O powstawaniu gatunków

Okładka książki O powstawaniu gatunków Karol Darwin
Okładka książki O powstawaniu gatunków
Karol Darwin Wydawnictwo: De Agostini, Ediciones Altaya Polska Seria: Arcydzieła Wielkich Myślicieli klasyka
klasyka
Arcydzieła Wielkich Myślicieli
On the origin of species by means of natural selection, or the preservation of favoured races in the struggle for life
De Agostini, Ediciones Altaya Polska
2001-01-01
2001-01-01
837316006X
Szymon Dickstein, Józef Nusbaum
darwin teoria ewolucji ewolucja gatunek

Bardzo ważna książka. Darwin jest bardzo skrupulatny i jednocześnie ostrożny w swoim wywodzie. Pozycja zdecydowanie dla biologów i osób, które bardziej siedzą w naukowym świecie. Jestem pod ogromnym wrażeniem jak do wszystkich wniosków doszedł przez dokładną obserwację. Teraz, gdy posiadamy wiedzę o genetyce, wszystkie te cechy dziedziczności wydają się oczywiste. Widać ogromny postęp w tej dziedzinie. Wszystko, o czym napisał Darwin, potwierdza genetyka i to samo w sobie jest fascynujące.
Ja nie zdołałam przebrnąć do końca, ale cieszę się, że sięgnęłam po tę pozycję i chociaż jej fragment poznałam.

świetna książka, tylko trzeba siąść i pomyśleć.

świetna książka, tylko trzeba siąść i pomyśleć.

Świetna publikacja, napisana przystępnym językiem, która w swoim czasie była przełomem i narobiła, jak wiemy, wiele szumu. Dziś jest interesująca jako pewien artefakt historii odkryć naukowych, ale wciąż można się z niej wiele dowiedzieć i spędzić naprawdę przyjemny czas. Darwin opierał się na ówcześnie dostępnych źródłach i opracowaniach, ale także w ogromnym stopniu na swoich własnych obserwacjach i doświadczeniach. Przede wszystkim jednak był człowiekiem błyskotliwym i potrafił na podstawie tych danych sformułować spójną teorię, która okazała się całkowicie trafna. W wielu miejscach książki autor sam przyznaje się do granic swojej wiedzy - nie potrafił wyjaśnić, co dokładnie sprawia, że cechy organizmów są dziedziczone, albo jak to się stało, że podobne organizmy żyją na odrębnych kontynentach. Dziś te luki w jego wiedzy wypełnia nam genetyka czy też geologia (ruch płyt tektonicznych i dryf kontynentalny, o którym Darwin jeszcze nie wiedział) - późniejsze dokonania nauki idealnie potwierdzają tok myślenia Darwina, co jest najlepszym dowodem jego przenikliwości. Gorąco polecam zapoznanie się z tym dziełem każdemu, kto interesuje się historią nauki oraz kto lubi czytać literaturę popularnonaukową i przyrodniczą.

Książka, która na zawsze zmieniła świat nauki. Ale czy to oznacza, że powinno się ją czytać?

Karol Darwin to przyrodnik, który przez lata badał naturę. A wszystko to doprowadziło do powstania jego teorii doboru naturalnego.

Cała książka najpierw szczegółowo omawia całą teorię, razem z jej odnogami. Następnie Darwin skrupulatnie przygląda się kontrargumentom. Wszystkie z nich obala najlepiej jak potrafi. W książce jest dużo przykładów, które ułatwiają zrozumienie całego konceptu.

Z racji swojego starszego wieku, Darwin postanowił opublikować pierwsze, jeszcze nie ukończone wydanie. I powoli wydawał kolejne wydania, za każdym razem dodając coś, czego nie zdążył napisać wcześniej. Myślę, że była to dobra taktyka. Gdyby umarł przed skończeniem i wydaniem swojego Arcydzieła, to do tego dnia moglibyśmy wierzyć w tajemnicze akty stworzenia.

Książka jest naukowa, ale nie jest to typowa książka z tego gatunku. W tym momencie książki naukowe są niemal niezrozumiałe dla normalnych nieuczonych czytelników. Jednak w wypadku tej książki, zrozumienie jej przez laików jest możliwe. Nie będzie to 100% zrozumienie, ale wystarczające, żeby przeczytać tę książkę.

W całej książce, na podstawie sposobu formułowania myśli, jesteśmy w stanie poznać charakter Darwina. Był on osobą pokorną i skrupulatną. Mam wrażenie, że większą uwagę skupiał na kontrargumentach niż całej teorii. Naprawdę, nie miał on zamiaru za wszelką cenę przecisnąć swojej teorii. Chodziło mu raczej o bycie jak najbliżej prawdy, nawet jakby oznaczało to fałszywość jego teorii.

Muszę się przyznać, że omijałem niektóre fragmenty książki. Podobało mi się, że na końcu większości rozdziałów były streszczenia. Dzięki temu nie traciłem na zrozumieniu całości. Ale przebrnięcie przez cała książkę to naprawdę wyczyn. Tym bardziej, że główna myśl niejednokrotnie się powtarza.

Moim zdaniem, książka nie jest dla każdego. Jedynie poleciłbym ją osobą interesującym się tą tematyką. Chociaż dla samego faktu, że zmieniła ona świat nauki, warto się nią zainteresować.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

"Jeśli poglądy przedstawione przeze mnie w dziele (...) zostaną powszechnie przyjęte, można się spodziewać, że w historii naturalnej nastąpi wielki przewrót".
Pan Darwin nie mylił się ani trochę i słusznie przewidział jaką rewolucję wywoła jego praca. Nie da się ocenić książki, która wywróciła do góry nogami dotychczasowe przekonania. Teoria ewolucji, a słowami Darwina "teoria wspólnego pochodzenia z przekształceniami" jest dziś fundamentem nauki i ocenianie jej walorów merytorycznych mija się całkowicie z celem. Część rzeczy jest nieaktualna (jednak stosunkowo niewielka),ale nie jest to argumentem, wiedząc że dzieło powstawało, gdy dziedzina była w powijakach. Dziś wiedzę o teorii ewolucji czerpiemy z aktualnych podręczników czy książek popularnonaukowych. Niemniej to, co zasługuje na ogromne uznanie to geniusz Darwina, który pomimo dość skromnych narzędzi był w stanie tak przejrzyście i rzetelnie wyartykułować swoje wnioski i na ich podstawie stworzyć spójną myśl. Trzon jego teorii nadal pozostaje niezmienny, za to wrażenie robi błyskotliwość z jaką łączy zależności w świecie natury.
Zachwycające jest, w jaki sposób formułuje on swoje refleksje, posługując się barwnymi metaforami. Obrazowo i logicznie przedstawia swój wywód, z którego przebija fascynacja przyrodą i jej prawami.

Ultra ciężka do czytania, ale tego można się spodziewać po pracy naukowej. Jest to najbardziej rzetelna książka jaką udało mi się przeczytać do tej pory. Moim zdaniem głównie dla ludzi interesujących się roślinami/genetyką.

O powstawaniu gatunków jest ideą popartą przykładami wieloletnich badań przeprowadzonych przez Darwina oraz jego kolegów naukowców. Uczciwie zostali podkreśleni wszyscy, którzy mieli wpływ na uzasadnienie prawdziwości teorii, ale również grzecznie i inteligentnie podważano badania innych naukowców. Książka ta jest zaskakującym dziełem życia, które zrewolucjonizowało podejście do ewolucji oraz wpłynęło na przyszłe dokonania.

Zdecydowano podzielić książkę na czternaście rozdziałów. Mają typowy naukowy rozpis, czyli najważniejsze terminy, następnie treść właściwa, a na końcu streszczenie rozdziału. Informacji jest bardzo wiele dlatego na brawa zasługuje dobry rozkład tematyczny. Od ogólnych informacji przechodzimy w bardziej szczegółowe, po tym jak zapoznaliśmy się z podstawowymi zagadnieniami teorii. Praktycznie każda strona jest zapełniona tekstem po brzegi, jednakże dla urozmaicenia dodano grafiki.

Nie jest to zwyczajna proza, lecz naukowe dzieło zasługujące na nieco poważniejsze traktowanie. O powstawaniu gatunków można zapoznać się fragmentarycznie lub całościowo, jednak dla miłośników wiedzy klasycznej oraz osób chcących nieco lepiej zrozumieć teorię ewolucji Darwina, jest lekturą obowiązkową.

Nie jest to na pewno łatwa pozycja, ja bardzo się z nią namęczyłam. Zdania są zawiłe i ciężko było mi się na nich skupić i zrozumieć ich sens. Bardzo się jednak cieszę, że udało mi się przeczytać to dzieło- nie wyobrażam sobie go nie znać, interesując się równocześnie naukami przyrodniczymi. Może wiedzę o ewolucji lepiej jest czerpać ze współczesnych źródeł, ale to w oryginale możemy dokładniej poznać i zrozumieć Darwina- jego ogromną pracowitość i spostrzegawczość, dzięki którym możemy zachwycać się prawdziwą doniosłością życia.

Jeśli chcesz skumać jak działa ewolucja, trzeba zajrzeć do trochę nowszych książek, ale jeśli chcesz poznać jej podstawy i jak Mr Darwin doszedł do tego jak obalić wiedzę o naukach przyrodniczych do góry nogami, to tak, polecam gorąco.

Charles Darwin – O powstawaniu gatunków drogą naturalnego doboru, czyli o utrzymywaniu się doskonalszych ras w walce o byt (1859) (8.9)

• Popularnonaukowe
  • Do kupienia