Panny i wdowy. Tom 1

Cykl: Panny i Wdowy (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
literatura polska
Ag2S

Kolejne pokolenia kobiet z Lechic - od powstania styczniowego, aż do upadku komunizmu - za swoją bezkompromisowość i wierność sobie płacą samotnością, ale zawsze pozostaje jedno - dom rodzinny. Lechice będą świadkiem miłości i zdrady, w nierozerwalnym splocie wielkich namiętności i wielkiej historii. W 1 tomie: rok 1864, Ewelina wyrusza za zesłańcem Janem Darskim na Syberię. Miłość do niego...

W 1 tomie: rok 1864, Ewelina wyrusza za zesłańcem Janem Darskim na Syberię. Miłość do niego przesłania wszystko - obowiązki wobec rodziny, męża, dorastającej córki. Zesłany jest także Cyprian, prawowity mąż. Po jego śmierci Ewelina bierze ślub z Janem, ale ich szczęście trwa krótko.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

syla50 | 2018-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2018

Panny i wdowy oglądałam jako serial z tv, jakieś 20 lat temu. I mimo iż w porównaniu do książki jest okrojony, pamiętam że mi się podobał. Dlatego postanowiłam w końcu przeczytać książkę.

Jakież było moje zdziwienie, gdy czytając doszłam do postaci doktora-Piotra Machalicy. Pomyślałam, że to dziwne bo przecież pamiętam, że dokładnie tą rolę grał pan Piotr Machalica. Jak się okazało Maria Nurowska pisała scenariusz do serialu, a później zaczęła pracę nad książką. Co było powodem kłótni pomiędzy twórcami.
Mi w każdym bądź razie na zawsze Ewelina będzie się kojarzyć z Mają Komorowską, a Karolina (córka Eweliny)z Kasią Figurą.
Dla mnie książka jest wspaniałą sagą rodzinną, ukazującą przy okazji historię naszego kraju, i to blisko 100 lat. Pierwsza część obejmuję okres od 1863r do mniej więcej 1900. Pierwsza część kończy Karolina (córka Karoliny), w serialu grana przez Joannę Trzepiecińską.
Nadmienię jeszcze że ja mam wydanie trzy tomowe. Książka miała kilka wydań.Podobno też była...

Pinacolada | 2018-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2018

Książkę przeczytałam bardzo szybko. Zaciekawily mnie historie kobiet, które dla miłości poświęciły bardzo dużo. Bardzo lubię powieści obyczajowe gdzie losy ludzi opisane są na przestrzeni wielu lat. Jestem ciekawa dalszych wydarzeń, więc zabieram się za kolejny tom..polecam

Rybana | 2017-12-03

To klasyka wśród polskich sag. Piękna, poruszająca, wciągająca. Życie bohaterów w ciekawy sposób splecione są z historią Polski jak w misterny warkocz. Nie ma w niej miejsce na nudę,gdy podążamy wraz z bohaterami krętymi ścieżkami ich losów, a nie są one łatwe. Historia naszego kraju jest w zaskakująco- interesujący sposób przemycona do tej sagi w takiej formie że czyta się jest z zapartym tchem, bez suchych i nudnych treści rodem ze szkolnej lekcji historii. Polecam

atram_78 | 2010-05-22
Przeczytana: maj 2010

Piękna saga, wciągająca dosłownie jak bagno! Gdy czytałam nie liczyło się nic poza tą książką! Uwielbiam takie właśnie powieści: chwytające za serce, dostarczające wielu wzruszeń, z wielką historią w tle.

Polecam serdecznie!

Ania | 2016-01-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 02 stycznia 2016

No, bez książek pani Nurowskiej to trudno się obyć ;-)
Powoli kończy się wybór na półce bibliotecznej...więc czas na nieco starsze okładki.Panny i wdowy były sfilmowane jednak całe szczęście nie oglądałam więc lektura jak dla mnie obowiązkowa.Czytamy ją całą rodziną ...z fascynacją i ogromnym niedoczekaniem kolejnych części.Jeśli lubicie autorkę nie zawiedziecie się.

Kuba | 2017-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2017

Mam duży niedosyt po przeczytaniu tomu pierwszego (mam je w innym wydaniu, pierwszym z Katarzyna Figurą na okładce, które swoja drogą się rozlatuje, mimo, że jest jak nowe). Bohaterki są trochę płaskie i jednowymiarowe, przez co trudno je polubić, zwłaszcza Ewelinę. Według mnie to największy minus, no może jeszcze szybkość akcji i nieraz duże przeskoki czasowe. Gdyby tak rozwinąć postacie bohaterek oraz drugoplanowych bohaterów męskich to można by zrobić coś naprawdę fajnego a tak to niby jet fajnie ale jakoś jakby połowa mnie ominęła. Gdyby to odpowiednio rozbudować to może nawet by te wątki romansowe oraz opisy seksu aż tak nie nużyły czy raczej irytowały, chociaż koniec końców nie ma ich aż tak dużo, więc dało radę się je przełknąć.

Szkoda, bo powieść miała potencjał, przeczytam na pewno jeszcze dalsze dwa tomy, bo mam je na półce i może zmienię potem zdanie jak przeczytam je w całości (chociaż wiem, że jest jeszcze tom 4) i wyklarują mi jakiś obraz. Oby tylko tamte tomy się...

Bigos | 2010-08-31

Z wielką chęcią i pełna nadziei na ciekawą lekturą, przystąpiłam do czytania książek Marii Nurowskiej i niestety troszkę się rozczarowałam.
Po pierwsze, nie polubłam żadnej z przedstawianych bohaterek. Hrabina Ewelina Lechicka działała mi na nerwy zdecydowanie od pierwsze strony a jej córki, wnuczki i prawnuczki również nie potrafiły wzbudzić we mnie pozytywnych uczuć. Myślę, że to wina niedopracowania postaci, bo w żaden sposób nie umiałam się zindentyfikować z tymi kobietami i wczuć się w ich położenie.
Po drugie, wydaje mi się, że książka napisana jest chaotycznie i czasami ciężko było mi się połapać gdzie kończy się jedna historia a zaczyna druga. Nie wiem czy to wina nowego zmienionego wydania, czy takie było zamierzenie autorki, ale bardzo mi się to nie podobało.
Po trzecie i najważniejsze - jest to saga rodzinna z historią w tle, ale skonstruowana bardzo pobieżnie. Brakowało mi wnikliwego wejścia w wydarzenia, w których uczestniczą główne boahterki. Czasami miałam wrażenie,...

Adelina | 2011-02-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2008 rok

Rewelacyjna książka, nie mogłam się oderwać, czytałam wszędzie. Jedna z moich ulubionych.
Autorka opowiada o kolejnych pokoleniach kobiet pewnej rodziny. Bohaterki uwikłane w historię mają do pokonania drogę niełatwą. To kobiety z jednej strony mocne, zawzięte, z uporem dążące do celu, z drugiej delikatne, otwarte na miłość i oczekujące pomocy mężczyzn. Niestety same muszą sobie radzić z przeciwnościami losu.
Akcja powieści toczy w wielu miejscach, jednak to Lechice są miejscem docelowym wszystkich bohaterek książki.
Polecam, moim zdaniem najlepsza książka M. Nurowskiej.

| 2016-04-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, ROSJA
Przeczytana: 29 kwietnia 2016

Zawiodłam się na tej powieści.Romansidło i nic więcej.A ja oczekiwałam mądrych dygresji historycznych,barwnego przedstawienia postaci i opisów przyrody,które mnie porwą.Właściwie nie wiem dlaczego bo w innej powieści M.Nurowskiej też tego nie znalazłam.Stara prawda: gdy raz cię oszukają to jest ich wina,ale drugi raz gdy oszukają to już twoja wina,sprawdziła się,niestety.

angel | 2011-06-30
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 29 czerwca 2011

Dawno temu oglądałam serial na podstawie powieści M. Nurowskiej, dlatego teraz widząc książki w bibliotece postanowiłam je przeczytać.

,,Zniewolenie" to historia kobiet z Lechic. Poznajemy Ewelinę, która zostawiając dzieci, wyrusza na Sybir za mężczyzną, którego pokochała, jej córki: Manię, która umiera w połogu oraz Karolinę, krnąbrną, dorastającą pannicę. Na kartach powieści przeżywamy z nimi wzloty i upadki, chwile rozpaczy, jak i chwile szczęścia.

Książka budzi mieszane uczucia:
Minus za irytujące postacie, żadna z kobiet nie wzbudziła mojej sympatii, nie potrafiłam się z nimi utożsamić, chwytałam się za głowę, czytając o ich wyczynach i uporze, czasem graniczącym z głupotą. W pewnym momencie przestałam się dziwić, że kobiety z tego rodu ,,szczęścia do mężczyzn nie mają". Niektóre męskie postacie wzbudzały więcej sympatii, ale ogólnie mówiąc, cechą wszystkich był głęboki infatylizm.
Plus za tło historyczne, mające wpływ na losy bohaterów i za ciekawy pomysł- saga, mimo...