Czas próby

Okładka książki Czas próby Wioletta Sawicka Patronat LC
Okładka książki Czas próby
Wioletta Sawicka Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Wyspy szczęśliwe (tom 2) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
literatura polska

Oficjalne recenzje i

Właściwy moment, właściwy czas

2406 1187 90

Przyznam, że z lekką obawą sięgałam po drugą część "Wysp Szczęśliwych". Obawa ta wynikała z faktu, że po tak fenomenalnej pierwszej części bałam się, że druga po prostu jej nie dorówna. Że mój zachwyt nad tą historią zblednie. Na szczęście "Czas Próby" to równie dobra książka opisująca dalsze losy Joanny i Wiktoria, a także Marty i jej "rodziny". Powraca postać Daniela, którego mamy możliwość lepiej poznać i zrozumieć jego niektóre zachowania z pierwszej części. Od obu książek bije niezwykłe ciepło, a zakończenie wyzwala potok łez wzruszenia. :)

Świetnie się czyta. Sporo się dzieje. Warszawa i okolice. Poranieni "ludzikowie" szukający swego szczęścia. Szukających swojej prawdy, która jest na szczęście, jak pisze autorka, jedna, bez dwóch końców i naga, czyściutka. Często boli, ale w końcu daje ukojenie, ale trzeba dodać, że szczerym ludziom.

Dawno nie czytałem książki z tak wielką czcionką, autorka pewnie zdaje sobie sprawę, że ma duże grono, bardzo dojrzałych czytelników.
Cóż, albo ktoś trawi taką konwencję czarno/białą, trochę łopatologiczną i graniu na podstawowych emocjach, albo nie, - wtedy nich omija W. Sawicką.
Na początku trochę mnie mierziło powtarzanie tego co było w I tomie, ale to był tylko ukłon do osób, które go nie czytały.
Dużo ciepła, "ludowych mądrości" i życiowych zakrętów. Zaskoczyło mnie trochę zakończenie, bo jest tyle otwartych wątków i niedopowiedzeń, aż dziw, że nie ma jeszcze III części.
Ja czekam.

„Każdy ma jakiś swój czas próby”.
Czy dla miłości warto poświęcić wszystko, nawet godność?
Kontynuacja „Wysp szczęśliwych”.
Ten sam klimat. Ci sami bohaterowie. Życiowi rozbitkowie.
Przeszli swoje w życiu. Ale nauczyli się to życie kochać.
Pomogła im niezwykła staruszka i jej otwarte serce.
Teraz muszą przejść swój czas próby.
Dla kogo z nich ten czas okaże się łaskawy?
Czy przejdą go mocniejsi czy słabsi?
Czy dowiedzą się, gdzie popełnili błędy?
Piękna, mądra opowieść o życiu, w którym jest miejsce na optymizm i wiarę w ludzi.
Raz jeszcze dziękuję autorce za przeżyte emocje.
Za wszystkie mądre pytania i odpowiedzi.
Za to, że potrafi poruszyć wrażliwe struny!

„Każdy ma jakiś swój czas próby”.
Czy dla miłości warto poświęcić wszystko, nawet godność?
Kontynuacja „Wysp szczęśliwych”.
Ten sam klimat. Ci sami bohaterowie. Życiowi rozbitkowie.
Przeszli swoje w życiu. Ale nauczyli się to życie kochać.
Pomogła im niezwykła staruszka i jej otwarte serce.
Teraz muszą przejść swój czas próby.
Dla kogo z nich ten czas okaże się...

Przepiękna książka, polecam wszystkim. Historia miłości Joanny i Wiktora napisana w sposób perfekcyjny. Jest jeszcze ten trzeci, który nieźle namiesza. Mała córeczka i jej uczucia, emocje. Nie ma tu jednak żadnego przesłodzenia, wiele razy można się naprawdę wzruszyć. Samo życie, do tego zazdrość i tajemnice, wredny były mąż. Po prostu trzeba to przeczytać, a czyta się jednym tchem.
Wyspy szczęśliwe były pierwszymi książkami pani Wioletty Sawickiej, które przeczytałam, ale na pewno nie ostatnimi. Jestem zachwycona jej stylem, myślę, że niedługo znowu coś przeczytam tej autorki. Bardzo, ale to bardzo polecam.

Postanowiłam zapamiętać tę autorkę, żeby sięgnąć po kolejne jej książki. Wioletta Sawicka przyjemnie mnie zaskoczyła. Tym bardziej, że nigdy wcześniej nie słyszałam tego nazwiska. Co prawda do niedawna niewiele czytałam współczesnych powieści obyczajowych spod pióra polskich autorek, ale teraz mam luksus dysponowania czasem. A więc czytam i coraz częściej nie jest to czas stracony. Zwłaszcza w przypadku tej powieści. Jeśli miarą dobrej książki jest ciekawie opowiedziana historia, to "Czas próby" spełnia wszelkie oczekiwania. Dobra beletrystyka po prostu. Wyraziste postacie, wartka, dynamiczna akcja, niespodziewane jej zwroty i zakończenie jak w komedii romantycznej. Tak, to gotowy scenariusz na film. Na którym można by się i trochę wkurzyć na postępowanie Joanny, ale i się wzruszyć. A może też pozostać z dylematem: czy miłość wymaga każdej ceny? Jakie wartości są wążniejsze od innych? I gdzie jest granica, poza którą mówimy o relatywiźmie moralnym?

Na półkach: , , , ,

Bardzo dobra książka oby dwie czyta się szybko. moim zdaniem autorka pisze prostym nie skomplikowanym językiem i sposobem układania zdań co bardzo mi się w tej książce podobało. Fabuła jest świetna da się zżyć i dogłębnie poznać charakter i historie każdego z nich, każdy jest inny i świetnie jest to przedstawione Polecam :)

Bardzo dobra książka obyczajowa. Przeplatane losy starego pokolenia i młodszego pokolenia. Trochę intryg, trochę uczuć, trochę historii. Bardzo dobra na chwilę relaksu przy książe napisanej lekko i przyjemnie.

Pani Sawicka nie zawodzi. Jak na drugi tom, książka spełnia oczekiwania czytelnika. Bohaterowie barwni i wciąż żywi. Aż chciałoby się poznać dalszy ciąg losów bohaterów....

Kocham Cię życie!

Kocham Cię życie!