O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego
On the Origin of Species by means of natural selection
978-83-235-0531-0
ewolucja, przyroda, biologia
flora i fauna
Jakub Szwedo

Inne wydania

Książka ta jest pierwszym nowoczesnym polskim wydaniem słynnego dzieła Karola Darwina, odtwarzającym kanoniczną wersję O powstawaniu gatunków z 1859 roku (publikowany dotąd polski przekład z XIX wieku został wykonany na podstawie szóstej edycji z 1872 roku, uznawanej obecnie za wersję zawierającą zbyt wiele zmian o charakterze doraźnych polemik). Czytelnik będzie miał zatem okazję przekonać się, jak brzmi tekst, który wywarł tak ogromny wpływ na naszą cywilizację oraz kulturę i który do dzisiaj w rozmaitych środowiskach osób, z reguły nieznających go z bezpośredniej lektury, wywołuje gorące spory. Jednocześnie czytelnik będzie mógł poznać fascynującą osobowość Darwina, jego niezwykłą dociekliwość, pracowitość i pomysłowość w planowaniu oraz prowadzeniu niezliczonych obserwacji i doświadczeń. Warto przy tym zauważyć, że dzieło to ujawnia pisarski talent Darwina, dla którego świat przyrody jest nie tylko przedmiotem zainteresowania uczonego, lecz także pretekstem do tworzenia prozy o godnych uwagi walorach literackich. Bo czyż nie zapadają głęboko w pamięć obrazy, takie jak ten: "Jakież to frapujące, kiedy przyglądając się gęsto zarośniętemu zboczu, pokrytemu mnóstwem roślin różnych gatunków, z ptakami śpiewającymi wśród krzewów, z rozmaitymi owadami unoszącymi się w powietrzu i robakami pełzającymi wskroś wilgotnej gleby, zdamy sobie sprawę, że te przedziwnie złożone formy, tak bardzo różniące się między sobą i uzależnione od siebie w sposób tak skomplikowany, wszystkie one są wynikiem praw, które nadal działają wokół nas". Niniejsze wydanie zawiera obszerny komentarz pióra profesora Januarego Weinera z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezentujący oryginalną myśl Darwina na tle współczesnej wiedzy o ewolucji. W licznych przypisach przedstawiono również sylwetki cytowanych przez Darwina autorów oraz wielkiej grupy badaczy amatorów, których doniesienia wykorzystywał on w pracy nad swoją teorią.

Agro | 2013-09-25
Przeczytana: 25 września 2013

Swoistego rodzaju księga wyjścia dla każdego kogo interesuje historia i rozwój żywych organizmów na planecie.Niektóre prezentowane treści z racji rachuby czasu,odkryć naukowych jakie zostały poczynione od momentu pierwszego wydania straciły na wartości i zostały stosownie uzupełnione i naprostowane to nie mniej jednak autor swym dziełem położył stosowne fundamenty pod rozwój poglądów na temat powstania i życia na ziemi zamieszkałej przez najrozmaitsze organizmy.

Pumba | 2015-08-07
Przeczytana: 2010 rok

Po dzień dzisiejszy istnieją ludzie, którym wydaje się, że ewolucja to "tylko teoria", a Darwin był oszustem. Całe szczęście, że m.in. dzięki tej publikacji, nauka to nie plebiscyt opinii. Obecnie każdy ma prawo do bycia kompletnym idiotą i ignorantem. Pamiętajmy, że przez wyrzucenie takich ludzi na margines raczej nie stracimy ani jednego przyszłego noblisty, leku na raka czy napędu grawitacyjnego.

Absolutnie jedna z najważniejszych książek w historii ludzkości!

Mairon | 2017-04-22

Niektóre rzeczy ciekawe, ale miejscami się męczyłem.

To jedna z tych wyjątkowych książek których nie czyta się po to by wiedzieć czym są, ale po to by wiedzieć czym nie są. Jak na swoje czasy możne była rewolucyjna, ale nie aż tak rewolucyjna jak się powszechnie sądzi (mówię zwłaszcza o środowiskach ateistycznych). Bądź co bądź, niewiele osób może powiedzieć że zapoznali się bezpośrednio z pismami Darwina, już samo to coś niby znaczy. Ale obawiam się że ta wiedza znaczy tyle co umiejętność układania kostki Rubika 3x3x3, z której jestem bardziej dumny.

Jestem po prostu na tyle ciekawski że jestem w stanie wydać pieniądze na rzeczy tak bezużyteczne, tylko po to by zaspokoić ciekawość. Nie spodziewam się aby współczesna osoba zainteresowana tematyką, skorzystała z zawartego materiału bardziej, niż skorzystała by z dzisiejszych podręczników, albowiem biologia poszła zdecydowanie na przód.
Sam interesuje się ekonomią, a że istnieje termin ekonomia ewolucyjna, moje postępowanie było...

Piotrek Szczęsny | 2012-01-23

Ciężko czytać gdy posiada się choćby podstawową wiedzę o genach i dziedziczeniu, zapewne dzieło rewolucyjne i kontrowersyjne ale w czasach gdy zostało opublikowane, teraz niestety na większość (jak nie na wszystkie) pytania zadawane przez Darwina znamy odpowiedź.

_Arbuz | 2016-08-17
Przeczytana: lipiec 2016

Arcydzieło! Nie polecam nikomu.

Książka bardziej ciężkostrawna niż nuddle z najtańszej zupki chińskiej. Lektura jej jest żmudna i monotonna jednak upstrzona momentami zachwytu nad geniuszem Autora. Mnogość celnych tez, potwierdzonych niejednokrotnie już po śmierci Darwina, stawianych wyłącznie na podstawie trzeźwej dedukcji, co więcej, opartej tylko na szczątkowych danych, w których przejawiają się postulowane zjawiska oraz rzetelność Autora w jego badaniach, jak i jego uczciwość i pokora towarzysząca każdej stawianej przez Niego tezie, wprawiają w szczery zachwyt. Czytając, ma się poczucie towarzyszenia skromnemu geniuszowi w mistrzowskim zastosowaniu metody naukowej do odkrycia praw leżących u fundamentów naszej rzeczywistości.

Potrzeba jednak znacznych pokładów samozaparcia, by przez tę podróż przebrnąć. To właśnie rzetelność Autora w prezentowaniu swoich wyników i przemyśleń sprawia, że z łatwością można ugrzęznąć w zawiłościach wykładu i z trudnością zmusić się do dalszej...

Michał | 2017-03-22
Przeczytana: luty 2017

Książka ukazuje drogę człowiek, który dzięki swojej inteligencji i zdolności dedukcyjnego myślenia stworzył teorię, która dokonała przełomu w wielu dziedzinach nauk empirycznych, a nawet wywarł duży wpływ na filozofię. Czytałem tą książkę poszukując wątków głównie filozoficznych i owszem można je tam znaleźć. Głównie jednak na uznanie zasługują badania nad zwierzętami i roślinami. Na uwagę również zasługuje fakt, że to wydanie posiada przypisy, które wyjaśniają błędy Darwina.

dintah | 2014-07-07

bardzo staranny, rzetelny i elegancki wywód, metoda dedukcyjna najwyższej próby. Darwin broni swoich hipotez ogromem dowodów.
książka momentami ciężka i wymagająca wielkiego skupienia. powinna być pozycją obowiązkową w szkołach

DurgaRE | 2011-05-07

ta teoria jest tak naciągana, ze muszą ja już wpychać dzieciakom w podstawówce, bo jakby powiedzieć to komuś dorosłemu i rozsądnemu, kto nigdy o tym nie słyszał to nikt by nie uwierzył...
Od małpy to możne Pan Darwin pochodzi, ale ja na pewno nie.

Sensej | 2017-05-14
Szprota | 2017-04-09
Osiem książek, które powinna przeczytać każda inteligentna osoba

Zapewne wielu z nas mogłoby przygotować taką listę, może jednak warto, choćby z ciekawości, przyjrzeć się ośmiu tytułom, które zaproponował jeden z mądrych i uczonych ludzi. Neil deGrasse Tyson to astrofizyk, dyrektor Planetarium Hayden i znany popularyzator nauki.