Ocali nas miłość

Okładka książki Ocali nas miłość Wioletta Sawicka
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Ocali nas miłość
Wioletta Sawicka Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Opowieść warmińska (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Opowieść warmińska (tom 2)
Prószyński i S-ka
2023-08-17
2023-08-17
9788383520520

Wojenna pożoga

"Na miłość nie ma złego miejsca ani złego czasu, miłość pomaga przetrwać zły czas.".

Połączyło ich przeznaczenie i uczucie tak szczere, piękne, dające siłę w najtrudniejszych momentach. To w miłości szukają oparcia, gdy świat zawraca się w ogniu nienawiści, a wojna odziera z marzeń. Rozświetla mrok, daje otuchę i siłę, by trwać. By żyć.

Ocali nas miłość to drugi tom Opowieści Warmińskiej, w której poznajemy dalsze losy rodzin Langerów i Reiterów. To powieść, która porywa od pierwszej strony, nie dając chwili oddechu. Przenosi nas do ciężkich czasów, jakie rozgrywały się na Warmii w przededniu II wojny światowej i później. Jak dowiadujemy się z końcowych słów od Autorki Prusy w 1939 roku, przed wojną z Polską, stały się terenem koncentracji Wehrmachtu i także stąd w czerwcu 1941 roku poszło niemieckie uderzenie na Leningrad. To właśnie do Prus zwożono z całej Europy setki tysięcy robotników przymusowych. Warmia nie jest to często wykorzystywana jako tło historycznych wydarzeń, więc z tym wiekszą ciekawością i uwagą śledziłam wszystkie wydarzenia. Autorka w bardzo obrazowy i rzetelny sposób oddaje realia i codzienność wojennej rzeczywistości. Obraz bezdusznego, nieludzkiego traktowania i cierpienia w obozie Hohenbruch trafia prosto w serce. Obserwujemy ogromną wolę życia, wielką odwagę i chęć przetrwania. Miałam wrażenie, że uczestniczę w wydarzeniach, towarzysząc bohaterom w chwilach bólu, cierpienia i najcięższych momentach życia.

"Człowiek może dużo znieść, jeśli nie da umrzeć nadziei."

Każdy kolejny rozdział wzmacniał poczucie bezradności i współczucia, wzbudzając smutek i łzy. Szczególnie końcówka, którą czytałam z zapartym tchem, wywołała wiele skrajnych emocji. Czy w takim świecie pełnym okrucieństwa, ma prawo tlić się nadzieja na lepsze jutro?

Ocali nas miłość to drugi tom...

TĘSKNOTA…

… silniejsza niż miłość. Miłość jest słońcem ogrzewającym serce, a tęsknota ścina duszę jak lód. Nie można zapomnieć. Nie można odwrócić przeszłości. Nie można znów zobaczyć ukochaną żonę…

„Może lepiej zauważyć, że ktoś wciąż tu jest, zamiast wspominać, że ktoś tu kiedyś był”

Nie można zobaczyć obok dziecka, potrzebującego ciepła, dobrego słowa, przytulenia? Można… dopóki nie jest za późno.

STRACH…

… można pokonać. Wystarczy zaufać kochanej osobie. Przecież kiedy się kocha tak naprawdę, to trzeba wierzyć, że Ocali nas miłość.

„Nie bój się. Nigdy się nie bój. Wrócę do ciebie, choćby z piekła”

PIEKŁO…

… może być tu, na ziemi. Kiedyś, przed referendum, sąsiadami dla siebie byli Niemcy i Warmiacy. Wielki manipulant sprawił, że człowiek dla człowieka stał się BESTIĄ. Więźniowie nie mieli prawa podnieść czoła. Nie mieli prawa żyć. Ale najtwardsi wierzyli uparcie…

„Bo nawet pośród diabłów nie możemy przestać być… ludźmi”

Sadyzm i potrzeba zadawania bólu to efekt wychowania w toksycznym domu. Kurt hodował, a nie wychowywał, prawdziwych mężczyzn. A głos sumienia? Ktoś go słyszał?

„Żeby roztrząsać sumienie, najpierw trzeba je mieć, a ty go nie masz, chyba że kryjesz je bardzo głęboko, ale przyszłam z inną sprawą”
Wszystko można wykorzystać jako dobry…

… INTERES

Wcześniej wiele czytałem i słuchałem o nazizmie. Fotografie w muzeum i koszmarna wizyta w Auschwitz zostają w pamięci. Teraz autentycznie wstrząsnęła moją psychiką pani Wioletta Sawicka. Drugi tom Opowieści warmińskiej to obraz grozy, jaką perfidnie przygotowali zbrodniarze. „Ocali nas miłość” to doskonała powieść, nasycona emocjami. Pani Sawicka jest maestrą słów. Przyznam, że naprawdę chciałem przeczytać tę książkę „na chłodno”. Nie udało się. Koniecznie przeczytajcie tę powieść i cieszcie się, że możecie być wolni we własnym kraju. Bez względu na narodowość szanujcie imigrantów, którzy nie schronili się w Polsce dla własnej wygody.

TĘSKNOTA…

Rewelacja!!!

Rewelacja!!!

Lubicie wątki zakazanej miłości w powieściach? 💚

Ja uwielbiam 🙈

Dlatego książkę "Ocali nas miłość" @wiolettasawicka2 wydaną przez @proszynski.emocje przeczytałam z ogromną przyjemnością.

Rodzina Langerów ma na swoim koncie już wiele nieszczęść, na niebie zbliżają się kolejne ciemne chmury- rozpoczęcie drugiej wojny światowej. Uczucie Lizki i Franza jest zagrożeniem dla nich samych.

Zaciskałam zęby gdy czytałam co musieli przeżywać Polacy na Warmii w 1939 roku. Śledząc rzeczywistość obozową musiałam często mrugać oczami, bo łzy uniemożliwiały mi czytanie a każdy fragment dotyczący miłości Franza i Lizy sprawiał, że szybciej biło mi serce i chciałam dać choć odrobinę wsparcia bohaterom.

W książce bohaterowie wykreowani są w sposób wiarygodny, rzeczywistość choć bolesna opisana autentycznie.

W tej powieści poczujemy razem z bohaterami smutek, tęsknotę i strach ale doświadczymy też miłości. Takiej prawdziwej, która przetrwa wszystko co złe. Nie zabraknie też nadziei.

Chciałabym przytoczyć też jeden cytat. Taki, który szczególnie zapadł mi w pamięć.

❤️‍🩹"Zamknę teraz oczy, a ty odejdź po cichu. Chce zobaczyć jak będzie wyglądał świat bez ciebie."❤️‍🩹

Lubicie wątki zakazanej miłości w powieściach? 💚

Ja uwielbiam 🙈

Dalsze bolesne losy mieszkańców Warmii w tych latach nienawiści. Czasem trudno uwierzyć, że tak podli, źli i sadystyczni mogli i mogą być ludzie. Nie wszystkich te podłe czasy zepsuły, byli i tacy którzy okazywali się Ludźmi, mimo nieludzkich warunków.

Jak to dobrze, że po lekturze Klątwy Langerów miałam na czytniku drugi tom Ocali nas miłość, bo od Opowieści warmińskiej nie sposób się oderwać. Gdybym musiała wybierać, która część jest lepsza to chyba nie umiałabym wskazać faworyta. Z pewnością nie da się przeczytać drugiego tomu bez znajomości części pierwszej, bo obydwie części zazębiają się i wydarzenia wpadają na swoje miejsce jak puzzle w układance. Trzeba przyznać autorce, że umie grać na emocjach, wzrusza czytelników do łez i sprawia, że zapomina się o śnie, jedzeniu i otaczającej rzeczywistości, bo nic nie jest ważniejsze od świata Franza i Lizki, którzy urodzili się po przeciwnych stronach barykady i tak jak u Romea i Julii ich miłość była zakazana i nie miała prawa się zdarzyć.
Mamy rok 1939 i nieuchronnie zbliża się wojna. Po plebiscycie rodzina Langerów straciła ziemię na rzecz Reiterów. Obie rodziny dalej nie pałają do siebie miłością. Franz Reiter zostaje wcielony do Wermachtu, ale zanim zostanie skierowany na front bierze potajemny ślub z Lizką Langer. Chce uchronić swoją ukochaną za wszelką cenę, ale czy jemu się to uda? Co oprócz wojny stanie na przeszkodzie młodym w drodze do szczęścia? Sięgnijcie koniecznie po Ocali nas miłość i przekonajcie się sami. Ja już przed premierą kupiłam trzeci tom i powiem szczerze, że boję się sięgnąć po nasze drzewa są jeszcze młode. Boję się nie tyle, że z szybko przeczytam, ale obawiam się o Lizkę czy udało jej się przetrwać piekło zgotowane przez jednego z braci Reiterów. Dawno żadna książka nie wywołała we mnie tylu emocji i strachu. W zasadzie jeszcze nigdy nie bałam się sięgnąć po kolejną część. Może czasami miałam obawy, bo z kontynuacjami nigdy nie wiadomo. W przypadku Opowieści warmińskiej boję się o dalsze losy bohaterów. Polubiłam i Augustę, i Lizkę, Franza i nawet jej ojca, który dostrzegł jej obecność w obliczu tragedii. Ciekawa jestem jak potoczą się ich losy, ale boje się tworzyć trzeci tom. Brawo Pani Wioletta, która sprawiła, że nie chcę żegnać się z bohaterami, nie chcę opuszczać Warmii i chcę żeby nasze spotkanie trwało jak najdłużej.
Polecam Wam z całego serca tak Klątwę Langerów jak i Ocali nas miłość, bo to książki, które zostają z nami na długo i w których w każdym zdaniu widać serce, które włożyła Wioletta Sawicka w ich napisanie. To książka dla wszystkich i dla miłośników sag, i dla lubiących historię, a także dla tych, którzy bez miłości nie wyobrażają sobie dobrej książki.
Polecam gorąco i nie wiem kiedy zbiorę się na odwagę i sięgnę po trzeci tom, ale z pewnością podzielę się z Wami moją opinią.

Bardzo dobra książka. Tym razem autorka przenosi nas w czasy wojny. Tragiczna i bardzo smutna opowieść.

Przenieśliśmy się w czasie do początków II Wojny Światowej. Jest jeszcze bardziej smutno i przygnębiająco niż w pierwszej części. Część opisów wręcz przeraża (szczególnie jeśli przeczyta się posłowie autorki, która mówi, że inspirowała się prawdziwymi wydarzeniami). Książka dobra, wciągająca, ale zdecydowanie nie jest to lektura relaksująca.

Drugi tom Opowieści Warimińskiej dostarcza również dostarcza sporo emocji. Liza Langer jest młodą piękną kobietą, która próbuje sobie ulożyć życie mimo ciężkich przeżyć, braku uwagi ojca, o które ciągle zabega i licznych rodzinnych tragedii. Jest zakochana i ma nadzieję ulożyć sobie szczęśliwe i piękne życie. NIestety wybucha II Wojna Światowa, która rozdziela kochanków.... Odtąd siła miłości będzie nadzieją i śiatłem dla Lizki.
Czy faktycznie ocali ich miłość ? Z niecierpliwością czekam na III tom.

Fantastyczna

Fantastyczna