Książka Roku 2018

O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego

Wydawnictwo: Wolne Lektury
On the Origin of Species by Means of Natural Selection, or the Preservation of Favoured Races in the Struggle for Life
Kacper

Przełom, jakiego dokonała w przyrodoznawstwie przedstawiona przez Darwina teoria ewolucji, bywa często porównywany z przewrotem kopernikańskim w naukach fizycznych. Łączy je nie tylko rezygnacja z dostosowywania poglądów naukowych do literalnie odczytywanej Biblii i podważenie antropocentrycznej wizji świata. Sam Darwin w swoim dziele przywołuje heliocentryzm i dawne krytyki wysuwane wobec dokonanego przez Newtona „największego odkrycia ducha ludzkiego”. Trzy prawa ruchu wraz z prawem powszechnego ciążenia wyjaśniały wszelkie rodzaje ruchów na Ziemi i na niebie, położyły podwaliny pod nowożytną fizykę. Przed dziełem Darwina przyrodoznawstwo było dziedziną przypominającą kolekcjonowanie znaczków pocztowych. Zgromadzono wiele okazów, opisano rozmaite rodzaje zwierząt i roślin, pogrupowano je w gromady, rodziny, gatunki. Lecz brakowało ogólnych prawideł, które pozwalałyby zrozumieć skrzętnie zbierane fakty. Teoria ewolucji wyjaśniała, skąd bierze się różnorodność i zmienność życia, spajając poszczególne dziedziny przyrodoznawstwa w jeden system. Powstała nowożytna biologia.

Praca Darwina jest jednak pod pewnym względem odmienna od dzieł Kopernika i Newtona, wydanych po łacinie i wymagających od czytelnika przygotowania matematycznego. „O powstawaniu gatunków” to książka napisana od początku w języku narodowym, w sposób jasny i zrozumiały nawet dla niespecjalistów, dzięki czemu zaraz po publikacji znalazła bardzo szerokie grono odbiorów.

Karola Darwina pochowano w Opactwie Westminsterskim, w pobliżu grobu Newtona.

źródło opisu: wolnelektury.pl

źródło okładki: wolnelektury.pl

Agro | 2013-09-25
Przeczytana: 25 września 2013

Swoistego rodzaju księga wyjścia dla każdego kogo interesuje historia i rozwój żywych organizmów na planecie.Niektóre prezentowane treści z racji rachuby czasu,odkryć naukowych jakie zostały poczynione od momentu pierwszego wydania straciły na wartości i zostały stosownie uzupełnione i naprostowane to nie mniej jednak autor swym dziełem położył stosowne fundamenty pod rozwój poglądów na temat powstania i życia na ziemi zamieszkałej przez najrozmaitsze organizmy.

Pumba | 2015-08-07
Przeczytana: 2010 rok

Po dzień dzisiejszy istnieją ludzie, którym wydaje się, że ewolucja to "tylko teoria", a Darwin był oszustem. Całe szczęście, że m.in. dzięki tej publikacji, nauka to nie plebiscyt opinii. Obecnie każdy ma prawo do bycia kompletnym idiotą i ignorantem. Pamiętajmy, że przez wyrzucenie takich ludzi na margines raczej nie stracimy ani jednego przyszłego noblisty, leku na raka czy napędu grawitacyjnego.

Absolutnie jedna z najważniejszych książek w historii ludzkości!

Hubert | 2018-05-01
Przeczytana: 30 kwietnia 2018

Trudno się to czyta współcześnie - bo przecież już wszystko wiadomo, nikt poważny nie podważa tego, o czym Darwin pisze. A Darwin pisze z pasją odkrywcy o prawdach dziś oczywistych, przekonuje przez kilkanaście nieraz stron do rzeczy, w które dziś nikt nie wątpi, wchodząc przy okazji w nieistotne z dzisiejszego punktu widzenia szczegóły i rozdrapując je do znudzenia.

Bez dwóch zdań w swoim czasie dzieło było wybitne i epokowe. Do dziś zresztą z powodzeniem może służyć zwolennikom ewolucji jako kopalnia przykładów oraz jako źródło kontrargumentów na najczęściej powtarzane ewolucjonistom zarzuty. W zasadzie Darwin napisał wszystko to, co w teorii ewolucji istotne - sama ta książka wystarczy, aby mieć w tej dziedzinie wystarczające rozeznanie, a wszystko, co powstało później to wyjaśnienie kilku wątpliwości i dostarczenie nowych przykładów.

Pomijając wspomniane rozwodzenie się nad rzeczami z dzisiejszego punktu widzenia bezspornymi, styl autora jest dość ciekawy, podaje mnóstwo...

Mairon | 2017-04-22

Niektóre rzeczy ciekawe, ale miejscami się męczyłem.

To jedna z tych wyjątkowych książek których nie czyta się po to by wiedzieć czym są, ale po to by wiedzieć czym nie są. Jak na swoje czasy możne była rewolucyjna, ale nie aż tak rewolucyjna jak się powszechnie sądzi (mówię zwłaszcza o środowiskach ateistycznych). Bądź co bądź, niewiele osób może powiedzieć że zapoznali się bezpośrednio z pismami Darwina, już samo to coś niby znaczy. Ale obawiam się że ta wiedza znaczy tyle co umiejętność układania kostki Rubika 3x3x3, z której jestem bardziej dumny.

Jestem po prostu na tyle ciekawski że jestem w stanie wydać pieniądze na rzeczy tak bezużyteczne, tylko po to by zaspokoić ciekawość. Nie spodziewam się aby współczesna osoba zainteresowana tematyką, skorzystała z zawartego materiału bardziej, niż skorzystała by z dzisiejszych podręczników, albowiem biologia poszła zdecydowanie na przód.
Sam interesuje się ekonomią, a że istnieje termin ekonomia ewolucyjna, moje postępowanie było...

_Arbuz | 2016-08-17
Przeczytana: lipiec 2016

Arcydzieło! Nie polecam nikomu.

Książka bardziej ciężkostrawna niż nuddle z najtańszej zupki chińskiej. Lektura jej jest żmudna i monotonna jednak upstrzona momentami zachwytu nad geniuszem Autora. Mnogość celnych tez, potwierdzonych niejednokrotnie już po śmierci Darwina, stawianych wyłącznie na podstawie trzeźwej dedukcji, co więcej, opartej tylko na szczątkowych danych, w których przejawiają się postulowane zjawiska oraz rzetelność Autora w jego badaniach, jak i jego uczciwość i pokora towarzysząca każdej stawianej przez Niego tezie, wprawiają w szczery zachwyt. Czytając, ma się poczucie towarzyszenia skromnemu geniuszowi w mistrzowskim zastosowaniu metody naukowej do odkrycia praw leżących u fundamentów naszej rzeczywistości.

Potrzeba jednak znacznych pokładów samozaparcia, by przez tę podróż przebrnąć. To właśnie rzetelność Autora w prezentowaniu swoich wyników i przemyśleń sprawia, że z łatwością można ugrzęznąć w zawiłościach wykładu i z trudnością zmusić się do dalszej...

Piotrek Szczęsny | 2012-01-23

Ciężko czytać gdy posiada się choćby podstawową wiedzę o genach i dziedziczeniu, zapewne dzieło rewolucyjne i kontrowersyjne ale w czasach gdy zostało opublikowane, teraz niestety na większość (jak nie na wszystkie) pytania zadawane przez Darwina znamy odpowiedź.

Karol Orczykowski | 2017-11-13

Być może najważniejsza książka w historii, chociaż niewiele osób ją przeczytało. Zachęcam jednak do tego wszystkich, wszak nie codziennie można obcować z jednym z największych umysłów w dziejach naszej planety.

| 2017-03-22
Przeczytana: luty 2017

Książka ukazuje drogę człowiek, który dzięki swojej inteligencji i zdolności dedukcyjnego myślenia stworzył teorię, która dokonała przełomu w wielu dziedzinach nauk empirycznych, a nawet wywarł duży wpływ na filozofię. Czytałem tą książkę poszukując wątków głównie filozoficznych i owszem można je tam znaleźć. Głównie jednak na uznanie zasługują badania nad zwierzętami i roślinami. Na uwagę również zasługuje fakt, że to wydanie posiada przypisy, które wyjaśniają błędy Darwina.

DurgaRE | 2011-05-07

ta teoria jest tak naciągana, ze muszą ja już wpychać dzieciakom w podstawówce, bo jakby powiedzieć to komuś dorosłemu i rozsądnemu, kto nigdy o tym nie słyszał to nikt by nie uwierzył...
Od małpy to możne Pan Darwin pochodzi, ale ja na pewno nie.

dintah | 2014-07-07

bardzo staranny, rzetelny i elegancki wywód, metoda dedukcyjna najwyższej próby. Darwin broni swoich hipotez ogromem dowodów.
książka momentami ciężka i wymagająca wielkiego skupienia. powinna być pozycją obowiązkową w szkołach