Elizabeth Hawley. Strażniczka gór

Wydawnictwo: Agora SA
7 (8 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Keeper of the Mountains: The Elizabeth Hawley Story
Bezimienna

Elizabeth Ann Hawley to amerykańska dziennikarka i kronikarka wypraw w Himalaje. Postać legenda, dzięki której świat poznał najważniejsze wydarzenia światowego himalaizmu. W latach czterdziestych XX wieku pracowała jako researcher dla magazynu Fortune. Szybko jednak opuściła Stany, by podróżować po świecie i ostatecznie osiąść w Nepalu. Była korespondentem agencji prasowej Reuters, kiedy...

Była korespondentem agencji prasowej Reuters, kiedy relacjonowała pierwszą udaną amerykańską wyprawę na Mount Everest w 1963. Pomimo tego, że sama nigdy nie zdobyła żadnego ośmiotysięcznika stała się inspiracją, skarbnicą wiedzy i autorytetem w dziedzinie wypraw i opowieści o największych osiągnięciach, a także skandalach i katastrofach, które działy się w Himalajach i Karakorum.

Elizabeth Ann Hawley skrupulatnie dokumentowała kolejne górskie ekspedycje, budując renomę i popularność wspinaczy, takich jak choćby Edmund Hillary, Reinhold Messner, Chris Bonington, Tomaž Humar i Ed Viesturs. Rozstrzygała wszelkie wątpliwości związane ze zdobywaniem himalajskich szczytów, a tworzone przez nią archiwum powstawało w oparciu o osobiste rozmowy ze wspinaczami. Wielokrotnie pomagała polskim wyprawom w zdobyciu informacji o szczytach, które planowali zdobyć. Zmarła w styczniu 2018 roku w Katmandu pozostawiając po sobie archiwum "Himalayan Database" opisujące 9,5 tys. ekspedycji, na 450 znaczących nepalskich szczytów oraz około 70 tysięcy uczestników tych wypraw, począwszy od 1905 roku.

źródło opisu: http://wydawnictwoagora.pl/kategoria/zapowiedz/

źródło okładki: http://wydawnictwoagora.pl/kategoria/zapowiedz/

Iwona | 2018-09-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Górskie

Zastanawiam się, skąd bierze się powszechna opinia, że Bernadette McDonald nieźle pisze... Przeczytałam wszystkie jej książki tłumaczone na polski (każda przez innego tłumacza, zakładam więc, że to nie ich praca określa poziom). Wszystkie zostały napisane z pozycji naiwnej dziewczynki, której imponuje już samo to, że ktoś nieco bardziej znany zechciał z nią porozmawiać (czy to nie wspaniale!). Żadna też nie proponuje pogłębionej refleksji, i co chyba jeszcze gorsze, wszystkie drażnią słodko-naiwnym stylem, który nawet nie ociera się o literackość, oraz nagromadzeniem "podniosłych przymiotników", które z codzienną rzeczywistością niewiele mają wspólnego. Książka o Elizabeth Hawley niestety nie odbiega od tego schematu, choć pojawia się tu trochę słów krytyki w stosunku do bohaterki opowieści. Padają one jednak z ust wspinaczy, a McDonald za każdym razem bardzo je stonuje. Jedno przyznam, achy i ochy skapujące z klawiatury McDonald pozwalają szybko i bezboleśnie pochłaniać kolejne...

Moni | 2018-09-17
Przeczytana: 16 września 2018

To już moja trzecia książka Bernadette i po raz kolejny miałam poczucie, że kanadyjska pisarka bardzo dobrze czuje się w kronikarskim stylu.

Literatura faktu nie ma w sobie polotu równego pięknej, ale można tchnąć w nią więcej ducha i pasji. Jednakże to, co jest wadą, w tym przypadku staje się też zaletą- opisując wielką kronikarkę Himalajów- Elizabeth Hawley, Bernadette McDonald w pragmatyczny i równie uporządkowany sposób przybliża nam sylwetkę Miss Hawley.

Zawsze byłam Jej ciekawa. Pojawiała się w kuluarach pasjonujących historii niczym nepalska Pytia i każdy liczył się z jej zdaniem. Tutaj gra pierwsze skrzypce. Niezależna, silna, mająca odwagę znaleźć własny sposób na życie i uparcie się go trzymać, budując przy tym zupełnie nową jakość pracy i dokonań. A tuż za nią, za drobną sylwetką w okularach, za łagodnym łukiem maski niebieskiego garbusa i stosem teczek z raportami, Nepal na przestrzeni dziesięcioleci. Może nieco zbyt ugrzeczniony, ciut odległy,...

Smiejka | 2018-09-13
Cafecitta | 2018-09-18
Na półkach: Legimi, Ebooki, Teraz czytam, Góry
Małgorzata | 2018-09-17

Patronaty tygodnia

Zaczynamy ostatni tydzień wakacji. Dla tych, którzy już powoli pakują swoje tornistry, mamy coś na otarcie łez. Zgodnie z zasadą „poniedziałki na lubimyczytać nie są złe”, przekazujemy w Wasze ręce kolejne patronaty, które w tym tygodniu pojawią się w księgarniach.

Dzień Przewodników i Ratowników Górskich

Są wśród Was miłośnicy gór? A może na przekór wszystkim letnie dni wolicie spędzać nie nad morzem, ale właśnie na szlakach. Dziś z okazji Dnia Przewodników i Ratowników Górskich prezentujemy Wam 10 książek, w których szczyty odgrywają główne role.