Wyzwanie czytelnicze LC

Tłumaczenie: Andrzej Górka
Wydawnictwo: Agora SA
Keeper of the Mountains: The Elizabeth Hawley Story
Bezimienna

Elizabeth Ann Hawley to amerykańska dziennikarka i kronikarka wypraw w Himalaje. Postać legenda, dzięki której świat poznał najważniejsze wydarzenia światowego himalaizmu. W latach czterdziestych XX wieku pracowała jako researcher dla magazynu Fortune. Szybko jednak opuściła Stany, by podróżować po świecie i ostatecznie osiąść w Nepalu. Była korespondentem agencji prasowej Reuters, kiedy...

Była korespondentem agencji prasowej Reuters, kiedy relacjonowała pierwszą udaną amerykańską wyprawę na Mount Everest w 1963. Pomimo tego, że sama nigdy nie zdobyła żadnego ośmiotysięcznika stała się inspiracją, skarbnicą wiedzy i autorytetem w dziedzinie wypraw i opowieści o największych osiągnięciach, a także skandalach i katastrofach, które działy się w Himalajach i Karakorum.

Elizabeth Ann Hawley skrupulatnie dokumentowała kolejne górskie ekspedycje, budując renomę i popularność wspinaczy, takich jak choćby Edmund Hillary, Reinhold Messner, Chris Bonington, Tomaž Humar i Ed Viesturs. Rozstrzygała wszelkie wątpliwości związane ze zdobywaniem himalajskich szczytów, a tworzone przez nią archiwum powstawało w oparciu o osobiste rozmowy ze wspinaczami. Wielokrotnie pomagała polskim wyprawom w zdobyciu informacji o szczytach, które planowali zdobyć. Zmarła w styczniu 2018 roku w Katmandu pozostawiając po sobie archiwum "Himalayan Database" opisujące 9,5 tys. ekspedycji, na 450 znaczących nepalskich szczytów oraz około 70 tysięcy uczestników tych wypraw, począwszy od 1905 roku.

źródło opisu: http://wydawnictwoagora.pl/kategoria/zapowiedz/

źródło okładki: http://wydawnictwoagora.pl/kategoria/zapowiedz/

Izabela Pycio | 2018-10-26
Przeczytana: 26 października 2018

"Nie da się robić gdzie indziej tego, co ja potrafię - to właśnie jest Nepal."

Niedawno zapoznałam się z autobiografią "O życiu" Reinholda Messnera, teraz zdecydowałam się rzucić okiem na historię himalaizmu, ale z nieco innej perspektywy, poprzez poznanie losów Elizabeth Hawley, aby wzbogacić wędrówkę po pasji bliskiej sercu, której niestety, z różnych względów, nie mogę się oddać. Dzięki takim książkom mam możliwość, choć w symbolicznym stopniu, zgłębić barwność i niezwykłość fascynująco przyciągającej wysokogórskiej wspinaczki. Nie dziwię się, że dwie osobowości, Hawley i Messner, połączyła trwała nić szacunku i sympatii. Wytrwale toczyli walkę o niezależność i z determinacją egzekwowali prawo do niej. Wypracowali własne style, pomysły na siebie, pozwalające żyć w zgodzie z wyznawanymi zasadami, stwarzające możliwości realizacji wyznaczonych celów i osiągnięcie poczucia spełnienia.

Ścieżka życia Elizabeth Hawley przedstawia się interesująco, łączy wiele nieszablonowych i...

Kasia1987 | 2018-09-25

Można przeczytać, choć uważam, że wiele innych biografii górskich jest lepiej napisanych. Myślę, że książka trochę "prześlizguje" się po historii życia Miss Hawley, a szkoda, bo chętnie poświęciłabym więcej czasu, aby poznać Bohaterkę.

megi2307 | 2019-01-01
Przeczytana: 31 grudnia 2018

Po przeczytaniu tak dużej ilości książek o tematyce górskiej nie spodziewałam się, że coś mnie jeszcze w tym temacie zaskoczy lub że znajdę tutaj coś zupełnie innego niż do tej pory.
A jednak.
W ostatnim roku przeczytałam dwie takie pozycje. Pierwsza to "Annapurna" o pierwszym wejściu na ten szczyt - uświadamia jak heroiczny był to wyczyn - bez GPS, dokładnych map, w dziewiczym terenie, bez specjalistycznej odzieży, obuwia, żywności etc!!! a druga to właśnie "Strażniczka gór" o Elizabeth Hawley bo w ogóle nie wiedziałam o istnieniu kogoś takiego.
Mam mieszane uczucia.
Sama bym sobie tej książki nie kupiła. Dostałam ją w prezencie od Mamy, z myślą, że jest to lektura z kręgu moich zainteresowań. No cóż,nie do końca. Co prawda w tytule jest "strażniczka GÓR" więc spodziewałam się (i pewnie moja Mama też) że o tym głównie będzie ale nie. O Himalajach oczywiście jest ale dopiero w drugiej części książki. Natomiast pierwsza połowa to historia życia pani Hawley, w której tylko...

Kama86 | 2018-11-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Góry
Przeczytana: 09 listopada 2018

Bernadette w kolejnej książce podjęła się opisania biografii Elizabeth Hawley, dziennikarki skupiającej się na działalności himalaistów. Bez wątpienia panna Elizabeth była ważną postacią dla osób związanych ze wspinaczką w górach najwyższych.
Okazuje się, że w życiorysie Elizabeth można odnaleźć wiele ciekawych wątków. Jej relacje z dynastią królewską, politykami, alpinistami i współpracownikami pozwoliły na zebranie dość wielu wspomnień. Sama Elizabeth też dała się namówić na pewne zwierzenia.
Wokół jej życia unosi się jednak pewna tajemnica. Moim zdaniem autorce nie udało się dojść do prawdziwych powodów, dla których Hawley postanowiła poświęcić kilka dekad swojego życia na opisywanie wypraw.
McDonald trafnie pokazała różnorodny charakter Elizabeth, jej ogromną witalność i zaangażowanie.
Książkę czyta się dobrze, jednak brakuje w niej tego "czegoś".

Iwona | 2018-09-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Górskie

Zastanawiam się, skąd bierze się powszechna opinia, że Bernadette McDonald nieźle pisze... Przeczytałam wszystkie jej książki tłumaczone na polski (każda przez innego tłumacza, zakładam więc, że to nie ich praca określa poziom). Wszystkie zostały napisane z pozycji naiwnej dziewczynki, której imponuje już samo to, że ktoś nieco bardziej znany zechciał z nią porozmawiać (czy to nie wspaniale!). Żadna też nie proponuje pogłębionej refleksji, i co chyba jeszcze gorsze, wszystkie drażnią słodko-naiwnym stylem, który nawet nie ociera się o literackość, oraz nagromadzeniem "podniosłych przymiotników", które z codzienną rzeczywistością niewiele mają wspólnego. Książka o Elizabeth Hawley niestety nie odbiega od tego schematu, choć pojawia się tu trochę słów krytyki w stosunku do bohaterki opowieści. Padają one jednak z ust wspinaczy, a McDonald za każdym razem bardzo je stonuje. Jedno przyznam, achy i ochy skapujące z klawiatury McDonald pozwalają szybko i bezboleśnie pochłaniać kolejne...

Drb | 2018-11-24
Na półkach: Góry, 2018, Przeczytane
Przeczytana: 23 listopada 2018

Fascynująca historia życia kobiety, która dzięki swojej wrodzonej ciekawości, przywiązania do faktów i dziennikarskiej dociekliwości stała się twórczynią największej bazy danych o himalaizmie.
Opowieść o jej życiu jest pięknie osadzona w kontekście historii USA, przemian w powojennej Europie i, przede wszystkim, historii Nepalu, który Hawley uczyniła swoim domem. Choć nie jest to historia himalaizmu, znajdziemy w książce wiele informacji o słynnych bądź kontrowersyjnych przejściach, wypadkach i sukcesach.
McDonald stworzyła biografię godną Hawley - biografię bogatą w szczegóły i konkret, dobry reporterski warsztat sprawił jednak, że nie jest to opowieść pozbawiona życia i czyta się ją z wielką przyjemnością.

Moni | 2018-09-17
Przeczytana: 16 września 2018

To już moja trzecia książka Bernadette i po raz kolejny miałam poczucie, że kanadyjska pisarka bardzo dobrze czuje się w kronikarskim stylu.

Literatura faktu nie ma w sobie polotu równego pięknej, ale można tchnąć w nią więcej ducha i pasji. Jednakże to, co jest wadą, w tym przypadku staje się też zaletą- opisując wielką kronikarkę Himalajów- Elizabeth Hawley, Bernadette McDonald w pragmatyczny i równie uporządkowany sposób przybliża nam sylwetkę Miss Hawley.

Zawsze byłam Jej ciekawa. Pojawiała się w kuluarach pasjonujących historii niczym nepalska Pytia i każdy liczył się z jej zdaniem. Tutaj gra pierwsze skrzypce. Niezależna, silna, mająca odwagę znaleźć własny sposób na życie i uparcie się go trzymać, budując przy tym zupełnie nową jakość pracy i dokonań. A tuż za nią, za drobną sylwetką w okularach, za łagodnym łukiem maski niebieskiego garbusa i stosem teczek z raportami, Nepal na przestrzeni dziesięcioleci. Może nieco zbyt ugrzeczniony, ciut odległy,...

ElwiJJ | 2019-01-22
Przeczytana: 18 stycznia 2019