O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego
On the Origin of Species by means of natural selection
978-83-235-0531-0
ewolucja, przyroda, biologia
flora i fauna
Jakub Szwedo

Inne wydania

Książka ta jest pierwszym nowoczesnym polskim wydaniem słynnego dzieła Karola Darwina, odtwarzającym kanoniczną wersję O powstawaniu gatunków z 1859 roku (publikowany dotąd polski przekład z XIX wieku został wykonany na podstawie szóstej edycji z 1872 roku, uznawanej obecnie za wersję zawierającą zbyt wiele zmian o charakterze doraźnych polemik). Czytelnik będzie miał zatem okazję przekonać się, jak brzmi tekst, który wywarł tak ogromny wpływ na naszą cywilizację oraz kulturę i który do dzisiaj w rozmaitych środowiskach osób, z reguły nieznających go z bezpośredniej lektury, wywołuje gorące spory. Jednocześnie czytelnik będzie mógł poznać fascynującą osobowość Darwina, jego niezwykłą dociekliwość, pracowitość i pomysłowość w planowaniu oraz prowadzeniu niezliczonych obserwacji i doświadczeń. Warto przy tym zauważyć, że dzieło to ujawnia pisarski talent Darwina, dla którego świat przyrody jest nie tylko przedmiotem zainteresowania uczonego, lecz także pretekstem do tworzenia prozy o godnych uwagi walorach literackich. Bo czyż nie zapadają głęboko w pamięć obrazy, takie jak ten: "Jakież to frapujące, kiedy przyglądając się gęsto zarośniętemu zboczu, pokrytemu mnóstwem roślin różnych gatunków, z ptakami śpiewającymi wśród krzewów, z rozmaitymi owadami unoszącymi się w powietrzu i robakami pełzającymi wskroś wilgotnej gleby, zdamy sobie sprawę, że te przedziwnie złożone formy, tak bardzo różniące się między sobą i uzależnione od siebie w sposób tak skomplikowany, wszystkie one są wynikiem praw, które nadal działają wokół nas". Niniejsze wydanie zawiera obszerny komentarz pióra profesora Januarego Weinera z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezentujący oryginalną myśl Darwina na tle współczesnej wiedzy o ewolucji. W licznych przypisach przedstawiono również sylwetki cytowanych przez Darwina autorów oraz wielkiej grupy badaczy amatorów, których doniesienia wykorzystywał on w pracy nad swoją teorią.

Agro | 2013-09-25
Przeczytana: 25 września 2013

Swoistego rodzaju księga wyjścia dla każdego kogo interesuje historia i rozwój żywych organizmów na planecie.Niektóre prezentowane treści z racji rachuby czasu,odkryć naukowych jakie zostały poczynione od momentu pierwszego wydania straciły na wartości i zostały stosownie uzupełnione i naprostowane to nie mniej jednak autor swym dziełem położył stosowne fundamenty pod rozwój poglądów na temat powstania i życia na ziemi zamieszkałej przez najrozmaitsze organizmy.

Pumba | 2015-08-07
Przeczytana: 2010 rok

Po dzień dzisiejszy istnieją ludzie, którym wydaje się, że ewolucja to "tylko teoria", a Darwin był oszustem. Całe szczęście, że m.in. dzięki tej publikacji, nauka to nie plebiscyt opinii. Obecnie każdy ma prawo do bycia kompletnym idiotą i ignorantem. Pamiętajmy, że przez wyrzucenie takich ludzi na margines raczej nie stracimy ani jednego przyszłego noblisty, leku na raka czy napędu grawitacyjnego.

Absolutnie jedna z najważniejszych książek w historii ludzkości!

Piotrek Szczęsny | 2012-01-23

Ciężko czytać gdy posiada się choćby podstawową wiedzę o genach i dziedziczeniu, zapewne dzieło rewolucyjne i kontrowersyjne ale w czasach gdy zostało opublikowane, teraz niestety na większość (jak nie na wszystkie) pytania zadawane przez Darwina znamy odpowiedź.

_Arbuz | 2016-08-17
Przeczytana: lipiec 2016

Arcydzieło! Nie polecam nikomu.

Książka bardziej ciężkostrawna niż nuddle z najtańszej zupki chińskiej. Lektura jej jest żmudna i monotonna jednak upstrzona momentami zachwytu nad geniuszem Autora. Mnogość celnych tez, potwierdzonych niejednokrotnie już po śmierci Darwina, stawianych wyłącznie na podstawie trzeźwej dedukcji, co więcej, opartej tylko na szczątkowych danych, w których przejawiają się postulowane zjawiska oraz rzetelność Autora w jego badaniach, jak i jego uczciwość i pokora towarzysząca każdej stawianej przez Niego tezie, wprawiają w szczery zachwyt. Czytając, ma się poczucie towarzyszenia skromnemu geniuszowi w mistrzowskim zastosowaniu metody naukowej do odkrycia praw leżących u fundamentów naszej rzeczywistości.

Potrzeba jednak znacznych pokładów samozaparcia, by przez tę podróż przebrnąć. To właśnie rzetelność Autora w prezentowaniu swoich wyników i przemyśleń sprawia, że z łatwością można ugrzęznąć w zawiłościach wykładu i z trudnością zmusić się do dalszej...

DurgaRE | 2011-05-07

ta teoria jest tak naciągana, ze muszą ja już wpychać dzieciakom w podstawówce, bo jakby powiedzieć to komuś dorosłemu i rozsądnemu, kto nigdy o tym nie słyszał to nikt by nie uwierzył...
Od małpy to możne Pan Darwin pochodzi, ale ja na pewno nie.

dintah | 2014-07-07

bardzo staranny, rzetelny i elegancki wywód, metoda dedukcyjna najwyższej próby. Darwin stawia hipotezy poparte ogromem dowodów.
książka momentami ciężka i wymagająca ogromnego skupieni. powinna być pozycją obowiązkową w szkołach

Marcin | 2016-11-02
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 01 grudnia 2016
padalec | 2016-10-30
Daniel | 2016-06-06
Osiem książek, które powinna przeczytać każda inteligentna osoba

Zapewne wielu z nas mogłoby przygotować taką listę, może jednak warto, choćby z ciekawości, przyjrzeć się ośmiu tytułom, które zaproponował jeden z mądrych i uczonych ludzi. Neil deGrasse Tyson to astrofizyk, dyrektor Planetarium Hayden i znany popularyzator nauki.