Bez przebaczenia

Okładka książki Bez przebaczenia Grzegorz Kapla
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Bez przebaczenia
Grzegorz Kapla Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Podkomisarz Olga Suszczyńska (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
Podkomisarz Olga Suszczyńska (tom 5)
Sonia Draga
2023-05-17
2023-05-17
literatura polska

Prawda straszniejsza niż śmierć

Giną kolejno osoby związane z zakupem Pegasusa. Sprawę zabójstw prowadzi podkomisarz Olga Suszczyńska, zwana Serbią. Przez jakiś czas motyw wydaje się oczywisty, lecz pojawia się nowy trop: grupowe zdjęcie i zapalniczka Zippo. Co łączy sportretowane osoby?

Olga jest samotną matką córeczki, Kasi. Jej ojciec nie dorósł do swojej roli. Opiekunka Kasi, pochodząca z Ukrainy, chce wyciągnąć swoją rodzinę z kraju ogarniętego wojną. Olga jej w tym pomaga, udostępnia wszelkie potrzebne środki.

Tłem powieści są niedawne wydarzenia polityczne. Autor wspomina o wojnie za naszą granicą a także o wcześniejszych wydarzeniach, jak czasy wojenne w Polsce i masakra w Monachium z 1972 roku.

Powieść jest ciekawa, choć mnie wciągnęła dopiero od wydarzeń w lesie. Akcja się rozkręca gdy na scenie pojawia się Imi a grupa ściganych osób zamienia się w myśliwych. Olga niejako na własne życzenie pakuje się w kłopoty, bo unosi się dumą i nie decyduje się na wezwanie wsparcia. Przez to, że chce za wszelką cenę pokazać, że kobieta nie potrzebuje męskiej pomocy, może zginąć i osierocić córeczkę. Ma źle poukładane priorytety, bezpieczeństwo powinno być na pierwszym miejscu.

Na rozwiązanie zagadki trzeba trochę poczekać, nic tu nie jest oczywiste. Historia rozwija się powoli, żeby w finale przyspieszyć.

Nie czytałam wcześniejszych książek autora, ale już po jednym tomie widać, że ma rozległą wiedzę na temat wydarzeń w Polsce i na świecie, zresztą na skrzydełku widnieje informacja, że zwiedził ponad sto krajów.

Myślę, że książka spodoba się osobom zorientowanym w polityce.

Przypadek zdecydował o wyborze tego audiobooka. Treść okazała się na tyle zajmująca, akcja dynamicznie i sprawnie prowadzona, że przykuła uwagę na dwa wieczory. Jedynie wątek uczuciowy mnie nie porwał. Rozdygotanie emocjonalne twardej pani podkomisarz odebrałam jak pewien zgrzyt psychologiczny.

Mamy rok 2022 na Ukrainie wybucha wojna, w Polsce wizytuje Joe Biden i po jego przemówieniu ginie biznesmen Pawłowski i to długopisem. Został napadnięty w drodze do domu. Oczywiście świadków brak, nie był to też napad rabunkowy. Jako prowadząca śledztwo zostaje wyznaczona Serbia wraz z Kosińskim jako spece od spraw powiązanych z polityką. Tym bardziej, że firma w której pracował Pawłowski była powiązana z zakupem Pegasusa. Tropów bardzo mało, jednak pojawia się kolejny trup i już jest efekt zaczepienia. Do tego perypetie rodzinne w życiu samej Olgi i nie jest łatwo temu wszystkiemu sprostać. Będą kolejne trupy? Czy na pewno chodzi o podsłuchiwanie? Co z tym wspólnego ma zapalniczka zippo.

Jak zgłaszałam się do BT to nie zwróciłam uwagi, iż jest to kolejny tom serii jednak w niczym mi to nie przeszkodziło, aby przeżyć fantastyczną przygodę w Polskiej polityce, pełnej afer i skandali, oraz poznać nowego autora. Książkę czyta się rewelacyjnie mimo tego, iż tematyka polityki nie jest ciekawa, to tu wciągnęła mnie już od pierwszych stron. Czyta się płynnie do tego wzmianki wtedy i teraz tworzą spójną całość i można poznać motywy sprawcy. Podobało mi się, iż dany rozdział kończy się słowami i następny zaczyna się od praktycznie tych samych ewentualnie lekko zmodyfikowanych. Do tego dość sporo wydarzeń, refleksji i komentarzy, które działy się lub aktualnie dzieją się w kraju co tylko czyni ją bardziej wiarygodną. Postać głównej bohaterki super wykreowana odważna, dążąca do celu, ale i odpowiedzialna, bo wie, że w domu czeka córka i nie może jej zawieść. Możliwe, że sięgnę po inne cześć z tej serii.

Zakończenie lekkie zaskoczenie, ale można było się spodziewać.

Fabuła toczy się w 2022r, niedługo po wybuchu wojny w Ukrainie. Po przemówieniu Joe Bidena w Warszawie, zostaje znalezione ciało zamordowanego biznesmena. Jest o tyle zagadkowe, że został zabity przy pomocy długopisu. Brak śladów, brak świadków. Śledztwo ma prowadzić podkomisarz Olga Suszczyńska wraz z partnerem Kosińskim. Zachodzi podejrzenie, że morderstwo było na tle politycznym, bowiem ofiara sprzedawała program szpiegowski Pegasus. Niedługo potem dochodzi do kolejnych zabójstw. Olga musi dzielić czas pomiędzy trudnym śledztwem, a wychowaniem córki. Jej życie osobiste jest pełne zawirowań i komplikacji, czy mimo to poradzi sobie z dochodzeniem i odkryje kto stoi za zabójstwami?

„Bez przebaczenia” to błyskotliwy kryminał ukazujący polską rzeczywistość. Od samego początku fabuła mnie wciągnęła, bardzo chciałam się dowiedzieć kto za tym wszystkim stoi i poznać jego motywy. Usatysfakcjonowało mnie to, w jakim kierunku poszła ta historia, zupełnie się tego nie spodziewałam, a finał to idealne zwieńczenie pełne akcji i napięcia. Powieść jest napisana ciekawie i oryginalnie, gdyż zdanie kończące rozdział, jest zdaniem rozpoczynającym kolejny. Nie często trafiam na takie książki, więc wyróżnia się na tle innych. Narracja jest prowadzona z perspektywy Olgi, ale i też osób powiązanych ze śledztwem, co daje szerszy obraz na wydarzenia. Autor przemycił do myśli postaci dużo refleksji jak i spostrzeżeń na temat aktualnych wydarzeń mających miejsce w Polsce. Nie tylko wspomina o aferze podsłuchowej i programie szpiegowskim, ale także o pandemii, wojnie w Ukrainie, jest dużo wzmianek na temat naszych polityków, wymienianych z nazwisk, co bardzo mi się spodobało. Autor świetnie wykreował postać Olgi. Bardzo dobrze wczuł się w postać kobiecą i porusza ważny temat samotnego macierzyństwa pracującej matki. Fikcyjne postaci osadzone we współczesnej rzeczywistości, genialne połączenie. Polecam!

➡️ instagram.com/szyszka_czyta

Byłam sceptycznie do tego tytułu nastawiona , bo nie przepadam za książkami, które mają wątki polityczne w tle . Nie mniej jednak tak mi ta historia siadła , że przeczytałam ją na raz ! Dosłownie w mniej niż 24 h 😵 .

Bardzo fajny pomysł na fabułę. Wkręciłam się wyjątkowo mimo tego wątku politycznego . Jest to fajny thriller z nutą polityki w tle. Historię poznajemy z kilku perspektyw ofiar, mordercy i policji . Ważnymi aspektami okazują się pieniądze, dostęp do broni i powiązania polityczne .

Bardzo podobał mi się wątek uczuciowy Pani Komisarz Olgi i te jej rozterki sercowe . Policjantka , samotna matka mimo zawirowań w życiu prywatnym, w życiu zawodowym radzi sobie świetnie.

Błyskotliwa i odważna wpada na trop w nietypowym miejscu, który prowadzi do celu.
Kto za tym wszystkim stoi ?
Co chce osiągnąć?

Autor doskonale wykreował postaci.
Akcja intryguje i wciąga.

Dałam na raz zatracić się w tej historii.
Polecam !

Podobał mi się pomysł całej historii. Szybko się wciągnąłem poprzez intrygujący początek. Końcówka też nie pozwoliła się oderwać. Osobiste problemy bohaterki i lektorka ciągną moją ocenę w dół.

No muszę się przyznać ,że już dawno nie czytałam takiej nowoczesnej książki. Pegasus, służby specjalne pokazane za kulis, afera polityczna, wojna w ukrainie. Pomysł przedni!
Mamy tu kilka wątków, które łączą się w całość dopiero pod koniec.
Bardzo dobre jest to ,że prawie do końca nie wiedziałam, kto zabija i dlaczego?!
Zemsta jest potężnym narzędziem.
Rozterki uczuciowe nie rażą a mam wrażenie,że dodają takiej odskoczni od tego zagmatwanego życia.
Olga ma, na rozkaz prokuratury, jak najszybciej zakończyć śledztwo,ale nie potrafi zostawić sprawy nierozwiązanej. Jedno zdjęcie zmienia jej tor śledztwa.
Miła lekka lektora na dwa popołudnia.

Mamy tu kilka wątków, które łączą się w całość dopiero pod koniec.
Zemsta jest potężnym narzędziem.
Rozterki uczuciowe...

Thriller z tłem politycznym osadzony we współczesnych czasach. Autor przeskakuje między wątkiami, poznajemy historię z perspektywy ofiar, mordercy i policjantów. Powiązania polityczne, pieniądze i dostęp do broni okazują się ważnymi aspektami. Szybka akcja, mało tropów i tajemnica z przeszłości łączy bohaterów książki. Prywatne rozterki uczuciowe są ciekawym wątkiem. Końcowe rozdziały napędzają całą fabułę. Nawet ten uważany za najniebezpieczniejszego okazuje się człowiekiem z zasadami. Bardzo mi przypadło do gustu to zagranie autora na wrażeniach czytelnika. Mimo wszystko ciężko było mi się wgryźć w fabułę, niestety książka mnie nie zachwyciła.

"Uśmiech to sku­tecz­na broń. Przy­no­si ulgę lu­dziom na­ra­żo­nym na nie­chęt­ne prych­nię­cia przed­sta­wi­cie­li elit, nie­na­wy­kłych do tego, żeby wy­ko­ny­wać cudze po­le­ce­nia. Cza­sem po­tra­fi za­mie­nić obo­jęt­ność w po­żą­da­nie. Od­wró­cić czas. Ukryć ak­cent, który mógł­by cię zdra­dzić.
Znał swój uśmiech. Tre­no­wał go przed lu­strem go­dzi­na­mi."

Uwierzcie, że daleko mi było do uśmiechu, kiedy czytałam tę książkę, a zestaw, który widzicie na zdjęciu to moja broń w walce z przeziębieniem. A jaki Ty masz na nie sposób?

Grzegorz Kapla - do tej pory słysząc to imię i nazwisko, nie powiazałabym Go z niczym. Teraz wiem, że to dobra literatura, która wciąga od pierwszych stron i stopniuje emocje, by potem eksplorować z ich nadmiaru.

Wszystko zaczyna się od przemówienia prezydenta Bidena w Waszawie. Potem zaczynają ginąc ludzie, a samotna matka, która w życiu nie ma łatwo poprowadzi tę sprawę. Olga Suszczyńska, bo właśnie o niej mowa, nie będzie miała łatwego zadania. Podczas dochodzenia wychodzi na jaw, że zabójstwa mają powiązanie z zakupem Pegasusa. Pojawiają się kolejne ofiary, prokuratura chce jak najszybszego zakończenia śledzctwa, ale Olga nie zrezygnuje tak łatwo.
Jakie będą tego konsekwencje?
O tym możecie się przekonać, czytając tę książkę

Znał swój uśmiech. Tre­no­wał go przed lu­strem...

Moim zdaniem to najlepsza część z Olgą Suszczyńską. Z każdym tomem autor coraz lepiej sobie radzi z piórem, co bardzo mi się podoba. Czekam na więcej.

• Sensacja
  • Kryminał