźni. Autor w dość wiarygodny sposób przedstawia świat z perspektywy gryzonia, mimo iż ten zachowuje się (lub raczej próbuje zachowywać) jak człowiek. Niezbyt długa a jakże refleksyjna powieść. Polecam :) Polowałam na nią 6 lat, od kiedy obiecała mi ją Babcia, niestety nie ona mi ją podarowała, ale książka wpadła w ręce i już została :)