O powstawaniu gatunków. Tom 2

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka filozofów". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Hachette
978-83-7575-206-9
Daniel

Pełny tytuł dzieła brzmiał "O powstawaniu gatunków drogą naturalnego doboru czyli o utrzymywaniu się doskonalszych ras w walce o byt" (On the Origin of Species by Means of Natural Selection, or the Preservation of Favoured Races in the Struggle for Life), jednak w 6. wydaniu z 1872 roku tytuł skrócono do The Origin of Species. W "O powstawaniu gatunków" Darwin wysunął teorię o ewolucji...

W "O powstawaniu gatunków" Darwin wysunął teorię o ewolucji gatunków w procesie naturalnej selekcji. Książka gromadziła zebrane przez niego na przestrzeni lat, głównie podczas jego podróży statkiem Beagle w latach 30. XIX wieku, dowody na istnienie doboru naturalnego.

Język książki jest jasny i przejrzysty nawet dla niespecjalistów, co przyczyniło się do dużego zainteresowania dziełem po jego wydaniu. Praca wzbudziła również kontrowersje, jako że przeciwstawiała się ówczesnym teoriom przyrodniczym, próbującym godzić wiedzę biologiczną z Biblią. Wzbudziła przez to ożywioną debatę w środowisku biologów, filozofów i ludzi Kościoła. Sama teoria ewolucji z pewnymi zmianami stała się powszechnie akceptowana w środowisku naukowym, jednak kontrowersje z nią związane trwają do dziś.

źródło opisu: Wikipedia

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Jarosław Wiśniewski | 2014-07-13

Drugi tom ważnego, epokowego dzieła. Arcydzieła literatury biologicznej. Książka niezwykle ważna i nadal chętnie czytana na całym świecie.
W tomie drugim autor omawia kwestie związane z instynktem, zagadnieniem mieszańców, mówi o niedostateczności danych geologicznych, o geologicznym następstwie istot organicznych, rozmieszczeniu geograficznym (zagadnieniem tym Darwin zajął się aż w dwóch rozdziałach), omawia pokrewieństwo wzajemne istot organicznych, zajmuje się też morfologią, embriologią i narządami szczątkowymi. Ostatni rozdział to powtórzenie i zakończenie.
Dla biologów to pozycja oczywiście wręcz obowiązkowa i nie wypada jej nie znać. Dzieło zainteresuje z pewnością też innych czytelników. Ważna to pozycja dla osób, które interesują się historią nauki, filozofią i pokrewnymi tematami. Książka ta miała i ma wpływ na ludzkość i jest niezwykle dla ważna. Polecam serdecznie. Ocena z mojej strony maksymalna (dziesięć gwiazdek).

| 2016-03-08
Przeczytana: 2002 rok