O powstawaniu gatunków

Okładka książki O powstawaniu gatunków
Karol Darwin Wydawnictwo: Wydawnictwo MG nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
On the Origin of Species by Means of Natural Selection, or the Preservation of Favoured Races in the Struggle for Life
Wydawnictwo MG
2019-10-16
1959-05-01
Data 1. wydania:
2009-09-03
Szymon Dickstein
ewolucjonizm gatunek człowiek biologia przyroda etnologia

Książka, która na zawsze zmieniła świat nauki. Ale czy to oznacza, że powinno się ją czytać?

Karol Darwin to przyrodnik, który przez lata badał naturę. A wszystko to doprowadziło do powstania jego teorii doboru naturalnego.

Cała książka najpierw szczegółowo omawia całą teorię, razem z jej odnogami. Następnie Darwin skrupulatnie przygląda się kontrargumentom. Wszystkie z nich obala najlepiej jak potrafi. W książce jest dużo przykładów, które ułatwiają zrozumienie całego konceptu.

Z racji swojego starszego wieku, Darwin postanowił opublikować pierwsze, jeszcze nie ukończone wydanie. I powoli wydawał kolejne wydania, za każdym razem dodając coś, czego nie zdążył napisać wcześniej. Myślę, że była to dobra taktyka. Gdyby umarł przed skończeniem i wydaniem swojego Arcydzieła, to do tego dnia moglibyśmy wierzyć w tajemnicze akty stworzenia.

Książka jest naukowa, ale nie jest to typowa książka z tego gatunku. W tym momencie książki naukowe są niemal niezrozumiałe dla normalnych nieuczonych czytelników. Jednak w wypadku tej książki, zrozumienie jej przez laików jest możliwe. Nie będzie to 100% zrozumienie, ale wystarczające, żeby przeczytać tę książkę.

W całej książce, na podstawie sposobu formułowania myśli, jesteśmy w stanie poznać charakter Darwina. Był on osobą pokorną i skrupulatną. Mam wrażenie, że większą uwagę skupiał na kontrargumentach niż całej teorii. Naprawdę, nie miał on zamiaru za wszelką cenę przecisnąć swojej teorii. Chodziło mu raczej o bycie jak najbliżej prawdy, nawet jakby oznaczało to fałszywość jego teorii.

Muszę się przyznać, że omijałem niektóre fragmenty książki. Podobało mi się, że na końcu większości rozdziałów były streszczenia. Dzięki temu nie traciłem na zrozumieniu całości. Ale przebrnięcie przez cała książkę to naprawdę wyczyn. Tym bardziej, że główna myśl niejednokrotnie się powtarza.

Moim zdaniem, książka nie jest dla każdego. Jedynie poleciłbym ją osobą interesującym się tą tematyką. Chociaż dla samego faktu, że zmieniła ona świat nauki, warto się nią zainteresować.

więcej Pokaż mimo to video - opinia

Jeśli chcesz skumać jak działa ewolucja, trzeba zajrzeć do trochę nowszych książek, ale jeśli chcesz poznać jej podstawy i jak Mr Darwin doszedł do tego jak obalić wiedzę o naukach przyrodniczych do góry nogami, to tak, polecam gorąco.

"Jeśli poglądy przedstawione przeze mnie w dziele (...) zostaną powszechnie przyjęte, można się spodziewać, że w historii naturalnej nastąpi wielki przewrót".
Pan Darwin nie mylił się ani trochę i słusznie przewidział jaką rewolucję wywoła jego praca. Nie da się ocenić książki, która wywróciła do góry nogami dotychczasowe przekonania. Teoria ewolucji, a słowami Darwina "teoria wspólnego pochodzenia z przekształceniami" jest dziś fundamentem nauki i ocenianie jej walorów merytorycznych mija się całkowicie z celem. Część rzeczy jest nieaktualna (jednak stosunkowo niewielka), ale nie jest to argumentem, wiedząc że dzieło powstawało, gdy dziedzina była w powijakach. Dziś wiedzę o teorii ewolucji czerpiemy z aktualnych podręczników czy książek popularnonaukowych. Niemniej to, co zasługuje na ogromne uznanie to geniusz Darwina, który pomimo dość skromnych narzędzi był w stanie tak przejrzyście i rzetelnie wyartykułować swoje wnioski i na ich podstawie stworzyć spójną myśl. Trzon jego teorii nadal pozostaje niezmienny, za to wrażenie robi błyskotliwość z jaką łączy zależności w świecie natury.
Zachwycające jest, w jaki sposób formułuje on swoje refleksje, posługując się barwnymi metaforami. Obrazowo i logicznie przedstawia swój wywód, z którego przebija fascynacja przyrodą i jej prawami.

Ultra ciężka do czytania, ale tego można się spodziewać po pracy naukowej. Jest to najbardziej rzetelna książka jaką udało mi się przeczytać do tej pory. Moim zdaniem głównie dla ludzi interesujących się roślinami/genetyką.

O powstawaniu gatunków jest ideą popartą przykładami wieloletnich badań przeprowadzonych przez Darwina oraz jego kolegów naukowców. Uczciwie zostali podkreśleni wszyscy, którzy mieli wpływ na uzasadnienie prawdziwości teorii, ale również grzecznie i inteligentnie podważano badania innych naukowców. Książka ta jest zaskakującym dziełem życia, które zrewolucjonizowało podejście do ewolucji oraz wpłynęło na przyszłe dokonania.

Zdecydowano podzielić książkę na czternaście rozdziałów. Mają typowy naukowy rozpis, czyli najważniejsze terminy, następnie treść właściwa, a na końcu streszczenie rozdziału. Informacji jest bardzo wiele dlatego na brawa zasługuje dobry rozkład tematyczny. Od ogólnych informacji przechodzimy w bardziej szczegółowe, po tym jak zapoznaliśmy się z podstawowymi zagadnieniami teorii. Praktycznie każda strona jest zapełniona tekstem po brzegi, jednakże dla urozmaicenia dodano grafiki.

Nie jest to zwyczajna proza, lecz naukowe dzieło zasługujące na nieco poważniejsze traktowanie. O powstawaniu gatunków można zapoznać się fragmentarycznie lub całościowo, jednak dla miłośników wiedzy klasycznej oraz osób chcących nieco lepiej zrozumieć teorię ewolucji Darwina, jest lekturą obowiązkową.

Nie jest to na pewno łatwa pozycja, ja bardzo się z nią namęczyłam. Zdania są zawiłe i ciężko było mi się na nich skupić i zrozumieć ich sens. Bardzo się jednak cieszę, że udało mi się przeczytać to dzieło- nie wyobrażam sobie go nie znać, interesując się równocześnie naukami przyrodniczymi. Może wiedzę o ewolucji lepiej jest czerpać ze współczesnych źródeł, ale to w oryginale możemy dokładniej poznać i zrozumieć Darwina- jego ogromną pracowitość i spostrzegawczość, dzięki którym możemy zachwycać się prawdziwą doniosłością życia.

Dla wielu osób będzie trudna w odbiorze, mimo przejrzystości i podsumowań poszczególnych rozdziałów, jednak dla osób interesujących się naukami przyrodniczymi jest to pozycja obowiązkowa. Po prostu nie wypada nie znać jednego z najsłynniejszych dzieł biologii, a spokojnie można sobie tę lekturę odpowiednio dawkować – kawałek po kawałku, fragment po fragmencie. Będzie to dobre rozwiązanie, aby się nie zniechęcić, a żeby faktycznie mieć na swoim koncie czytelniczym coś tak konkretnego i istotnego.
Cała recenzja: bookeaterreality.pl

Założenia teorii ewolucji zna chyba każdy i każdy - a przynajmniej większość - uważa ją za pewnik, jednak dopóki nie przeczyta się "O powstawaniu gatunków" trudno jest sobie wyobrazić, jak tytaniczną pracę wykonał Darwin. Opuszczenie rodzinnych stron, by przy tym beznadziejnym, morskim transporcie okrążać świat przez wiele lat, stawanie oko w oko z najróżniejszymi zagrożeniami, wnikliwe obserwacje i mozolne katalogowanie odkryć, w końcu walka ze zwapnieniem i konserwatyzmem ówczesnego świata naukowego - już samo to budzi zachwyt i podziw. Ale prócz tego "O powstawaniu..." jest książką po prostu pięknie napisaną, pełną trafnych spostrzeżeń, barwnych opisów, rozbudzającą ducha przygody. I chyba właśnie to, że Charles Darwin, oprócz ogromnego intelektu i zapału posiadał także talent do przedstawiania swoich poglądów w przystępny i ciekawy sposób sprawia, że kilkusetstronicową monografię sprzed 160 lat wciąż czyta się dobrze.

Monografia Karola Darwina ,,O powstawaniu gatunków" została opublikowana po raz pierwszy w 1859 w Londynie w wydawnictwie Johna Murraya. Autor przedstawił w niej podstawy swojej teorii ewolucji gatunków w procesie naturalnej selekcji. Książka ta stała się jedną z najważniejszych prac w historii nauk przyrodniczych. Zawiera zebrane przez Darwina na przestrzeni lat, głównie podczas podróży statkiem HMS Beagle w latach 30. XIX wieku, dowody na istnienie doboru naturalnego. Teoria ewolucji była wiele razy modyfikowana, ale główne jej założenia przetrwały do dziś.

Karol Darwin zaprezentował szereg dowodów popierających ideę doboru naturalnego jako motoru napędowego ewolucji. Ewolucja jest niepodważalnym, dobrze udokumentowanym zjawiskiem naukowym, którego nie może podważyć żaden badacz zajmujący się naukami przyrodniczymi. Ewolucja zachodzi dwuetapowo. Pierwszy jej etap to powstanie przypadkowej i działającej bezkierunkowo zmienności w obrębie gatunku, a drugim jest dobór naturalny. Dobór naturalny polega na eliminowaniu osobników słabiej przystosowanych do środowiska. Wewnątrz gatunków obserwuje się zmienność osobniczą, która jest przypadkowa i bezkierunkowa, a także w znaczącym stopniu dziedziczna. Osobniki w obrębie gatunków wydają więcej potomstwa niż może go przeżyć, przez co wywoływana jest konkurencja z racji ograniczonych zasobów środowiska. To prowadzi do walki o byt, podczas której osobniki najlepiej zaadaptowane zwyciężają i wypierają osobniki o słabszych przystosowaniach. Dzięki temu zjawisku w następnych pokoleniach utrwalane są cechy korzystne. W zmieniających się wciąż warunkach środowiska zewnętrznego długotrwałe działanie doboru naturalnego przyczynia się do powstania nowych gatunków, czyli specjacji. Ważnym czynnikiem przyczyniającym się do zajścia specjacji są bariery geograficzne, które uniemożliwiają krzyżowanie się osobników jednego gatunku na obszarach izolowanych. Tak w ogromnym skrócie przedstawia się teoria Darwina o powstawaniu gatunków i doborze naturalnym.

Język książki jest jasny i przejrzysty nawet dla laików, ale w dzisiejszych czasach trąci nieco myszką i trzeba bardzo skupiać się nad tekstem. Jednak warto sięgnąć po oryginalny tekst i przekonać się, jak brzmi i dlaczego w różnych środowiskach nawet dzisiaj wywołuje gorące spory. Czytałam kiedyś biografię Karola Darwina, dzięki której mogłam poznać jego fascynującą osobowość, niezwykłą dociekliwość, pracowitość, pomysłowość w planowaniu oraz prowadzeniu niezliczonych obserwacji i doświadczeń. Przeczytanie ,,O powstaniu gatunków" dopełniło obraz naukowca w moich oczach.

,,O powstawaniu gatunków" to lektura obowiązkowa dla ludzi interesujących się naukami przyrodniczymi. Dzieło to jest warte poznania i nie trzeba się obawiać, tego że powstało ponad 150 lat temu, gdyż tezy w niej zawarte i poparte licznymi dowodami wciąż są aktualne. We współczesnym świecie, który bardzo szybko się zmienia, ewolucja w rękach naukowców może stać się orężem w przystosowaniu się do zmian. Warto zgłębiać taką tematykę. Dodam, że publikacja jest pięknie i bardzo starannie wydana, więc może być też prezentem dla młodego i zapalonego biologa, czy też przyrodnika

Jest to bez wątpienia dzieło przełomowe w historii cywilizacji ludzkiej, które wywołało rewolucję światopoglądową wśród refleksyjnych jednostek na naszym globie. Jego znaczenie jest donośniejsze (to moja opina) niż heliocentryczne tezy Mikołaja Kopernika, które w swoim czasie również przeorały stary porządek myślowy. Nazwisko Karola Darwina stało się ogólnoświatowym symbolem przewrotu myślowego. Nauka, filozofia i nauki przyrodnicze jako takie nie mogą od tego momenty funkcjonować na dawną modłę. Ferment jaki wywołała teoria rewolucji Darwina podniecił gwałtowny sprzeciw wszelkiej maści wsteczniaków, obskurantystów czy konserwatystów, bojących się nowej prawdy obiektywnej i tego do czego ona doprowadzi. To tytaniczne znaczenie dla nauki, jakie wniosła teoria ewolucji, zaskakująco dziwnie koresponduje z naczelnym dziełem na ten temat Karola Darwina „O powstaniu gatunków drogą doboru naturalnego”. Książka, która jest naukowym manifestem nowego spojrzenia na historię życia jest na dzisiejsze czasy dość mało przystępna i niezbyt szokująca w swojej wymowie. Sam Darwin nie był człowiekiem śmiałym ani odważnym. Bardzo daleko mu było do rewolucjonisty walczącego ze starym porządkiem. Jest bezspornym faktem, że obawiając się ludzkiej krytyki i swojej nabożnej małżonki przez 20 lat bał się ujawniać swoje przełomowe przemyślenia. Dopiero rysujące się widmo uprzedzenia go przez innych, zmusiło tego statecznego człowieka do „odpalenia bomby”. Na szczęście dla sprawy logiczna i wręcz naturalna dla każdego znawcy tematu teoria Darwina znalazła prawdziwych wojowników o jej propagowanie, choćby w postaci Thomasa Henryiego Huxleya, zwanego przez bezradnych adwersarzy „buldogiem Darwina”. Odważnie i z pełnym przekonaniem lansował do szerokiej opinii publicznej idee ewolucji, nie bacząc na wściekły sprzeciw oponentów. Do historii nauki przeszła słynna debata oxfordzka, gdzie Huxley swoją logiczną argumentacją do krańcowej irytacji doprowadził miejscowych hierarchów kościelnych. Biskup Oxfordu, nie wiedząc jak poradzić sobie z dyskutantem, zapytał prof. Huxleya czy pochodzi od małpy ze strony matki czy ojca. Argumentacja niezgorsza od bieżących oszołomskich wypowiedzi niejakiego Cejrowskiego. Kościół stojący na straży dawnego porządku, czerpiący z tego układu korzyści materialne i społeczne, bojąc się utraty swoich licznych apanaży, będzie przez całe późniejsze dziesięciolecia zaciekle zwalczał teorię ewolucji. Ostatecznie oficjalne przedstawicielstwa kościołów chrześcijańskich we współczesnym świecie akceptują ewolucję jako niezaprzeczalny fakt naukowy. Choć najbardziej twardogłowe frakcje w największych wyznaniach religijnych czy odseparowane północnoamerykańskie sekty mają nadal z tym pewien problem.
Sama książka Karola Darwina jest na dzisiejszy czas nudnawa i przyciężka. Tezy przedstawiane przez Karola Drwina i przywoływane liczne przykłady są już nieco infantylne, gdyż dla człowieka z początków XXI w. są to po prostu oczywistości, do których nie trzeba nikogo przekonywać. Pamiętajmy jednak, że w tej książce padają pierwszy raz takie fundamentalne już na dzisiaj terminy jak „dobór naturalny”, „walka o byt” itp. Moim zdaniem dzieło Darwina spełniło już swoją rolę w historii nauki i na dzisiaj nie specjalnie nadaje się do użytku jako źródło wiedzy na temat ewolucji jako takiej. Jednak 150 lat jakie minęło od jej powstania posunęło naukę w tej dziedzinie o wiele dalej, gdzie niedzisiejsze argumenty „ojca teorii ewolucji” już po prostu nie przystają. Książka nie nadaje się też do czytania jako ciekawostka naukowa. Jej monotonno-archaiczny styl tylko może zniechęcać potencjalnych adeptów wiedzy o historii życia na Ziemi, a na pewno nie o to chodziło wielkiemu człowiekowi jakim był Karol Darwin.