Płonący dom. Odkrywając tajemnice mózgu

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Burning House. Unclocking the Mysteries of the Brain
838666897X
Justyna

Płonący dom to fascynująca wyprawa w świat mózgu, który - kontrolując każdą naszą czynność i każdą myśl - decyduje o tym, że jesteśmy ludźmi. Czy jednak mózg i umysł to jedno? Czy jesteśmy świadomi wszystkich informacji, jaki do nas docierają? W jaki sposób komunikują się ze sobą dwie półkule mózgowe? Czy do przeprowadzenia racjonalnego rozumowania potrzebna jest nam umiejętność posługiwania...

Czy jednak mózg i umysł to jedno?
Czy jesteśmy świadomi wszystkich informacji, jaki do nas docierają?
W jaki sposób komunikują się ze sobą dwie półkule mózgowe?
Czy do przeprowadzenia racjonalnego rozumowania potrzebna jest nam umiejętność posługiwania się mową?
Skąd się biorą sny i dlaczego mózg nie może prawidłowo pracować, nie tworząc fantastycznych marzeń sennych?
By wyjaśnić, jak działa mózg, Jay Ingram relacjonuje niezwykłe wyniki najnowszych badań i przedstawia intrygujące teorie naukowe.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1996

źródło okładki: Prószyński i S-ka, 1996

keskese | 2016-07-18

"Gdyby ludzki mózg był tak prosty, że moglibyśmy go zrozumieć, bylibyśmy wtedy tak głupi, że nie zrozumielibyśmy go i tak." - Jostein Gaarder

Nie miałam pojęcia, że neurologia może być tak ciekawa.

Fenomenalna książka napisana całkiem przystępnym językiem, choć na pewno nieco trudniejszym niż te Olivera Sacksa. Nie brakuje tu i dywagacji autora, i "suchych" opisów przypadków ludzi dotkniętych nietypowymi przypadłościami poddanymi ocenie czytelnika.

Polecam. Wymaga skupienia podczas czytania, ale warto.
Chyba zabiorę się także za inne tytuły z tej serii.

NH2501 | 2011-07-10

Jednym słowem: zadziwiająca.
Pozycja, która mimo upływu lat (mój egzemplarz już żółknie), nadal zabiera Czytelnika we wspaniałą podróż po ludzkim mózgu - jego niedoskonałościach ale i fascynujących możliwościach. Autor odkrywa sposoby działania mózgu i świadomości człowieka za pomocą badań jego stanów anormalnych. Odkrywamy jak mózg pracuje na co dzień, dzięki temu jak zachowuje się w czasie "awarii". Przykłady pacjentów po wylewie usilnie twierdzących, że lekarz ma trzy ręce, albo postrzegających ciała ludzi jako zbiory walców i graniastosłupów, brutalnie udowadniają, że mózg to skomplikowany i delikatny instrument wytwarzający to, co my odbieramy jako własne jestestwo, rzecz wręcz skrajnie subiektywną.

katherine | 2012-03-24
Przeczytana: 23 marca 2012

Jedną z cech książki wartościowej jest to, że będziesz do niej powracać. Ja do Płonącego domu wrócę na pewno i to niejednokrotnie. Książka fascynująca zabierająca czytelnika w przysłowiową przejażdżkę po ludzkim mózgu. Czytając zadajesz pytanie a odpowiedź znajdujesz w kolejnych zdaniach. Naprawdę ciekawie się czyta, jest przepełniona faktami tłumaczącymi wiele zagadek nurtujących większość z nas. Jedyny aczkolwiek spory mankament wynika - w moim mniemaniu - z niedokładnego a może raczej z niedbałego tłumaczenia, które potrafi wprawić niekiedy w zakłopotanie albo nauczyć i utrwalić u czytelnika błędną nomenklaturę. Usprawiedliwiając tłumacza można jedynie zrzucić winę na autora, jako że ma do czynienia w większości z laikami używa niepoprawnych sformułowań(1 rozdział). Lektura absolutnie godna polecenia:)

Majak | 2015-12-04

Mam do niej wielki sentyment - pomogła mi wybrać zawodową drogę w kierunku neurologii :) Szczególnie polecam wszystkim chcącym zgłębić nieco tajniki pracy mózgu. Jako książka popularnonaukowa jest jednak zbyt mało odkrywcza dla osób, które w tym temacie już od pewnego czasu siedzą (opisane zjawisko jednostronnej nieuwagi itp.)

Pablito | 2012-10-26
Przeczytana: 09 maja 2005

Świętna książka - jeśli interesuje Cię jak działa mózg, jakie ciekawe rzeczy potrafi robić, koniecznie przeczytaj tą pozycje.

Maanwe | 2014-10-29

Po przeczytaniu tej książki zapragniesz zostać neuronaukowcem.
Zapiera dech w piersiach!

bies | 2016-12-09
PsychoFun | 2016-12-01