W końcu i ty zapłaczesz. Z Baku do stóp Araratu

Wydawnictwo: Burda Publishing Polska
literatura faktu
Michał

Łatwo się pogubić w hałasie dnia. W memach, postach, reklamach, lokowaniu produktów, w Tweetach, newsach, plotkach, grach, rolowaniu fejsbuka, przeglądaniu modowych stron i wiadomości na żółtym pasku. A jeśli najważniejsze to nie przegapić świata? Usłyszeć czasem : to był dobry dzień, dzięki że go spędziliśmy razem? Tyle razy już to przegapiłem. Tyle razy pozwoliłem żeby zachwyt minął. Żebym...

A jeśli najważniejsze to nie przegapić świata? Usłyszeć czasem : to był dobry dzień, dzięki że go spędziliśmy razem? Tyle razy już to przegapiłem. Tyle razy pozwoliłem żeby zachwyt minął. Żebym go zadeptał, zapomniał, żebym się zachwycił od nowa, tak samo nietrwale i tak samo mocno…
Ta książka nie jest przewodnikiem. Nie znajdziesz tu ani adresów hoteli ani kulinarnych przepisów, ani żadnych porad, ani nawet listy miejsc, w których warto sobie zrobić selfie.
To książka o zachwycie nad światem. O zbieraniu tych momentów, po które nie będzie można wrócić, bo przecież życia nie da się przewinąć tak łatwo jak obrazu w smartfonie.
Południowy Kaukaz to wymagający kawałek świata. Łatwo zagapić się na dramatyczną urodę gór, na ostentacyjny przepych Baku, łatwo utonąć w melancholijnym mroku ormiańskich świątyń. Łatwo znaleźć przygodę w tym świecie wciąż przez nas nieodkrytym, egzotycznym, zaczynającym się dwa kroki od naszej ukochanej Gruzji. Łatwo się tam zapomnieć. I przeoczyć sens.
Tak naprawdę każda podróż, i ta w świecie, i ta przez czarno – biały gąszcz liter jest podróżą w głąb siebie.
Trzeba uważnie patrzeć kiedy kroczysz pośród cieni.

źródło opisu: http://www.burdaksiazki.pl/ksiazki/podroze/koncu-z...(?)

źródło okładki: http://www.burdaksiazki.pl/ksiazki/podroze/koncu-z...»

Marta | 2019-06-05
Przeczytana: 15 maja 2019

Nie skończyłam. Nie porwała mnie, ciężko mi się ją czytało.

Almaree | 2019-03-27
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 26 marca 2019

Książkę dobrze się czyta nawet takiej jak ja, która raczej nie czyta książek podróżniczych. Nie lubię ścian tekstu ze zbyt wielką ilością egzotycznych imion i nazw miejscowości, których i tak nie odwiedzę, nigdy nie zobaczę.. jednak autor nie zarzuca czytelnika radami, nie zachęca szczególnie żeby samemu pojechać w poszukiwanie granicy pomiędzy Azją i Europą. Jak dla mnie bardziej jest to reportaż z wędrówki człowieka poszukującego utraconej radości z życia. Poszukiwania prowadzą go do Ormian, których historia bardzo mną wstrząsnęła. Ciekawe dla mnie było poznanie ludzi, w których tożsamości tkwią tak niezwykle głębokie rany oraz to, że mimo wszystko potrafią cieszyć się małymi sprawami.

Oczywiści książka jest pełna egzotyki a piękne zdjęcia same zachęcają do podróży - zapewne której nigdy nie odbędę. Jednakże melancholiczna wędrówka w poszukiwaniu zgubionego szczęścia zdarza się czasem każdemu z nas.

Vemp | 2019-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2019

Ogólnie spoko. Były momenty, od których nie mogłam się oderwać i były takie, przy których przysypiałam. Trochę gubiłam się też w historycznych opisach wojen i konfliktów.

Z książki bije smutek autora, Jego samotność, żal, tęsknota i ból. Chwytało mnie to za serce, ale też jednocześnie czasami irytowało gdy było już tego za dużo albo gdy zwracanie uwagi na każdą jedną kobietę tchnęło trochę desperacją. Pozycja jest specyficzna właśnie dlatego, że tu o te emocje autora chodzi. To nie tylko reportaż, nie tylko książka podróżnicza.

Generalnie polecam, bo mimo wszystko dobrze się czytało, a książkę zdobią piękne zdjęcia, które cieszą oko i są w odpowiednich miejscach w tekście, aby czytelnik chociaż trochę mógł poczuć i zobaczyć to co autor.

Milagros_xd | 2018-11-15
Przeczytana: 01 września 2018

Zapraszam do recenzji :)

Aniaczyanka | 2018-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2018

W opisie książki znajdziecie słowa "Ta książka nie jest przewodnikiem (...) to książka o zachwycie nad światem". Zgadzam się z tym stwierdzeniem w 100%. Niesamowicie się ją czyta, nie tylko dlatego, że pięknie opisuje Kaukaz, ani że jest wzbogacona o świetne zdjęcia. Sposób, w jaki jest napisana, jest świetny. Autor dosłownie przenosi nas w czasoprzestrzeni, daje poczucie, że jesteśmy obok niego, że widzimy i czujemy to, co on. To była piękna podróż, z pewnością niezapomniana. Jedna z najlepszych książek tego rodzaju, jakie czytałam w życiu 👌🏻