O powstawaniu gatunków. Tom 1

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka filozofów". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Hachette
978-83-7575-205-2
Daniel

Pełny tytuł dzieła brzmiał "O powstawaniu gatunków drogą naturalnego doboru czyli o utrzymywaniu się doskonalszych ras w walce o byt" (On the Origin of Species by Means of Natural Selection, or the Preservation of Favoured Races in the Struggle for Life), jednak w 6. wydaniu z 1872 roku tytuł skrócono do The Origin of Species. W "O powstawaniu gatunków" Darwin wysunął teorię o ewolucji...

W "O powstawaniu gatunków" Darwin wysunął teorię o ewolucji gatunków w procesie naturalnej selekcji. Książka gromadziła zebrane przez niego na przestrzeni lat, głównie podczas jego podróży statkiem Beagle w latach 30. XIX wieku, dowody na istnienie doboru naturalnego.

Język książki jest jasny i przejrzysty nawet dla niespecjalistów, co przyczyniło się do dużego zainteresowania dziełem po jego wydaniu. Praca wzbudziła również kontrowersje, jako że przeciwstawiała się ówczesnym teoriom przyrodniczym, próbującym godzić wiedzę biologiczną z Biblią. Wzbudziła przez to ożywioną debatę w środowisku biologów, filozofów i ludzi Kościoła. Sama teoria ewolucji z pewnymi zmianami stała się powszechnie akceptowana w środowisku naukowym, jednak kontrowersje z nią związane trwają do dziś.

źródło opisu: Wikipedia

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Agro | 2013-09-25
Przeczytana: 25 września 2013

Swoistego rodzaju księga wyjścia dla każdego kogo interesuje historia i rozwój żywych organizmów na planecie.Niektóre prezentowane treści z racji rachuby czasu,odkryć naukowych jakie zostały poczynione od momentu pierwszego wydania straciły na wartości i zostały stosownie uzupełnione i naprostowane to nie mniej jednak autor swym dziełem położył stosowne fundamenty pod rozwój poglądów na temat powstania i życia na ziemi zamieszkałej przez najrozmaitsze organizmy.

Pumba | 2015-08-07
Przeczytana: 2010 rok

Po dzień dzisiejszy istnieją ludzie, którym wydaje się, że ewolucja to "tylko teoria", a Darwin był oszustem. Całe szczęście, że m.in. dzięki tej publikacji, nauka to nie plebiscyt opinii. Obecnie każdy ma prawo do bycia kompletnym idiotą i ignorantem. Pamiętajmy, że przez wyrzucenie takich ludzi na margines raczej nie stracimy ani jednego przyszłego noblisty, leku na raka czy napędu grawitacyjnego.

Absolutnie jedna z najważniejszych książek w historii ludzkości!

Hubert | 2018-05-01
Przeczytana: 30 kwietnia 2018

Trudno się to czyta współcześnie - bo przecież już wszystko wiadomo, nikt poważny nie podważa tego, o czym Darwin pisze. A Darwin pisze z pasją odkrywcy o prawdach dziś oczywistych, przekonuje przez kilkanaście nieraz stron do rzeczy, w które dziś nikt nie wątpi, wchodząc przy okazji w nieistotne z dzisiejszego punktu widzenia szczegóły i rozdrapując je do znudzenia.

Bez dwóch zdań w swoim czasie dzieło było wybitne i epokowe. Do dziś zresztą z powodzeniem może służyć zwolennikom ewolucji jako kopalnia przykładów oraz jako źródło kontrargumentów na najczęściej powtarzane ewolucjonistom zarzuty. W zasadzie Darwin napisał wszystko to, co w teorii ewolucji istotne - sama ta książka wystarczy, aby mieć w tej dziedzinie wystarczające rozeznanie, a wszystko, co powstało później to wyjaśnienie kilku wątpliwości i dostarczenie nowych przykładów.

Pomijając wspomniane rozwodzenie się nad rzeczami z dzisiejszego punktu widzenia bezspornymi, styl autora jest dość ciekawy, podaje mnóstwo...

Mairon | 2017-04-22

Niektóre rzeczy ciekawe, ale miejscami się męczyłem.

To jedna z tych wyjątkowych książek których nie czyta się po to by wiedzieć czym są, ale po to by wiedzieć czym nie są. Jak na swoje czasy możne była rewolucyjna, ale nie aż tak rewolucyjna jak się powszechnie sądzi (mówię zwłaszcza o środowiskach ateistycznych). Bądź co bądź, niewiele osób może powiedzieć że zapoznali się bezpośrednio z pismami Darwina, już samo to coś niby znaczy. Ale obawiam się że ta wiedza znaczy tyle co umiejętność układania kostki Rubika 3x3x3, z której jestem bardziej dumny.

Jestem po prostu na tyle ciekawski że jestem w stanie wydać pieniądze na rzeczy tak bezużyteczne, tylko po to by zaspokoić ciekawość. Nie spodziewam się aby współczesna osoba zainteresowana tematyką, skorzystała z zawartego materiału bardziej, niż skorzystała by z dzisiejszych podręczników, albowiem biologia poszła zdecydowanie na przód.
Sam interesuje się ekonomią, a że istnieje termin ekonomia ewolucyjna, moje postępowanie było...

_Arbuz | 2016-08-17
Przeczytana: lipiec 2016

Arcydzieło! Nie polecam nikomu.

Książka bardziej ciężkostrawna niż nuddle z najtańszej zupki chińskiej. Lektura jej jest żmudna i monotonna jednak upstrzona momentami zachwytu nad geniuszem Autora. Mnogość celnych tez, potwierdzonych niejednokrotnie już po śmierci Darwina, stawianych wyłącznie na podstawie trzeźwej dedukcji, co więcej, opartej tylko na szczątkowych danych, w których przejawiają się postulowane zjawiska oraz rzetelność Autora w jego badaniach, jak i jego uczciwość i pokora towarzysząca każdej stawianej przez Niego tezie, wprawiają w szczery zachwyt. Czytając, ma się poczucie towarzyszenia skromnemu geniuszowi w mistrzowskim zastosowaniu metody naukowej do odkrycia praw leżących u fundamentów naszej rzeczywistości.

Potrzeba jednak znacznych pokładów samozaparcia, by przez tę podróż przebrnąć. To właśnie rzetelność Autora w prezentowaniu swoich wyników i przemyśleń sprawia, że z łatwością można ugrzęznąć w zawiłościach wykładu i z trudnością zmusić się do dalszej...

Piotrek Szczęsny | 2012-01-23

Ciężko czytać gdy posiada się choćby podstawową wiedzę o genach i dziedziczeniu, zapewne dzieło rewolucyjne i kontrowersyjne ale w czasach gdy zostało opublikowane, teraz niestety na większość (jak nie na wszystkie) pytania zadawane przez Darwina znamy odpowiedź.

Karol Orczykowski | 2017-11-13

Być może najważniejsza książka w historii, chociaż niewiele osób ją przeczytało. Zachęcam jednak do tego wszystkich, wszak nie codziennie można obcować z jednym z największych umysłów w dziejach naszej planety.

| 2017-03-22
Przeczytana: luty 2017

Książka ukazuje drogę człowiek, który dzięki swojej inteligencji i zdolności dedukcyjnego myślenia stworzył teorię, która dokonała przełomu w wielu dziedzinach nauk empirycznych, a nawet wywarł duży wpływ na filozofię. Czytałem tą książkę poszukując wątków głównie filozoficznych i owszem można je tam znaleźć. Głównie jednak na uznanie zasługują badania nad zwierzętami i roślinami. Na uwagę również zasługuje fakt, że to wydanie posiada przypisy, które wyjaśniają błędy Darwina.

DurgaRE | 2011-05-07

ta teoria jest tak naciągana, ze muszą ja już wpychać dzieciakom w podstawówce, bo jakby powiedzieć to komuś dorosłemu i rozsądnemu, kto nigdy o tym nie słyszał to nikt by nie uwierzył...
Od małpy to możne Pan Darwin pochodzi, ale ja na pewno nie.

dintah | 2014-07-07

bardzo staranny, rzetelny i elegancki wywód, metoda dedukcyjna najwyższej próby. Darwin broni swoich hipotez ogromem dowodów.
książka momentami ciężka i wymagająca wielkiego skupienia. powinna być pozycją obowiązkową w szkołach